Најдобар Ф1 пилот на сите времиња

Најдобар пилот на сите времиња?

  • Михаел Шумахер

    Гласови: 102 60,0%
  • Аиртон Сена

    Гласови: 50 29,4%
  • Алан Прост

    Гласови: 1 0,6%
  • Најџел Мансел

    Гласови: 1 0,6%
  • Хуан Мануел Фанџо

    Гласови: 6 3,5%
  • Џеки Стјуарт

    Гласови: 3 1,8%
  • некој друг

    Гласови: 7 4,1%

  • Вкупно гласачи
    170

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
Ако Шумахер освоил најмногу победи фо Ф1 шампионатот,не мора да значи и дека е најдобар...Еве може Чембрлен постигнал 100,а Џордан има најмногу 69 ,но тоа не го прави Чембрлен подобар од Џордан нели? Ќарим Абдул Џабар има 38387 поени, а Мајкл Џордан 32292 поени но тоа не го прави Џабар подобар од Џордан.
И аман веќе луѓе,разберете дека не можете да споредувате спортисти од кои не се натпреварувале во ист временски интервал...И пак уште една споредба Пеле-Кристијано,Чембрлен-Вејд,Сампрас-Федерер,Овенс-Болт...Сите овие најдобри само за своето време.
 

Sp1r0

Заљубен
Член од
8 мај 2010
Мислења
157
Поени од реакции
19
Ако Шумахер освоил најмногу победи фо Ф1 шампионатот,не мора да значи и дека е најдобар...Еве може Чембрлен постигнал 100,а Џордан има најмногу 69 ,но тоа не го прави Чембрлен подобар од Џордан нели? Ќарим Абдул Џабар има 38387 поени, а Мајкл Џордан 32292 поени но тоа не го прави Џабар подобар од Џордан.
И аман веќе луѓе,разберете дека не можете да споредувате спортисти од кои не се натпреварувале во ист временски интервал...И пак уште една споредба Пеле-Кристијано,Чембрлен-Вејд,Сампрас-Федерер,Овенс-Болт...Сите овие најдобри само за своето време.
Дали си глуп или тренираш?Вака директно?И прадедоти е умрен,па те споредуваат со него(прост пример).Ако не се гледа според титули,по што се гледа?Ко оние маалскине муабети „Абе ја сум најбољи ти дадов пас за да дадеш гол,да не бев јас немаше да тепаме“.Или оноа кога играш кантер „Леле на среќа ме тепаше денес(а ти го тепаш више цела година)“.Не ти држи муда муабетов.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Сена .Видете кој спортсмен е за разлика од Шуми -

 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
Дали си глуп или тренираш?Вака директно?И прадедоти е умрен,па те споредуваат со него(прост пример).Ако не се гледа според титули,по што се гледа?Ко оние маалскине муабети „Абе ја сум најбољи ти дадов пас за да дадеш гол,да не бев јас немаше да тепаме“.Или оноа кога играш кантер „Леле на среќа ме тепаше денес(а ти го тепаш више цела година)“.Не ти држи муда муабетов.
Aбе дали е исто да освоиш 3 титули во ера на Алан Прост, Нелсон Пике, Најџел Менсел сите тие вкупно имаат 8 титули или пак во ера на возачи како Дејмон Хил, Мика Хакинен којшто вкупно имаат 3 титули???

Дали Пеле што освоил 3 титули на светските првенства и што постигнал некаде 1400 го прави тоа најдобар бидејќи играл во ера каде што немал некоја појака конкуренција???
 

Sp1r0

Заљубен
Член од
8 мај 2010
Мислења
157
Поени од реакции
19
Aбе дали е исто да освоиш 3 титули во ера на Алан Прост, Нелсон Пике, Најџел Менсел сите тие вкупно имаат 8 титули или пак во ера на возачи како Дејмон Хил, Мика Хакинен којшто вкупно имаат 3 титули???

Дали Пеле што освоил 3 титули на светските првенства и што постигнал некаде 1400 го прави тоа најдобар бидејќи играл во ера каде што немал некоја појака конкуренција???
Со ова сакаш да кажеш дека прекарот на Пеле,крал на фудбалот е ништо,онака од чиста мира?Дај човек преиспитај се,немој вакви испади да праиш.Прашај ја баба ти дали исто готви ко баба и и која поубаво готви.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Друга е поентата на Заптија Стојков ,кој ја разбра ја разбра кој не ,не ни мора. Сите возачи во различно време возеле,различни болиди па така да споредбата е невозможма.
 

Sp1r0

Заљубен
Член од
8 мај 2010
Мислења
157
Поени од реакции
19
Друга е поентата на Заптија Стојков ,кој ја разбра ја разбра кој не ,не ни мора. Сите возачи во различно време возеле,различни болиди па така да споредбата е невозможма.
Поради тоа постојат титули.Не е се во титулите,али јебига што да правиме денес бројките го вртат светот.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Поради тоа постојат титули.Не е се во титулите,али јебига што да правиме денес бројките го вртат светот.
Парите, не бројките.

Ќе си пишев мое мислење на темава, ама женско сум и нема да ме профермате -.-
Не излета, му откажа болидот... дали за бензин или моторот чадна не сум сигурен. На истата трка Култхард го возеше на болид :)
Постои видео од ова?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Штета е што Сена и Шуми немаа повеќе меѓусебни дуели, мислам дека уште првата сезона кога Шумахер имаше конкурентен болид, Сена загина.

По повеќе параметри Шумахер е најуспешниот на сите времиња, но сепак не може да се одреди апсолутно, црно на бело. Многу фактори влијаат, моќта на сопствениот болид, конкуренцијата, елекрониката на болидот итн.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
966
Поени од реакции
455
Немало ниту ќе има подобар од Михаел :pipi:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Ваљда постои, треба да се побара...

инаку ајде да го чуеме мислењето кога веќе си тука :)
Why thank you...
Во темава најспомнувани се Сена и Шумахер. Да, не можат да се споредат од сите досегаспомнати причини во темава.
Лично, не сум некој фан на Шумахер. Тогаш кога беше на врв на кариера, досадна ми беше формулата за гледање. На старт прв, на финиш прв. Ретко пружаше некои возбуди. А ме нервираа и сите тие прашини околу Ферари...
Во анкетата гласав за Сена. За него имам читано, имам гледано документарци, клипови... Многу ме интересира неговата кариера. Тоа што ми е познато за него, ми дава до знаење дека бил навистина агресивен, храбар. Можеби сеуште е рано, и можеби грешам, но моја претпоставка е дека Vettel ги има сличните карактеристики.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Друга е поентата на Заптија Стојков ,кој ја разбра ја разбра кој не ,не ни мора. Сите возачи во различно време возеле,различни болиди па така да споредбата е невозможма.
така е иако мислам дека во 94 кога имаше Шумахер конкурентен болид се случи тоа шо се случи :toe:

па тогаш ќе се видеше кој за шо е способен

во секој случај двата се ШОФЕРИШТА

П.С. јас бев фан на Шуми кога беше во Ферари (сега сакам нејќам мора да бидам за возачите на Ферари иако не сум среќен со двата поготово со тој кој е понапред во поени) ќе дојди ден да вози Кубица или Фетел или некој друг од таков калибар.............

сепак гласав за Шуми оти сум го гледал
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мајкл Џордан нема најмногу титули па пак го сметатт за најдобар.
Бројот на титули или победи не треба да е единствениот критериум за квалитет на пилоти во формула 1. Според мене Мика Хакинен е дискутабилно најдобриот пилот на сите времиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom