Напиј се вода од изворот

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.502
Поени од реакции
1.067
Овде можете да упатите директно прашање до член и да прашате тоа што ве интересира со што би ја изгасиле својата жед за радозналост!
Тема која што треба да биде нешто помеѓу разговор на форум/религија и разговор во ЛП.
Трудете се да нема премногу лични прашања,а тој што треба да одговори доколку смета дека прашањето е премногу лично
може да побара да се преформулира или воопшто да не одговори!

Во друг жаргон кажано...кафана/кафич во која седите на маса, земете си по едно кафе , сокче ,благо - солено..или песна и прашајте што сакате да знаете!
Автоматски споено мислење:

Повели модераторке!
Како-најбрзо-да-отстраните-дамки-од-кафе.jpg
Автоматски споено мислење:

Да, се читам и тебе те читам и се чудам зошто мислиш дека си пророк и дека ти најдобро го разбираш христијанството, а самиот не се препознаваш како христијанин... ете сега ќе зборуваме како тоа ти не си христијанин, а од петни жили се расправаш со сите за христијанската света книга...
Не можеш да се ставаш во улога на друг и да предвидуваш што некој милси.
Може да прашаш -тука, но не и да носиш сама заклучок.
Не се сметам за пророк!

Библијата не може да се стави во една група на верници и да се рече дека е нивна.
Не е нивна , тие само ја приспособиле со отфрлање и додавање на разни книги од кој составиле една нарекувајќи ја библија, но не е нивна.
Во неа има и стар завет, тоа значи дека сум евреин!?
Толкувам и нов завет , тоа значи сум јеховин сведок или протестант,а можеби и евангилист.
Те разбирам кога викаш христијанин, ставајќи ги сите во еден кош.Но тоа што го манифестираат разните групи како верување, самата библија им кажува дека верата се појавува одкако излезат од законот,а додека се под законот тоа не е вера,туку спој на емоции и мисли насочени во нацртан лик,симбол или храм.Тоа не е вера.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Овде можете да упатите директно прашање до член и да прашате тоа што ве интересира со што би ја изгасиле својата жед за радозналост!
Тема која што треба да биде нешто помеѓу разговор на форум/религија и разговор во ЛП.
Трудете се да нема премногу лични прашања,а тој што треба да одговори доколку смета дека прашањето е премногу лично
може да побара да се преформулира или воопшто да не одговори!

Во друг жаргон кажано...кафана/кафич во која седите на маса, земете си по едно кафе , сокче ,благо - солено..или песна и прашајте што сакате да знаете!
Автоматски споено мислење:

Повели модераторке!
Прегледај го приврзокот 314871
Автоматски споено мислење:


Не можеш да се ставаш во улога на друг и да предвидуваш што некој милси.
Може да прашаш -тука, но не и да носиш сама заклучок.
Не се сметам за пророк!

Библијата не може да се стави во една група на верници и да се рече дека е нивна.
Не е нивна , тие само ја приспособиле со отфрлање и додавање на разни книги од кој составиле една нарекувајќи ја библија, но не е нивна.
Во неа има и стар завет, тоа значи дека сум евреин!?
Толкувам и нов завет , тоа значи сум јеховин сведок или протестант,а можеби и евангилист.
Те разбирам кога викаш христијанин, ставајќи ги сите во еден кош.Но тоа што го манифестираат разните групи како верување, самата библија им кажува дека верата се појавува одкако излезат од законот,а додека се под законот тоа не е вера,туку спој на емоции и мисли насочени во нацртан лик,симбол или храм.Тоа не е вера.
Изворчето има ли име, пример Тасино чешмиче или...што јас знам...Изворот на Алф, мејби???
Ај се шалам...:)
Од ова што го прочитав, еве јас како разбрав и не разбрав....Јас верувам во Бога, но бидејќи не ги почитувам сите божји заповеди, значи излезена сум од законот...каде ќе ме сврстиш, во која група на верници или неверници?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.502
Поени од реакции
1.067
Што го дефинира некој да е христијанин? Светата книга или припаѓање во некоја организација? Како оди тоа?
Знаеш?
Не треба да постои термин христијанин,но така се научени од век и векови бидејќи со припадност на одредан група мора да се разликуваат од останатите именувајќи се како христијани!Демек само тие се вистински верници!

Постојано не даваш одговор од каде ти тоа најдобро толкуваш и разбираш христијанска света книга? На сон, визии, пророчки дар...? Дај да те откриеме што си и и каков си и ако е само шега, да одиме на шегување... ако е сериозно нешто, не знам што ќе правиме :)
Многу едноставно,од самиот себе!
И тоа не треба да ме прави нешто посебно, бидејќи секој,ама баш секој кој ќе ги насочи навнатре своите размислувања, разделувајќи го своето постоење и секое посебно да го анализира и осознава ќе дојде до истите одговори.Затоа постојано велам дека пророците зборат само за човек, само различни се поимите и приказните.
Што си ако не си христијанин и ја толкуваш христијанската света книга како да ти најдобро ја знаеш и богот на уво ти шепнува „која е вистинската смисла на зборовите таму“?
Кој порив го имаш да толкуваш
дека „ова и ова“ тоа значи а не како што вели некој друг?
Света книга е... не може да се толкува на други, тоа води кон грешка, кон догми и се останато... зависи колку моќ ќе зграбиш за да насила твоето биде најисправното толкување, а со тоа и патека...
Тоа и тебе те натерало да избегаш од црквата и да си толкуваш како ќе ти дојде... и не сакаш да си христијанин иако во иста книга верувате и градите надеж.
Од нигде не сум избегал,само сум излегол под притисок на настани.

Да разбереш поедноставно.
Секој човек под ова небо,покрај тоа што се раѓа под притисок од стомакот на својата мајка исто така под притсок се раѓа по втор пат од времето!

Нешто како во јајце, вие сега сте хипотетички кажано во јајце во дуален свет(белка и жолчка) се што постои во вашиот свет е со две спротивности, но откако се обликувате од тие две спротивности во една и го скршите јајцето , ќе излезе нешто сосема друго.

Ќе дојде време кога тоа нешто друго ќе снесе друго јајце, нешто ново.Старите мучук јајца се фрлаат!

Ти се препознаваш во таа книга, веруваш во тоа што таму е дадено и не си христијанин, други те препознаваат така.... Теозофите ми беа чудаци, ама ова... не можам ни да почнам да го дефинирам во моментов... шок :)

Значи не може некој да те препознава како христијанин туку така, по грешка, по тоа што пишуваш и дејствуваш по тоа се препознава некој... што мене не ме препознаат како христијанин? Потешко нели? :)

Јас си ја толкувам светата книга на христијаните, ја криткувам како ја разбирам и не зброувам за истата како да е реалност, како да нештата се случиле или ќе се случат... тоа може само верник да го прави, христијанин: исто како што ти правиш!
Пак ќе кажам, книгата зборува само за човек, жал ми е што и ти не се препозна во нив!

Ти самиот бегаш да се препознаеш дека си христијанин од твои лични причини и тоа е во ред... секој со својата лудост, јас така велам. Јас со мојата, ти со твојата...
Каков проблем имаш ти со тоа?
Реков не негирам кој во што и да ме препознае, но ти сакаш од мене да слушнеш , нели?
Тоа те мачи!
Добро, еве да го решиме и тоа.Не можам да одредам свое место.
Ги набројував повеќето, од Тао, Суфи , Ведите и многу други.Едни се блиску ,други далеку..и не можев да одберам.Останав така како што се и родив..сам!
Автоматски споено мислење:

Изворчето има ли име, пример Тасино чешмиче или...што јас знам...Изворот на Алф, мејби???
Ај се шалам...:)
Од ова што го прочитав, еве јас како разбрав и не разбрав....Јас верувам во Бога, но бидејќи не ги почитувам сите божји заповеди, значи излезена сум од законот...каде ќе ме сврстиш, во која група на верници или неверници?
Луѓе, каков закон ви треба за да бидете само човек!
Предходно напишав, верник не е тоа што мислите дека е!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Не треба да постои термин христијанин,но така се научени од век и векови бидејќи со припадност на одредан група мора да се разликуваат од останатите именувајќи се како христијани!Демек само тие се вистински верници!


Многу едноставно,од самиот себе!
И тоа не треба да ме прави нешто посебно, бидејќи секој,ама баш секој кој ќе ги насочи навнатре своите размислувања, разделувајќи го своето постоење и секое посебно да го анализира и осознава ќе дојде до истите одговори.Затоа постојано велам дека пророците зборат само за човек, само различни се поимите и приказните.

Од нигде не сум избегал,само сум излегол под притисок на настани.

Да разбереш поедноставно.
Секој човек под ова небо,покрај тоа што се раѓа под притисок од стомакот на својата мајка исто така под притсок се раѓа по втор пат од времето!

Нешто како во јајце, вие сега сте хипотетички кажано во јајце во дуален свет(белка и жолчка) се што постои во вашиот свет е со две спротивности, но откако се обликувате од тие две спротивности во една и го скршите јајцето , ќе излезе нешто сосема друго.

Ќе дојде време кога тоа нешто друго ќе снесе друго јајце, нешто ново.Старите мучук јајца се фрлаат!


Пак ќе кажам, книгата зборува само за човек, жал ми е што и ти не се препозна во нив!


Каков проблем имаш ти со тоа?
Реков не негирам кој во што и да ме препознае, но ти сакаш од мене да слушнеш , нели?
Тоа те мачи!
Добро, еве да го решиме и тоа.Не можам да одредам свое место.
Ги набројував повеќето, од Тао, Суфи , Ведите и многу други.Едни се блиску ,други далеку..и не можев да одберам.Останав така како што се и родиви..сам!
Автоматски споено мислење:


Луѓе, каков закон ви треба за да бидете само човек!
Предходно напишав, верник не е тоа што мислите дека е!
Алф, за да бидеш човек не ти треба вера, но ти требаат некои зацртани правила, норми на однесување......религијата има свој закони, но некој ги почитува сите, а некои луѓе само два три закончиња....но, пак се верници....закон мора да постои, пишан или непишан, нешто мора да постои за да го одвои човекот од нечовекот, верникот од неверникот.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.502
Поени од реакции
1.067
Алф, за да бидеш човек не ти треба вера, но ти требаат некои зацртани правила, норми на однесување......религијата има свој закони, но некој ги почитува сите, а некои луѓе само два три закончиња....но, пак се верници....закон мора да постои, пишан или непишан, нешто мора да постои за да го одвои човекот од нечовекот, верникот од неверникот.
Чекај мешаш термини!За да бидеш човек ти треба вера, а закон за да се обликуваш во човек!
Како се прават деца, маж и жена,така..а како се прави човек..зло и добро!

Значи прво е закон,па откако излезеш, вера!
Ве буни тоа вера...да веруваш во себе,но не како кога си бил под законот тогаш не разликувате што е добро ,а што лошо,затоа и се потпирате на законот кој го оделува добро од лошо и го прави тој јазол се поголем додека не го допрете пеколот без да се згрешите, па се издигнете до небото и го отфрлите,и да застане на земјата како човек.

Само преку еден закон се исполнува целиот закон .,така е кажано...љуби го ближниот како самиот себе.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Алф, за да бидеш човек не ти треба вера, но ти требаат некои зацртани правила, норми на однесување......религијата има свој закони, но некој ги почитува сите, а некои луѓе само два три закончиња....но, пак се верници....закон мора да постои, пишан или непишан, нешто мора да постои за да го одвои човекот од нечовекот, верникот од неверникот.
Верата не се поврзува така, верата е нешто поголемо. Сите правила можат да се избегнат, ако гледаш така никаде не пишува не давај лихва и не качувај камати, па после земи му се и остави го на улица. Има луѓе кои се атеисти, па се многу поголеми верници со самите дела. Нормално ако веќе се сметаш за верник треба да пробаш да се придржуваш до некои работи а не со тоа да се фалиш со слики за празници и со споделување икони а на најголем дел од народот зло од очи тече. И исто така се се простува ако навистина се покаеш и чуствуваш вина за тоа, поготово ако правиш грев на некој друг, но вистински не значи да го кажеш тоа а во другата секунда пак да мкслиш да го направиш тоа на некој друг. Како и да е опширна тема е ова, за повеќе ако сакаш да научиш за суштината на верата и тоа како треба да изгледа еден верник и како да живее ти го препорачувам Отец Дамаскин од Лесновоскиот манастир, може сега веќе не можеш да зборуваш во живо со него ама за среќа има доволно видеа на јутуб кои вреди да се погледнат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Чекај мешаш термини!За да бидеш човек ти треба вера, а закон за да се обликуваш во човек!
Како се прават деца, маж и жена,така..а како се прави човек..зло и добро!

Значи прво е закон,па откако излезеш, вера!
Ве буни тоа вера...да веруваш во себе,но не како кога си бил под законот тогаш не разликувате што е добро ,а што лошо,затоа и се потпирате на законот кој го оделува добро од лошо и го прави тој јазол се поголем додека не го допрете пеколот без да се згрешите, па се издигнете до небото и го отфрлите,и да застане на земјата како човек.

Само преку еден закон се исполнува целиот закон .,така е кажано...љуби го ближниот како самиот себе.
Дали законот е во спротивност со Божјите ветувања?
Не, нормално..оти ако законот е способен да донесе живот, тогаш и праведноста ке доаѓа од законот....Но, пред да дојде верата, сите сме "затвореници" на законот, чувани за верата кој тек треба да биде откриена, така законот не надгледувал и водел по патот до Христа, за да се оправдаме врз основ на вера, а кога ке дојде вера, веќе не сме под надзор(закон).
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.502
Поени од реакции
1.067
Дали законот е во спротивност со Божјите ветувања?
Не, нормално..оти ако законот е способен да донесе живот, тогаш и праведноста ке доаѓа од законот....Но, пред да дојде верата, сите сме "затвореници" на законот, чувани за верата кој тек треба да биде откриена, така законот не надгледувал и водел по патот до Христа, за да се оправдаме врз основ на вера, а кога ке дојде вера, веќе не сме под надзор(закон).
Користиш зборови од библијата како прашање!?

Еве го цитатот...

Павле До Галатјаните 3

21.Законот противен ли е на Божјите ветувања? Никако! Оти, ако беше даден закон, што ќе можеше да животвори, тогаш навистина оправданието ќе излегуваше од Законот.
22. Но Писмото сите ги затвори под грев, та ветеното да им се даде на оние, кои веруваат во Исуса Христа.
23. Пред да дојде верата, ние бевме под стража на Законот, заклучени за верата, која имаше да се открие.
24. И така, Законот беше за нас воспитувач во Христа, за да се оправдаме преку верата;
25. а откако дојде верата, ние веќе не сме под раководство на воспитувач.
26. Оти сите сте синови Божји преку верата во Христа Исуса;

Што разбра?

Не е само да го држиш законот како збор и од него да не мрднеш ниту една педа.
Гледаш има придвижување од под закон како воспитувач до над законот и повеќе не си под воспитувачот.
Затоа и вели дека не се наследници оние кој само се држат до законот без да се мрднат и со тоа тапкање во место го уништуваат ветувањето.(доаѓањето на Исус)
Стојат на врата , ниту они поминуваат ,ниту другии пуштаат да поминат.


Обрати внимание на последниот цитат..
26. Оти сите сте синови Божји преку верата во Христа Исуса;
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Користиш зборови од библијата како прашање!?

Еве го цитатот...

Павле До Галатјаните 3

21.Законот противен ли е на Божјите ветувања? Никако! Оти, ако беше даден закон, што ќе можеше да животвори, тогаш навистина оправданието ќе излегуваше од Законот.
22. Но Писмото сите ги затвори под грев, та ветеното да им се даде на оние, кои веруваат во Исуса Христа.
23. Пред да дојде верата, ние бевме под стража на Законот, заклучени за верата, која имаше да се открие.
24. И така, Законот беше за нас воспитувач во Христа, за да се оправдаме преку верата;
25. а откако дојде верата, ние веќе не сме под раководство на воспитувач.
26. Оти сите сте синови Божји преку верата во Христа Исуса;

Што разбра?

Не е само да го држиш законот како збор и од него да не мрднеш ниту една педа.
Гледаш има придвижување од под закон како воспитувач до над законот и повеќе не си под воспитувачот.
Затоа и вели дека не се наследници оние кој само се држат до законот без да се мрднат и со тоа тапкање во место го уништуваат ветувањето.(доаѓањето на Исус)
Стојат на врата , ниту они поминуваат ,ниту другии пуштаат да поминат.


Обрати внимание на последниот цитат..
26. Оти сите сте синови Божји преку верата во Христа Исуса;
Добро размислување.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Следни постови ако нема прашање кон член директно, ќе се брише и ќе се казнува.
Одиме поживо со казнени, ајде :)
Вакви теми недостасуваа каде што лесно ќе губите трага и ќе се заборавате понесени од нечиј одговор или мислење...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Следни постови ако нема прашање кон член директно, ќе се брише и ќе се казнува.
Одиме поживо со казнени, ајде :)
Вакви теми недостасуваа каде што лесно ќе губите трага и ќе се заборавате понесени од нечиј одговор или мислење...
Гледам рака те чеша, со каков мерак би доделил казнени поени, нели :D

Ај едно прашање лично до тебе, што мислиш за конвертитите, за луѓето кои менуваат вера поради некоја причина.
Дали во библијата пишува нешто во врска со ова прашање, дозволено ли е да се менува вера!?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Гледам рака те чеша, со каков мерак би доделил казнени поени, нели :D

Ај едно прашање лично до тебе, што мислиш за конвертитите, за луѓето кои менуваат вера поради некоја причина.
Дали во библијата пишува нешто во врска со ова прашање, дозволено ли е да се менува вера!?
Ништо реално не мислам. Тоа е внатрешен пат и секој си го избира по свое разбирање, искуство итн итн...
Не би знаел што да мислам за човек што 2-3 пати ќе преминува од една во друга религија/пракси... ако претера ќе го гледам како политичар што менува партии за свои материјални придобивки, не нешто друго :)

Не знам дали пишува нешто во врска со оние кои што знам биле евреи, па станале христијани.
Или биле христијани па станале муслимани... за муслимани кои станале било што друго мислам дека цената е смрт.

Лошо гледаат една на друга религиите како христијанство и ислам едни на други (а и кон се што не е под нивна капа) бидејќи и двете се насочени строго една наспроти друга во самата срж.

Има многу теми тука со наслови „Муслиман премина во христијанство“ или обратно - како ете ја избра вистината и слично... овие две религии денес постојат една наспроти друга заради разните конвенции и меѓународни права на човекот - инаку во самата философија се негираат едни со други и водат кон војна!
Но човештвото нема време да се заморува со тоа.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.649
Ништо реално не мислам. Тоа е внатрешен пат и секој си го избира по свое разбирање, искуство итн итн...
Не би знаел што да мислам за човек што 2-3 пати ќе преминува од една во друга религија/пракси... ако претера ќе го гледам како политичар што менува партии за свои материјални придобивки, не нешто друго :)

Не знам дали пишува нешто во врска со оние кои што знам биле евреи, па станале христијани.
Или биле христијани па станале муслимани... за муслимани кои станале било што друго мислам дека цената е смрт.

Лошо гледаат една на друга религиите како христијанство и ислам едни на други (а и кон се што не е под нивна капа) бидејќи и двете се насочени строго една наспроти друга во самата срж.

Има многу теми тука со наслови „Муслиман премина во христијанство“ или обратно - како ете ја избра вистината и слично... овие две религии денес постојат една наспроти друга заради разните конвенции и меѓународни права на човекот - инаку во самата философија се негираат едни со други и водат кон војна!
Но човештвото нема време да се заморува со тоа.
...ништо не мислиш но сепак судиш?
...кажи ми Хепта,која мерка или критериум е универзална и апсолутно вистинита?
...зошто на човека му е потребно "огледало"за да види "како изгледа"?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
...ништо не мислиш но сепак судиш?
...кажи ми Хепта,која мерка или критериум е универзална и апсолутно вистинита?
...зошто на човека му е потребно "огледало"за да види "како изгледа"?
Кога нечиј избор на "внатрешен" пат е религија која сака да изгради политички теократски систем и мене да ме смести во тој систем против моја волја и ме засега мене и мојата слобода, ќе има судење
Како инаку? Каде со внатрешен пат ако не разбира човекот за слободата, љубовта, светлината и животот?

Но за обичниот човек кој што бара надеж во животот, немам став кога менува една со друга религија. Не ми смета, трагачите се добродојдени, но не и догматици кои сакаат да касапат ...

Не знам за каква мерка или критериум зборуваш поврзано со било каква вистина.

Бидејќи секогаш под Бездната има дуалност.

"Јас сум сам: нема Бог каде што сум јас."
- Книга на Законот, II:23
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.502
Поени од реакции
1.067
Кога нечиј избор на "внатрешен" пат е религија која сака да изгради политички теократски систем и мене да ме смести во тој систем против моја волја и ме засега мене и мојата слобода, ќе има судење
Кога изборот на твојот внатрешен пат е филозофија која нејзиното појавување го смета за отпочнување на некаков нов еон и сите ги пикне во него против нивна волја, а стариот еон го прогласува за минато, тогаш е во ред?


WOW, каков критериум за универзална и апсолутна вистина.:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom