Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Хансол 3,5 зошто не тече вода од надворешната, некни на влажно време имаше вода. Уште се учиме, извинете.
Зголемената влажност на воздухот придонесува за позачестено влегување на уредот во дефрост (одмрзнување на надворешната единица ) и течење на кондензат од надворешната единица што доведува додека тоа трае (десетина минути од прилика-повеќе или помалку) внатре внатрешанта единица да престане да грее ( сето тоа е нормално работење на уредот). Доколку влажноста на воздухот е помала, и при пониски температури на воздухот, зачестеноста за влегување на уредот во дефрост ќе биде помала. Поради ова може да се има субјектино чуство дека при температури околу 0 С ( -2 С до +2 С ) а при голема влажност на воздухот ( магла, снег ) уредот да грее послабо отколку кога температурата на возухот е пониска -5, -6, -7, -8 и тн., но влажноста на воздхот е помала ( сув студен воздух). Ова од причина што уредот на тие пониски температури со ниска влажност на воздухот работи континуирано со помалку влегување во дефрост.
Поискусните и постручните сигурно подобро ова ќе го објаснат. Јас само пренесувам мое лично корисничко искуство стекнато во претходните 4 грејни сезони.
Секое добро.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Mi se rodi denes prekrasna kjerka!! Ve chekam na mekici!!!! Za tie sho ne ke ste vo moznost da dojdite, ke smrznam mekici vo dlaboko i ko ke dojte ke gi odmrznam za 30 sekundi na izduvot od FH35kata, ito na tret fan staena!

Da ste mi zivi i zdravi!!!
Cestito neka e ziva i zdrava golema da raste :):):)
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Благодарам за поуката.
Ме интересира каков лепак да земам ???
Секое добро.[DOUBLEPOST=1543584817][/DOUBLEPOST]
Благодарам на поуката и информациите.
Секое добро
Земи Бекамент StirolFix WDVS или StirolFix 1. Само внимавај да не ти дадат некој стар од лани заостанат,зошто лепакот ги губи својствата. Пишува на вреќата кога е произведен. За подобро појди во продавница или стовариште каде што се продаваат повеќе и набавуваат материјали барем еднаш месечно
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Na kolku minuti ti pravi defrost i kolku traat defrostite?
Од вчера навечер како напишав до сега преку 15 дефроста (од 5 до 10 минути). Ставено е на 26 C Fan level 3 и I FEEL.[DOUBLEPOST=1543603785][/DOUBLEPOST]
а бе другар пријавувај таму зашо очигледно има проблем климата
куќата штала ке ти ја напраат ако треба тука само за да го одбранат брендот
си нашол у која црква да се крстиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас само прашав што е проблем прв пат, да не е нешто до мене пошто прв пат се греам на инвертер, ми нарипаа одма како сакам да го деградирам GREE брендот и лажам дека имам воопшто од нив клима. Црна ружа поблага ќе беше...
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Прашање од вас поискусните, зашто во ics group монтажата е далеку поскапа него кај останатите?

Ви благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Прашање од вас поискусните, зашто во ics group монтажата е далеку поскапа него кај останатите?

Ви благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk
Затоа што им се може!
Они имаат свои монтери и како што беше една дешавка од лани, може и друга клима да ти монтираат;).
Смислуваат како да содерат екстра пари, ништо друго.
Ако не е тајна за која клима и колку ти бараат?
За 3,5 ка беше околу 3500 а за 5,5 4700, лани, сега од монтери до монтери има разлика.
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Затоа што им се може!
Они имаат свои монтери и како што беше една дешавка од лани, може и друга клима да ти монтираат;).
Смислуваат како да содерат екстра пари, ништо друго.
Ако не е тајна за која клима и колку ти бараат?
За 3,5 ка беше околу 3500 а за 5,5 4700, лани, сега од монтери до монтери има разлика.
4300-4500 мислам за 3,5, затоа ми беше малку чудно што е толку разликата со останатите ама ете.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Од вчера навечер како напишав до сега преку 15 дефроста (од 5 до 10 минути). Ставено е на 26 C Fan level 3 и I FEEL.[DOUBLEPOST=1543603785][/DOUBLEPOST]
Јас само прашав што е проблем прв пат, да не е нешто до мене пошто прв пат се греам на инвертер, ми нарипаа одма како сакам да го деградирам GREE брендот и лажам дека имам воопшто од нив клима. Црна ружа поблага ќе беше...
Смали ја температурата од 26 за степен, два. Може и ја напињаш во преголем простор или во простор со големи температурни загуби, па одтаму и дефростите.
Инаку и кај мене Мицуто на влажно и магловито време, знае на саат време да цепа дефрости. Со таа разлика што не се осеќаат, нема дување ладно внатре!
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Смали ја температурата од 26 за степен, два. Може и ја напињаш во преголем простор или во простор со големи температурни загуби, па одтаму и дефростите.
Инаку и кај мене Мицуто на влажно и магловито време, знае на саат време да цепа дефрости. Со таа разлика што не се осеќаат, нема дување ладно внатре!
И на 25 правеше исто. Ај ќе пробам на 24.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Од вчера навечер како напишав до сега преку 15 дефроста (од 5 до 10 минути). Ставено е на 26 C Fan level 3 и I FEEL.[DOUBLEPOST=1543603785][/DOUBLEPOST]
Јас само прашав што е проблем прв пат, да не е нешто до мене пошто прв пат се греам на инвертер, ми нарипаа одма како сакам да го деградирам GREE брендот и лажам дека имам воопшто од нив клима. Црна ружа поблага ќе беше...
Види Климе да не е над тебе со неговото тезгере па од неговата што спие у дефрост ти тече вода на климата и ти си мислиш твојата е во дефрост :D
Гледам не си се јавил не си пишал податоци за климата....непостоиш ни ти ни твојата измислена клима, сите ке те познаат дека си само трол.
Сеа продолжете си го трачарењето со Климе, како ви е ладно, како на 15мин ви ги лади... ала две теткици у фризерница
 

Kajgana Shop

На врв Bottom