Навики при заспивање

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Немам некои церемонии пред заспивање,освен што морам да измијам заби нели, иначе нема шанси да заспијам,поготово ако претходно пред компјутеров сум испушил неколку цигари и сум испил некое пивце :) обично чим легнам заспивам одма,во спротивно ако не ми се спие не ни легнувам зашто знам дека само ќе се измачувам и превртувам во кревет :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Легвам на стомак и пред да ме фати демка се вртам на лево и затворам очи. И мора да ми е затемнато во собата за да заспијам, иначе се превртувам до 30 пати в кревет:).
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Racete pod pernica mora da mi se za da imam povekje poddrzka na glavata. I fiksno mora da sum na stomak. A imam zabelezano deka se mrdam epten mnogu dodeka da zaspijam, ko ventilator sum.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Прво легнувам на грб, и се вртам на страна и се трудам да заспијам, ондак се превртувам на стомак, па пак на другата страна и пак на грб и коа ќе ја стаам раката на чело ондак ме фаќа прва фаза на дремнување и штом ја спуштам од глава ондак заспивам.
А ако не ја спуштам или ја тргнам на некоја трета страна, ондак иам несоница... :pos:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Ако не испушам цигара пред да си легнам не можам да спијам, три дена немав запалено и одвај заспивав, така да ... цигара, слушалките на уши и тек потоа кога ќе стоплам спијам.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ja не можам да спијам на грб. :icon_conf Само на стомак, евентуално на страна. :icon_conf :icon_conf И рацете испод перница. :icon_conf :icon_conf :icon_conf
Понекогаш гледам ТВ пред спиење, и најчесто го заборавам уклучен. Телефони и даљински по кревет колку сакаш, и сите паѓаат у текот на вечерта... А понекогаш и ја богами. фг
 
R

reactive89

Гостин
Ееееее моето спиење е тешко описиво но ај ќе пробам лол...

Ова што го кажа немирна...пред спиење мора една партија барем од 5 мин. на компјутер, маил, кајгана ова она... и после го гасам... облакам пижами, го местам креветот после тоа незнам зашто али се вртам накај телевизорот, и назачки седнувам на креветот испред перницата, потоа се вртам накај ѕидот(лево), па се вртам одма на стомак, едната рака испод перницата другата над перницата, главата ја ставам пола на перница пола на душекот, тоа ќе му дојде одма испод преницата, главата ми е свртена од спротивната страна на ѕидот. Така легнат на стомак, нозете мора да ми се прекрстени или да ми се ко жаба, хахаха иначе другачие не спијам... после откако ќе заспијам, се вртам од спротивната страна на ѕидот, свиен цел, рацете не ги тргам испод и врз перницата, после од таа позиција идам се вртам накај ѕидот исто свиен и исто рацете испод и над перница... и на крај се будам или свиен и свртен накај ѕидот или во почетна позиција - легнат на стомак едната рака испод перница другата над перница, со скрстени нозе или во жабиј стил лол... хахахаха

Баш ова сум го приметил последниве денови... откако мама ме буди за на школо :pipi: хехехе

Само едно кратко чудно објаснување: додека спијам, имам знаење на која страна сум, колку цм ми требаат да паднам и слични ствари... како и будење среде ноќ, по моралност... но сабајле кога мама ме буди... само таа си знае кои маки си ги има дур ме разбуди, хахаха....
Вчера дури се исплашила дека може сум починал... значи така ме будела ме вртела насекаде, ме бутала, а јас ништо... и на крај и текнало да ме фати кај срцето да види дали сум жив, хахахаха
и конечно после едно добро тормозење вртење, бутање, успеала да ме разбуди во рок од 7-8 минути. хахаха

п.с. го објаснив најубаво што може... хаха
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Имам навика да спијам на стомак,неможам ако не легнам на стомак да заспијам.И никогаш не спијам на грб неможам,не ми е згодно.Тоа само кога си лежам...Ја гушкам перницата убаво,и од кога го имам маченцето ,ке ми легне на грб и така заспивам....:pipi:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Аууу!
1* Ова е што мора т.е. без што неможам т.е. нема теорија да заспијам:
Мора да бидам бос кога легнувам, никад на грб. Мора да е топла собата, во ладно нема шанса да заспијам, па колку и да има покривки на мене.
2* Ова треба ама може и без него али со големи маки и крајни напори заспивам:
Некој да зборува/пее (тв, радио, плеер, телефон), али треба да има опција офф-тимер зашто постои голема веројатност да го скршам ако ме разбуди по некој пола/цел сат одкако ќе заспијам. Да има некоја голема и мека перница за да ми биде удобно на главата, зашто секад спијам со лицето на перница или фацата закопана у перница, значи треба и убаво да мириса перницата. Креветот да е доволно голем да можам да се истегнам на него(со ова маки мачам цел живот), да не треба да ставам столица или фотеља во продолжение, јбг, татко ми ме правел за своја душа- 195см сум па не ме собира секаде. И ќе заборавев, НАЈПОЖЕЛНО е да има некоја убава цицка околу мене за да немам кошмари т.е. да спијам мирно!:majmun:
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Vo sobata kade spijam mora da ima nekoe priduseno svetlo,oti mi e mnogu jezivo da spijam vo apsoluten mrak,kako v grob da sum:icon_lol:..Znam deka na mnogu im preci svetlo,ama jas bez nego nemozam da zaspijam.Posle..zaspivam samo na leva strana,i so e najcudno sekogas se budam vo istata pozicija-na leva strana.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Mora za da zaspijam ednata raka pod penica!! posle sleduva mentalna podgotovka odnosno teleportacija na umot vo nerealniot svet(obicno sceni od harry potter zamisluvam ili nekoi koncerti i kaj so se budalam so frenojte)- ili so vikaat stari umo na pasene go pustam !!!!
Porano ovci broev so by the way ne e bas i nekoj metod:pos2:
A ako ne mi se spija a sakam da zaspijam zemam nekoja dosadna kniga za citane i zaspivaneto e neizbezno:pos:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Морам да пуштам музика,да испушам цигара,и обавезно да прочитам барем два реда од некоја книга.Потоа се местам на стомак,си ја пејам во себе песната која оди во етер и заспивам
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Мијам заби, гасам монитор, намалуем кулери на 60%, гасам телефонот, ставам аларм да екне некое радио сабајле, легнувам на грб, се тегнам ко луд, се вртам на страна = спијам ко заклан.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Мијам заби, се фрлам на грб на кревет со рацете над глава....после идат модификации по избор... најчесто завршувајќи со главата набутана во перница (не знам ни јас како дишам) :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom