Најголемите неправди на доделувањето на Оскарите

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Не знам ете, шо знам, не знам како да ти објаснам :)
Фантазијата, авантурата, то некако ме тера на то дека се слични. Додуша, Lord of The Rings не му ни дадов шанса да го догледам, го исклучив по сат гледање. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Не знам ете, шо знам, не знам како да ти објаснам :)
Фантазијата, авантурата, то некако ме тера на то дека се слични. Додуша, Lord of The Rings не му ни дадов шанса да го догледам, го исклучив по сат гледање. :)
Оh no she DIDN'T!

:D заслужено беше за LOTR, ама ни HP не е лош серијал, поготово последните делови беа баш солидни, а најпоследниот уште го немам гледано, дека одамна се откажав од камери и r5 снимки. Е сега, Mystic River си е Mystic River.. Не се споредуваат баш, али и заслужено или не, академците имат правено поголеми грешки..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Како го стаде Mystic River пред LOTR. Мислам... немам ништо против филмот го обожавам ама тој да добие оскар наместо Господарот на прстените ќе беше срамота. Посовршен филм досеа не е направен.
И како го стаде во иста реченица со Хари Потер... no hard feelings за Потер фановите ама да се мери со LOTR е греота. :)
Не се слагам баш, Мистик Ривер е исто така филмиште, само да го парафразирам wot, да ги споредуваш е како да споредуваш баби и жаби. Не е лошо вака, претежна желбата да се исфорсира блокбастерот (еден од ретките блокбастери кои навистина вредат), но и да добиеше Мистик немаше да се жалам. Во секој случај овде нема збор за неправда, само за различни вкусови.

И да, не го турајте Потер со сила таму, што е следно, Chronicles of Narnia? :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Не знам ете, шо знам, не знам како да ти објаснам :)
Фантазијата, авантурата, то некако ме тера на то дека се слични. Додуша, Lord of The Rings не му ни дадов шанса да го догледам, го исклучив по сат гледање. :)
одличен филм тамарче Зошто не си го гледала ;), да го гледаш на hd uzivancija prava :)
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Најголема неправда е што Кјубрик има оскар за специјални ефекти, а НИКОГАШ нема добиено за режисер:mad:! Неверојатно ! А исто така е лошо што никој досега го нема спомнато :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има многу филмови што би требале да добиат оскар а никогаш не добиле. Се чудам како оној Говорот на Кралот доби оскар....поглуп филм немам гледано.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Најголема неправда е што Кјубрик има оскар за специјални ефекти, а НИКОГАШ нема добиено за режисер:mad:! Неверојатно ! А исто така е лошо што никој досега го нема спомнато :)
Има една голема разлика тука!

Да освоиш оскар денес во ова време на суперкомпјутери, софтвери и триста други додатоци и да освоиш оскар во категорија: Најдобри визуелни ефекти , за филм направен во 1968 година , кој и споредено со с.ф филмовиве на денешницава изгледа ебено добро! Автоматски се декларира човекот за тоа како иноватор!

И друго, голем дел тука кои го обожаваат Кјубрик , го обожаваат ради фактот што кога гледаат негов филм не ги држи место , онемени се пред екран и денови потоа изгледаат како да ги удрил чекан по глава! Го обожаваат ради тоа што направил и каков пристап има кон кинематографијата! А не поради тоа каква оценка имаат филмовите негови на имдб и што освоил , дали 10 оскари , 5 бафти или 20 златни малини!
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Има една голема разлика тука!

Да освоиш оскар денес во ова време на суперкомпјутери, софтвери и триста други додатоци и да освоиш оскар во категорија: Најдобри визуелни ефекти , за филм направен во 1968 година , кој и споредено со с.ф филмовиве на денешницава изгледа ебено добро! Автоматски се декларира човекот за тоа како иноватор!

И друго, голем дел тука кои го обожаваат Кјубрик , го обожаваат ради фактот што кога гледаат негов филм не ги држи место , онемени се пред екран и денови потоа изгледаат како да ги удрил чекан по глава! Го обожаваат ради тоа што направил и каков пристап има кон кинематографијата! А не поради тоа каква оценка имаат филмовите негови на имдб и што освоил , дали 10 оскари , 5 бафти или 20 златни малини!
Батка, не се разбираме. Јас сум најголем фан на Кјубрик, и ме иритира тоа што нема добиено оскар за тоа по што ќе биде запаметен во историјата а доби оскар за релативно смешна работа барем за него. Еден оскар за цело она животно дело, а башка и за специјални ефекти :tapp: Требало прво да добие 2 оскари за режисер за да го прими смешниот оскар за специјални ефекти...
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Еј баш интересна тема.... Има многу утки низ историјата.

- Поразот на Citizen Kane од просечен филм како How Green Was My Valley

- Поразот на Goodfellas од Dances Wtih Wolves

- Познатата тројна неправда - прво Ал Пачино не добива Оскар за Godfather 2, губи од некој старец кој искрено не ни паметам како се викаше. После за да се орпавдаат на Пачино му даваат Оскар за Scent of a Woman, улога која не ни заслужува номинација, а на сметка на Дензел Вашингтон, кој заслужува за Malcolm X таа година. Пак да се оправдаат, на Дензел му даваат Оскар за Training Day, пред Расел Кроу кој беше извонреден во A Beautiful Mind.

- Поразот на Good Will Hunting од Titanic

- Тоа што Џим Кери не е номиниран за The Truman Show е невидена неправда, а исто заслужува номинација за Eternal Sunshine....

- The Dark Knight мораше да биде номиниран за најдобар филм

Ова ми текнува сега за сега, сигурно има уште многу вакви неправди....
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Мартин Скорсезе требаше да си земе оскар за Goodfellas. Уствари тука беше многу тесно, Dances with Wolves е супер филм ама сепак мислам дека кај Мартин требаше да оди.

За ова пишав и на друго место. Роберто Бенини им лапна оскар на Нортон кој глумеше перфектно во American History X, и Том Хенкс за Saving Private Ryan. :facepalm:

После тоа следната година American Beauty им зема оскар на The Sixth Sence и The Green Mile. :(
Било кој од тие два да земеше ќе бев задоволен.
 
D

Daedalus

Гостин
Moonlight му го зема оскарот на... заборавив, немаше оскар worthy филмови годинава.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511

Ова како ме накурчи...каков камбек направи човеков, и глобусот го доби....само затоа што Шон Пен глумеше буљаш :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom