Најголемите неправди на доделувањето на Оскарите

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
220px-Oscar_statuette.jpg
Секоја година кога се наближува доделувањето на оскарите започнуваат дискусиите околу тоа кои филмови и кои луѓе треба да бидат наградени, за подоцна да започнат дискусиите за тоа дали е праведно или неправедно доделен оскарот за тоа и тоа... Бидејќи ова е практика секоја година не само на форумов туку насекаде низ филмскиов свет, ја отворам оваа тема каде ќе можеме да започнеме (се надевам бурна) дискусија околу наградите од минатото како и оние кои ќе следат во иднина.

Се разбира, оваа тема е прашање на вкус и тоа треба да се има во предвид при дискусиите. Згора на тоа, има години во кои конкуренцијата била жестока, а има и години кога во некои категории никој не заслужил оскар. Не сум ги гледал оскарите од памтивек се разбира, но ќе издвојам некои одлуки кои мене воопшто не ми се допаднале:

Најмногу ми боде очи победата на American Beauty во 2000 година. Да се разбереме, го мразам филмов. Но дури и да е така добар како што многумина тврдат, овој филм успеа да ги победи The Green Mile, Cider House Rules и факинг Sixth Sense. Што е многу, многу е? Не е, има уште: The Matrix не беше ни номиниран! Разбирам дека беше година на жестока конкуренција, ама баш поради тоа, никогаш нема да го прифатам овој резултат.

Победата на Forrest Gump над Swashank Redemption и Pulp Fiction ако е неправда, тогаш е од понизок ранг, затоа што сите три се филмишта.

Во 1982, Chariots of Fire, еден исклучително здодевен филм кој единствено е добар поради музиката на Вангелис, го победи Индијана Џонс, The Riders of the Lost Ark. Следната година Ghandy го победи E.T. на Стивен Спилберг.

Во 1999 Shakespeare in Love ги победи Saving Private Ryan и La Vitta e Bella.

Ќе се вратам уште и во далечната 1961 кога едно фино филмче The Apartment победи, но Psycho не беше ни номиниран.

Тука ќе скратам, има време за нови „неправди“. Друг пат ќе пишам и за други категории освен онаа за најдобар филм.

Вашите топ нервози на Оскарите? :)

P.S. годините на победниците се тие кога е одржано доделувањето, филмовите се од година порано.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Дензел Вашингтон(Ураган) изгуби од Расел Кроу(Гладијатор),за потоа Расел(Прекрасен ум) да го папа од Дензел(Ден за обука).

Само на тоа ми текнува.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Би јас спомнал 2003 година.

Chicago(срање во боја) добива оскар за најдобар филм над The Pianist. Апсурд.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
Дензел за улогата во Training Day :vozbud: .. совршенство .

Расел беше подобар во Гладијатор а Дензел боље беше како Алонзо , бар тука мислам дека е фер ...

За оскарите во 2000-та кога тепаше Американска Убавина , било кој друг филм да го земеше оскарот- ќе беше исто , бидејќи премногу добри филмови искочија во 1999 (најдобра година за филмовите воопшто):tv:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Се разбира, оваа тема е прашање на вкус и тоа треба да се има во предвид при дискусиите. Згора на тоа, има години во кои конкуренцијата била жестока, а има и години кога во некои категории никој не заслужил оскар. Не сум ги гледал оскарите од памтивек се разбира, но ќе издвојам некои одлуки кои мене воопшто не ми се допаднале:

Најмногу ми боде очи победата на American Beauty во 2000 година. Да се разбереме, го мразам филмов. Но дури и да е така добар како што многумина тврдат, овој филм успеа да ги победи The Green Mile, Cider House Rules и факинг Sixth Sense. Што е многу, многу е? Не е, има уште: The Matrix не беше ни номиниран! Разбирам дека беше година на жестока конкуренција, ама баш поради тоа, никогаш нема да го прифатам овој резултат.

[/SIZE]
+ Fight Club под рака со Матрикс. 99та, јака година. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Гледаш не сум приметил дека и Fight Club е од таа година. Страшно.
И немаше да биде исто зошто... море нема ни да коментирам зошто :)

Енивеј, улогата на Дензел во Training Day е одлична, ама филмот е многу преценет.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Лани бе, не мора да гледате до психо на хичкок од пред 50 години.
Како можеше да победи таков тапа филм, според мене беше далеку од номинација за оскар.
Документарен филм за тип кој шо демонтира мини.
Лани веројатно беше годината со најнеквавалитетни филмови во историјата на филмската индустрија, ама можеа и заслужија бест пикчр да однесат копилињата на тарантино.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Лани бе, не мора да гледате до психо на хичкок од пред 50 години.
Како можеше да победи таков тапа филм, според мене беше далеку од номинација за оскар.
Документарен филм за тип кој шо демонтира мини.
Лани веројатно беше годината со најнеквавалитетни филмови во историјата на филмската индустрија, ама можеа и заслужија бест пикчр да однесат копилињата на тарантино.
Лани беше тапа година никој не заслужи да победи. Најмалку оној пропаганден филм ама така се погоди, во војна се говедата и удираат на пропаганда...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Фактот дека еден Ал Пачино има само ЕДЕН Оскар, е сам по себе неправда.

Има повеќе, на ова прво ми текна... :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Бојата на пурпурот - 1985 година.
Таксист - 1976

Едни од легендарните филмови кои не се закитија со Оскар, додека победниците, иако сепак одлични филмови, не го достигнаа тој култен статус или историска вредност, како што го имаат овие 2 филма.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ах,сеа ми текна.Скорсезе не доби оскар за филмови за кои стварно требаше да добие-Raging bull,Goodfellas,Cab driver.

Тhe departed ме уби у појам.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
Гледаш не сум приметил дека и Fight Club е од таа година. Страшно.
И немаше да биде исто зошто... море нема ни да коментирам зошто :)

Енивеј, улогата на Дензел во Training Day е одлична, ама филмот е многу преценет.
Хаха брат .., тоа е пошо не го поднесуваш Американ Бјути :pos2: те нервира филмчево :icon_lol: ,плус најбитното Американ патриотски :pos2:


Репертоарот за 99-та е подобар од цела декада 2000-2009

Зошо Треининг Деј преценет филм , не сум приметил да има критики којзнае какви за да биде преценет , $104,876,233 worldwide - скромна заработувачка за ваква продукција.За одлична глума , добро сценарио и напнатата атмосфера која ја нуди филмов 7.6/10 е сосема заслужено , Дензел и Итан го владеат филмот :)))

Право булшит беше мјузиклот Чикаго шо кидна со 6 оскари .. криминал ..:pos:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Што знам вака квалитативно ко најлош филм кој има добиено Оскар за најдобар филм е дефинитивно Slumdog Millionaire, 2009 та. Бандини филм со холивудски кавер, без оглед на тоа колку беше лоша конкуренцијата секој друг избор ќе беше подобар. Беше направен пропуст и со тоа што Nine Pounds не беше ни номиниран без оглед на тоа што се работи за тужелачки филм. Исто и со The pursuit of Happiness кој е една од најдобрите драми не беше номиниран (можда дека режисерот е Мексиканец), иако рака на срце No country for old men е лудило филмче и заслужено победи 2007 та. In to the Wild, никој не го ни примети филмов само поради тоа што имаше слаб маркетинг, а се работи за право ремек дело.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што знам вака квалитативно ко најлош филм кој има добиено Оскар за најдобар филм е дефинитивно Slumdog Millionaire, 2009 та. Бандини филм со холивудски кавер, без оглед на тоа колку беше лоша конкуренцијата секој друг избор ќе беше подобар. Беше направен пропуст и со тоа што Nine Pounds не беше ни номиниран без оглед на тоа што се работи за тужелачки филм. Исто и со The pursuit of Happiness кој е една од најдобрите драми не беше номиниран (можда дека режисерот е Мексиканец), иако рака на срце No country for old men е лудило филмче и заслужено победи 2007 та. In to the Wild, никој не го ни примети филмов само поради тоа што имаше слаб маркетинг, а се работи за право ремек дело.
Некогаш зборовите се излишни, :cuc: :cuc:

П.С. Страшно лагира форумов!
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
American Beauty e филм кој го исклучив после 10 минути. Така одвратен филм немам гледано, нема никаква убавина во него, само очај кој се мириса на километри...за мој вкус дно од филм.
За лани ми беше криво, Hurt Locker не смееше да победи никако, не покрај онаков филм на Тарантино. Мада имам забележано дека академијата прави компромиси кога не треба, тепа жена со снимен патриотско пропаганден филм за да се срушат бариери.
И како можеше Бред Пит да не е ни номиниран лани за Оскар??? Аман до кога ќе го дискриминираат човеков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom