Најдобар веб прелистувач

Најдобар веб прелистувач

  • Mozilla Firefox

    Гласови: 147 31,7%
  • Internet Explorer

    Гласови: 12 2,6%
  • Opera

    Гласови: 55 11,9%
  • Google Chrome

    Гласови: 240 51,7%
  • Apple Safari

    Гласови: 10 2,2%

  • Вкупно гласачи
    464
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Преголемото црпење ресурси кога сум на You Tube ми е најголем проблем кога користам Dell Mini нетбук (скромни 2GB RAM / 1.67 GHz процесор). Различните прелистувачи како демек се обидуваат да подобрат нешто во тој поглед, ама изгледа Chrome тргнал у погрешна насока. Еве еден вчерашен експеримент на Windows 8.1 Pro x86.

Opera користев првите години, по што се префрлив на Chrome. Еве до кај стигнале со најновите верзии:
Прегледај го приврзокот 77640Прегледај го приврзокот 77641
Со еден збор речено: РАЗОЧАРУВАЧКИ.

Релативно популарниот дериват на Chromium, Torch (брат на Chrome), иако со еден куп џиџи-миџи како вграден торент клиент и симнувач на видеа (вклучително и од YT) е далеку подобар и со него можам да вклучам паралелно и камера на Skype без никаков проблем.
Прегледај го приврзокот 77642

Firefox, Safari и два алтернативни демек light прелистувачи - QtWeb и QupZilla, се тука некаде, барем по однос на засегнатиот сајт.
Прегледај го приврзокот 77643Прегледај го приврзокот 77644Прегледај го приврзокот 77645Прегледај го приврзокот 77646

IE 11 дефинитивно најдобро лизга на нетбук со вакви карактеристики. Останатите сајтови ги вчитува далеку побрзо со помалку ресурси, а и најчисто изгледа од естетски аспект.
Прегледај го приврзокот 77647
Другар браво за тестов ама нели ќе беше по веродостен да го дадеше името на процесот плус користење на процесорски цкилуси? Вака на сите слики имаш дадено ама искотистеноста на процесорот ти е збирна сосе се што работи на компјутерот?
 
S

Sagan

Гостин
Другар браво за тестов ама нели ќе беше по веродостен да го дадеше името на процесот плус користење на процесорски цкилуси? Вака на сите слики имаш дадено ама искотистеноста на процесорот ти е збирна сосе се што работи на компјутерот?
Освен прелистувачот и Task Manager-от, никаков дополнителен процес не е стартуван. Позадинските процеси и оние од оперативниот, заедно со Task Manager еве колку црпат, се друго е од прелистувачот.
Untitled.jpg
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Освен прелистувачот и Task Manager-от, никаков дополнителен процес не е стартуван. Позадинските процеси и оние од оперативниот, заедно со Task Manager еве колку црпат, се друго е од прелистувачот.
Далеку од тоа дека не вреди споредбата која ја имаш направено, но за следен пат :) подобро отвори Resource Monitor, одбери го само процесот кој го мериш ... ќе добиеш нешто од прилика вака:

Untitled-1.jpg

Се гледа и целото оптоварување на системот, колку цица процесот, колку време му требало да ја изврши операцијата па да ги ослободи ресурсите и сл.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Освен прелистувачот и Task Manager-от, никаков дополнителен процес не е стартуван. Позадинските процеси и оние од оперативниот, заедно со Task Manager еве колку црпат, се друго е од прелистувачот.
Прегледај го приврзокот 77775
Во право си. И на појака машина правеше проблем пред некој ден. И тоа 100% искористеност на CPU, а освен www.google.com ништо друго отворено. И тоа во еден таб...требаше да сликам. Ако ја тргнеме сигурноста, гласам за Internet Explorer 11. Човеку колку лесно отвара видео, да ти е мерак и 10 табови да отвориш одеднаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Користел ли некој K-meleon?
Денес самите енџини на пребарувачите се презахтевни со ресурси. Имам проблем да најдам незахтевен бровсер за постарите компјутери дома (winXP и 768Mb RAM). Kaмелеонот си беше супер ама последниве пар години не ги отвара позахтевните страници како што треба.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
зашто во последно време е многу успорен хромот.коа ќе пуштам на јутуб нешто и коа идам од еден на друг таб подрипнува содржината што тече на јутуб подсецнува.пробав на мозила не праи така.епетен ми е успорен хромот
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
задњата Version 32.0.1700.76 m


Google Chrome is up to date

Пробај да си ја вратиш старата верзија, оди во фолдерот каде е инсталиран Хромот, има таму фајлови chrome и chrome_оld. Направи преименување на моменталната верзија, а на chrome_old во chrome и пробај дали ќе ги имаш истите проблеми.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Пробај да си ја вратиш старата верзија, оди во фолдерот каде е инсталиран Хромот, има таму фајлови chrome и chrome_оld. Направи преименување на моменталната верзија, а на chrome_old во chrome и пробај дали ќе ги имаш истите проблеми.
сменив,исто е не ја бива
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Пробајте го Torch, добро делува засега кај мене. Го користам како втор веб прелистувач.

Лисицава (Firefox) у последно време ме нервира, пошто крашира ако отвориш повеќе табови заедно со Google Images. Но терам уште... не ја менувам, традицијата продолжува... 8 години користење Firefox :D
 
Член од
26 ноември 2013
Мислења
153
Поени од реакции
181
Моментално користам Хром и не планирам да го менувам, иако во последно време има некои проблеми и почна да багира и да се гаси често. Сигурен сум дека ќе го средат во брзо време.
Сум користел и Сафари, и Опера, и Фајрфокс, од сите овие најзадоволен сум од Опера, работеше најубо, најглатко од сите, додека Мозилата не знам зошто е толку користен броузер, ја уопште не сум задоволен, кочи, се гасат табови и често замрзнува. Сафари е преспор, едноставно.:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Хромов од пред 1 недела почна да забушава на јутуб. Голем дел од видеата не ги стартува. Некој да не знае нешто повеќе?
На и.експлорер истите видеа работат супер.
Апдејт имам напраено.
Кеш меш исчистив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom