Најдобар бурек според вас прават во...

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Necrophilia, 17 април 2007.

 1. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  Според мене???

  па не знам колку членови биле во Чаир и јаделе од старата фурна, ама бурекот го праат со традиција повеке од 30 години.
  исто така убав бурек има и кај беко т.е. карши палома бјанка една стара бабичка прави добри пити и бурек.
  А можам да го пофалам и бурекот Жу-Жу...

  а дефинитивно најгаден во Жито лукс и оние о дколички што продават хахха... не за друго дека е бајат и ладен... и гаден! :toe:

  [​IMG]
   
 2. doti4nata

  doti4nata Drama Queen

  Член од:
  25 септември 2005
  Мислења:
  3.390
  Допаѓања:
  35
  Хммм... таму на млечен едно што е Милениум или како и да се вика има добар бурек...и тука кај мене јас у Гичо си јадам, на друго место не знам, не ми се сигурни пошто праат бурек со кромид, не со месо :)
   
 3. СпаЈдеР

  СпаЈдеР DissentiveMoron202

  Член од:
  1 март 2006
  Мислења:
  3.201
  Допаѓања:
  51
  Бурек со месо и пица бурек ми се бљак...јадам само со сирење...но овде станува збор кај прават најубав бурек...епа не знам,претпоставувам у некоја американска бурекчилница има сто пати подобри од нашиве...а за нашиве во скопје не сум јадел бурек на многу места...во гевгелија во жито лукс има многу убав бурек:smir:
   
 4. KoNtEjNeR

  KoNtEjNeR sapun

  Член од:
  19 декември 2005
  Мислења:
  2.306
  Допаѓања:
  44
  ja najdobar burek do sega sto imam jadeno.. vo struga :)
  sprotivno od parkot go praat vo edna malecka burekdzilnica ali burekot e... sho da ti kazam pica burek se iznajadov...
  a vo skopje... na pazarce bunjakovec i na rekord ali na rekord koga kako ke im se pogodi.. ne e sekogas dobar.
   
 5. ПрИтИ_гРл

  ПрИтИ_гРл Unforgivable ♥

  Член од:
  6 јуни 2006
  Мислења:
  2.554
  Допаѓања:
  20
  Бурек, топол, не многу мрсен, со сирење... мммм...
  Кај нас најубав прават дефинитивно во Бело Лале и Младост!
   
  На Gilmour му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KoNtEjNeR

  KoNtEjNeR sapun

  Член од:
  19 декември 2005
  Мислења:
  2.306
  Допаѓања:
  44
  vi se molam bez vakvi temi pa taman na dieta se staiv.. i sea burek
  kako bre... :)
  mnjam mnjamm so sirenje... i jogurtce :)
   
 7. Billa Bong

  Billa Bong I love Basketball

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  6.590
  Допаѓања:
  10
  најдобар бурек во Ваташа во Ново Лисиче и во Кичево(после утакмица си седнавме и си се најадовме)
   
 8. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  напротив, бурекот е Македонски специјалитет.
  Познат е во Македонија уште од турското време, и исто така ние макдонците најдобар симит и бурек прајме.

  Сум јаде бурек од Турција, Србија, Хрватска, Грција - Праат пита али сепак го викаат бурек, али дефинитивно од Македонскиот нема подобар.

  а најинтересен бурек ми било во Турција го праат со секакви зачини, исто така имаат и бурек со салама, со магдонос, со кашкавал, со кајмак итн...
   
 9. Swifty

  Swifty Никола

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  992
  Допаѓања:
  2
  Негде околку тафталиџе пазарчето... од мал јадам таму и за мене е тхе бест. :smir:
   
 10. BAMARGERA

  BAMARGERA ~Blaugrana~

  Член од:
  18 декември 2005
  Мислења:
  875
  Допаѓања:
  2
  samo da popravam Furna vo Cair ima tradicija 100 i 5-6 godini :zver:
  i da FURNA RULZ :vozbud:
   
 11. СпаЈдеР

  СпаЈдеР DissentiveMoron202

  Член од:
  1 март 2006
  Мислења:
  3.201
  Допаѓања:
  51
  Во грција дефинитивно многу повеќе ми се допадна од сите досега буреци што сум ги пробал....така да според мене и да е и да не е македонски специјалитет и на други мести знаат да го направат прекрасен...:smir:
   
 12. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  еј, реков повеке од 30 години, што не е исто и да сум рекол околу 30 години.

  Кога некој ке каже повеке од 30 години се мисли на 40/50.
  Иако не верувам дека е појке од 6-70 години стара таа фурна. :toe: :zlo: :smir:
   
 13. ZeroStyle

  ZeroStyle Гостин

  Ne sum mng po burek,ali ponekogas jadam(vo posledno vreme se pocesto) pa taka da si jadam u Жу-Жу tuka vo biser kaj mene,sum jadel i na mng dr mesta ali ova nekako najvekje mi fatilo...jazik :D
   
 14. outcast

  outcast login: failed!

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  424
  Допаѓања:
  8
  Уф, во Скопјево најдобар бурек што имам јадено е во Вегера - до Песталоци, посебно ги сакам тие вртените пити со зелка и со праз мх мх мх! Од останатите врсти најмногу го сакам бурекот со спанаќ :) За во Битола, се знае - Лавандија :)

  А најлош бурек EVER што имам јадено е во Рекорд бурекџилницата. Беше недела, гарантирам дека бурекот беше од претходниот ден, едвај успеав 2 залаци да изедам. Погадно нешто не сум јадел, после тоа имав бурекџиска траума која ме држеше 2-3 месеци, од самата помисла на бурек ми се :pov:
   
 15. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  јас имам јадено многу пати посебно после школо во таа бурекџилница и морам да се пофалам дека и таму имаат многу добар бурек, некако им е мрсен ама сепак е добар, а ти си го одбрал најубавиот ден за бурек да купиш. хаххаа....
   

Сподели преку: