Најдобар бурек според вас прават во...

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.644
Поени од реакции
3.671
Не знам кај нас дали некаде има , но пред некој 5-6 години во Ниш јадев бурек со сланина и кашкавал.
Тоа да видите какво харам задоволство.
Има у Штип у пекара Јаја, ама немаше врска бурекот, кашкавалот шит.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.339
Поени од реакции
22.741
Има у Штип у пекара Јаја, ама немаше врска бурекот, кашкавалот шит.
Кај нас све што се прави се прави за да се заштеди и затоа испаѓа обична имитација. Сигурно го прават со растителен кашкавал. Тост јадев пред 3 недели, пред тоа јадев у средно последен пат пред скоро 10+ год. Одма се гледа дека тогаш кога не постоеше растителен тостот беше многу подобар.
За сланината и тоа се сомневам зошто у Стокомак или Кам имаше една што беше само 350 ден кило што нема логика кога чисто свинско е најмалце 500+ ден.
Со вакви продукти тоа е тоа што испаѓа на крај.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.041
Поени од реакции
4.335
Со врат му е најдобар. :drk:

Леле ама ми се пријаде сега еден бурек од кај него. Може едно 2год немам јадено бурек.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.252
Поени од реакции
4.911
Во Ниш на плоштад бидејки со свинска маст го прават и е потежок и поголем од нашите за околу 50%.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.647
Поени од реакции
2.619
Кај боби кај тобако 2 во Аеродром.:cool:
https://postimg.cc/B8kGpCBY еве ви фотче, ме заебава нешто од форумов опцијата за слика па морав вака.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.504
Поени од реакции
20.839
Го пробав Буцко од Маџари пред некој ден и навистина има добар и квалитетен бурек, реткост е да најдам бурек кој е полн внатре а не да јадам само тесто.

Кога веќе спомнувам, има бурекџилница во Драчево се вика Антонио, јадев доста добар пица бурек пред неколку седмици кога бев таму така да ете реклама од мене и за нив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.836
Поени од реакции
15.770
стапчиња лисната пита со сирење од 29мкд во Тинекс, многу тенка кора, без квасец ги прават, убави се и по 2 дена, има и со спанаќ и пица
 
Ф

Флеш

Гостин
Бев у Буцко,тоа шо е у Маџари .

Полош бурек и просечен нема. Исто резе како и секој бурек шо го прават низ Скопјево . Бурекот му е просек ко секој нормален ,исто ко да го јадеш у Дебарца .Едино Рамче е добар у Чаир засега .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom