Навики при заспивање

H

HCL

Гостин
Прво се облакам во пижами (освен летно време), идам во купатило да мијат заби и да мочам. Пијам неколку чаши вода после миење заби пошто мрзам паста во уста. Полнам уште една чаша со вода и ја ставам пред кревет. Палам на компјутер некоја серија (не помала од 10мин. епизода, не поголема од 20мин. епизода), најчесто комична. Затварам врата, подспуштам ролетна, пододтварам прозор, подесувам тон, проверувам дали двата звучника работат, си легнувам, се покривам, гледам у серијата. По некое време ќе подзаспијам, ќе станам, угасам PC спуштам скроз ролетна, затворам прозорец, гасам продужен кабел, идам во веце, пак мочам, плакнам раце, ставам нивеа на лице, пијам вода. Доаѓам во соба, гасам светло, си легнувам, штелувам на мобилен во колку да ме буди, подесувам на 4 јачина на будилник, а 3 јачина на мобилен. Ја пијам водата што ја имав оставено до кревет, ја ставам на маса, се врта према ѕид (десна страна), го местам јорганот да ми е повисоко позади мене, а пониско пред мене и конечно можам да заспијам.

Верувале или не, послеедниов месец секој ден ја правам оваа рутина.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
сите овие мали ритуалчиња, верувајте се опсесивно компулсивни, а ми се дешаваат и мене.кога заспивам, морам нозете да ги свијам во облик на 4ка, а и не сакам да има светло било каде.
имам сестра што си легнува, и после 3 мин. станува да моча, а претходно има мочано.Свашта!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.848
Поени од реакции
11.070
Pa pizamite gi oblekuvam normalno, idam da mocam i zabi da izmijam i obavezno proveruvam vratata dali e zaklucena i shporetot isklucen :)
A, da, na kraj se mackam so grozdova mast. Usnive mi se sushat i mi pukaat ako ne gi namackam, jebiga.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
местам кревет, ставам горна маица(во лето), пижами(зима) се бутам под ќебе и сеа 10 минути легнувам на лева страна, па се вртам на десна, па после на грб и завршувам на стомак и заспивам, секогаш значи вака е
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
палам компјѕтерот т.е. го вклучувам, ставам слушалки на глава,глеам NBA резултати како се ако ги има, и се вртам едно 100 пати у кревет дур не заспијам. А да. Увек,Увек реката ми е преку очи дур заспијам. Најчесто десната.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.678
Поени од реакции
13.292
Морам ама баш морам да прочитам нешто пред спиење. Поубаво тогаш заспивам. Обично свртувам некој лист од книга што ја читам во тој период.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Епа морам да прочитам нешто пред легнување,малко музика слушам и си размислувам како ми поминал денот!!:)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Pred da zaspiam mislam na nesto ubavo toa me otpusta i mi pomaga vo zaspivanjeto i sekogas spiam kako klopce ili ako spiam so drug (najcesto so decko mi) spiam vo negovite pregratki e togas nemam problem za zaspivanje :P
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Пред да заспијам как маленко детенце сум, си пијам млекценце, и ги пијам моите Екстази ( Апчиња де ) шо се бљљаак.. И коо ќе си легнам прво лежам едно 15 мин на грб, и никакк не заспивам а после легнувам на десната страна и га потиснувам десната рака и така заспувам, и некаде накај 3 сабалје станувам и не си га осеќам десната рака, и се повторува истата постапка и па заспувам и станувам некаде накај 08 саатот:toe:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Пушам цигар.
Легнуам.
По 5 минути стануам да мочам.
По 15 одново стануам да мочам и се нервирам.
Почнуам да си замислуам нешто,и таман да заспијам,ми текнуе нешто шо сакам да видам на интернет.Стануам,уклучуам компјутер,седам 5 минути и исклучуам,а не сум видел тоа шо претходно ми текнало.Пушам цигар и си легнуам.Ми текнуе дека не е лошо да спијам,затворам очи и заспивам.
Секоја вечер вака,рутина ми е....
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
пред заспивање пуштам лим вајр да ми даунлоадира нешо па ке легнам и ке го остаам мсн отворен , и само шо ке легнам некој ке ми пише и пак станувам и седам до сабајле се додека не заспам на тастатурата хахахах
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Спијам во тишина и во соба која е затемнета во спротивно имам доста маки дури да заспијам, е да и доста се вртам додека да заспијам.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Немам некои посебни ритуали. Легнувам и во рок од 5 мин си заспивам ѓоа бебе (=
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас морам да облечам пижами и тоа различни долната пижама од еден пар а горната пижама од друг пар и мајка ми само трча по мене и ми се дере :pos::pos::pos: потоа мора да соберам тоа перници, перничиња, кукличиња, да пуштам музика, да гушнам тоа се што сум собрала во кревет и пошто креветот ми е до ѕид да се пикнам таму до ѕид и така заспивам.
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Јас морам да облечам пижами и тоа различни долната пижама од еден пар а горната пижама од друг пар и мајка ми само трча по мене и ми се дере :pos::pos::pos: потоа мора да соберам тоа перници, перничиња, кукличиња, да пуштам музика, да гушнам тоа се што сум собрала во кревет и пошто креветот ми е до ѕид да се пикнам таму до ѕид и така заспивам.
Хаха , исто ова болдираново и ја СЕКОГАШ имам различни пижами , и мајка ми вика ..па секако , нервозно е да ме гледаш таква :)
И да додадам..секогаш спијам со едно перниче у форма на срце , не можам да заспијам без него , и ако во текот на ноќта ми паднало од кревет , станувам, го барам и после тоа пак заспивам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom