Напиј се вода од изворот

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Со тебе најмногу дискутирам.
Ти си тој што сам толкуваш и си додаваш значења кои немаат врска во однос на светата книга на христијаните и не убедуваш дека не си христијанин.
Дека не го следиш патот на Исус Христос и се останато... ја знам твојата одбивност кон црквата христијанска, но не може да се повикуваш на книга која е создадена токму од тие цркви и да велиш дека не си христијанин.

Тоа се лажеш и себе си а се обидуваш и другите да ги лажеш. Себе си, ќе се излажеш, но тешко другите.

Не ти се точни идеите за христијанската света книга и немаат ништо со тоа што ти зборуваш.
И зборуваш како книга не треба за Исус, а ете те кај ми споделуваш „најубави цитати од библијата“ - како слеп за стап си се фатил за христијанството и се обидуваш да го реанимираш со без врска коментари.

Што се заморуваш со верниците како и што гледаат? Можеш да ги облечеш нивните чевли и да бидеш како нив? Кој те тебе повика да ги оправеш христијаните во однос на нивната света книга и дали им треба тоа воопшто? Зошто имаш потреба да коментираш туѓа света книга? Бидејќи си во Македонија и христијанството ти е најблиску како религија?

Си се обидел да ја гледаш библијата христијанска баш како што ја толкуваат светите отци? Како што расправа црквата?
Не. Зошто?
Има одговор на тоа зошто нели?

Ти сакаш да си извор, но матна ти е водата бидејќи со туѓи перја/свети книги сакаш да се прикажеш како нешто друго, а не христијанин.
Сакаш да им укажеш на верниците христијани дека се излажани? Дека не треба така да се верува и дека ти како „извор“ најдобро ќе им протолкуваш околу библијата? :coffee:

П.С. Исус не опција ниту ќе биде. Распнуваме богови кои ни велат дека има „суден ден“! Така било, така е, така ќе биде :coffee:
Разгледај ги учењата на Земјата - не е само христијанството и Исус. Има и нешто многу повеќе...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Со тебе најмногу дискутирам.
Ти си тој што сам толкуваш и си додаваш значења кои немаат врска во однос на светата книга на христијаните и не убедуваш дека не си христијанин.
Дека не го следиш патот на Исус Христос и се останато... ја знам твојата одбивност кон црквата христијанска, но не може да се повикуваш на книга која е создадена токму од тие цркви и да велиш дека не си христијанин.

Тоа се лажеш и себе си а се обидуваш и другите да ги лажеш. Себе си, ќе се излажеш, но тешко другите.

Не ти се точни идеите за христијанската света книга и немаат ништо со тоа што ти зборуваш.
И зборуваш како книга не треба за Исус, а ете те кај ми споделуваш „најубави цитати од библијата“ - како слеп за стап си се фатил за христијанството и се обидуваш да го реанимираш со без врска коментари.

Што се заморуваш со верниците како и што гледаат? Можеш да ги облечеш нивните чевли и да бидеш како нив? Кој те тебе повика да ги оправеш христијаните и дали им треба тоа воопшто?
Си се обидел да ја гледаш библијата христијанска баш како што ја толкуваат светите отци? Како што расправа црквата?
Не. Зошто?
Има одговор на тоа зошто нели?

Ти сакаш да си извор, но матна ти е водата бидејќи со туѓи перја/свети книги сакаш да се прикажеш како нешто друго, а не христијанин.
Сакаш да им укажеш на верниците христијани дека се излажани? Дека не треба така да се верува и дека ти како „извор“ најдобро ќе им протолкуваш околу библијата? :coffee:

П.С. Исус нема опција ниту имал. Распнуваме богови! Така било, така е, така ќе биде :coffee:
Го распнуваат сите луѓе, но не се свесни за тоа.


Другото нема да го коментирам, небитно ми е твоето мислење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Го распнуваат сите луѓе, но не се свесни за тоа.


Другото нема да го коментирам, небитно ми е твоето мислење.
Никој не е свесен само ти што се роди во Македонија најсвесен за еврејските традиции и верувања и тоа читајќи една книга: библијата, книга за Исус Христос, спасителот според христијанската догма. Ајде, нека ти биде, нема да ти го кршам филмот сепак започна нов ден...
Од утре ќе избришеме профили ние другите, бидејќи човекот со вистината за Исус и христијанската библија е тука, кажа се што може да се каже, да затвориме се и сите по дома.

Си се фатил за библијата и си туркаш некоја идеја време, татко син држ ми боже душата и на сите што те читаме (за жал мора да те прочита човек што пишуваш) се обидуваш да ни докажеш или прелажеш јас велам „дека не си христијанин“ а Исус и библијата од уста не ги вадиш.
Ништо друго не знаеш, една книга си фатил и верглаш и убедуваш други дека - еве ова е Христос, ова сакаше да ви го каже... а од друга страна ни велиш: не треба книги да сведочат за било што... зошто тогаш пишуваш на форумов со години?

Мислам што е оваа опседнатост твоја со библијата и Исус? Само таму е вистината за тебе? Ако е само таму, нека ти биде, но немој со тоа „не следам јас никој“ Исус само онака го спомнувам, не ми е тој патот кон отецот, како што вели христијанската света книга.
Смешно е...

П.С. И не треба да ти е битно моето мислење... не е наменето за тебе, туку за оние кои читаат на форумов е наменето. Не си само ти тука...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Никој не е свесен само ти што се роди во Македонија најсвесен за еврејските традиции и верувања и тоа читајќи една книга: библијата, книга за Исус Христос, спасителот според христијанската догма. Ајде, нека ти биде, нема да ти го кршам филмот сепак започна нов ден...
Од утре ќе избришеме профили ние другите, бидејќи човекот со вистината за Исус и христијанската библија е тука, кажа се што може да се каже, да затвориме се и сите по дома.

Си се фатил за библијата и си туркаш некоја идеја време, татко син држ ми боже душата и на сите што те читаме (за жал мора да те прочита човек што пишуваш) се обидуваш да ни докажеш или прелажеш јас велам „дека не си христијанин“ а Исус и библијата од уста не ги вадиш.
Ништо друго не знаеш, една книга си фатил и верглаш и убедуваш други дека - еве ова е Христос, ова сакаше да ви го каже... а од друга страна ни велиш: не треба книги да сведочат за било што... зошто тогаш пишуваш на форумов со години?

Мислам што е оваа опседнатост твоја со библијата и Исус? Само таму е вистината за тебе? Ако е само таму, нека ти биде, но немој со тоа „не следам јас никој“ Исус само онака го спомнувам, не ми е тој патот кон отецот, како што вели христијанската света книга.
Смешно е...

П.С. И не треба да ти е битно моето мислење... не е наменето за тебе, туку за оние кои читаат на форумов е наменето. Не си само ти тука...
Толку?
Нема оштрина во твојте зборови, треба да се потрудиш подобро.
Тој ѓавол-Исус треба да се закопа и никогаш да не излезе и секоја книга која сведочи за него да се запали.
П.с. реченица со која треба да зададеш длабоко продирање во "телото" на читателот , не ја започнувај со "мислам".
Наместо оштрина на словото(мислата) тоа станува како варена шпагета.Не ти успеа!
Слабо бараташ со меч(слово).
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.513
Поени од реакции
9.412
Прашање до @alf
Дали негде во светите писма пишува дека Исус не бил мртов кога го симнале од крстот и кога го носеле до пештерата, некој се сопнал на камен и во тој момент потекло крв од телото на Исус?
Бидејќи крв не тече од мртво тело, нели!?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Прашање до @alf
Дали негде во светите писма пишува дека Исус не бил мртов кога го симнале од крстот и кога го носеле до пештерата, некој се сопнал на камен и во тој момент потекло крв од телото на Исус?
Бидејќи крв не тече од мртво тело, нели!?
Не го разбирам буквално распнувањето како другите.

Ова треба да ги прашаш оние кој така расудуваат како тебе - буквално.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.513
Поени од реакции
9.412
Не го разбирам буквално распнувањето како другите.

Ова треба да ги прашаш оние кој така расудуваат како тебе - буквално.
Убаво рекле - Не е проблем религијата, проблем се верниците...секој верник посебна вера.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Се помалку се зборува и се сака изучување на религиите, да се читаат свети книги, коментари, историско развивање на една религија...
А има толку многу за зборење...

Се помалку духовни пракси и време за истражување на тој внатрешен свет кај поединецот. Затоа ќе има и помалку патокази и многу заталкани луѓе кои во иднина ќе прават проблеми. За жал, ќе прават...

" Lord visible and sensible of whom this earth is but a frozen spark turning about thee with annual and diurnal motion, source of light, source of life, let thy perpetual radiance hearten us to continual labour and enjoyment;
so that as we are constant partakers of thy bounty we may in our particular orbit give out light and life, sustenance and joy to them that revolve about us without diminution of substance or effulgence for ever."
- Liber XV, Gnostic Mass, The Sun
 

Kajgana Shop

На врв Bottom