Намалена партиципацијата за студирање

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
А ти демек се откажа зашо требаше да плаќаш 800 евра? :pos2:
Се откажав дека направив погрешен избор со факсот и не размислував правилно.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
Па ќе се запишат сеа сите зашо ќе видат дека е ефтино, и тие шо имале ниски оцени ќе се откажат брзо, а веќе ќе имаат платено.
Поише пари ќе имаат така.
Моиве професори до сеа се бунеа што сме толку многу, нема простории за толку студенти, сеа уште ја зголемија квотата...:uvo:
Следниве генерации на скали ќе имаат предавања зашо само таму ќе ги собира сите..
Евентуално на тревник.
И ќе ијаме предавања до 10 вечер.
Јеееј -.-
 

Macy Luv

hip hop dance
Член од
28 декември 2009
Мислења
33
Поени од реакции
1
Се откажав дека направив погрешен избор со факсот и не размислував правилно.
Епа тогаш како ти е поврзана одлуката со намалувањето на партиципација па и плус реченицава:
Ете ви го на сите што ми се смеевте позади грб кога се откажав од економски .!.
:nesum:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Епа тогаш како ти е поврзана одлуката со намалувањето на партиципација па и плус реченицава:


:nesum:
Сврзи малце... Сакав да кажам нека си останат тие што ми се смееа со 600-800 евра да си плаќаат.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сврзи малце... Сакав да кажам нека си останат тие што ми се смееа со 600-800 евра да си плаќаат.
иии мангуп алал да ти е си ги заебал ... :tapp:
напрајте си муабет на мсн .. не ја тупете со офтопици тука ..

Он:
Намалена партиципација ... супер ... барем тие шо се послаби финансиски а имаат желба и знаење ќе можат да си дозволат ...

прашање до мрчаторите ... и мамините галеничиња кои денар у животот немаат заработено и на кои се мама и тато им плаќа ...
Подобро ќе беше да ја зголемеа партиципацијата? од 1200 на 2000 на пример?
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
9
dali toa vazi za Goce Delcev Stip??? ili ....oti gledam deka se zboruva postojano za Kiril i Metodi ....:toe:
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Ова е смешно.
Партиципацијата и на правен и на економски и на медицински да биде 400 евра.
Па ова го нема ниту во Тунгузија. По ова ќе прецените какво ќе биде образованието на идните доктори.

Срамота
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ова е смешно.
Партиципацијата и на правен и на економски и на медицински да биде 400 евра.
Па ова го нема ниту во Тунгузија. По ова ќе прецените какво ќе биде образованието на идните доктори.

Срамота

Само тие што имаат пари се потенцијални добри доктори, економисти и правници???!!!!!!! :vozbud:


Пак ке биде истата квалификација иначе. Тие со најдобри оценки ке влегуваат, само што ке плаќаат поефтино тие што се во приватна квота.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ова е смешно.
Партиципацијата и на правен и на економски и на медицински да биде 400 евра.
Па ова го нема ниту во Тунгузија. По ова ќе прецените какво ќе биде образованието на идните доктори.

Срамота
ЗНАЕШ САМО ШТО Е РАЗЛИКАТА???

Тие што имаат желба за учење но немаат пари да платат до сега се откажуваа од студирање и работат, а тие што имаат пари и што не им е проблем да пишат и квадрат и да плаќаат се запишуваа...
На Економски секогаш биле полни квотите, разликата е само дали ќе плаќаат тие во приватна квота 400 или 600 евра...


А кој сака нека си заврши факултет, нека помине како што викате вие со иштампана диплома али фактот останува: по некои струки едноставно нема вработување...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
пола од постовите на првите страни беа дека ќе се намалел квалитеот или шо ти ја знам...
кој квалитет? што се направи со парите од студентите? освен што се шетаа професорите кога јас студирав и за потпис требаше да ги начекам на аеродром од еден лет у друг. Реално на факултетите е исто, исто функционираат само што сеа ќе имаат помалку за шетање и за двоење к15 к16

инаку е супер што се намалила партиципацијата, невработеност има да, ама ја имаше и претходно и ќе ја има уште подолго. Не е заради студентите и ефтината партиципација. Секој треба да има шанса на образование. И образованието не е неквалитетно затоа што имаат помалку пари факултетите, туку затоа што и кога ги имаа последна дупка на свиралото им беа студентите, за жал.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
<H3>Професорите бараат државата да ги надомести парите од намалената партиципација за студентите </H3>


Намалувањето на партиципацијата за студирање ги збуни и професорите и студентите.

Професорите велат дека не се против намалување на цената за студии, но без тие пари ќе било доведено во прашање одвивањето на настава. Бараат државата да ги надомести тие трошоци.

Изненадени се и академските граѓани. Не знаат дека двојното намалување на партиципацијата не е за нив, туку за идните бруцоши.

За претседателот на СПУКМ, владината одлука ќе значи зголемување на бројот на студенти. Живковски тврди дека намалените средства во буџетите на факултетите немало да ја намали и мотивација за професорите.

Кратењето на партиципацијата повод и за политички реакции. ЛДП го повика Министерот за образование да го замени како што велат, евтиниот популизам за квалитетно образование.

Партиципацијата ќе биде намалена за оние студенти кои од септември ќе студираат со кофинансирање на државните Универзитети. Државната квота останува непроменета- 200 евра за секоја учебна година.

Емилија Јовановска
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=59326

Ова ме плаши мене! Мислам дека образованието не е доволно квалитетно денес , а ете сега тие наоѓаат и причина плус да се вадат со евентуалното негово влошување! Доколку професорите не се среќни има премногу невработени во Македонија (сигурно и професори) , така да слободно можат да си поднесат оставки,бидејќи е жалосно поради нивната завист од пари да пати целокупното образование.
Се надевам министерството за образование заедно со целиот образовен кадар во Македонија ќе ја прифати одговорноста за подобрување на квалитетот на целокупното образование во Македонија.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ем држава со усран стандард , ем цени до небо за СВЕ , а сеа ке намалувале партиципација , ај професори да ги разберам да се бунат .. А што е со вас ? ебати ***************** * *** ****** *** ** * * ... тоа ти е македонче.. за све ке кења. Да ги дигнеа цените .. ке јадевте бурек , сеа ги спуштија пак јадете бурек иди тамо и учи ако остај има кој да му ја мисли за квалитетот и финансирањето и слично. Што мислиш они немале во предвид што работата.. така им текнало ај утре ке спуштием 70 % онака од рака... :tapp:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
ем држава со усран стандард , ем цени до небо за СВЕ , а сеа ке намалувале партиципација , ај професори да ги разберам да се бунат .. А што е со вас ? ебати ***************** * *** ****** *** ** * * ... тоа ти е македонче.. за све ке кења. Да ги дигнеа цените .. ке јадевте бурек , сеа ги спуштија пак јадете бурек иди тамо и учи ако остај има кој да му ја мисли за квалитетот и финансирањето и слично. Што мислиш они немале во предвид што работата.. така им текнало ај утре ке спуштием 70 % онака од рака... :tapp:
ЈА отворив темава и твојот пост е прв кој ми се појави и читајќи го ми станаа јасни работите и синдромот на македончето ... не се ни замарам да читам што се глупости лупетале некои ...
Инаку барво за потегов и браво за владата и браво за сите што го почитуваат нејзиното работење ...
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Да си ми жив и здрав колега, само некои не знаат како стојат работите...
Не колега, многу добро знаеме како стојат работите... и како економист треба и самиот да знаеш дека образованието е инвестиција. А инвестицијата, сама под себе не подразбира да им ги намалиш средствата на факултетите и платите на професорите, туку да ги покачиш со што ќе добијат студентите подобри книги, подобри предавања и подобри библиотеки. Јас го поздравувам тоа што ни ги намалија нас партицијациите, но не под цена утре да не држи Драган вежби и Славе да ги покачи учебниците. Правилна одлука е наместо пензионерите да се возикаат секој петок и да греат мадиња по разни бањи да ни ги намалат нас партиципациите и истовремено да ги одржат или покачат средствата на факултетите. Можда звучи сурово, но ако се нема доволно средства и за двете, тогаш подобро да се вложи во студентите кои се иднината на оваа држава, отколку на пензионерите кои утре ќе ги нема.

Ај да ти раскажам една вистинска приказна... После 4 години сретнувам другар што учеше со мене во Основно, детето нема мајка, живее со татко му и сестра му која е исто така студент и трошици до небо... Го прашувам, што праиш, кај идеш, и ми вика идам на пракса за работа, и јас зачуден пошто беше солиден ученик(и подобар од мене а јас сум на економски) го прашав зашто не се запишал на факултет, и ми вика: Поднесов на Правен али ме примија во Приватна квота и НЕАМ ПАРИ ДА ПЛАТАМ!!!!!!
Прво, да не се лажеме, да бил другар ти добар ученик немало да го примат во приватна, него ќе влезел во државна квота. Барем на правен може секој да влезе. А второ, навистина ми е жал за детето ама требало да мислат неговите. Во крајна линија, дури и да немаш доволно средства не е крај на светот. 200 евра и не се толку тешко да се најдат, било што да работиш преку лето ќе ги земеш. Ако веќе зборуваме за правичност, не е правично и што некои татини синови ќе одат на Харвард и ќе добијат првокласно образование, а некои останати што цел живот го потат задникот да направат нешто ќе завршат на некој второ-класен универзитет само затоа што немаат средства да се запишат на подобар. Тоа е капитализам...

Него темава почнува да ми наликува на циркуз.
Ако имаше тема сакате ли да ја намалат партиципацијата за студирање? 100% ќе одговореа ДА!
А вака кога веќе е намалена, за идните студенти, тука идат коментари а за нас старите? од ова ќе има налив на студенти не е добро! владата си игра со нас! неквалитетно образование! бла бла.

Само да се трачарело бе, за ништо не знаеме да се радуваме.
Па добро, не секој го има тој луксуз да при прима информациите сервирани на маса. Без разлика кој е на власт, не им верувам на политичарите и секогаш ќе се сомневам дека има нешто позади првичната намера. Уште повеќе што во овој случај има неразјаснети работи...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
ем држава со усран стандард , ем цени до небо за СВЕ , а сеа ке намалувале партиципација , ај професори да ги разберам да се бунат .. А што е со вас ? ебати ***************** * *** ****** *** ** * * ... тоа ти е македонче.. за све ке кења. Да ги дигнеа цените .. ке јадевте бурек , сеа ги спуштија пак јадете бурек иди тамо и учи ако остај има кој да му ја мисли за квалитетот и финансирањето и слично. Што мислиш они немале во предвид што работата.. така им текнало ај утре ке спуштием 70 % онака од рака... :tapp:

Еј овој муабет тоа е македонче сите мислите дека имате некои огромни познавања, знаете макеоднски менталитет дрн дрн мндр...
Знаете, појма немате.
Можам и да учам и да пишувам тука.
Да имале предвид, дека сите матуранти ќе ги придобијат со оваа глупост. Да, имаш право обмислено е.
Претпоставката дека секој има право на еднаква шанса за високо образование е погрешна. Има идеолошки корени, не обвинувам, туку само кажувам дека таа претпоставка во пракса е погрешна. Попрактично е да се остане на оваа партиципација, контрола на квалитет на кадарот, транспаретно оценување, студентски попусти за културни настани, за храна, за виза. ТОА е потребно.
Не ме чуди шо сите испоскокнавте, леле па поефтинија баш добро, еднакви шанси и останати глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom