Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
7.716
Во ист пост да напишеш

ломо еко бест бај (му се смееш на сите што купуваат клима со пдизајн 2.5, а оваа не е ништо подобра)
хансол најдобра цена-перформанси (по дифолт подразбира бест бај, а во претходниот ред ломото беше бест бај)
фери лцлх имала 7 брзини (му се смееш на другите дека ја пуштале климата во четврта) (а и како побогу бројот на брзини треба да биде фактор во избор на клима)

за вакво нешто се добива отказ од работа...
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Последниве денови прочитав еден куп небулози. Се прават анкети каде на Гри му се негираат резултатите со веќе видена приказна, демек мулти профили, лажно гласање и т.н.

Знаете ли дека (од проверени извори) капацитетите на царинските складишта во Скопје се затнати 50+% со Гри клими и тоа во поголемиот дел од годината?

Според некои мои проценки во Македонија годишно се продаваат 10000 Гри клими, 1000 Вивакси, 1000 комада ST, Нео, C&H, Беко и слична боранија, и максимум 500 - 1000 јапанци (сите на куп, со гратис ЛГ и Самсунг). Ова е моја слободна проценка, али ако грешам, сигурно грешам за малку, не за многу.

Има дилеми дали Ломо Еко бил бест бај во најниската класа. Е не, Тундра 12-ка е. :rolleyes:
Имам еден куп пријатели што се грееја предминатата зима со Ломо Еко на -15Ц во куќи и сите беа задоволни. Многу од нив ги имаа купено климите по моја препорака, а дел од нив како алтернатива на Ломо ЛЦЛХ затоа што стално ја нема на лагер и се прават списоци за секоја следна тура што се увезува ... и тоа трае со години.

Хансол не бил бест бај ... бре мајката.
Ете мене ми требаше втора клима минатиот месец и повторно се одлучив за Хансол. Ако не бев задоволен со првиот Хансол, немаше година потоа да купам втор, чиста логика...

Минативе два дена многумина пријавија потрошња од околу 1 KW/h и тоа е супер. Но да не заборавиме дека сите грееме различна кубикажа со различен степен на топлински губитоци. Некој луфтира често, а некој друг никогаш. Некој 'билда' топлина во евтина струја, некој не. Стан/куќа?

Минатите ладни ноќи Хансолот што ми покрива 30 м2 (2.7м висина) со 0 изолација ми трошеше од 270 - 800 вати. Зададена температура 21Ц, во пракса пребацува за степен, два, значи реална 22-23Ц. Во тие 30 квадрати влегува и ходникот, а влезната врата се отвора 100 пати дневно, да не зборувам за релативно често луфтирање...
Новиот Хансол е монтиран во 'смешни' дваесетина квадрати (затворен простор), не му ни мерам потрошња...

Јас би бил среќен да има иста или подобра клима во таа ценовна класа, сите би имале ќар од тоа. Нема ништо подобро од здрава, реална конкуренција. Ајде кој има слободно време, знаење, нека бара поголем бест бај. Потребно е 'само' да ги достигне или надмаши следниве карактеристики:
- Електро експанзионен вентил се подразбира
- Sanyo Twin-Rotary компресор
- Двореден надворешен изменувач
- 1.3 КГ R410А фреон
- Надворешна единица од 'само' 43 КГ
- Внатрешна единица од 11 КГ, со максимален издув од 750 м3/h, 7 брзини на издув (комодитет), Wi-Fi и т.н.
- EER 3.89 / SEER 8.0
- COP 4.0 / SCOP 4.7
- P-design-h 3.5 kW (0kW back up heating!!!)
- По можност да биде тестирана на суровите Скандинавски тестови, а не само на шупачките од Еуровент (едното не го исклучува другото).
- За крај да не ја заборавиме и цената. Хансол цела есен се продава за 600 евра!

Потенцијалниот подобар бест бај би требало да чини исто, евентуално помалку ... ех, пуста машта.

Ајде бујрум со предлози. :)

Допуна (да го испочитувам @dastan од постот подоле):
Немам никаква директна или индиректна корист од ниту една фирма што се бави со продажба, монтажа или сервисирање на клима уреди. Јас сум обичен корисник на клими како и многу други на темава (не сите).
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.059
Поени од реакции
1.178
Stavi ja na sreden Fan ( ventilator ) i na 27°C
зошто кога некој со вивакс има проблем даваш совет што конкретно да направи а ако друг има проблем со грее одма советот ти е викај одма сервис?
Ајде бујрум со предлози. :)
секој ама секој кој има било каков ќар од поединечен бренд јавно да се произнесе за тоа за ние останатите членови да ги земаме неговите коментари со доза на резерва и да ја проверуваме изјавата од него на минимум две места, затоа што форумов стана место за скриен маркетинг и продажба на клими а не место за споделување искуства,
во последно време почнувам да мислам дека секој втор член на темава е дилер или монтер овде (се извинувам на чесните исклучоци) кој сака нешто да ќари од луѓе кои не се баш искусни на темава, а најчесто и им успева.
ова ми е заклучено по многу стручни изрази кои најчесто просечен корисник нит го знае нит ги разбира што значат во реалноста:
зафатнина на компресорот,
количина на фреон,
капилара/експанзионен вентил,
потрошувачка во вати (уште малку ќе почнете и ампери да пишувате во желба купувачите да се донесат во поголема заблуда),
де било тезгере, де било лесно ко пердув...
најверојатно поединци имаат и повеќе профили за да си фалат свое а да оцрнуваат туѓо, да не набројувам натаму ми се качува притисокот веќе и ве молам ослободете ја темав за нормални корисници за реклама има други начини.
п.с се извинувам за долгиот пост
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Strelec toa so potrosnjata bese da se pofalam kolku e ekonomicna Teshiba Mirai ;)
Ne e best buy klima toa go tvrdam odgovorno no za spalna vrsi rabota.Lomo eco isto za spalni se ok za drugo tesko, videno i oseteno od iskustvo pogotovo vo kuki .Lugeto se letaat so toa best buy i potoa mrznat .Da hansolot e mnogu podobar izbor se drugo sto go zborite e Marketing,marketing i marketing.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Еве уште некоја слика од вториот Хансол (монтажа @kodus).
IMG_20181201_131514.jpg
IMG_20181201_131626.jpg
IMG_20181201_131409.jpg
Останав должен за овие фотки од надворешната. Плус да нема забуни, некој фанатик дилер да не ме стави во ист кош со него и неговите колеги. ;)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Хаха кој предлог од Климе :tapp:....LGво за 45.000 со голем знак прашалник дали е со твин, прескапо е за тоа што го нуди, моќност од мизерни 2,5kw на греење


https://c.scdn.gr/images/sku_images/021251/21251533/20180704104109_b0705661.jpeg
Od koga lg se prefrli na r32 (i proizvotstvoto go prefrli vo kina)realno mnogu gi oprci(oslabi) novite modeli.Na r32 gledam ima podobruvanje vo performansite na ladenje na 20-25stepeni nadvoresna temperatura ama na 30-35stepeni ima poslabi performansi.Na greenje se poslabi so 1-1.5kw vo pdizajnot.
I @macci sto go ima Lg to koj e vlezen model koj bese 30karti kaj nas e podobar od ovaa pogore od 45karti.

Eve.sto.se.prodavase od LG pred.5-6godini za ista cena kako ovaa pogore. Pdizaj 4kw

Energy+label+D12AK-1.png
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Минатите ладни ноќи Хансолот што ми покрива 30 м2 (2.7м висина) со 0 изолација ми трошеше од 270 - 800 вати. Зададена температура 21Ц, во пракса пребацува за степен, два, значи реална 22-23Ц. Во тие 30 квадрати влегува и ходникот, а влезната врата се отвора 100 пати дневно, да не зборувам за релативно често луфтирање.
Druze moze malku podetalen opis na prostorot? Po slikite zaklucuvam deka si vo kuka, deka grees pogolem prostor, a potrosuvackata ti e pomala. I dali po nekoja slucajnost zidovovite ti se od polna cigla?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
зошто кога некој со вивакс има проблем даваш совет што конкретно да направи а ако друг има проблем со грее одма советот ти е викај одма сервис?

секој ама секој кој има било каков ќар од поединечен бренд јавно да се произнесе за тоа за ние останатите членови да ги земаме неговите коментари со доза на резерва и да ја проверуваме изјавата од него на минимум две места, затоа што форумов стана место за скриен маркетинг и продажба на клими а не место за споделување искуства,
во последно време почнувам да мислам дека секој втор член на темава е дилер или монтер овде (се извинувам на чесните исклучоци) кој сака нешто да ќари од луѓе кои не се баш искусни на темава, а најчесто и им успева.
ова ми е заклучено по многу стручни изрази кои најчесто просечен корисник нит го знае нит ги разбира што значат во реалноста:
зафатнина на компресорот,
количина на фреон,
капилара/експанзионен вентил,
потрошувачка во вати (уште малку ќе почнете и ампери да пишувате во желба купувачите да се донесат во поголема заблуда),
де било тезгере, де било лесно ко пердув...
најверојатно поединци имаат и повеќе профили за да си фалат свое а да оцрнуваат туѓо, да не набројувам натаму ми се качува притисокот веќе и ве молам ослободете ја темав за нормални корисници за реклама има други начини.
п.с се извинувам за долгиот пост
Vo pogolem del se soglasuvam so tekstov so go imash pishano no so zaklucokot so strucnite izrazi ne bi se soglasil bidejki sigurno ima ovde clenovi kako mene so sredna tehnicka skola koisto znaat nekoi poimi I edinici merki I sl. Jas sredno el.tehnicko ucev I dokolku upotrebam strucni nazivi I edinici merki ne me pravi mene diler ili monter na klimi. Pokraj toa na denesno vreme dosta se koristi internetov I mozi da se naucat dosta raboti pri sto bi se iskoristile strucnite nazivi vo pisavanjeto na forumov.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Druze moze malku podetalen opis na prostorot? Po slikite zaklucuvam deka si vo kuka, deka grees pogolem prostor, a potrosuvackata ti e pomala. I dali po nekoja slucajnost zidovovite ti se od polna cigla?
Полна цигла е многу послаб изолатор од празна цигла.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kako bese, ako nemas izolacija imas min potreba od 150 w na m2 za zagrevanje t.e na 30 m2 4.5 kw i Bilo koja klima vo pogorniot slucaj Hansolot so potrosuvacka od 200 -600 w na -6 do -2 t ke gi obezbedi?
Ili hansolot e svemoguc ili ima izolacija @Chicco69 treto nema.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Секој простор е различен. Тоа 150w е многу безвезе да се "рачуна".

Без никаква изолација стан од 40м2 со еден надворешен ѕид на тесната страна, со станови горе доле лево и десно што се греат ќе има потреба од 20w на м2.

Без никаква изолација стан од 40м2 со 3 надворешни ѕида, лепенка од јужната страна, одоздола гаража, одозгора трска кров, надворешна врата дирекно кон надвор ќе има потреба од 400w на м2.

Тоа е разлика од 20 пати, а и двете се "без изолација".

Затоа секој простор е приказна за себе и може лесно да се пресмета, или да се измери.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Полна цигла е многу послаб изолатор од празна цигла.
Tocno, no razlikata e minimalna nekade okolku 10-15% za ista debelina. Prednosta e sto polnata cigla ima mnogu pogolem akumulacionen kapacitet. Ako imas juzna ekspozicija i kukata e celo vreme izlozena na sonce, dobitocite se prilicno golemi, i mozebi mozat da edna vecer da kompenziraat del od zagubite. Narednoto utro nova pesna. Dobro za zima, no loso za leto.

Kako bese, ako nemas izolacija imas min potreba od 150 w na m2 za zagrevanje t.e na 30 m2 4.5 kw i Bilo koja klima vo pogorniot slucaj Hansolot so potrosuvacka od 200 -600 w na -6 do -2 t ke gi obezbedi?
Toa e generalnata matematika za prostor so obicen 25cm blok, i armirano-betoski ploci na pod i tavan. Zatoa sekoj postor sto ostapuva od potrosuvackata treba da ima objasnuvanje zosto se slucuva.
Vo komsiite imam prijatel koj greese 60m2 neizoliran prostor 25 stepeni so 5ka Mitshubishi SF. Nekoj moze da pomisli deka SF e cudo od dosega kazanoto, no tatko mu na spratot pod nego greese na 27 stepeni. Kaj nego i koga ke stapnes na podot izgledase deka ima podno greenje.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Edno prasanje,ovie 45 m2 sto gi gream se na spart,t.s pod niv se sobi podrumski koj ne se great,negde okolu 1m vo zemja so pvc prozori.Dali bi se dobilo nesto ako se stavi stiropor na dolnite plafoni koj se monta.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Chicco69

A dali ti stvarno mislis deka brojkive shto gi postira za kolku klimi se prodavaat se dolzi isklucivo na kvalitet ili na finansiskata moknost na narodot/drzavava?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Toa se brojki treseni od rakav
Pazarot na kineskite ckart klimi im se siromasnite zemji, vo skandinavskite i zapadna evropa ne ni slusnale za brendovive - najdobri na svet. Tamu lugeto plakaat i sakaat da ho koristat uredot vo naredni 10 god,a ne da gi ubeduva serviserot deka strujata e slaba itn.
Ist slucaj e so kolite,vo drzavava se vozat dacii,matizi,sang yong, great wall,a pogore toyota,volvo,suzuki,honda
 

Kajgana Shop

На врв Bottom