Навивачки групи во Македонија!

Член од
2 март 2017
Мислења
268
Поени од реакции
424
Полека ни завршува и оваа сезона, ни остана уште следниот викенд гостување во Струмица.
Иако ситуацијата во државава ни е таква каква што ни е, може да се каже дека оваа сезона Комити и беа прилично добри. Според мене и најдобра сезона у последниве 2-3 години. Со оглед на тоа дека клубот има многу неисплатени долгови и дека од старт се знаеше дека немаме речиси никакви шанси за титула. Бројката е се подобра, многу млади нови ликови, а тука се и постарите константо, постојано има нешто ново (знамиња, графити, реквизити и по некоја песна). Па да се надеваме дека у иднина со многу труд ќе го вратиме сјајот од стариот запад.
Комити Скопје (ФК Вардар - ФК Победа) 19.05.2019.
FB_IMG_1558285638978.jpg
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.281
Поени од реакции
8.744
Плус денеска мора да се каже дека имаше предобро навивање и зезање како во најдобрите денови, на натпревар без резултатско значење, после долго време оптимист сум дека ќе се крене групава.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
577
Поени од реакции
918
Се е супер освен тоа што многу малце останаа меѓу најредовните што идат на утакмици а не се од Ченто или Маџари
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.213
Поени од реакции
43.143
Солидна сезона имавме. Ништо спектакуларно, но во секој случај најредовни од сите групи. Солидна бројка во вторава полусезона. Интересно беше навивањето на натпреварите, имаше доста заебанции. Се направи група од млади луѓе кои работеа и на маркетинг и слично.
Интересна песна извадена како за крај на сезона.

Играњето во Маџари од една страна беше добро за организација на млади од делот од таа страна на Скопје. Од другата страна, потоп за оние што доаѓаат од другата страна на железничка.
Тук таму по некое дете од Ѓорче, Кисела Вода или Карпош, единствено Драчевчани беа редовни.
Разочарување што Комити Кисела Вода скоро целосно потфрлија на натпревари на Вардар, а минатата година беа најбројни.

Лично се надевам дека од следна година нема да играме во Маџари веќе :D
Пичку матер, 4-5 часа ми зема одењето на утакмициве.

Од друга страна, групата има и многу недостатоци. Не може една група да нема стандарден водач на навивање (освен за поважни натпревари кога се качува некој на ограда). Не одењето организирано за ракометниот куп во Куманово е исто така минус, а може да се брои и немањето обид да се организира некое поризично гостување. Никоја група не се замара со тоа секако, но ние како Комити треба секојпат да напнуваме да се укинат тие глупави забрани за гостувања.
Во секој случај тука недостасуваат и противнички навивачки групи. Ако не се лажам, ова е можеби прва сезона во која буквално на ниту еден натпревар (можеби на првото гостување во Струмица, се појавија Ајдуци) не сме имале противничка навивачка група. Жалосно.

Ќе се надоврзам дека ептен ми е криво што Прилеп целосно пропадна на спортски план. Кошарка нема, ракомет исто распад систем, а фудбалот доживеа бродолом. Жалосно да се гледа како Победа губи со 9-1 и 6-0 во последните кола. Ептен ги поебаа Мајмуни со стадионот во Прилеп.
Не ми е јасно зошто некои групи не навиваа во прва лига, но нивна работа.
Исто како што не можам да сфатам дека Рибари не навиваат за Охрид, Паткари за Караорман или Кумани да се обидеа еден клуб да си направат во фудбал. Само глупави оправдувња сум слушал досега по овие прашања.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
727
Поени од реакции
595
Солидна сезона имавме. Ништо спектакуларно, но во секој случај најредовни од сите групи. Солидна бројка во вторава полусезона. Интересно беше навивањето на натпреварите, имаше доста заебанции. Се направи група од млади луѓе кои работеа и на маркетинг и слично.
Интересна песна извадена како за крај на сезона.

Играњето во Маџари од една страна беше добро за организација на млади од делот од таа страна на Скопје. Од другата страна, потоп за оние што доаѓаат од другата страна на железничка.
Тук таму по некое дете од Ѓорче, Кисела Вода или Карпош, единствено Драчевчани беа редовни.
Разочарување што Комити Кисела Вода скоро целосно потфрлија на натпревари на Вардар, а минатата година беа најбројни.

Лично се надевам дека од следна година нема да играме во Маџари веќе :D
Пичку матер, 4-5 часа ми зема одењето на утакмициве.

Од друга страна, групата има и многу недостатоци. Не може една група да нема стандарден водач на навивање (освен за поважни натпревари кога се качува некој на ограда). Не одењето организирано за ракометниот куп во Куманово е исто така минус, а може да се брои и немањето обид да се организира некое поризично гостување. Никоја група не се замара со тоа секако, но ние како Комити треба секојпат да напнуваме да се укинат тие глупави забрани за гостувања.
Во секој случај тука недостасуваат и противнички навивачки групи. Ако не се лажам, ова е можеби прва сезона во која буквално на ниту еден натпревар (можеби на првото гостување во Струмица, се појавија Ајдуци) не сме имале противничка навивачка група. Жалосно.

Ќе се надоврзам дека ептен ми е криво што Прилеп целосно пропадна на спортски план. Кошарка нема, ракомет исто распад систем, а фудбалот доживеа бродолом. Жалосно да се гледа како Победа губи со 9-1 и 6-0 во последните кола. Ептен ги поебаа Мајмуни со стадионот во Прилеп.
Не ми е јасно зошто некои групи не навиваа во прва лига, но нивна работа.
Исто како што не можам да сфатам дека Рибари не навиваат за Охрид, Паткари за Караорман или Кумани да се обидеа еден клуб да си направат во фудбал. Само глупави оправдувња сум слушал досега по овие прашања.
Кумани мислам дека уопште не фигурираат како група, не навиваат ни на кошарка веќе 2 сезони.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.625
Поени од реакции
13.515
Има на форумов кумановци мислам. Мене страшно ме интересира зошто згаснаа. Бар јас не чув некакви проблеми со полиција или управа да имаат, или некои внатрешни несогласувања. Мала сцена сме обично се се дознава, ама они мислам буквално преку ноќ згаснаа, а тргнаа јако неколку сезони. Беше интересно кога дојдоа на КК Вардар - КК Куманово у малата сала.
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.213
Поени од реакции
43.143
Бројката им се намали после неколкуте инциденти со полиција. Особено после оној на финалето против МЗТ, кога специјалциве брутално ги извадија од сала.
Па влегоа во конфликт со некој од управа, имаше меѓусебни обвинувања по порталиве и стапија во бојкот.
По бојкотот никогаш не се вратија асално. Се нешто ми се врти дека некој од постарите воџи ги шитна за некоја српска група. Знам се вртеа такви муабети.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
577
Поени од реакции
918
Следнава сезона влегуваат во прва лига Борец и би требало Тиквеш.Нема дилема дека Гемиџии и Лозари ќе се кренат многу,особено кога ќе гостуваат Вардар,Шкендија или Слога.Уште ако се дозволат гостински навивачи ќе биде предобро.
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.213
Поени од реакции
43.143
Следнава сезона влегуваат во прва лига Борец и би требало Тиквеш.Нема дилема дека Гемиџии и Лозари ќе се кренат многу,особено кога ќе гостуваат Вардар,Шкендија или Слога.Уште ако се дозволат гостински навивачи ќе биде предобро.
Долг е патот за Тиквеш.
Прво треба да играат со Лабуништа, па потоа со Силекс/Ренова.
Силекс (мала шанса има и Ренова да биде противник) се далеку посилни од Тиквеш.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.275
Поени од реакции
2.339
Има на форумов кумановци мислам. Мене страшно ме интересира зошто згаснаа. Бар јас не чув некакви проблеми со полиција или управа да имаат, или некои внатрешни несогласувања. Мала сцена сме обично се се дознава, ама они мислам буквално преку ноќ згаснаа, а тргнаа јако неколку сезони. Беше интересно кога дојдоа на КК Вардар - КК Куманово у малата сала.
Пред неколку годину баш на овој форум ме убедуваа некои дека се озбилна навијачка група, јас зборев дека имаат многу привилегии од локалната власт како бесплатни автобуси за гостувања и шта ја знам, како и тоа дека повеќето се деца кога ке излезат од тој филм а тоа најчесто е после пубертетот ке ги боли онаа ствар за групата, како и тоа дека КК Куманово е спонзорирано од локалната власт и кога истото ке престане ке згасне и еуфоријата и навивањето и едноставно нема да се замараат...

На жалост истите предвидувања се обистинија, се укина финансиската подршка за КК Куманово и логистичката за Кумани и може да се каже дека групата згасна, децата кои пораснаа ги боли онаа ствар за навивање поважно им е да сликаат селфи по кафиња од колку да одат по утакмици со изговор „ јас да фрлам пари за пат, а тие курташак да си играат“... тоа во кратки црти ја објаснува навијачката свест, така да тоа што им се случува ни најмалку не ме чуди.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
20
Поени од реакции
32
Исто како што не можам да сфатам дека Рибари не навиваат за Охрид, Паткари за Караорман или Кумани да се обидеа еден клуб да си направат во фудбал. Само глупави оправдувња сум слушал досега по овие прашања.
Рибари на ФК Охрид влегоја во Бојкот уште ко беа 1ва лига, долга приказна е причината зошто. Другата година се појавивме на првата утакмица, а на втората утакмица Охрид не се појави воопшто и згасна клубот. Пред 4 години се формира од ново клубот и сега влегоја во 2ра лига, па можно е од следна сезона и Рибари да се вратат на фудбал.
А Паткари не само шо не навивет за Караорман, туку не навивет никаде ако немат дерби со Охрид. Немат ни трага ни глас од нив скоро 2 месеци, ама зато викендов игрет со Охрид и ќе се појавет 90-100 души, ќе промрчет појќе по социјални мрежи него на утакмица и после пак на спиење. Или на Партизан, на финале Куп. :D
Иста песна би била и со Караорман. Утре ние да почниме на фудбал да навиваме и да се најме во иста лига, тие магично ќе станат најверни на Караорман, а 7 сезони се немет на утакмица појавено да изгледет, не пак да навивет.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
118
Поени од реакции
197
Сеознава скоро заврши останува да се проследи уште последното коло. Ма да се е кристално јасно се гледа дека има благ напредок кај сите групи и колку толку се враќа желбата за ултра навивање. Годинава доживеавме воскреснување на Рибари од буквално 20 сетина луге до озбилни бројки за нашава сцена а просечни утакмици и баш.баш екстра бројка на 3 те дербиња. Го имаме тука и будењето на Гемиџии кој имаа каква таква константност сезонава. Тука се и другите гостиварски Гемиџии што почнаа некаква ултра приказна во Гостивар оваа година можда малку по озбилно со оглед на успесите на нивниот клуб. Лозари сезонава одлични константни доста организирани турнири бакљади 2 те дербиња одлично одработени можеби им фалеше некое помасовно гостување али е сума сумарум добра сезона за нив. Комити солидни сезонава како што некој имаше пишано погоре можеби и најдобра сезона за нас последниве неколку години. Паткари ми се некако без идеа почнаа јако летото со графити со чуда мислев дека ќе имаат барем константност но од 10 сетината утакмици што се појавија свем со Охрид добра бројка имаа и на Љубилејот али ништо посебно буквално. Чкембари полека излегуваат од агонијата но едноставно немаат среќа на спортски план за таман толку додатно да им ја загрее приказната. Треба да се изводи исто така големата прослава на 30 години Војводи и одличната организација друго ништо конкретно сезонава и не прикажааа и тотален минус слената утакмица на фудбал не се ни појавијаИако сезонава беа активни и фудбал кошарка . Ултра Банда и Фаланга со здружени сили пробаа да функионираат на фудбалските натрпевари на Брегалница но изгледа само до моментот кога сите шанси за бараж пропаднаа после тивко и полека ги снема Фемили и нивните бројки секоја утакмица ме разочаруваат од таква група паднаа на најниско можно ниво Фантоми тука и таму се појавуваа дома не пратам дека направија некое гостување некаде. Ајдуци мислам дека последен пат се појавија против Вардар и од тогаш ни трака ни глас од истите. Не можам а да не ги спомнам Мајмуни по мене најужасната група на нашиве простори па која бројка и да ја имале. Нивното колнење во Победа правење слики споредби на бројност и верност па не знам што не опстанаа како група ни 2 сезони во прва лига добро обработени и ако мене некој ме прашува не треба ни да се вратат повеќе и најмизерно е тоа што го оставија клубот во моменитете кога му беа најпотребни. Вредно е да се напомене и обидот за враќање на навивањето во Кичево Другите групи што не се спомнати имаат по неколку утакмици и тоа е се Останува жал што повеќе не постојат Багабонти и Дивизија две одлични групи и многу креативни.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.223
Поени од реакции
4.591
Сеознава скоро заврши останува да се проследи уште последното коло. Ма да се е кристално јасно се гледа дека има благ напредок кај сите групи и колку толку се враќа желбата за ултра навивање. Годинава доживеавме воскреснување на Рибари од буквално 20 сетина луге до озбилни бројки за нашава сцена а просечни утакмици и баш.баш екстра бројка на 3 те дербиња. Го имаме тука и будењето на Гемиџии кој имаа каква таква константност сезонава. Тука се и другите гостиварски Гемиџии што почнаа некаква ултра приказна во Гостивар оваа година можда малку по озбилно со оглед на успесите на нивниот клуб. Лозари сезонава одлични константни доста организирани турнири бакљади 2 те дербиња одлично одработени можеби им фалеше некое помасовно гостување али е сума сумарум добра сезона за нив. Комити солидни сезонава како што некој имаше пишано погоре можеби и најдобра сезона за нас последниве неколку години. Паткари ми се некако без идеа почнаа јако летото со графити со чуда мислев дека ќе имаат барем константност но од 10 сетината утакмици што се појавија свем со Охрид добра бројка имаа и на Љубилејот али ништо посебно буквално. Чкембари полека излегуваат од агонијата но едноставно немаат среќа на спортски план за таман толку додатно да им ја загрее приказната. Треба да се изводи исто така големата прослава на 30 години Војводи и одличната организација друго ништо конкретно сезонава и не прикажааа и тотален минус слената утакмица на фудбал не се ни појавијаИако сезонава беа активни и фудбал кошарка . Ултра Банда и Фаланга со здружени сили пробаа да функионираат на фудбалските натрпевари на Брегалница но изгледа само до моментот кога сите шанси за бараж пропаднаа после тивко и полека ги снема Фемили и нивните бројки секоја утакмица ме разочаруваат од таква група паднаа на најниско можно ниво Фантоми тука и таму се појавуваа дома не пратам дека направија некое гостување некаде. Ајдуци мислам дека последен пат се појавија против Вардар и од тогаш ни трака ни глас од истите. Не можам а да не ги спомнам Мајмуни по мене најужасната група на нашиве простори па која бројка и да ја имале. Нивното колнење во Победа правење слики споредби на бројност и верност па не знам што не опстанаа како група ни 2 сезони во прва лига добро обработени и ако мене некој ме прашува не треба ни да се вратат повеќе и најмизерно е тоа што го оставија клубот во моменитете кога му беа најпотребни. Вредно е да се напомене и обидот за враќање на навивањето во Кичево Другите групи што не се спомнати имаат по неколку утакмици и тоа е се Останува жал што повеќе не постојат Багабонти и Дивизија две одлични групи и многу креативни.
Убаво анализирано можам да се согласам и со делот за Мајмуни но да не заборавиме дека две сезони не играа во Прилеп и Победа нема стадион.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
577
Поени од реакции
918
Според тоа што слушнав,член на Војводи избоден пред малце,се бори за живот...
 
На врв Bottom