Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
.Исклучи тоа автоматските движења на перките (горе долу и лево десно) пуштени ти се се гледа по далечиското...перките најдолу шо може,не да се движат...Стави ауто...далечинското да гледа во климата, стави 23 24 кај шо ќе ти стои далечинското со ifeel...
Да имам одговор, во право си, ќе се јавам во сервис па нека видат каде е проблемот.
Не сум тука да го оцрнувам GREE само кажувам како стојат работите, а нормално дека ќе сум револтиран малку, стави се у ситуација кога ќе ти се загрее собата и одеднаш ти се гаси на ова ладно време и пак од поново, а нема 10 дена како ти е купен инвертерот...
Ај прво послушај го советов од погоре, ако не се реши проблемот после јавувај се по сервиси.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
"Карактеристиките"

Гледај:
Mitsubishi SF50VE
Gree Hansol 18 -30
Daikin FXTF50

Еве ти од брендовите што бараш кои клими треба да ги гледаш. Не други модели, поготово не поефтини модели. Даикинот ако го има на лагер одма паковај го.

П.С. откога ќе го ставиш некое од овие парното ќе е исклучиво во втор план затоа што греење на клима е скоро бесплатно споредено со електрично парно.
Баш ги разгледав моделите што ми ги кажа.Ги споредив Митцибиши sf50ve и Даикин FTXF50A/RXF50A. Колку што можев да забележам јас Митцубишито не е ништо подобра од даикинот само што е поскапо за 10000 денари. За Даикинот добив екстра цена од 64700 на 58300(има некој есенски попуст).Od Gree ja најдов Amber 18 -30, ама незнам некако сумливи ми се со квалитетот зошто се кинески. Незнам која од овие би била најдобар избор??
Сакав да го порачам Даикинот ама сакав да те прашам дали нема да имам проблем зошто е до -15, и на што би требало да внимавам од каде треба да биде произведена, да не ми подметнат некоја фалц. :-D Поздрав
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Баш ги разгледав моделите што ми ги кажа.Ги споредив Митцибиши sf50ve и Даикин FTXF50A/RXF50A. Колку што можев да забележам јас Митцубишито не е ништо подобра од даикинот само што е поскапо за 10000 денари. За Даикинот добив екстра цена од 64700 на 58300(има некој есенски попуст).Od Gree ja најдов Amber 18 -30, ама незнам некако сумливи ми се со квалитетот зошто се кинески. Незнам која од овие би била најдобар избор??
Сакав да го порачам Даикинот ама сакав да те прашам дали нема да имам проблем зошто е до -15, и на што би требало да внимавам од каде треба да биде произведена, да не ми подметнат некоја фалц. :-D Поздрав
Brat, ako smeam da te prasham, kaj zivejs ti pa razmisluvas za greenje za na ispod -15 :) ?
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Баш ги разгледав моделите што ми ги кажа.Ги споредив Митцибиши sf50ve и Даикин FTXF50A/RXF50A. Колку што можев да забележам јас Митцубишито не е ништо подобра од даикинот само што е поскапо за 10000 денари. За Даикинот добив екстра цена од 64700 на 58300(има некој есенски попуст).Od Gree ja најдов Amber 18 -30, ама незнам некако сумливи ми се со квалитетот зошто се кинески. Незнам која од овие би била најдобар избор??
Сакав да го порачам Даикинот ама сакав да те прашам дали нема да имам проблем зошто е до -15, и на што би требало да внимавам од каде треба да биде произведена, да не ми подметнат некоја фалц. :-D Поздрав
Druze jas go imam DAIKIN-ot i momentalno gream 70-tina kvadrati, na ovie temperaturi.
Mojta e proizvedena 09 2018 vo Ceska. Okolu rabotata na minusni temperaturi spored eurovent na -15stepeni dava 4.2kw toplinska mok. No toa ne znaci deka ako padne pod -15 nema da raboti, tuku ke dade pomala toplinska mok od 4.2kw.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Druze jas go imam DAIKIN-ot i momentalno gream 70-tina kvadrati, na ovie temperaturi.
Mojta e proizvedena 09 2018 vo Ceska. Okolu rabotata na minusni temperaturi spored eurovent na -15stepeni dava 4.2kw toplinska mok. No toa ne znaci deka ako padne pod -15 nema da raboti, tuku ke dade pomala toplinska mok od 4.2kw.
Ако стварно грее толку на -15 тогаш мислам дека е топ клима за 58300. Мицубиши src/srk50zs-s на -10 грее 3.9кв а е за 20000 ден поскапа
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@bulipilot kog prvpat mi pisa za sovet ja imal ovaa ponuda, ke go citiram:
imam ponuda od mitsubishi heavy industries SRK35ZSX model 2017 - 1440.00 evra
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Јас друже ова незнам што е не се разбирам од клими :-D Нема да ја користам многу за греење,само преку ден и тоа за 32м2 си велам ќе брка работа
  • Mozebi ke ti brka rabota i FTXF35A, no tuka ke se povlecam i ke ostavam na poisksnite da pomognat.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
  • Mozebi ke ti brka rabota i FTXF35A, no tuka ke se povlecam i ke ostavam na poisksnite da pomognat.
Нема потреба да се ризикува ке си земам 5кв. Дали ја купи од Термосистем зошто јас само таму ја видов оваа цена од 58300??
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.987
Поени од реакции
10.662
Пак исто, дефрост.
а бе другар пријавувај таму зашо очигледно има проблем климата
куќата штала ке ти ја напраат ако треба тука само за да го одбранат брендот
си нашол у која црква да се крстиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Баш ги разгледав моделите што ми ги кажа.Ги споредив Митцибиши sf50ve и Даикин FTXF50A/RXF50A. Колку што можев да забележам јас Митцубишито не е ништо подобра од даикинот само што е поскапо за 10000 денари. За Даикинот добив екстра цена од 64700 на 58300(има некој есенски попуст).Od Gree ja најдов Amber 18 -30, ама незнам некако сумливи ми се со квалитетот зошто се кинески. Незнам која од овие би била најдобар избор??
Сакав да го порачам Даикинот ама сакав да те прашам дали нема да имам проблем зошто е до -15, и на што би требало да внимавам од каде треба да биде произведена, да не ми подметнат некоја фалц. :-D Поздрав
Ако ти одговара цената за даикинот и има лагер, како што реков би требало да е доста добра според Еуровент тестирањата и доста блиска со SF50VE.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec ne trubi so toa kubikazite cm3 na kompresorite, niti si nekoj naucnik niti pa si procital nesto sto toa znaci. kako moze da si mislis da gi sporeduvas klima uredive prema kg cm3, abe ne e ova zeleno pazarce. forumov i temava ja svede na kg koja poise tezi i kakov ''izduv'' imala. se gleda deka si priucen majstor za klimi ili priucen prodavac za klimi. treses zeleni i definitivno si manipulator na forumov za da si go obelis greeto. ne zamaraj
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Да не биде се толку црно околу грее да пишам . Откако ја работам со ifeel зададена на 23 степени климата си работи добро и нема температурни разлики. Сега дали е до тоа што падна температурата надвор или до нешто друго ќе видиме кога ќе се затопли надвор.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom