Навивачки групи во Македонија!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Поради инцидентот по мечот Вардар-Шкендија: Дебар маало под полициска опсада!


Инцидентот што се случи по вечерашниот полуфинален реванш-меч од Купот на Македонија помеѓу Вардар и Шкендија во кој дојде до физичка пресметка помеѓу навивачите на црвено-црните и полицијата предизвика присуство на голем број припадници на Министерството за внатрешни задачи (МВР) во реонот околу арената „Филип Втори“. Дебар маало е речиси под полициска опсада, а полицајците насекаде околу ги бркаат припадниците на навивачката група „Комити“.
--- надополнето: 1 мај 2013 во 21:50 ---
Војна во Градски парк: жестока тепачка меѓу полицијата и навивачите на Вардар!


Неможноста на фудбалерите на Вардар да ја совладаат тетовска Шкендија на домашен терен и да се пласираат во финалето од Купот на Македонија максимално ги изреволтира неколкуте стотици навивачи на овој тим што вечерва се најдоа на арената „Филип Втори“, кои по последниот свиреж на судијата се обидоа да влезат на теренот и в лице да им ги кажат своите забелешки на момчињата во црвено-црна опрема.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Нека не лажат, нема врска утакмицата со ова. Специјалците без причина почнаа буквално да го газат еден од нашите членови кој се закара со еден од играчите на Вардар. Воопшто не беше ради етнички навреди или ради инцидент со играчи на Шкендија.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ај по ПП некој ако е волен да раскаже?
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.484
Поени од реакции
9.909
Немаше врска ова со утакмицата !!! Честито нека им е на Шкендија, факт беше дека едвај чекаа вакво нешто, мала бројка на запад, убаво не местат неколку пати.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Другар не ми се пишува за вакви работи на форум навистина, и да пишувам ќе речеш филмови си направи. Само ќе кажам дека претепаа девојче :mad: Пола членови ни ги уапсија на станициве. За инцидентот нема да пишувам овде.
Нашата чудесна полиција...
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Претпоставувам дека е поради проблемите што ги имате во групата.
Изгледа ова ви е подарок од партијашите.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.484
Поени од реакции
9.909
Претпоставувам дека е поради проблемите што ги имате во групата.
Изгледа ова ви е подарок од партијашите.
Проблемот е во полицијата, не може и не смее да мава по рандом луѓе заради било каков проблем. Бевме со неколку другари на јужна па пак настрадавме, тепани беа значи обични гледачи, возрасни луѓе девојчиња. Мали дечиња исплашени и расплакани, како утре татко му пак ќе го земе на утакмица, како после да се развие навивањето во Македонија? Една жена беше целата вознемирена не знаеше кај и е детето, што се криви сите овие луѓе ? Зар овие луѓе се дел од Комити, зар напаѓаа играчи, публика итн. Поголемиот дел беа Комити, но не беа поштедени ни останатите, затоа и велам премија е што имаме воопшто и по 1 000- 2 000 луѓе на стадион. Секоја чест како уште им се иде.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Јас ја имав среќата да бидам удрен директно во местото кај што може на лице место да те остават дури и при најмал удар. Кај што се спојуваат вратот и главата.
И тоа изненаден удар од позади, дали со бокс или со пендрак не знам (и тоа специјалецот ми улетал со голема брзина како што видов отпосле), и тоа што е најтрагично, единствено нешто што правев е што се обидував да спасам некои. Се освестив брзо,бар се надевам само не ми се десило нешто ко потрес на мозок, или нешто слично чии симптоми ќе ги видиш после некое време.
Да ги гаѓав ајдеде, туку улетав во густото за да извадам едни деца од таму пошто видов дека крвнички ги замаваа, а они само се затекнаа таму. Свесен бев за ризикот, ама не очекував дека баш таму ќе ме мавнат. Добро има ли некој нормален во државава???
Значи не гледаа што прават, јас гарантирам дека бар 80% од тие што беа на запад изедоа пендрак/бокс/клоца, а дел беа буквално претепани :confused:

И тоа ова беше она поблагиот дел. Тоа што се случуваше надвор беше СРАМ за оваа држава. Па кој сака нека биде, тоа е срамно нешто.
Да бегаат луѓе во парк, да вознемириш цел реон од парк до рекорд, за да гониш 70-тина навивачи е вистински резил.
Имаше 15-тина дефендери, многу комбиња и коли, неколку од оние како тенкови со солзавци, и алфите од цел регион :confused:
Да не навлегувам сега во детали :confused:
Јас не знам кој после нешто вакво ќе оди повторно на стадион.
И особено за КОГО ЌЕ ОДИ НА СТАДИОН??? Не знам како воопшто се излажавме да одиме денес. А се гледаше одпочеток дека спремаат нешто вакво, кога видоа дека има дупло помалку навивачи од полиција/специјалци.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
педери глупи,кога се во прашање мак. навивачки групи само чекаат прилика да тепаат,а во тетово и во чаир ќутат како пички:mad:
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ја сум од дебар маало...искача комшија мој да си ја провери колата човек во поодминати години...и овие свињиве му се дерат цитирам "Мрш од тука пичка ти матер не ли гледаш дека работиме".....па ја да бев на негово место ќе направев беља и ќе си лежев затвор сега...
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867

Kajgana Shop

На врв Bottom