Намалена партиципацијата за студирање

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Еј овој муабет тоа е македонче сите мислите дека имате некои огромни познавања, знаете макеоднски менталитет дрн дрн мндр...
Знаете, појма немате.
Можам и да учам и да пишувам тука.
Да имале предвид, дека сите матуранти ќе ги придобијат со оваа глупост. Да, имаш право обмислено е.
Претпоставката дека секој има право на еднаква шанса за високо образование е погрешна. Има идеолошки корени, не обвинувам, туку само кажувам дека таа претпоставка во пракса е погрешна. Попрактично е да се остане на оваа партиципација, контрола на квалитет на кадарот, транспаретно оценување, студентски попусти за културни настани, за храна, за виза. ТОА е потребно.
Не ме чуди шо сите испоскокнавте, леле па поефтинија баш добро, еднакви шанси и останати глупости.
ИДИ УТРЕ НА ФАКС И БУНИ СЕ ТАМО ПРЕД СТУДЕНТИ РЕКТОРИ ПРОФЕСОРИ !!!!!!!!!! МОЖЕ ЛИ !?!??!?!?!?!?!?
Како што некој застанаа и бараа да се намали партиципацијата. Ти пошто си против ти буни се да ја зголемат ! Ај доста беше на форумов.. нема ништо тука да напрајш покажи се тамо... ај дека неможеш а ?
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
ИДИ УТРЕ НА ФАКС И БУНИ СЕ ТАМО ПРЕД СТУДЕНТИ РЕКТОРИ ПРОФЕСОРИ !!!!!!!!!! МОЖЕ ЛИ !?!??!?!?!?!?!?
Како што некој застанаа и бараа да се намали партиципацијата. Ти пошто си против ти буни се да ја зголемат ! Ај доста беше на форумов.. нема ништо тука да напрајш покажи се тамо... ај дека неможеш а ?
Поштуваааам! :salut:
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
АКО си вонреден и плаќаш 600 евра, сега со намалување 300 евра нели е така или грешам :toe:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
ИДИ УТРЕ НА ФАКС И БУНИ СЕ ТАМО ПРЕД СТУДЕНТИ РЕКТОРИ ПРОФЕСОРИ !!!!!!!!!! МОЖЕ ЛИ !?!??!?!?!?!?!?
Како што некој застанаа и бараа да се намали партиципацијата. Ти пошто си против ти буни се да ја зголемат ! Ај доста беше на форумов.. нема ништо тука да напрајш покажи се тамо... ај дека неможеш а ?
Во пишаната комуникација големи букви значат повишен тон, дерење, урлање. Дерење урлање дома, не во разумна дебата. Не си паметен, не си рокер шо нзаеш 5 акорда, не сфаќаш полно работи и туѓите логики ги прифаќаш безрезервно зашто те мрзи да мислиш спротивно.
Во историјата ниту еден протест не сменил свест. Нам ни е потребна промена на свест, на начин на размислување што нема да се постигне со неквалитетно образование. Сигурно ќе се постигне со разумна дебата и јасно соочување на ставови и концепти на општествено ниво во јавната сфера.

Ај тебе никнејм слеш те разбирам, хормони, нешо мој став е само мој никој нема право да ми кажува шо и такви некои тинејџ срања, ајде ок имаш право на тоа, искра со потпис матурантка, дали знаеш дека твоите шанси за вработување(без корупција) ако сега беа 40 посто, сеа се 5?
Ако битно ти не се троши овие 3 години :kesa:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Добро друже дај не ме замарај со глупи постови , ти кажав нешто не ми врати конкретно на темата туку сакаше да излезеш паметен и да покажеш колку добро знаеш да се изразуваш па почна да ми мешаш и теми рокер , свирење и акорди.

На многу не им одговараше партиципацијата и се бунеа и успеаа , цената падна. Како што они имаа право да се бунат и се бунеа , иди сеа ти исто така како незадоволен студент буни се ако имаш муда !? епа немаш тоа е муабетот на форумов сите имат муда до колена. А иначе криво да не ти е што ке биде намелано само за идните бруцоши ? :sekss:
ај не се секирај ти ке бидеш од оние јаките што платиле повисоак цена и твојата диплома ке ја ценат повеке и немој ич да се секираш и дај олади малце од темава... ја тука се одјавувам и не планирам понатака да ги читам твојте постови Чао:pusk:

:locked:​
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Хмм можеби и нема да се запишеш. Со тоа што е намалена партиципацијата, сигурно ќе биде поголема конкуренцијата.
Нека биде.Јас и на првиот приемен имав 100 поени, пред 7 години. Ќе имам и сега.

Не баце, зашто?



Не разбра лошо Спарк.



Ја на медицина сум?
Што ме интересира мене како е на медицина?
Ако више намалуваат за овие што се послаби ученици од средно зашто да не намалат за оние кои се посилни?
Ебате логиката, стварај идиоти ...





пс. Лука Перузовић е у право за све ... нешто је труло у држави Данској ...
Тебе другар нека те занима само за тебе.Себичните не се идиоти. Претежно. Не ти чинело тебе, па не чини за никој, така? ццц, логика, чувај боже.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
1.Не колега, многу добро знаеме како стојат работите... и како економист треба и самиот да знаеш дека образованието е инвестиција. А инвестицијата, сама под себе не подразбира да им ги намалиш средствата на факултетите и платите на професорите, туку да ги покачиш со што ќе добијат студентите подобри книги, подобри предавања и подобри библиотеки. Јас го поздравувам тоа што ни ги намалија нас партицијациите, но не под цена утре да не држи Драган вежби и Славе да ги покачи учебниците. Правилна одлука е наместо пензионерите да се возикаат секој петок и да греат мадиња по разни бањи да ни ги намалат нас партиципациите и истовремено да ги одржат или покачат средствата на факултетите. Можда звучи сурово, но ако се нема доволно средства и за двете, тогаш подобро да се вложи во студентите кои се иднината на оваа држава, отколку на пензионерите кои утре ќе ги нема.

2.Прво, да не се лажеме, да бил другар ти добар ученик немало да го примат во приватна, него ќе влезел во државна квота. Барем на правен може секој да влезе. А второ, навистина ми е жал за детето ама требало да мислат неговите. Во крајна линија, дури и да немаш доволно средства не е крај на светот. 200 евра и не се толку тешко да се најдат, било што да работиш преку лето ќе ги земеш. Ако веќе зборуваме за правичност, не е правично и што некои татини синови ќе одат на Харвард и ќе добијат првокласно образование, а некои останати што цел живот го потат задникот да направат нешто ќе завршат на некој второ-класен универзитет само затоа што немаат средства да се запишат на подобар. Тоа е капитализам...
1. Па сеа колега дека е инвестиција да но ИНВЕСТИЦИЈА ВО СЕБЕ, а не во полнењето на државната каса... Може времето не е најпогодно за намалување на цената на студирањето но има пари за споменици зашто да нема и за студентите... И во никој случај не се согласувам на намалување на платите на професорите и зголемување на цената на учебниците(Драган ако може и 10 000 евра да зема, заслужени ќе му бидат)... Значи јас викам ДА за намалувањето на цената на студирањето, но не и за намалување на квалитетот на студирањето... Која е таа претплата од 600 денари за интернет, кога месечно дали даваат и 100 евра за интернет...

2. Па сеа не бил со сите 5ки, али има завршено во Борис каде е потешко да стигнеш до подобри оценки за разлика од други училишта каде што полесно се стига до оценки и со врски до небо... а не е 200 евра туку 600 евра...
Како може да мисли татко му за 2 деца со 1 просечна плата... да беа слаби ученици ајде да сватам али солидни ученици да бидат лишени од правото на образување...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Добро друже дај не ме замарај со глупи постови , ти кажав нешто не ми врати конкретно на темата туку сакаше да излезеш паметен и да покажеш колку добро знаеш да се изразуваш па почна да ми мешаш и теми рокер , свирење и акорди.

На многу не им одговараше партиципацијата и се бунеа и успеаа , цената падна. Како што они имаа право да се бунат и се бунеа , иди сеа ти исто така како незадоволен студент буни се ако имаш муда !? епа немаш тоа е муабетот на форумов сите имат муда до колена. А иначе криво да не ти е што ке биде намелано само за идните бруцоши ? :sekss:
ај не се секирај ти ке бидеш од оние јаките што платиле повисоак цена и твојата диплома ке ја ценат повеке и немој ич да се секираш и дај олади малце од темава... ја тука се одјавувам и не планирам понатака да ги читам твојте постови Чао:pusk:

:locked:​



Не онака уопште не ми е криво што сум палтил колку што сум платил за партиципација.
Комплетно постов ти е fail at sarcasm:pusk:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во пишаната комуникација големи букви значат повишен тон, дерење, урлање. Дерење урлање дома, не во разумна дебата. Не си паметен, не си рокер шо нзаеш 5 акорда, не сфаќаш полно работи и туѓите логики ги прифаќаш безрезервно зашто те мрзи да мислиш спротивно.
Опа, некој го читал Трендо.
Па не е ни доказ за памет ако си контраш и го цитираш Трендо во дебата. Ако пари досега имаа само богатите "мајмуни" и "глупаци", како што милувате вие контрашите, сега ќе имаат и тие сиромашните. Бројките се исти, ако досега на Општа Економија примале 120 луѓе во приватна, исто ќе биде и наредната. Само некој со просек 4.65 кој немал пари и му било прескапо да фрла 800 евра, сега ќе може да се испроба.
Никој не гарантира дека ќе заврши, не дај боже дека ќе дипломира. : )

Фино, си пробал да размислиш, али бар истерај ја мислата и логиката до крај. :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Добро друже дај не ме замарај со глупи постови , ти кажав нешто не ми врати конкретно на темата туку сакаше да излезеш паметен и да покажеш колку добро знаеш да се изразуваш па почна да ми мешаш и теми рокер , свирење и акорди.

На многу не им одговараше партиципацијата и се бунеа и успеаа , цената падна. Како што они имаа право да се бунат и се бунеа , иди сеа ти исто така како незадоволен студент буни се ако имаш муда !? епа немаш тоа е муабетот на форумов сите имат муда до колена. А иначе криво да не ти е што ке биде намелано само за идните бруцоши ? :sekss:
ај не се секирај ти ке бидеш од оние јаките што платиле повисоак цена и твојата диплома ке ја ценат повеке и немој ич да се секираш и дај олади малце од темава... ја тука се одјавувам и не планирам понатака да ги читам твојте постови Чао:pusk:

:locked:​
А што, сакаш да кажеш ти дека имаш муда ? Дали ти воопшто знаеш колку пати се имаат студентите организирано, а при тоа протестот да нема политичка заднина како што беше онаа неодамна кога имаше повеќе пензионери од провинција отколку студенти ? Дали си запознаен со тоа кој ги организира студентските протести и како се стигнува на таа позиција ? Дај ти олади малце, немаш ден поминато на факултет си земаш право да коментираш кој има, а кој нема муда...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Тебе другар нека те занима само за тебе.Себичните не се идиоти. Претежно. Не ти чинело тебе, па не чини за никој, така? ццц, логика, чувај боже.
Па нормално дека себеси ќе се ставам на прво место, тебе да не те стаам?
Со тие 100 евра два пара бренд патики ќе купам, годишно! За 4 години тоа се 8 пара патики, малце ли се?
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
1. Па сеа колега дека е инвестиција да но ИНВЕСТИЦИЈА ВО СЕБЕ, а не во полнењето на државната каса... Може времето не е најпогодно за намалување на цената на студирањето но има пари за споменици зашто да нема и за студентите... И во никој случај не се согласувам на намалување на платите на професорите и зголемување на цената на учебниците(Драган ако може и 10 000 евра да зема, заслужени ќе му бидат)... Значи јас викам ДА за намалувањето на цената на студирањето, но не и за намалување на квалитетот на студирањето... Која е таа претплата од 600 денари за интернет, кога месечно дали даваат и 100 евра за интернет...

2. Па сеа не бил со сите 5ки, али има завршено во Борис каде е потешко да стигнеш до подобри оценки за разлика од други училишта каде што полесно се стига до оценки и со врски до небо... а не е 200 евра туку 600 евра...
Како може да мисли татко му за 2 деца со 1 просечна плата... да беа слаби ученици ајде да сватам али солидни ученици да бидат лишени од правото на образување...
Се сложувам, но како што кажав, не беше најавено дека државата ќе го финансира високото образование додатно, единствено ректорот кажа дека би било добро тоа да се случи. Што значи, сеуште не е усвоено... инаку ќе искочеше министерот и ќе кажеше, слушајте намалуваме партиципација ама факултетите ќе добиваат исти пари, така ?
Во тој контекст, сакав да кажам дека подобро е да биде повисока цената за школарина, но квалитетот да не се намали, отколку обратно, бидејќи сепак факултетот е инвестиција во себе. Од друга страна, апсолутно се сложувам дека државата треба да ги намали партиципациите, така што повеќе средношколци ќе добијат полесни услови да студираат. Впрочем, тоа е само дел од реформите кои треба да се преземат во високото образование...

Што се однесува до оцените, јас завршив во Корчагин, ако некаде е тешко.. :) Тој не да не бил 5.0, него не бил ни одличен во просек... ама ај да не навлегуваме подлабоко, негова работа...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
како што кажав.. од лаење на форумов не ви помага никој.. знаете кај да се буните. пријатно
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
1. Па сеа колега дека е инвестиција да но ИНВЕСТИЦИЈА ВО СЕБЕ, а не во полнењето на државната каса... Може времето не е најпогодно за намалување на цената на студирањето но има пари за споменици зашто да нема и за студентите... И во никој случај не се согласувам на намалување на платите на професорите и зголемување на цената на учебниците(Драган ако може и 10 000 евра да зема, заслужени ќе му бидат)... Значи јас викам ДА за намалувањето на цената на студирањето, но не и за намалување на квалитетот на студирањето... Која е таа претплата од 600 денари за интернет, кога месечно дали даваат и 100 евра за интернет...

2. Па сеа не бил со сите 5ки, али има завршено во Борис каде е потешко да стигнеш до подобри оценки за разлика од други училишта каде што полесно се стига до оценки и со врски до небо... а не е 200 евра туку 600 евра...
Како може да мисли татко му за 2 деца со 1 просечна плата... да беа слаби ученици ајде да сватам али солидни ученици да бидат лишени од правото на образување...

Не е право. Аман не живеете во социјализам.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Јас се навикнав дека сум во баксуз генерацијата која сите позитивни работи ја одминуваат, а разните глупости се испробуваат врз нас.

Доколку не важи ова за веќе запишаните значи сеедно ми се фаќа која и да ја намалиле, но сепак генерално го поддржувам и ова намалување.

Би било добро кога и на економски (како што има на други факултети) се донесе одлука да тие што имаат висок просек (да речеме над 9.5) добијат намалување на партиципацијата.

Сепак мене најмногу од се ме нервира не партиципатијата која ми е 200 евра, туку оние 750 денари за непостоечките културни и спортски манифестации, 2500 денари за книжен фонд и останати глупости и 200 денари за оние лигуши од студентски парламент кои заслужуваат само ќотек, а не па пари да им даваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom