Најдобар веб прелистувач

Најдобар веб прелистувач

  • Mozilla Firefox

    Гласови: 147 31,7%
  • Internet Explorer

    Гласови: 12 2,6%
  • Opera

    Гласови: 55 11,9%
  • Google Chrome

    Гласови: 240 51,7%
  • Apple Safari

    Гласови: 10 2,2%

  • Вкупно гласачи
    464
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Со оглед на големиот број на теми за споредба помеѓу одредени веб прелистувачи, посебно расцепкани по форумите Оперативни системи и програми и Интернет и мрежи се решив да ја отворам темава на која можеме да водиме сеопфатна дискусија и посебно споредба помеѓу најпознатите веб прелистувач од тоа кој е подобар, побрз, постабилен и сите останати перформанси.

--------------
Пред да започнеме прво со мал вовед за оние кои заслужуваат да се најдат на темата.
--------------

Mozilla Firefox


Популарен интернет прелистувач којшто спаѓа во категоријата на слободен софтвер, или софтвер со отворен код. Некои од можностите на Firefox се: прелистување со јазичиња, блокирање на несакани скокачки прозорци, активни обележувачи, интегрирано пребарување со пребарувач или било кој друг сличен сервис кој ќе го додадете и огромен број на проширувања кои можете сами да ги инсталирате за да го прилагодите Firefox на своите потреби. Firefox работи на оперативните системи Windows, Linux и Mac OS. Mozilla Firefox овозможува брзо и безбедно прелистување по интернет.
Овој пребарувач има голем успех во последните неколку години и според статистиките се наоѓа на второ место по најкористени веб прелистувачи по Internet Explorer кој има предност пред се поради интегрираноста со најкористениот оперативен систем Windows.
Исто така големиот број на најразлични додатоци за овој прелистувач го прават можеби и најдобриот на пазарот.
------
Internet Explorer

Претставува серија на графички веб пребарувачи развиени од Microsoft и вклучени како дел од Microsoft Windows линијата на оперативни системи почнувајќи од 1995 година.
Последното издание е верзијата Internet Explorer 8, која е достапна како бесплатна надградба за Windows XP со сервисен пакет 2 или понов, Windows Server 2003 со сервисен пакет 1 или понов, Windows Vista, и Windows Server 2008, и е планиран за имплементирање со Windows 7 и Windows Server 2008 R2.
Иако статистиките покажуваат дека е прв по користење во светот сепак неговата функционалност посебно стабилност не е на највисоко ниво. Бидејќи е интегриран во Windows може да се каже дека посебно оние корисници кои не навлегуваат премногу во софтверот што го користат истиот со што првото место сепак е нереално.
------
Opera

Претставува бесплатен интернет прелистувач развиен од норвешката компанија Opera Software. Прелистувачот е мултиплатформски, односно можно е да се користи во повеќе оперативни системи.
Прв пат Опера се појави за Windows оперативниот систем во 1996 година, а денеска актуелна е верзијата 10.10.
Опера се справува со вообичаени интернет-ориентирани задачи како: приказ на веб страници, праќање и примање електронски пораки, ракување со контакти, IRC дискусии, преземање датотеки преку BitTorrent и читање веб известувања. Opera е бесплатна за персонални компјутери и мобилни телефони, но е комерцијален производ за останати уреди.
Главни одлики на Опера се голема брзина, прелистување во јазичиња, зумирање на страници, гестови со глушец и вграден управувач за преземања. Безбедносните одлики вклучуваат вградена phishing заштита, силна енкрипција при прелистување безбедни веб сајтови, како и можност за лесно бришење приватни податоци од тип на HTTP колачиња и прелистувачка историја со едноставно притискање на копче.
------
Google Chrоme

Во 2009. година гигантот Google објави верзија на нов веб прелистувач наречен Chrome. Денес Google Chrome претставува значаен фактор во веб прелистувачите и ја зголемува драстично својата популарност. Една добра карактеристика е што за секое ново отворено јазиче користи посебен процес во оперативниот систем со што се одбегнува при закочување на одредено јазиче да се изгубат и сите останати.
Иако е нов и најмлад на пазарот сепак има добри изгледи да влезе во конкуренција. Но дали ќе успее останува да видиме.
------
Apple Safari

Претставува еден од значајно користените веб прелистувачи што постојат денеска. Тој е основан од страна на Apple. Прво бил издаден, на 7 Јануари 2003. година како веб прелистувач за Mac OS X оперативните системи. На 11 Јуни 2007. година издадена е Windows верзија на овој квалитетен веб прелистувач, поддржувајќи Windows XP, и Windows Vista оперативен систем.
Но големата конкуренција од другите можеби го оттргна малку настрана.

--------------

Со цел да се овозможи квалитетна дискусија
ве замолувам било какви коментари за тоа зошто еден прелистувач е подобар од друг/други што ги споредувате, да оставите линк за насочување кон страна кадешто истана информација е издржана за пример при тестирање и сл.


Коментари од типот (Google Chrome е подобар од сите други или Firefox e најдобар!...) ќе бидат избришани.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
јас веке 5-6 месеци користам гугл хром и за фалење е... баш ми се допага.. брз е... позз
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Јас користам Опера,брза е,не крешува,за разлика од Мозилата кај мене многу често крешува :toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Порано кога излезе фајрфокс со табови Е ТОА БЕШЕ ХИТ сие се префрлија на него заради тоа. Донесе многу новости и ИЕ падна во сенка дека стварно го тупеше исто та исто.
Сега сите имаат табови сите имаат pop up блокери (и нормално не работат кај нико) сега гедаме кој е најбрз е тука некадед е новиот од гоогле ама искрено според мене Е НАЈГЛУПИОТ што може да постои. Прост пример за тоа колку е глуп неможам да влезам преку него во рутеров да направам најосновни подесувања, додека пишувам неможам да стегнам ctrl + B за да пишува BOLD. Тоа се само 2 основни работи кој не можам со google chrome да ги правам. Не ме терајте да кажувам уште 1000 други.

Firefox

Едноствано го заебаа, стана тромав ТРАКТОР пола час го чекаш да се уклучи. Да позитивно е што има убави аддони ама сте исталирале вие околу 10-тина аддони ? Неможе де е баш тогаш гледате мака не е битно дали имате 1 гига рам или 10 firefox едносвано не зема залет.

IE

Колку и да го вреѓаме од него започнуваат сите овие. Може вода даа му носат сиве. Многу РЕТКО со овај пребарувач јас имам проблеми.
Незнам дали сте читале ама наредната верзија 9-ката е сега за сега според тестирањата за незнам колку пати побрза и до google chrome
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Јас го користам firefox, ќе го сменам и ќе го ставам chrome, зошто мислам дека е многу побрз, заштитата не е на некое високо ниво како кај firefox но сепак ќе се обидам и ќе го тестирам, сепак гласав за firefox
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
засега сум сеуште на мозила а едно време користев и опера....ама не ме бендиса некако:nesum:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Firefox-от беше добар кога немаше конкуренција и тогаш ја стекна целата слава. Откако опера стана бесплатна и откако излезе хромот се виде дека не бил којзнае каков прелистувач. Моментално користам chromium, верзија на chrome за девелопери која служи за тестирање на нови, cutting edge, технологии и до сега не сум имал апсолутно никакви сериозни проблеми. Партали прави и немам намера да го менувам.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Со мозилата ми е супер!
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
моментално уживам во мозила. супер ми е зошто имам add-on за што сакам
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Имам пробано сите освен Safari..
Addons ме држат на Firefox...
Addon за XFire, многу скрипти на greasemonkey, и уште многу работи..
И покрај се, доста време сум на него.. Навика..
Единствен проблем е, многу бара конфигурација..
Јас имам практика да наредам 10 таба, и да пуштам игра...
Резултат на тоа е скоро секогаш freeze по 1 саат работа..
Сеуште стојам нa Firefox, но незнам до кога ке биде така..
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
на писито сум на хром, на првиот лаптоп на мозила, на вториот на експлорер, на ајфонот на сафари :)

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
:toe:
Имам пробано сите освен Safari..
Addons ме држат на Firefox...
Addon за XFire, многу скрипти на greasemonkey, и уште многу работи..
И покрај се, доста време сум на него.. Навика..
Единствен проблем е, многу бара конфигурација..
Јас имам практика да наредам 10 таба, и да пуштам игра...
Резултат на тоа е скоро секогаш freeze по 1 саат работа..
Сеуште стојам нa Firefox, но незнам до кога ке биде така..
јас го имама Safari и не е баш нешто многу брз сепак некако најбрз ми Google chrome но гледам нешто не е многу стабилен како мозилата.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Фајрфоксот одамна ја изгуби мојата доверба ,премногу оптоварување,кочење ко да си ставил изорано цд .Додека хромот и покрај plugin проблемите - брзо функционира и наједноставен е за користење ,сега со поновата верзија владее =)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
1. Mozilla Firefox
1. Mozilla Firefox
1. Mozilla Firefox
2. Internet Explorer 8
3. Opera
...
xx. Konqueror
...
yy. w3m
...
99. Google Chrome
99. Safari

Firefox, најстабилен, најпроширлив, втор по брзина. Што повеќе. IE и Опера се доста стабилни исто.
И друго. ако го наполните пример firefox или IE со 300 тулбари и останати непотребни додатоци, и се жалите не ми чини фајрфоксот, не ми Чини IE... хмм. Тоа ти е како да снимиш некој канта програм што се руши и да решиш Windows не чини.

Финтава е што има некои што го криват баш Windows заради тоа, и после од каде оние гласини Windows не чинел, Linux е постабилен и незнам што. Нека има ист број на програми за двата ОСи, па тогаш да видиме кој навистина е постабилен.
Е слично со случува и кај Фајрфокс. Се рушел и незнам што. Како мене со 15 додатоци ич не ми се руши. Ами нема да ставам некои непроверени глупости, тулабари.

Моментално Firefox 3.6 е најдобар на пазарот. До пред малку, 3.5 ај џоа имаше конкуренција, Хром, мом, незнам што.

И друго. Тие што користите Хром, Гугл знае за сите страници кои ги посетувате. Хромот испраќа информации кон Гугл. Нула приватност. Кој не знаеше за ова, нека го има сега во предвид.


За опера имам забелешки што не е многу проширлива, има само Гаџети. А пак за ИЕ забелешка ми е што сеуште не следи 100% стандарди (оние за ХТМЛ, ЦСС, стандардите од W3C).
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Во однос на приватноста кај фајрфокс најдобро е да се исклучат third party cookies преку кои исто така се следи корисникот кои страни ги посетува и се прават одредени статистики.
Што се однесува до самиов пребарувач апсолутно се сложувам дека е најдобар на пазарот поради фактот што додатоците кои што ги има за него не може да ги замени ниеден негов конкурент и сето тоа добро се гледа во поглед на мемориските ресурси.
Гугл Хром е добра конкуренција за да продолжат да се развиваат сите останати но сеуште е назад што е за очекување бидејќи е нов на пазарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom