Најдобар Ф1 пилот на сите времиња

Најдобар пилот на сите времиња?

  • Михаел Шумахер

    Гласови: 102 60,0%
  • Аиртон Сена

    Гласови: 50 29,4%
  • Алан Прост

    Гласови: 1 0,6%
  • Најџел Мансел

    Гласови: 1 0,6%
  • Хуан Мануел Фанџо

    Гласови: 6 3,5%
  • Џеки Стјуарт

    Гласови: 3 1,8%
  • некој друг

    Гласови: 7 4,1%

  • Вкупно гласачи
    170
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Малце бумп на темава после 4 години да видиме шо и како мислите :D
Во последно време не пратам мн формула ама порано бев фан на Раиконен, Шуми ми беше некако антипатичен и сите навиваја за него/имаја постери дома, а јас во глобала мразам да навивам за најдобриот.. еден другар имаше картинг во Охрид и мн често одевме и возевме, сите дечишта глумеа нешто Шумахер ова она, ама татко му и вработените од детево секогаш не убедуваја дека имало некој Сена кој шо е најдобар возач во историјата, ние деца ко деца од едно уше влези, од др излези... пред некој ден се заинтересирав за Сена и го изгледав филмот од 2010 и прочитав малку на интернет, сите сме пораснале овде со Шумахер и зато појкето гласој се за него, статистички е можда најдобар и имат најмн титули освоено ама возач ко Сена и таква големина од човек нема да се родит, гледајте го филмот и прогуглајте малце на интернет ке сватите дека е најдобриот пилот на сите времиња.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.870
Поени од реакции
11.129
Хмм не сум видел дека постои ваква тема. Многу неблагодарни теми се овие за дискусија али ајде.
Секако Аиртон Сена го сместувам на пол позицијата за најдобар возач на сите времиња. Интересно е и штета што поновите генерации одма се фаќаат за Шумахер со малце изгледани трки во Ф1 циркусот. Да, човекот е апсолутен рекордер во неколку статистики (некои му се топат сега), но дали тоа може да е доволен показател за талентот и способноста на возачот за да се смести на првата позиција. Шумахер по пензионирањето на Прост и Менсел и смртта на Сена, во 1994та начекува практично село без кучиња, но добро, налета на борба за титула на квалитетен возач во името на Дејмон Хил. Таа борба ја добива Шумахер со директна колизија (што би рекле модерниве коментатори) со болидот на Хил, во позиција кога Германецот има еден бод предност на последната трка и двајцата не ја завршуваат финалната трка. Титулата оди кај Шумахер. Во 1997ма година пробува на ист начин да ја добие титулата удирајќи се во Вилнев, но наместо двајцата овојпат излетува само Германецот од стазата и под казна избришани му се сите бодови од генералниот пласман. Наредни две години Мекларен ја земаат титулата, интересно е што во 1999та по повредата на ногата на Шумахер, Ирвајн се бори за титулата која ја губи на последната трка. Факт дека и вториот возач на Ферари бил кадарен за борба за титула. Нареден несреќен партнер на Шумахер е Баричело кој било која шанса за победа му ја препушта на Германецот во наредните 5-6 години кога Ферари доминираат и се први од почеток до крај на трките. Всушност Шумахер ги добива тие 5 титули без буквално да помине болид, интересно е што најдобри трки на Шумахер се тие од 90тите. Во ситуација кога сите можни партнери цел живот возат за тебе и ФИА е добра поткрепа на Ферари, едноставно неопростиво ми е Шумахер да се смета за најдобриот возач во Ф1. Да не се сфатиме погрешно, Роси исто така е 7 кратен шампион во мотори, но човекот секогаш се тркал и се борел за позиција, никој не возел за него, почна да се префрла во послаби тимови од што му здосадија сезоните во кои имаше 13 од 16 победи и сл.
Сена за жал немав прилика да го пратам во живо но се што сум гледал од документарци за него, од статии од читање и сл. ми дава за право да го сметам за најдобриот, едноставно човекот се борел, не само против Прост, против било кој шофер на патеката, во некое време и против француските раководители на ФИА кои го фаворизирале Прост. Скроз поинаква слика од Ферари и Шумахер. Генерациите родени по 2000та кога ќе читаат историја на Ф1 ќе го сметаат Шумахер за вонземјанин а тие што ја прателе Ф1 знаат многу подобро како дошло до таа историја.
Гледам имало жустри дискусии на темава, касно ја фатив али го пратам спортов 17тина години и добро знам што кога и каде се случувало за тој период, а и периодот претходно. Ако некој сака да спори и дебатира, спремен сум.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Lesno im e na denesnive piloti, na vremeto bile tie pravite heroi koga na sekoja trka bukvalno im visela glavata vo vrekja i gi cekala smrtta na sekoja poopasna krivina. Sena e verovatno najdobar vozac na site vreminja i po stilot na vozenje,hrabrosta i ferplejot, ako ne zaginese ke gi soborese i ke bea negovi site rekordi od a do š. I šumi e majstor,ama e mnogu prljav i nefer vozac. Isto taka imase srekja sto uleta bas koga ferari bese vo podem i imaa daleku najdobar bolid od site. Zatoa tolku trofei.[DOUBLEPOST=1406967288][/DOUBLEPOST]Odlicen klip, opis na bestrasnoto vozenje na sena do samite granici.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom