Напиј се вода од изворот

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.771
Поени од реакции
11.833
Не припаѓам на ниедна религија, филозофија или било каква група.
Далеку си да го сватиш терминот човек.
Само човек, ништо повеќе.
Но ако @парва ти ги разгледа метафорите и она што зборуваш тука 13+ години, ти постојано ја цитираш само христијанската света книга наречена Библија и си ја толкуваш само нејзе, како ти ја разбираш и не си фатил друга книга во рака (понекогаш се поклопува со свештениците што зборуваат за некои ствари од новиот завет), но претежно избегнуваш да имаш исто мислење со нив бидејќи не ти лежат многу христијанските свештеници, овие православните и нивната црква...

А велиш не припаѓаш на ниту една религија, малку е чудно... за таквите велат дека се секташи (посебно толкување од она прифатеното, во Индија немаат негативен став за поимот секта инаку, тие велат дека колку повеќе секти, различни размислувања за иста работа, толку подобро)...

И зошто користиш во множина „свети книги“ кога ти освен библијата друго не знаеш? :coffee: Барем евреите да ги научеше и нивниот погрешно наречен „стар завет“ од христијаните за да си го оправдаат „новиот завет“!

Нели е подобро да најдеш на пример она што го има во новиот завет и Исус што рекол, да го има во Куранот и што вели Мухамед за истото нешто и да се направат паралели, или исламот ти е далечна работа и нивната света книга?

Ианку се сложувам дека секој од нас е извор на толкувња и свои разбирања кои може да помогнат некому... или јас што велам дека сме еден обичен патоказ на нечиј пат.
Многумина игнорираат 90% од патоказите во нивните животи и ништо страшно :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Не гледам на книгите така како што мислиш, односно не ги ставам во "калап" оваа е христијанска, друга тао, суфи , митологии и филозофии.
Тие , или зборуваат/пишуваат за мене(човек) или не.

Поделба или групирање на духовни книги со цел да се присвои или стави јасна поделба од друга група, не значи дека се поделил и човекот за кој тие духовни книги зборуваат , одтука произлегува тоа што кажав дека не припаѓам на ниедна верска или филозофска група.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.771
Поени од реакции
11.833
Човештвото е група исто... :)

Сите сме дел од човештвото, според мене - најголемото искушение поставено во вечноста!

Како гледаш на книгите? КАко гледаш на библијата а како на Куранот или Упанишадите? Исти се, на ист начин зборуваат? Обединуваат или разделуваат? Треба да се прави разлика од философиите во светите книги и што бараат од човекот!

Ги имаш разлистано или еврејските пророци ти се најбитни за да не си „во група“?
Ова за поделбата го имаш ставот заради библијата и Куранот, запознај се со други свети книги кои пишуваат за човекот и неговиот пат....

И зошто таа одбивност од групирање околу идеја која треба да го соедини човекот во едно? :coffee:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
батали сега тоа глупости не прашувај.

Прашање за @alf и @Хептаграм XI дали мислите дека има нешто по смртта? Има тема ама овде брз одговор и кратко образложение ве молам доколку имате желба.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
батали сега тоа глупости не прашувај.

Прашање за @alf и @Хептаграм XI дали мислите дека има нешто по смртта? Има тема ама овде брз одговор и кратко образложение ве молам доколку имате желба.
Доста сега, сакам одговор. Батали глупите прашања, дали имало задгробен живот, тоа секој како сака ќе го протолкува, за моето треба одговор.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Доста сега, сакам одговор. Батали глупите прашања, дали имало задгробен живот, тоа секој како сака ќе го протолкува, за моето треба одговор.
Ти дефинитивно си настаната од верверичка.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
735
Поени од реакции
1.774
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Adam i Eva se prvite homosapiensi dobieni po pat na genetski inzenering, poleka sme gi istisnale ostanatite homoerektusi, so neandertalcite sme se parele ali sme gi istrebile. Oni bile vistinski adaptirani da preziveat na ovaa planeta za razlika od nas.

Ovaa prikazna mene mi ima smisla ko kje ne poglednam realno, posebno kolku sme bolezlivi i kolku vreme mu treba na edno nashe dete da pocne da prezivuva samo bez roditel.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.471
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Еве ја не сам верник ама знам дека прво имале два сина,Авел и Каин,Каин га убива Авела за глупости,некоја љубомора нешто повржано сс птице и небо беше.Прво убистфо е тој.Бог се наљути и му стаи рогови на Каин.Као демек претфоеија га у ѓавол.
После се раѓаф јоште синови,а и керке.Ја од синови сам чуја за Енох(има поглајвје у библију што е избацено ради контроверзност,као демек Енох запознава ванземаљци,детаљно ги опишуе)После имаш син Метузалем(има мит дека Метузалем е прф човек напраен лабараториски исто такој од ванземаљци).
А од керке ја сам чуја само за Ноема,баба или мајка на Ноета,незнам бш.
Натамо знаеш ваљда,потоп,ова она.
Али у глобалу инцес.

Еве некој ако знае повише нека објасни.
Али сфе су тој приказне за мали деца,за да пораснеф сс добру мислу.

Ја мислу дека више треа да се ставиф крај на такфи басне.Па може да се васпита дете и без да га плашиш од некакаф си ѓавол или пекол.Морал и васпитање се креира и на друг начин.А не само сс религие.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
108
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Еве ти одговор од атеист. Од христијаниве нема да добиеш одговор. Зошто? Затоа што не ти е добро прашањето. Се ти ок како во шест дена направил Јахве се', ама ова требало одговор? Земи библијата и прочитај. Адам и Ева имале многу деца меѓу кои и женски. Битие, 5:4.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Човештвото е група исто... :)

Сите сме дел од човештвото, според мене - најголемото искушение поставено во вечноста!

Како гледаш на книгите? КАко гледаш на библијата а како на Куранот или Упанишадите? Исти се, на ист начин зборуваат? Обединуваат или разделуваат? Треба да се прави разлика од философиите во светите книги и што бараат од човекот!

Ги имаш разлистано или еврејските пророци ти се најбитни за да не си „во група“?
Ова за поделбата го имаш ставот заради библијата и Куранот, запознај се со други свети книги кои пишуваат за човекот и неговиот пат....
Подобро гледај вака...зборовите делуваат на душата на човекот, како пластелин помеѓу прстите кој добива одредена форма.
Едни даваат облик на бебе, други на тинејџер, трети на старец....но сите тие поделби се од човек.
Да ти повторам пак, бидејќи не го разбирате терминот човек.
Сите тие зборат за мене(човек)!!!

Сосема јасно ми е дека во твое разбирање тие се сосема неразбирливи и зборат за сосема различни работи, што во никој случај не би ги поврзал дека зборат за иста работа.А тоа е така бидејќи се држи формата на еден облик од човек.

И зошто таа одбивност од групирање околу идеја која треба да го соедини човекот во едно? :coffee:
Не е одбивност.
Не може групата да даде тоа што го нема.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.771
Поени од реакции
11.833
Зборовите нудат дуалност. И доаѓаат од нас, луѓето...
Зборовите се физичка репрезентација на мислата, а со тоа и на дејствувањето меѓу луѓето...
Цело време сите зборуваме за човекот... но сосема малку се дејствува.
Наместо да имаме зборови и дела, ние имаме само зборови тука... мора да се потрудиме да имаме дела тро поеќе :)

Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Не треба да зборавате дека оваа сказна е од евреите и е зачувана од страна на еврејските и муслимански мистици, а и од самите евреи кои се држат до нивниот закон.

Адам и Ева не се лични именки, како Марија и Стојанче. Интересно е што жената го добива името или звањето ха-Ева од страна на мажот ха-Адам или на еврејски ADM - Alef Dalet Mem.
ОВие игри со зборови се еврејски мистицизам и тешко да се објаснат.

На пример Адам и Ademah имаат ист корен. Второто значи земја, црвена земја. А според сказната човекот е од земја нели... и му се дава воздух. Алеф или А во адам во еврејскиот мистицизам означува Воздух.

Некаде имав прочитано дека Адам или АДМ значи Holy Blood... заради Алеф како воздух даден од боговите + крв ДМ на еврејски...

За Ева или Хева, ќе побараш низ еврејските веб страници, бидејќи за ова има многу за пишување...
Автоматски споено мислење:

батали сега тоа глупости не прашувај.

Прашање за @alf и @Хептаграм XI дали мислите дека има нешто по смртта? Има тема ама овде брз одговор и кратко образложение ве молам доколку имате желба.
Тука, баш на темава сум напишал нешто... :)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Еве ја не сам верник ама знам дека прво имале два сина,Авел и Каин,Каин га убива Авела за глупости,некоја љубомора нешто повржано сс птице и небо беше.Прво убистфо е тој.Бог се наљути и му стаи рогови на Каин.Као демек претфоеија га у ѓавол.
После се раѓаф јоште синови,а и керке.Ја од синови сам чуја за Енох(има поглајвје у библију што е избацено ради контроверзност,као демек Енох запознава ванземаљци,детаљно ги опишуе)После имаш син Метузалем(има мит дека Метузалем е прф човек напраен лабараториски исто такој од ванземаљци).
А од керке ја сам чуја само за Ноема,баба или мајка на Ноета,незнам бш.
Натамо знаеш ваљда,потоп,ова она.
Али у глобалу инцес.

Еве некој ако знае повише нека објасни.
Али сфе су тој приказне за мали деца,за да пораснеф сс добру мислу.

Ја мислу дека више треа да се ставиф крај на такфи басне.Па може да се васпита дете и без да га плашиш од некакаф си ѓавол или пекол.Морал и васпитање се креира и на друг начин.А не само сс религие.
Го знам и јас тоа. За Каин и Авел и за убиството. За роговите не сум баш сигурна дека е точно? Точно во смисла дали баш така е пишано?

Да се расте дете со овие бајки, да биде добро и послушно, рај и пекол, во ред, ама како да му објасниш од почеток како настанало се?
Инцест, Ева била со вонземјани, со лабараториски луѓе, зачнала од светиот дух?

Не е воопшто глупаво прашањето, ако некој сака да расте верник, мора да знае да му каже се.

Земи библијата и прочитај. Адам и Ева имале многу деца меѓу кои и женски. Битие, 5:4.
И? Со кого се пареле тие женски битија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom