Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Јас не гледам ни една група во Македонија освен скопскиве да биде активна 24/7, значи во текот на целата недела. Не е само да се отиде на стадион да се навива и да чекаш да дојде наредниот викенд, скопските групи распалија во поглед на графити,реквизити,налепници,знамиња кореографии, хуманитарни акции и ред други работи. Ова е сон за другите групи ;) Комити,Фа и ЦПБ со сигурност имаат по 50 графити, па дури и Пирати имаат неколку. Овие работи заедно со бројка,гостувања, песни и кореографии се факти, се друго можеме да менуваме како ни одговара ;)
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
goran16ta
За тебе запирака, ова она, шпанско село, а?
Кога ти читам некој реферат глава почнува да ме заболува.

Лани полани сме биле подобри, а сега?
Демек вие растуривте со кореографии? :pos:
Убаво ви кажаа на фб тогааш, кога за 3 дена ќе направите 3 кореографии, и над 15 пароли, е тогаш ќе се мерите со Комити и ќе викаш дека се далеку зад вас ;)
А до тогаш влажнете се кучки!
Само што работата е што кај вас нема способни момци за да направат такво нешто во кус период, не се лути, реалноста е таа.
Вие неможете кога имате рок од 14 дена да направите една кореографија саглам, а не па за 3 дена 3 кореографии :pos:

Ве видов колку јак отпор давате на ебр, кога ви ги апсеа децата од 14-15 години. Или и ти не си бил таму?
Некој бил у кафана, некој си отишол дома, некој на нива, а тие 300 души што мавааа со камења на ебр кој беа?

Освен 5-6 души што се симнаа да го вратат бајракот, другите си кротеа на трибина гледајки ;)

А на тоа дерби пред неколку години, ви беа фрлени 3 бакли не една.
И тие што ви ги фрлија баклите ви дојдоа на растојание од 15на метри, а вие се чаламевте само од дистанца.

И ми збориш за фрлање на камења. Прошлата сезона на почеток кога автобус од Охрид поминуваше од кај вас со членови на Комити, не беа нпаднати со камења?
Сам се погазуваш!

И старо магаре си, а уште живееш во некои англиско хулигански филмови, спушти се на земја чоече ;)
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:19 ---
П.С. многу ми се бендисва твојата тетоважа. И ти кажав избледена ти е, да и го вратиме малце сјајот што велиш?
Другарска помош.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.713
Гледам многу работи се пишуваат што не се за на форум,намалете малце со давањето информации.

Единствено нешто што ке го пишам е за напаѓањето група-поединец,а за другото може да дискутираме уште 2 години и пак да не се договориме :D

Напаѓањето група-поединец
Незнам дали дечкото со девојка бил нападнат или само опоменат,тоа зависи од навивачката свест и кулутра на групата која учествува.
Еве неколку примери :
Пивофест 2012 Скопје.На шанк седиме 4-5 души од Комити,опуштено се зезаме и у тој момент налетува еден дечко со баребери маичка,капче, глуми касул :D .У тој момент ми кажуваат дека усвари дечкото е Зелено-Бел Засекогаш еден од поголемите мангупи на фејзбук заедно со неговата девојка.Одкако им сигнализирав на момците да не направат некоја глупост сакав да се позезам со зелено-белиот прашувајќи го што правиме сега?Целиот збунет незнаеш што да одгoвори за во моментот кога се свртев да нарачам по едно пиво за него и девојкаму тој фантомски исчезне.За после некој ден на фејзбук да кажува како ние сме биле исти како Албанците сме напаѓале 5 на 1 или незнам што,а на дечкото ни влакно не му фалеше.


Пречек на Јохан Тарчуловски
5-6 Чкембари овој пат постари се шетаат низ ГТЦ со реквизити од групата,приметени од за среќа едуцирани Комити не се нападнати чисто поради денот и пречекот на Јохан.

Мислам дека е доволно и нема што понатаму да дискутираме.
 
Член од
6 август 2010
Мислења
461
Поени од реакции
79
Во Карпош може само да им го испушите на алфите и џандарите што влакно не ви фалеше. Да знате колку пати ве спасиле, а вие не ни знаете дека воопшто нешто се случило.
Каква ви е таа група кај што воџата го нема никаде?
Само NG знаете да се појавите негде, ама и тоа е добро одбрано.
Бутел, Арачиново, Марино во исто време кога ние бевме во Кратово, Синѓелиќ.
Во Карпош не дојдовте како група, знаме немавте (извадивте една минута Албанско знаме и тоа го собравте), ниту реквизити, а не ни навивавте. А и повеќето беа од Нерези, кои дојдоа откако полицијата го обезбеди цел простор.
Распрашај се колку уапсени имаше тој ден. Уште малце кога треба вие да гостувате алфиве ќе почнат пред врата да стојат кај нас, за да не смееме од дома да излеземе.


Ние имаме проблем во групата, тоа е општо познато.
Тоа што повеќето се мешате, а не ја знаете работата си е ваш проблем. Тој некој што дошол, не е било кој, туку легенда на групата, и сакале ние или не ПРЕТСЕДАТЕЛ на здружение Комити.
А тоа кој изел ќотек знаат само тие кои беа на стадион.
И со Шкендија имаше навивање, нема меч кај што не се навивало, само што бројката била мала. Вторава полусезона сме хаос, али врти сучи пак не има секаде :)
На репрезентација не одиме организирано, карти си делат оние кои си се блиски со ФФМ и управа = ВМРО (Нигде нема транс Комити на репрезентација, од кај тоа дека сме навивале?).
Со ќотек на трибина ништо не се решава, ем губиш од членството, ем цела држава ти пука сеир. Нашите работи ќе си ги решиме вон трибина, и не знам што толку ве интересираат вас :confused:

Stvarno ne vredi da se zboruva so nikoj od vas.. Vrtis muabeti deka alfi ve fatile na sekoj kraj a ti si ne videl celo vreme ? Nemoj be ne me zezaj !
Sto ima vrska dali bil vodzata ili ne ?
Vo aracinovo ne sme bile ne lazi !
Zar marino e albansko selo ? :confused:
Zar treba da se izvadi zname da dokazeme deka sme Shverceri ? Togas vo Hasanbeg bevme so zname, pa niz cento se vrativme ? Ako si mislis deka se plaseme togas eve ti cist primerok, transot stoese so tie sto navivaa tamu ? Ili za ova ne ti odgovara da zboruvas, ne mozes da izmisluvas filmovi uste se dodeka ti tekne ?
Ve ima sekade ? Aj togas zosto ne bevte protiv Shkendija nagosti, zosto ne bevte protiv Pelister gosti, zosto ne bevte protiv Drita gosti ? Sam dlaboko vo sebe znaes deka nemame moznost za gostuvanja a ne deka se plasime od takanarecenite skopsi mangupi, posto 1 pat imavte hrabrost da napadnete i znaete sto vi se sluci sred karposh ;)
Izvini ali na vasata strana pisuvase delenje karti ? Ne na sajtot na vmro ?
Voopsto ne me interesira, ali se obiduvas da najdes vlakno vo jajce kon drugite grupi a svojot dvor ne go gledas ? Pa da bevte vie 3ta liga vi garantiram deka ni na domasni natprevari nema da prisustvuvate be ! Da dade gospod nekogas da ste vo nasa pozicija pa ke vidime sto i kako ke praite togas ! Se uplasivte od ispaganje od prva liga znaejki kakvi "navivaci ste" pa vednas celoto vodstvo se prikluci vo VMRO i so zakani i sto ne im ja zimavte licencata na Miravci, pa uste se gordeete so toa :facepalm:
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
6.652
Гледам многу работи се пишуваат што не се за на форум,намалете малце со давањето информации.

Единствено нешто што ке го пишам е за напаѓањето група-поединец,а за другото може да дискутираме уште 2 години и пак да не се договориме :D

Напаѓањето група-поединец
Незнам дали дечкото со девојка бил нападнат или само опоменат,тоа зависи од навивачката свест и кулутра на групата која учествува.
Еве неколку примери :
Пивофест 2012 Скопје.На шанк седиме 4-5 души од Комити,опуштено се зезаме и у тој момент налетува еден дечко со баребери маичка,капче, глуми касул :D .У тој момент ми кажуваат дека усвари дечкото е Зелено-Бел Засекогаш еден од поголемите мангупи на фејзбук заедно со неговата девојка.Одкако им сигнализирав на момците да не направат некоја глупост сакав да се позезам со зелено-белиот прашувајќи го што правиме сега?Целиот збунет незнаеш што да одгoвори за во моментот кога се свртев да нарачам по едно пиво за него и девојкаму тој фантомски исчезне.За после некој ден на фејзбук да кажува како ние сме биле исти како Албанците сме напаѓале 5 на 1 или незнам што,а на дечкото ни влакно не му фалеше.


Пречек на Јохан Тарчуловски
5-6 Чкембари овој пат постари се шетаат низ ГТЦ со реквизити од групата,приметени од за среќа едуцирани Комити не се нападнати чисто поради денот и пречекот на Јохан.

Мислам дека е доволно и нема што понатаму да дискутираме.

Друже во кој филм си влезен бе ? :)
Јас сум Зелено-Бел,немој да лажиш дека негде сум пишел дека напаѓате 5 на 1... досега ме имат начекано 10 пати Комити во скопје и никој ми нема ништо напраено Сакам да ти кажам дека и во Битола имаме начекано Комити, неќам да именувам, од Ченто го знајте детето Б.... и никој не го гибна,исто и тие ме имат начекано скопје,па не ме нападнаја.се имаме и охрид начекано со многу ваши членој, како С.С. Б.Н. Х.А - то детето со косите бушави грди, па никогаш ги немаме непаднато оти биле сами...Значи кој и да е сам ќе го ЈАДИ,факт... Само немој да лажиш дека сум се збунил и избегал... нормална реакција е кога си во друг град меѓу многу ривали да седиш помирен и да бидиш спремен на се, дојди Битола па ќе осетиш како е,вака за на фејсбук и за по форуми сите јаки мажи сте. АКО МЕНЕ МИ БИЛО СТРАВ НЕМА НИКОГАШ ДА ПИШАМ НА ФЕЈСБУК ИЛИ ТУКА ПА ДА ИДАМ СКОПЈЕ. поздрав
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.713
Da dade gospod nekogas da ste vo nasa pozicija pa ke vidime sto i kako ke praite togas !
И ја исто викам да даде господ да сме у трета лига да се тргнат сите гниди,да останат само вистинските навивачи на Вардар,да почнеме од почеток,децата што ке доаѓаат искрено да го засакаат Вардар,е тек тогаш ке го јадете сите што сега се ситите на настанатава ситуација
--- надополнето: 30 април 2013 во 19:08 ---
Друже во кој филм си влезен бе ? :)
Јас сум Зелено-Бел,немој да лажиш дека негде сум пишел дека напаѓате 5 на 1... досега ме имат начекано 10 пати Комити во скопје и никој ми нема ништо напраено Сакам да ти кажам дека и во Битола имаме начекано Комити, неќам да именувам, од Ченто го знајте детето Б.... и никој не го гибна,исто и тие ме имат начекано скопје,па не ме нападнаја.се имаме и охрид начекано со многу ваши членој, како С.С. Б.Н. Х.А - то детето со косите бушави грди, па никогаш ги немаме непаднато оти биле сами...Значи кој и да е сам ќе го ЈАДИ,факт... Само немој да лажиш дека сум се збунил и избегал... нормална реакција е кога си во друг град меѓу многу ривали да седиш помирен и да бидиш спремен на се, дојди Битола па ќе осетиш како е,вака за на фејсбук и за по форуми сите јаки мажи сте. АКО МЕНЕ МИ БИЛО СТРАВ НЕМА НИКОГАШ ДА ПИШАМ НА ФЕЈСБУК ИЛИ ТУКА ПА ДА ИДАМ СКОПЈЕ. поздрав
Па тоа ми беше муабетот бе другар,дека тој што е навивачки едуциран и што ги почитува кодексите никогаш нема да нападне некој кој е сам.
А за тоа дали не си пишал дека напаѓаме 5 на 1 кажи ако сакаш ке го пастирам муабетот од фб :)
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
6.652
Па тоа ми беше муабетот бе другар,дека тој што е навивачки едуциран и што ги почитува кодексите никогаш нема да нападне некој кој е сам.
А за тоа дали не си пишал дека напаѓаме 5 на 1 кажи ако сакаш ке го пастирам муабетот од фб :)

Друг е муабето пријателе,вие се палевте на македонска тифо сцена,дека сте ме начекале незнам шо,како нешто МНОГУ ЈАКО ДА Е ТО... мене глупо ми е то ,оти ако го јадам јас скопје сам,ќе патат многу ваши членој... :)
и сега проверив дека во пораки е тој муабет,а не јавно,и пишано е дека само ши.... напаѓат 10 против 1,а не дека вие напаѓате. провери и поздрав од мене продолжете си со муабетот
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Stvarno ne vredi da se zboruva so nikoj od vas.. Vrtis muabeti deka alfi ve fatile na sekoj kraj a ti si ne videl celo vreme ? Nemoj be ne me zezaj !
Sto ima vrska dali bil vodzata ili ne ?
Vo aracinovo ne sme bile ne lazi !
Zar marino e albansko selo ? :confused:
Zar treba da se izvadi zname da dokazeme deka sme Shverceri ? Togas vo Hasanbeg bevme so zname, pa niz cento se vrativme ? Ako si mislis deka se plaseme togas eve ti cist primerok, transot stoese so tie sto navivaa tamu ? Ili za ova ne ti odgovara da zboruvas, ne mozes da izmisluvas filmovi uste se dodeka ti tekne ?
Ve ima sekade ? Aj togas zosto ne bevte protiv Shkendija nagosti, zosto ne bevte protiv Pelister gosti, zosto ne bevte protiv Drita gosti ? Sam dlaboko vo sebe znaes deka nemame moznost za gostuvanja a ne deka se plasime od takanarecenite skopsi mangupi, posto 1 pat imavte hrabrost da napadnete i znaete sto vi se sluci sred karposh ;)
Izvini ali na vasata strana pisuvase delenje karti ? Ne na sajtot na vmro ?
Voopsto ne me interesira, ali se obiduvas da najdes vlakno vo jajce kon drugite grupi a svojot dvor ne go gledas ? Pa da bevte vie 3ta liga vi garantiram deka ni na domasni natprevari nema da prisustvuvate be ! Da dade gospod nekogas da ste vo nasa pozicija pa ke vidime sto i kako ke praite togas ! Se uplasivte od ispaganje od prva liga znaejki kakvi "navivaci ste" pa vednas celoto vodstvo se prikluci vo VMRO i so zakani i sto ne im ja zimavte licencata na Miravci, pa uste se gordeete so toa :facepalm:
Бевте бевте во Арачиново, 40 души сте биле, се пофаливте тогаш :)
Па не е Албанско село Марино, затоа ти нагласив дека дојдовте затоа што ние бевме во Кратово.
Момак ние не сме тие што се фалат дека сегде може да одиме. Јас кога ти викав не може сегде да се оди ти не веруваше, се правеше тука зелен, викаше АКО СЕ САКА СЕ СЕ МОЖЕ.
Ајде бе ако се сака што не одите на сите гостувања?
ВО СКОПЈЕ ВИ СЕ ГОСТУВАЊАТА МОМАК, не збориме за гостувања во други градови, туку Скопје и околните села.
Како тоа можевте во Куманово, а не можевте на другите мечеви?
Како можевте во Бутел, а не можевте на другите мечеви?
Не ми кажувај глупости, не ми споредувај гостувања во прва лига и гостувања во трета лига кај што бројот на џандари е смешен.
Гостувања во прва лига, плус кога се работи за Комити, ако има забрана се враќа одма од патарина.
Не ми глуми лудило кога знаеш дека за со Шкендија не смее да се оди, ниту ние кај нив, ниту они кај нас.
Забрана дојде и од Дрита (имав пишано во нашиот фан клуб, забрана за ПРИСАСТВО :icon_lol:) . На првата средба се одеше, но се одложи и членовите беа вратени ;)
Кој тоа ви забранил гостувања во трета лига? Немој молимте да лажеш, им забраниле затоа што фрлиле некој камен со неколку старци од Марино. Пффф вие играч со нож прободевте, хаос направивте, па ви дадоа смешна казна која и онака ви ја скратија на уште посмешна, па уште им забраниле гостувања :pos:
НЕЛИ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ МОЖЕШ КАКО ОБИЧЕН ФАН ДА ДОЈДЕШ? :pos:
Не можеш ли во Карпош од подалеку да видиш што се случува и кој доаѓа? Божем трибини има стадиончето па не може да се види од далеку :tapp:

Многу сте ми смешни со тоа ако вие испадневте ќе ве видевме колку ќе бевте.
Ние и 117 лига да бидеме си имаме редовно членство кое секаде ќе оди со ФК Вардар. Може нема да бидеме многу, ама бар 100 души сум сигурен дека никогаш нема да го напуштат клубот :)

Ти се вмеша во муабетот, никој не те прозва тебе колку што знам ;)
Кога сакаш да поставиш прашање за нашата група, ондак ќе одговараш и за прашања од твојата група :D

Секоја група има недостатоци, ретко кој си признава.
Ама факт е и дека ниедна друга група нема надворешни притисоци како Комити. Не знаете со какви се проблеми се соочуваме. Па некоја група од друг град кога ќе ми се пожали на полициска репресија. Немој да ме јебеш, репресија од џандари што пола ти се роднини, а само два пати годишно ќе се соочат со ЕБР и одма угенетени. Да не ви дремат ЕБР во врат цело врме, да видите како е.
Тоа што кај нас има поделби е само заради фактот дека ПОВЕЌЕТО НЕ ТРПАТ ПОЛИТИКА НА ТРИБИНА. Додека на повеќето групи тоа не им смета, затоа изгледа дека во којзнае колкава хармонија се.
Да си вртиме филм само Вардар, да не не занима состојбава во државава, тогаш групата ќе цвета. И мислам дека тоа е правото решение, ти ебам и држава ќе ти ебам, тури им кур таму, и онака аир не сме виделе, цело време ние сме криви. Ако не им се мешаш на големците во плановите, нема ни они да ти се мешаат во групата. Ама... :)
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
После ова денес, немојте да сте ми спомнале за инциденти со полиција, глумење ACAB филм. За разлика од другиве групи џандариве нас не ни се чичковци и вујковци. Не знам после која група имала најголем судир со полиција.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
После ова денес сигурно сите размислуваат да се префрлиме во Шверцери или Балисти.

Ненормално нешто, 200 полицајци/желки за 100-тина навивачи дојдени од први мај на стадион.
Сите улици до рекорд беа под опсада саат време по мечот. Бркање со оние тенковине.
Тепање по луѓе од јужна, од запад сите испија бар еден пендрак или бокс.
Апсење низ цел град.
И после некој ќе рече зошто немало публика??????
Зошто немало навивачи????????
Па кој е будала да гине по утакмици, ЗА НИШТО, ради чиста наредба од горе, колку да се покаже пред ЕУ дека полицијата работи нешто.
Никогаш не сум фрлил ваква клетва, ама се надевам децата мртви ќе ви се раѓаат или од рак ќе ви умрат мамицата ваша политичарска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Смешка жива, таму Албанците ги тепаа вардаровите играчи, а тука џандарите ги тепаа Комитите.
Власта веќе подолго време им пружа бесплатно фелацио на Албанците, очигледно.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
А да кажете што се случи?
Другар не ми се пишува за вакви работи на форум навистина, и да пишувам ќе речеш филмови си направи. Само ќе кажам дека претепаа девојче :mad: Пола членови ни ги уапсија на станициве. За инцидентот нема да пишувам овде.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Другар не ми се пишува за вакви работи на форум навистина, и да пишувам ќе речеш филмови си направи. Само ќе кажам дека претепаа девојче :mad: Пола членови ни ги уапсија на станициве. За инцидентот нема да пишувам овде.
А зошто?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Поради инцидентот по мечот Вардар-Шкендија: Дебар маало под полициска опсада! (ФОТО)


Инцидентот што се случи по вечерашниот полуфинален реванш-меч од Купот на Македонија помеѓу Вардар и Шкендија во кој дојде до физичка пресметка помеѓу навивачите на црвено-црните и полицијата предизвика присуство на голем број припадници на Министерството за внатрешни задачи (МВР) во реонот околу арената „Филип Втори“. Дебар маало е речиси под полициска опсада, а полицајците насекаде околу ги бркаат припадниците на навивачката група „Комити“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom