НБА Сезона 2017-2018

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
255
Поени од реакции
203
Дај бе доста лејкерс вака гсв така буги онака и КД вака ... :pos: радувајте се малце што следна сезона послем 5/6 години ќе биде неизвесна и ќе биде доста интересна за гледање ... Конечно има баланс во циркузов наречен НБА и со раат како фанови ќе си глеаме секоја вечер нели (y)
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
2.587
Поени од реакции
1.399

Бoстoн гo земaле кaкo недрaфтувaн.
2.31m God Damn!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
28.576
Поени од реакции
62.390
Имало еден куп примери каде што играчите имале страшни статустики па биле далеку од титула.
Дурант/Весбрук имаа 27/24 ппг дури беа заедно. Далеку по незапирливи беа.
Finale igraa.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
35.423
Поени од реакции
69.300
Ај вака, после сите овие срања со фри ејџенси, да си се испоштуваат шампионитеОва што го направија Репторси се должно за секоја почит. Вакви приказни ретко се случуваат во спортот. Да, точно, Репторси беа меѓу топ.. да речеме 6-7 фаворити пред почетокот на сезоната, ама да бидеме реални не верувам дека постоеше човек на сезонава што би рекол "Да, да, да, Репторс осваја ова со Вориорс у финале ќе тепаат"
Солидна регуларна сезона, топ менаџмент, и одлична работа на "рукито' тренер Ник Нрс.
Хемијата што ја имаше тимов беше надреална.
Група на 'rejects' и група на луѓе што имаат и ептен многу поминато во животот за да стигнат до тука. Ако не се лажам 3-4ца од екипава имаат пораснато без татко.
Па побогу, Фред Ван Флит и Паскал Сиакам беа меѓу најбитните у титулава, замисли ова да му се кажеше на некој пред пар години?????
Секоја чест за Џереми Лин што си освои титула, заслужено (y)
Секако имаа и проблеми со повреди, особено таа во плејофот на ОГ Ануноби поради што Репс играа со бејзикли 8 играчи цел плејоф, а во пар утакмици од тие осум вредеа само еден до двајца....

Масаи Уџири :cuc:

Какви.Ебани.Мадиња.

Тој трејд што го направи на старт е буквално одење на се или ништо. Вакви трејдови успеваат еднаш на 30 години.
Даваш играч што е душа на тимот, играч што го направи тимот контендер за да добиеш една сезона на играч што според многу новинари и не сака да игра. Уништуваш клупа за да дадеш сила на старната петорка.
Да не зборам за тоа што го има пратено Сиакам со години уназад.

А плејофот започна со....пораз :'))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Стандард Репторс.

Ау колку очајни утакмици имаа у плејофов вака кога ќе ми текне.

И можеби освоија титула...

Ама реално...серијата со Сиксерси..... :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc:

Ќе се осмелам да кажам еден од most iconic shots in NBA history. Крајно лош потег и секогаш сум мразел "Подај му на еден и нека шутира" тактики како последен шут (аууу тоа на Трејл Блејзерс против Тандер колку глуп шут беше само еј....батали што влезе, ептен глупа "тактика")

Момент што ќе го памтат сите фанови на Репторс. Без заебанција таа серија повозбудлива ми беше од серијата со Вориорс.

Па да не заборавиме и 2-0 негативата против Бакс. Кога после доминација во првиот меч го изгубија мечот и предвидов дека вториот меч ќе биде лаган пораз (некои тука ми пишуваа hehe nema vrska nema shansa ova da e be stoti e???) и нормално уште во прво полувреме си изгубија.

Сепак е ова Торонто Репторс, сите трејдови што ги направи Масаи не можат да го извадат "македонското" (Читај: лузерското) од Репс.

Па овертајм во гејм 3...па гејм 4 победата..ау последните 4 меча во таа серија беа сите напнати и успеаја да ги добијат...прашање е што ќе се случеше ако против поуспешна екипа играа..

И нормално....финалната серија..

Шта речи. Немаат пораз во Калифорнија цела сезона..

Реално, што и да кажете, овој тим на ГСВ е еден од најдобрите во историјата.
Победа против овој тим без разлика на се е нешто што е тешко да се направи.

После ова може да следува и танкање, и долги години на срање кошарка.

Не е битно.

Јас ќе бев презадоволен и со 4-1 пораз во финале.
Ама титула?

:drk:

После Винс, Бош, Барњани, Стадемаер, Хедо "Ball" Туркоглу, Рашо Нестеровиќ, Руди Геј.... кој би рекол дека денот ќе дојде.

Секоја чест за сезонава.

Кршете глава следна сезона у западот сите шо ве ебам, ваљда до плејоф ќе стигнеме годинава, колку да се дешава нешто да не е за џабе :P

 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
703
Поени од реакции
761
Igoudala najverojatno u Clippers. Beverley PG Kawhi i Iggy u postava, idi tapni ja topkata. boze moj
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.459
Поени од реакции
5.111
Зошто мислам дека Пол Џорџ би можел да го чува Дејвис. 206 наспроти 208 cm не е разлика во висина.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
2.587
Поени од реакции
1.399
Oтекoвте сo Лејкерс и Клиперс,кoј ке ви ги гледa гревoвите aкo Денвер и Јутa игрaт финaле нa Зaпaд.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.450
Поени од реакции
3.036
Зошто мислам дека Пол Џорџ би можел да го чува Дејвис. 206 наспроти 208 cm не е разлика во висина.
Да да, тука се негде.
И распон на раце 2.27 Дејвис, 2.11 Џорџ. Блиску ептен, ќе го напуни банани ПЏ :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.459
Поени од реакции
5.111
Да да, тука се негде.
И распон на раце 2.27 Дејвис, 2.11 Џорџ. Блиску ептен, ќе го напуни банани ПЏ :D
Не ми текна дека е побитно ова. Овој поголема разлика во распон на раце има од Каваи. :eek:

Сликава доби поголемо значење.

 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
703
Поени од реакции
761
Kolku luge ne razbiraat kosarka tuka toa e strasno. Pa sto ne tepase nekoja playoff serija u pelicans ako e taka samo daj mu ja dole u post i ke gi napuni? Ete ante e najgolem u ligava spored raspon i visina pa gleame naredi prsteni so 50 ppg.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.450
Поени од реакции
3.036
Kolku luge ne razbiraat kosarka tuka toa e strasno. Pa sto ne tepase nekoja playoff serija u pelicans ako e taka samo daj mu ja dole u post i ke gi napuni? Ete ante e najgolem u ligava spored raspon i visina pa gleame naredi prsteni so 50 ppg.
Прво нема поголем распон од Дејвис, второ шутот на Дејвис е две класи над оној на Анте. Небитно и едното и другото.
Каква ти е оваа споредба, што не тепал со Пеликанс? Иди тепај ги ГСВ со Џру Холидеј, и уште 10 просечни играчи. Муабетот беше кој од Клиперс ќе го чува.
Во Лејкерс го има Леброн во тимот, кон кој ќе се насочи цела одбрана, кој би го чувал Дејвис 1 на 1? Едноставно играч со таков физикус не се чува 1 на 1, тоа е тоа. Колку КД што можат да го чуваат со 225 распон, буквално ко секој шут да му е отворен - исти кур му е дали има или нема човек пред него, кога ја исфрла топката од 15 цм над другите, истиот е случајот и со АД.
Лејкерси ќе бидат напаѓачка машинерија каква што не е видена досега.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2015
Мислења
703
Поени од реакции
761
Dobro a koj ke go cuva Kawhi ili Pg od Lakersi ako praime taka muabet? Lebron?
 
На врв Bottom