Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Huawei = Haier, Midea, etc..
Xiaomi = Gree, Vivax
Apple = Mitsubishi

Треба леб да јади Xiaomi за прво да го стигне Huawei, па потоа да мисли за Apple
Huawei = Haier, Midea, etc..
Xiaomi = Gree, Vivax
Apple = Mitsubishi

Треба леб да јади Xiaomi за прво да го стигне Huawei, па потоа да мисли за Apple
Druze ima internet denes daj zemi pobaraj vidi ubo nesto ne ti se jasni rabotive so tehnikava kako e so e. Vidi koj gigant stana gree so koj e partner kolkava korporacija e vidi deka se povejke ima inovacii I sl. A za apple uste posmesno. Apple mozi da si go dozvolat pojke bogative ne deka e nesto Kiznaj so od telefon. Imam huawei tel nekolku god I sum prezadovolen.[DOUBLEPOST=1544475823][/DOUBLEPOST]
Sozdravje da te sluzhi, super izbor.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ај едно стручно прашање ќе поставам
дали ќе смета ако обична клима ја приклучам преку обичен аналоген тајмер?
значи може да се погоди баш кога работи компресорот да исклучи тајмерот, исто како да снемало струја. Прашувам баш заради компресорот, страв ми е да не го пое*ам нешто, денеска пробав и баш кога работеше климата тајмерот ја исклучи и се слушна звук ист како кога климата излегува од дефрост....тој познатиот на сите вас звук.....ппшшшш
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Zemi si Broadlink RmMini pa ke ja gasis so namaluvanje Temperatura vo odredeni periodi, so Analogen tajmer koj ke iskluci dovod na struja ti e isto kako od steker da ja gasis, ne e dobro toa za kompresorot go seces ko so noz. Ke ti dojde kako da sto raboti i Midea pa od 800W na 400w i gasi na nula u 5sekundi :)
Inace kako terate "zima" vo Gevgelija na Topla zona ? SCOP 5,1 ili 7,1 :)
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ај едно стручно прашање ќе поставам
дали ќе смета ако обична клима ја приклучам преку обичен аналоген тајмер?
значи може да се погоди баш кога работи компресорот да исклучи тајмерот, исто како да снемало струја. Прашувам баш заради компресорот, страв ми е да не го пое*ам нешто, денеска пробав и баш кога работеше климата тајмерот ја исклучи и се слушна звук ист како кога климата излегува од дефрост....тој познатиот на сите вас звук.....ппшшшш
Zosto da ja gasis Klimata koga si doma pustija na 26°C koga ne si doma na 19°C.

Sto marka na klima imas?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Ти посакувам долго и економично да те грее и лади.
Ги гледам фотографиите од монтажата од лице кое барем на овој форум сите имаат пофални зборови, но мене секогаш ми паѓа во очи една работа, која за жал е карактеристика и за “најпрофесионалните„ . Ова најпрофесионалните е ставено во наводници, затоа што за мене не е професионалец кога при монтажата цевките не се ставени во соодветни пластични каналици. Монтажата може да е ок во целост и да се почитувани правилата на струката, меѓутоа очи боде ( барем мене ) немањето чуство за естетика, а со тоа и нагрдувањето на естетскиот изглед на самиот објект. Наместо сите тие цевки ( а се две ) да се стават во соодветни каналици и сето тоа да изгледа поестетски и да не го нагрдува објектот ( што само ќе дава слика за професионалноста на монтажерот ), цевките се изолирааат и се оставаат така да се гледааат што е неестетски, а богами и кажува и за „ професионаноста на монтажерот “. За некоја ситна пара за каналици сета работа, колку и таа да е професионална и по правила на струката, се расипува, имајќи го предвид естетскиот изглед. Дотоклу повеќе што со ставање на цевките во пластични каналици се заштитуваат истите од надворешните влијанија.
Ајде можеби на некој од монтажерите ќе им текне дека естетскиот изглед на монтажата многу кажува за нивниот вистински професионализам во вистинска смисла на зборот.
Јас имав купено канали па ооооодвај го намолив монтерот да ги стави и тоа без прицврстување за зидот.
Прво и прво дупките не сакаат да ги пополнат па камоли канали да ставаат[DOUBLEPOST=1544477621][/DOUBLEPOST]
Huawei = Haier, Midea, etc..
Xiaomi = Gree, Vivax
Apple = Mitsubishi

Треба леб да јади Xiaomi за прво да го стигне Huawei, па потоа да мисли за Apple
Мала поправка:
Xiaomi со андроид оне = Haier со митсубиши :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Landa kompresor Twin + 2Stage, ili potocno HIGHTECH New Generation Comressor 6 -Polen (6ventila po cilindar haha) ....namesto jeftina boranija na Mitsubishi u Thundra so 4 pola ;)
Ajde pak merenje so COP 5,2, izbacuva celi 3,4Kw so 650W na 25C zadadena....Thundra i FH35 nigde gi nema da gi izmerat.....haha padnal COPot za da pokazat merenje ... vidite pod masa da ne vi padnal :)

COP.jpg
Screenshot_20181210-220551.png
IMG_20181210_220753.jpg IMG_20181210_220807.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Zemi si Broadlink RmMini pa ke ja gasis so namaluvanje Temperatura vo odredeni periodi, so Analogen tajmer koj ke iskluci dovod na struja ti e isto kako od steker da ja gasis, ne e dobro toa za kompresorot go seces ko so noz. Ke ti dojde kako da sto raboti i Midea pa od 800W na 400w i gasi na nula u 5sekundi :)
Inace kako terate "zima" vo Gevgelija na Topla zona ? SCOP 5,1 ili 7,1 :)
одлично е оваа година, до пред некоја недела уште на кратки ракави шетав, инаку COP не мерам оти живата ќе излезе од термометар, над 55с издув на обичната, инвертерот не ми е пуштен од лани, одмара :D
а ова за компресорот што кажа и мене ми се врти во глава, го сече и тоа баш убаво, ама не ми е јасно зошто мора тој страшен звук да го вади, мислиш фреонот ќе излезе низ внатрешната, страшно :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Прегледај го приврзокот 201022
Nadvoresna 5 vnatresna zadadena 20 modulira od 200w do 250 w veke 1 saat
Miraito u spalna ili Suzumito e ova.....si mozel da slikas i so klimata.
Aman be 20C zadadena, Eurovent labaratorija da ne pravis doma :).....treba 3 dena da oladam doma zidovi za da mozam 20C da zadadam. I grafikon ke mi bide padni stani.....sega e prava crta cepa na 650 so saati ama 25zadadena, a ne 20C.
3,4Kw se taman za na +5 da gream cel stan od 85m2....i toa COP=5,2 za 25Zadadena, zamisli onie so FH35 so 5,1 se falat za 20zadadena a great po 20m2 :pos:
TRi takvi koga ke gi nanizat ima da im padne COPot ne pod masa, pod cel sprat :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Moram neshto da spodelam, sho sakav pred nekolku dena da go spodelam ama zaborajv. Petokot nakaj 22:30 bev kaj od zena mi nejxinite na kafe, ladno beshe nadvor, gi znaete temperathrite kakvi bea. Vlegov kaj niv, stan, 46m2 so Tundra 3,5ka go great, toplo, prijatno niz celiot stan, klimata na 26 mislam beshe, trojka izduv, a voopshto ne izgledashe kako da e na trojka, ne znam kakvi i se brzinite na klimata. Presreken bev. Jas sum prichinita (a so toa i site vie tuka) zashto kupija klima i prekinaa da se chadat so drzva. Sega, vo ischekuvanje se sekoj den na smetkata za struja i bidejki se seushte malku skeptichni okolu potroshuvackata i kako toa moze na struja da se gree, a da ne se plakja ogromna smetka, baba mi mi reche deka ako se zadovolni od smetkata (a ke bidat) drugiot den ke se ottarasela od kjumbeto, v podrum ke go stavela.

Ete taka. Inache Tundrata raboti fenomenalno, nastrana kinesko, minesko, pdziajni, bivalenti, si ja vrshi odlichno rabotata.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Druze ima internet denes daj zemi pobaraj vidi ubo nesto ne ti se jasni rabotive so tehnikava kako e so e. Vidi koj gigant stana gree so koj e partner kolkava korporacija e vidi deka se povejke ima inovacii I sl. A za apple uste posmesno. Apple mozi da si go dozvolat pojke bogative ne deka e nesto Kiznaj so od telefon. Imam huawei tel nekolku god I sum prezadovolen.[DOUBLEPOST=1544475823][/DOUBLEPOST]
Sozdravje da te sluzhi, super izbor.
Е да де, сите знаеме дека е зухаи фабрика што произведува се и сешто во гаражи
upload_2018-12-10_23-17-57.png
башка има и неписмени вработени
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Moram neshto da spodelam, sho sakav pred nekolku dena da go spodelam ama zaborajv. Petokot nakaj 22:30 bev kaj od zena mi nejxinite na kafe, ladno beshe nadvor, gi znaete temperathrite kakvi bea. Vlegov kaj niv, stan, 46m2 so Tundra 3,5ka go great, toplo, prijatno niz celiot stan, klimata na 26 mislam beshe, trojka izduv, a voopshto ne izgledashe kako da e na trojka, ne znam kakvi i se brzinite na klimata. Presreken bev. Jas sum prichinita (a so toa i site vie tuka) zashto kupija klima i prekinaa da se chadat so drzva. Sega, vo ischekuvanje se sekoj den na smetkata za struja i bidejki se seushte malku skeptichni okolu potroshuvackata i kako toa moze na struja da se gree, a da ne se plakja ogromna smetka, baba mi mi reche deka ako se zadovolni od smetkata (a ke bidat) drugiot den ke se ottarasela od kjumbeto, v podrum ke go stavela.

Ete taka. Inache Tundrata raboti fenomenalno, nastrana kinesko, minesko, pdziajni, bivalenti, si ja vrshi odlichno rabotata.
isto i ja gi naterav na zenava nejzinite, istata klima ja kupija i sega i oni se vo iscekuvanje na smetkata, inace se greea na termo i vikaat deka nemalo sporedba, mn po zagreani bile sega so klimata...:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom