Напиј се вода од изворот

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.421
Поени од реакции
3.126
Хептаа човекот ти дојде со празна чаша во раката барајќи малку вода да ја угаси жедта,а ти стоиш пред изворот и му викаш нема вода тука,оваа вода не е за пиење,само за техничка употреба...:coffee:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Хептаа човекот ти дојде со празна чаша во раката барајќи малку вода да ја угаси жедта,а ти стоиш пред изворот и му викаш нема вода тука,оваа вода не е за пиење,само за техничка употреба...:coffee:
Добро и до мене е, ме интересираат суштински прашања а тоа е за него многу лично и не е за форум. Што ти мислиш, која е смислата на постоењето, ако ја има?
@alf исто прашање?
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.421
Поени од реакции
3.126
Добро и до мене е, ме интересираат суштински прашања а тоа е за него многу лично и не е за форум. Што ти мислиш, која е смислата на постоењето, ако ја има?
@alf исто прашање?
Подобро Алф нека одговори,ја веќе пишав неколку пати дека сум ограничен и да не испадне дека го т*пам и да не бидам досаден со таа флоскула...пробувам да најдам одговор и немам сеуште "повратна информација"...:noze:;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Хептаа човекот ти дојде со празна чаша во раката барајќи малку вода да ја угаси жедта,а ти стоиш пред изворот и му викаш нема вода тука,оваа вода не е за пиење,само за техничка употреба...:coffee:
Гледај си чергата, што се мешаш во моите работи? Можеби во таа навидум празна чаша сум насетил отров, кај ти влегуваш со профан поглед кон Светилиштето и Изворот? :coffee:

Ако мислиш дека може да одговориш и да се расфрлаш со универзална смисла, повели сподели...
Гледам, слично одговараш само додаваш она не знам, друг нека одговори, јас барам итн итн...
Не може да се даде одговор нели бидејќи за секој е различно... Само симболите ги врзуваат различните искуства.

Ако не ти чини мојот одговор наменет за нечие прашање, здравје, друг ќе ти одговори по твој вкус.
Автоматски споено мислење:

Кога изборот на твојот внатрешен пат е филозофија која нејзиното појавување го смета за отпочнување на некаков нов еон и сите ги пикне во него против нивна волја, а стариот еон го прогласува за минато, тогаш е во ред?


WOW, каков критериум за универзална и апсолутна вистина.:confused:
Некаков... Like
Кога за тебе овие нешта се избор, не очекувам ништо друго да ти дојде на ум.

Никој насила не е пикнат никаде.
Прочитај го есејот на фр. Ахад, Нов Еон и ќе видиш дека насила ништо не се може...

"Насила" само ќе укажуваме дека стариот еон и философиите на старите религии не важат ниту важеле за сите на Земјата. Зошто било и е така? Заради наследниците... Но тоа е надвор од една дискусија на форум.

Слеп да си, ќе го увидиш тоа...

Ние, како Телемити не преобратуваме ниту силум(како старите религии) ниту милум - но тоа е тајна за тебе.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Добро и до мене е, ме интересираат суштински прашања а тоа е за него многу лично и не е за форум. Што ти мислиш, која е смислата на постоењето, ако ја има?
@alf исто прашање?
Интересно прашање.
Може од индивидуален поглед да се добијат многу одговори, онака како што одговори Хепта од позиција на "јас" во рамки на неговата филозофија "секој маж и жена е ѕвезда" и секој посебно да ја бара смислата на своето постоење, па ако ја најде да живее според неа.

Јас не мислам така.

Кога има некое вакво длабоко филозофско прашање, ги ставам (умствено се разбира) сите луѓе во една личност за да се избегне поделбата на двојноста, добри, лоши, убијци, самоубијци, умни, неумни итн, за да одговорот не биде пристрасен каде од едно се бега, а кон друго се препознаваш.

И тогаш прашањето доаѓа.. Кое е смислата на постоењето!

Човекот е "јајце" од кое треба да излезе/испили оној кој седи на него.

А до тогаш, човекот се движи од крајност до крајност помеѓу ѕидовите од лушпата на јајцето.
Што ми е поентата.

Постави го поинаку прашањето.
Која е смислата на постоењето на еден затвореник?

Да излезе од затвор!

Може да биде нај-најучен, да биде пример за другите во затворот, да работи на себе и да се просветлува, јога, со браќа и сестри ,но тој и понатака е во затвор и таму ќе умре и повторно ќе се роди во истиот затвор.

Соединете ги спротивностите во вас, (белката/жолчката) и искршете ја лушпата од јајцето.Тоа е смислата на постоењето, а после ... тоа е друга тема.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Интересно прашање.
Може од индивидуален поглед да се добијат многу одговори, онака како што одговори Хепта од позиција на "јас" во рамки на неговата филозофија "секој маж и жена е ѕвезда" и секој посебно да ја бара смислата на своето постоење, па ако ја најде да живее според неа.

Јас не мислам така.

Кога има некое вакво длабоко филозофско прашање, ги ставам (умствено се разбира) сите луѓе во една личност за да се избегне поделбата на двојноста, добри, лоши, убијци, самоубијци, умни, неумни итн, за да одговорот не биде пристрасен каде од едно се бега, а кон друго се препознаваш.

И тогаш прашањето доаѓа.. Кое е смислата на постоењето!

Човекот е "јајце" од кое треба да излезе/испили оној кој седи на него.

А до тогаш, човекот се движи од крајност до крајност помеѓу ѕидовите од лушпата на јајцето.
Што ми е поентата.

Постави го поинаку прашањето.
Која е смислата на постоењето на еден затвореник?

Да излезе од затвор!

Може да биде нај-најучен, да биде пример за другите во затворот, да работи на себе и да се просветлува, јога, со браќа и сестри ,но тој и понатака е во затвор и таму ќе умре и повторно ќе се роди во истиот затвор.

Соединете ги спротивностите во вас, (белката/жолчката) и искршете ја лушпата од јајцето.Тоа е смислата на постоењето, а после ... тоа е друга тема.
Уффф тешко е многу ова да се разбере.:facepalm:....скрши го и ќе излезе јајце на око..:jajce:..тоа ли е смислата на постоење:kajgana:;)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Некаков... Like
Кога за тебе овие нешта се избор, не очекувам ништо друго да ти дојде на ум.

Никој насила не е пикнат никаде.
Прочитај го есејот на фр. Ахад, Нов Еон и ќе видиш дека насила ништо не се може...

"Насила" само ќе укажуваме дека стариот еон и философиите на старите религии не важат ниту важеле за сите на Земјата. Зошто било и е така? Заради наследниците... Но тоа е надвор од една дискусија на форум.

Слеп да си, ќе го увидиш тоа...

Ние, како Телемити не преобратуваме ниту силум(како старите религии) ниту милум - но тоа е тајна за тебе.
Не сум многу убеден во тоа што го збориш.
Почнаа ваши бивши членови и со име да те прозиваат тука на форумов, гневни и лути на вас телемитите.

Знаеш како е напишано, по плодовите ќе ги познаете.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Соединете ги спротивностите во вас, (белката/жолчката) и искршете ја лушпата од јајцето.Тоа е смислата на постоењето, а после ... тоа е друга тема.
„Многумина се воздигнале, бидејќи биле будалести.
Тие кажале
[Спуштете се долу во темниот величествен свет
и бидете венчани со она Слепо Суштество на Слузта.]

Јас кој сум од онаа страна на Мудроста и Лудоста, се воздигнувам и ви велам:
остварете ги и обете венчавки! Соединете се себе си со двете!
Внимавајте, внимавајте ви велам, ако го барате едното и го загубите другото!

Но бидејќи некој природно е привлечен кон Ангелот, друг кон Демонот,
нека првиот ја засили пониската врска, нека вториот се прилепи поцврсто кон повисоката.
Така рамнотежата ќе стане совршена.“
- Liber Tzaddi vel Hamus Hermeticus

Кога велам дека се е ново, вие насила и за инает зборувате и правите спротивното бидејќи не ви се допаѓа соговорникот кој што не го познавате!
Ќе дојдете сите во новиот еон, само полека - додека разберете дека сте променети, си треба пат и промена! :)
Автоматски споено мислење:

Не сум многу убеден во тоа што го збориш.
Почнаа ваши бивши членови и со име да те прозиваат тука на форумов, гневни и лути на вас телемитите.

Знаеш како е напишано, по плодовите ќе ги познаете.
Нам сите ни се лути заради сешто... :) И јас сум гневен на себе си понекогаш... ама тоа го лечам со магика и јога!
И зошто мислите дека за да некој е Телемит мора да е инициран во Редот кој го знаете како О.Т.О.?
И зошто не знаете дека секој може да го напушти Редот О.Т.О. заради било што иако за тоа сме зборувале многу пати?
Зарем не знаете дека даден збор не смее да се прекршува, дури и тајната што е предадена да е обичен глушец затворен во стомна?
Знаете зошто е тоа така и што значат искушенијата на духот?
Тој што не стапнал на патеката, не може да му се објасни, тоа се дознава и разбира преку искуство.
Зборот е празна чаша, како што кажа @Лаик за овие нешта...

Изгледа не знаете ништо за светите работи... само толкувате стари свети книги и од петни жили ни го преставувате како апсолутна вистина тоа ваше толкување.
Знам дека целите да бидете пророци... тоа никој не може да ви го земе, нормално. :)

Лесно е да се создаде секта од една религија, пробајте иницијација (што и да ви означува тоа вам) - ќе увидите каде правите грешки, ненамерни нормално...

П.С. Ти нема да бидеш убеден бидејќи не сакаш да бидеш убеден, имаш наум дека некој те убедува... грешиш.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Мислам дека не те прашав за да ми одговориш во врска со искуството на иницијацијата... или господ ти покажа пат да ми одговориш?
Не ти велам да се иницираш во О.Т.О., туку да научиш што е иницијација... :)
По се изгледа не ни знаеш етимолошки што значи иницијација... тоа е тоа, не може човек да стигне секаде нели...

Се прифаќа твојот одговор „Не“ како конечен, иако не поставив прашање, само предлог дадов и мало објаснување за нештата пророчки на форумов кога е засегнато христијанството и учењата. :)
Рековме насила не оди тоа како во старите времиња и религии..., реков да пробате иницијација (што и да означува тоа за вас), не дека морате...

Го замативме изворот со расправи и омраза некако, ќе се повлечам од дискусијава, многу негативен „набој“.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Уффф тешко е многу ова да се разбере.:facepalm:....скрши го и ќе излезе јајце на око..:jajce:..тоа ли е смислата на постоење:kajgana:;)
Од целиот пост само јајцето испадна дека е тешко за разбирање, а не праша кој седи на него.;)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Навистина, кој по тебе седи на јајцето?
Одговор на ова прашање нема да ги опфати во еден лик сите луѓе, бидејќи различни слоеви на духовна зрелост ќе дадат различни одговори, за никого иста ,а сепак тие разлики потекнуваат од една иста целина.
Секој ќе биде она кое му дава топлина и мир во душата додека созрева.
За повеќето е филозофијата, догмата или религијата, за други е материјалниот свет , за трети природата ,додека за други науката.

Можев директно да дадам одговор за еден облик на тој што седи ,но спуштив на пониско ниво.
Само од таа "супа" од различности може да се испили бог!

Смртта не е крај,туку почеток!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Од целиот пост само јајцето испадна дека е тешко за разбирање, а не праша кој седи на него.;)
Може ли одговоров да ти го дадам со овој расказ....
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Ти не смееш да се изјасниш дека го следиш Исус. А постојано цитати од книга која го опишува овој лик и како исполнува еврејски пророчки визии, со толкувања твои - мислам начитан човек си, знаеш како да толкуваш. :)

Ќе паднеш во корпата христијанство ако гукнеш... фати поврзи тоа учење со друго, да знаеме тогаш дека си посебен вид на снегулка, вака - тешко.
Не сакаш да си таму кај христијаните само заради црквите и хиерархијата, тоа го научивме... штета за тебе бидејќи не го отфрли новиот завет и не си создаде своја идеја за бог! Штом цитираш библија како што
е изградена од било кој од црковните собори - ти одработуваш за христијанската црква и тоа слепо и со омраза кон нив не гледајќи колку штета си правиш.

А новиот завет ти е единствената позната книга на која со драго срце си ја толкуваш како сакаш, колку сакаш и постојано некој убедуваш дека твоето толкување е најправилно, другите ... ма што има да има други
:)


Но бидејќи цитираш и си толкуваш христијанска книга „како правилно да се толкува“ иако повикуваш да не се читаат книги (оваа може по се изгледа, така „Таткото на Синот му има кажано во визии“, нели?) ете те пак со една Библија мавташ наоколу и сите не убедуваш дека не си христијанин... каде така?
:)


Лажеш бре сине, лажеш и многу ме иритира што се обидуваш да не лажеш тука... се виде кои се сатанистите тука. Само треба човек малку притисокот да зголеми и да избувне „огнот што гори во срцето на секоја ѕвезда“.
Цело време јадење
слатки за Телема, сатанизам, зло... , а ете го зајакот каде бил... скриен во „толкувањето на зборовите на Исус“
:)
Хепта, па ти си бил опседнат со alf? :D

Една од катастрофалните грешки кој се прави во врска со Исус е што сите мислат дека тој е засебна личност како што е било кој човек во секојдневието.Како кога сретнеш некого на улица и кажеш еј го видов Борче.

Вашите поимања за самите себе се цементирани термини на јас.И тука завршува секоја дискусија ,Борче е Борче.Тој може да менува погледи на животот, да се надоградува ,да доживува и искусува, Борче е точно познат на околината , по својата градба, лик и однесување.И Борче го живее Борче до својата смрт и повеќе никогаш нема да постои Борче.Ама бог е бог на живите, не на мртвите.

Вака по пишуваните книги, верниците мислат дека Исус е лик како Борче само со поинакви особини, нели опишани во евангелијата.
И секој несоодветен коментар кој е спротивен од верувањата кој го имаат верниците за Исус го разбираат...
Е така ти за Борче, е сега кога ќе дојде и застанеш пред него ќе видиш што ќе ти направи....
Е па не така!!

Луѓето живеат временски момент овде и сега, каде минатото е историја и сеќавање, а иднината од своето постоење уште не го доживеал, нели старец ќе биде подоцна.
Да претпоставиме дека сите тие промени постојат истовремено, значи не зборам за Борче како карактерни особини кој биле потикнати од околината и средината , туку за оние основни особини кој се заеднички за секој човек кој поминава преобразби преку својот живот и на тој збир од постоење да му дадеме име Исус.

Тој Исус ќе се појави ако Борче доживее смрт, онаа внатрешна смрт..
Што значи, Исус постои како опција да се појави во секој човек, но бидејќи сите сакаат да го живеат својот живот , им останува како избор да бидат верници.
А верник верува дека Борче ќе дојде и мадафак ќе им направи на неверниците.


Сигурен сум дека никој не знае позади кој лик од евангелијата се "крие" Исус.

Мислам дека сум јасен.
За да можеш да ми реплицираш на мојот прв пост, ќе треба Хепта да го закопаш ,да видиш дали нешто ќе следиш или од својот бунар вода ќе пиеш.
А ти како верник дотрча да ми кажуваш дека плагијат ми бил постот.Телемит



За ова што го напиша здебелениот текст, ете визии од Кроули додека бил во пустините на Алжир:

"The figures on the wheel are darker than the wheel itself; in fact, they are stains upon the purity of the wheel, and for that reason, and because of the whirling of the wheel, I cannot see them. But at the top seems to be the Lamb and Flag, such as one sees on some Christian medals, and one of the lower things is a wolf, and the other a raven. The Lamb and Flag symbol is much brighter than the other two. It keeps on growing brighter, until now it is brighter than the wheel itself, and occupies more space than it did.

It speaks: I am the greatest of the deceivers, for my purity and innocence shall seduce the pure and innocent, who but for me should come to the centre of the wheel. The wolf betrayeth only the greedy and the treacherous; the raven betrayeth only the melancholy and the dishonest . But I am he of whom it is written: He shall deceive the very elect.

For in the beginning the Father of all called forth lying spirits that they might sift the creatures of the earth in three sieves, according to the three impure souls. And he chose the wolf for the lust of the flesh, and the raven for the lust of the mind; but me did he choose above all to simulate the pure prompting of the soul.
Them that are fallen a prey to the wolf and the raven I have not scathed; but them that have rejected me, I have given over to the wrath of the raven and the wolf.
And the jaws of the one have torn them, and the beak of the other has devoured the corpse.
Therefore is my flag white, because I have left nothing upon the earth alive.
I have feasted myself on the blood of the saints, but I am not suspected of men to be their enemy, for my fleece is white and warm, and my teeth are not the teeth of one that teareth flesh
; and mine eyes are mild, and they know me not the chief of the lying spirits that the Father of all sent forth from before his face in the beginning"

- Liber 418, The Visions & Voice of 30th Aethyrs

Си читал нешто и ти џабе лажеш тука
:coffee:
Првпат го гледам, ме мрзи копи-паст да правам.Француски учев.


П.С. Знам, не е алф темата, на алф толкувањата и пустиот очаен обид да биде авторитет во однос на библијата е темата бидејќи не можеш да се видиш како те гледаме тука (секоја тема е тоа уствари тука кога си ти во прашање. Што да правиш, судбина )
По сите правила твојот пост е психоанализа на член и треба да биде избришан,но бидејќи има соодветна тема за дирекни прашања си можел со поставено прашање да добиеш одговор,а не сам заклучоци да даваш.
Модератор си, стај тоа прстот на чело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom