Најдобри приватни мобилари?

Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Дали знаете каде се произведени телефоните што се продаваат во приватниве мобилари како Мобеликс, Ледиком и сл...знам дека може да се провери според IMEI, но дали може да проверам пред да го купам.......
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.226
Поени од реакции
6.707
Амм за Ледиком некој/нешто да каже? Глеам имаат ептен поволни цени,с4 му е 20.000,ајфон 5ц 400 евра..
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Дечки ако има некој купено телефон од Мобилекс, дали имате проверено каде е произведен телефонот? се проверува со *#06# се прикажува огромен број и седмата и осмата цифра кажуваат од каде потекнува телефонот. Anybody?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки ако има некој купено телефон од Мобилекс, дали имате проверено каде е произведен телефонот? се проверува со *#06# се прикажува огромен број и седмата и осмата цифра кажуваат од каде потекнува телефонот. Anybody?
Имаме купено и НЕ се гледа така каде е произведен
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Имаме купено и НЕ се гледа така каде е произведен
Така прочитав на нет, и има примери кои бројки што значат. Може тогаш совет како да се дознае инфо каде е произведен телефонот?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
сакам да купам нокиа лумиа 625 во ледиком и мобилекс го нема, кај можам да го најдам?
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Брат ми има купено телефон од ледиком телефонот е супер
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Имам купено самсунг галакси с3 од ледиком пред 13 месеци,и задоволен сум од телефонот.Не сум имал никаков проблем телефоно е супер.Планирам да земам нешто поново и појако како што е самсунг галакси с5. Дефинитивно ќе го купам од нив бидејќи имаат најпристапни цени,и оргинални,квалитетни телефони.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Така прочитав на нет, и има примери кои бројки што значат. Може тогаш совет како да се дознае инфо каде е произведен телефонот?
А кај може да биде произведен што мислиш ти? :)

Сите телефони се произведени во Кина, Индија, Виетнам... Ако мислиш дека некој телефон се прави во Америка, Германија или така нешто, тоа време одамна умре.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Се прават сеуште, ама само за нивен пазар. Пример Nokia си имаше фабрика во Мексико и уредите кои ги произведуваше таа фабрика беа со намерен инвалидитет да не работат на 900mhz - т.е. фреквенцијата која ја употребуваат повеќето европски и азиски оператори. Истото е и со CDMA телефоните, во принцип имаат многу поквалитетен хардвер самсунзите со цдма, но немаат слот за сим картички, истото се случува и со тракфон. :)

Во врска со дали телефоните за германски пазар биле поквалитетни од телефоните произведени за интернационално ниво или телеофните што се продаваат во дубаи, биле поквалитетни од телефоните што ги купуваат од сингапур - мислиш дека некој сериозно се занимава со тоа? Единствено што имам приметено е дека некои телефони за одредени оператори како ти-мобајл или имаат маана намерна или имаат поквалитетен софтвер - но хардверски се потполно исти.

За некој производител да се замара да произведе поквалитетен телефон - треба да плати подобри работници, да стави поскапи делови и да помине на повеќе сертификати кои чинат пари! :)

Е сега, ако самсунг ес4 кои сите тврдат дека за наш пазар е понеквалитетен и чини на ново 320 евра, би го платиле ли вие 450 евра за да бидете сигурни дека имате поквалитетен телефон?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Кога купувате телефон, како и секоја друга електронска опрема, треба во пакувањето да има гаранција од производителот, нели, на неколку јазици мислам дека е обично......пример еве фен за коса кога купуваш....ако купиш телефон во кој нема таква гаранција од производителот, што значи тоа?....Зошто телефоните во Мобеликс немаат таква гаранција? Тие даваат сами една година гаранција на еден испечатен лист црно бело, и удираат печат, но телефонот си нема оригинална гаранција од производителот, која обично е две години, барем во ЕУ е така. Што значи тоа, што овие телефони немаат таква гаранција? @Torte Mobile , можеби ти знаеш повеќе за ова, и бај д веј ако можеш да кажеш нешто за претходно што те прашав, како може да се дознае каде е произведен телефонот.....ме негираше на тоа јас што кажав, но не се дојасни како се проверува тогаш?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Кога купувате телефон, како и секоја друга електронска опрема, треба во пакувањето да има гаранција од производителот, нели, на неколку јазици мислам дека е обично......пример еве фен за коса кога купуваш....ако купиш телефон во кој нема таква гаранција од производителот, што значи тоа?....Зошто телефоните во Мобеликс немаат таква гаранција? Тие даваат сами една година гаранција на еден испечатен лист црно бело, и удираат печат, но телефонот си нема оригинална гаранција од производителот, која обично е две години, барем во ЕУ е така. Што значи тоа, што овие телефони немаат таква гаранција? @Torte Mobile , можеби ти знаеш повеќе за ова, и бај д веј ако можеш да кажеш нешто за претходно што те прашав, како може да се дознае каде е произведен телефонот.....ме негираше на тоа јас што кажав, но не се дојасни како се проверува тогаш?
Таа е таква гаранција ... си имаат нивни извори, ги носат сами и сами даваат гаранција
На кој не му одговара такво нешто секогаш имаш опција од оператор да си купиш со нивна гаранција по поголема цена ...

Да се провери зависи кој телефон, некои на лепенката под батеријата или по ознаката пример галакси с5 имаш 5 мислам верзии и се гледаат по додавката g900f, g900t ...
Во последно време не е битно ладе е произведен зошто 99% од производството е во кина
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Таа е таква гаранција ... си имаат нивни извори, ги носат сами и сами даваат гаранција
На кој не му одговара такво нешто секогаш имаш опција од оператор да си купиш со нивна гаранција по поголема цена ...

Да се провери зависи кој телефон, некои на лепенката под батеријата или по ознаката пример галакси с5 имаш 5 мислам верзии и се гледаат по додавката g900f, g900t ...
Во последно време не е битно ладе е произведен зошто 99% од производството е во кина
Јас немам проблем со произведено во Кина, сум работел со кинески производи со топ квалитет докажан, испитан во реномирани институции во странство. Тоа што овие телефони немаат таква гаранција, ме наведе на тоа да помислам дека не се произведени од фирмата која произведува Сони во Кина на пример, туку тие сами ги составуваат од телефони купени на старо, и му ставаат нова маска и нов екран....на тоа укажува и фактот дека слушалките и полначот не се оригнал Сони...инаку нормално, кој сака поевтино ке купи тамо, кој сака доверлив производ ке плати повеке кај реномираните компании.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom