НБА Сезона 2017-2018

Дискусија во форумот 'Кошарка' започната од Xsago, 5 октомври 2017.

?

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?

Анкетата е затворена 6 декември 2018.
 1. Utah Jazz

  30,6%
 2. LA Clippers

  28,6%
 3. Memphis Grizzlies

  36,7%
 4. Denver Nuggets

  59,2%
 5. Minnesota Timberwolves

  18,4%
 6. Portland Trailblazers

  44,9%
 7. New Orleans Pelicans

  36,7%
 8. Dallas Mavericks

  40,8%
 9. Cleveland Cavaliers

  8,2%
 10. Toronto Raptors

  81,6%
 11. Washington Wizards

  28,6%
 12. Milwaukee Bucks

  77,6%
 13. Miami Heat

  20,4%
 14. Indiana Pacers

  36,7%
 15. Detroit Pistons

  51,0%
 16. Charlotte Hornets

  34,7%
 17. Oklahoma Thunders

  57,1%
 18. Orlando Magic

  12,2%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Трибиани

  Трибиани

  Член од:
  21 јули 2018
  Мислења:
  930
  Допаѓања:
  1.528
  Добро очигледно живееш во некој свој универзум каде што мислиш дека сме 2012 година и Леброн уште е ѕвер..не гледај само статистика туку game-play-ot..Леброн ми е еден од омилените играчи и секогаш редовно го пратев кај и да игра ама овие две сезони веќе очигледно му паѓа газот и не е истиот играч..просечни играчи успеваат да се справат со него и поените претежно ги билда со шутој од дистанца и чат пат некоја тројка бидејќи има слобода да шутира...не дај боже да дојди да игра против Ленард во плеј офот..ќе го стопи буквално
   
 2. Sasa Ilic

  Sasa Ilic Jeбач нероткиња.

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.534
  Допаѓања:
  2.247
  Ке видиме...времето ке покаже. :)
   
 3. marinetti

  marinetti

  Член од:
  1 септември 2014
  Мислења:
  4.369
  Допаѓања:
  6.543
  Сега следува Мело кам ту Лејкерс бро
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.403
  Допаѓања:
  983
  GSW bea shampioni bez Durant, i toj togas tamu. Znaci picka prva klasa e Durant. Isto kako Cousins picka extra prva klasa.

  Dodeka Lebron igrase so mockovcite Kuzma,Ball,MCgee, umreniot Rondo, itn ...

  Sea koga ke go zemat uste Kemba, koeficirntot 2-2.50 ke e za da osvojat. Logicno, Davis ke igra uste pojako, vo Orleans skurceno mu bese da igra so tie ligushi.
   
  На vlatkobond му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.369
  Допаѓања:
  4.516
  И Дурант има играно со мочковци. Немора да ја гледаш само сезоната која што најмногу ти одговара.
  Можам сеа јас да ти реплицирам ''Дурант беше мажиште и се бореше со ОКЦ во ултра силниот запад, додека Леброн си го ладеше во боранија источната конференција''
   
 6. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.403
  Допаѓања:
  983
  Lebron sam go kreira shampionskiot tim, ne mu treba mnogu, dosta mu e Davis i uste eden dobar plej.

  Durant odi vo tim koj e vekje sampion so eden kup zvezdi perfektni shuteri i defanzivci.

  Lebron im nosi titula na Klivlend i gi napusta so stil.

  Durant kako najgolem predavnik bega od Oklahoma i odi vo ekipa koja vo toj moment e i bez nego najaka...
   
  На Sasa Ilic, Adidya..Fanox on Faja :D и Krk1 им се допаѓа ова.
 7. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.371
  Допаѓања:
  61.551
  Bez navreda ama eden ton gluposti imas napisano, nekoi nepovrzani raboti, fakti i slicno.

  Najjako od se e deka Lebron vo odbrana gazel, a vo posledno vreme e tezok kriminal na toa pole. :D
   
  Boce1234, Sasa Ilic, Марли и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  35.216
  Допаѓања:
  68.898
  Дали стварно се ложите на Лејкерси како главни фаворити од сега?

  Глава ствам дека нема први во западот да се (регуларен дел или плејоф сеедно)
   
  На Krstev и Saasko им се допаѓа ова.
 9. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.369
  Допаѓања:
  4.516
  Не пишав дека гази туку дека е јак али е драстично послаб од порано.
  И што се глупостиве, да не не се дуваат сите за 8 финалина по ред и сл работи?
  Да не не беше истокот криминален минативе 5-10 години?
  --- Споено дупло мислење, 17 јуни 2019 ---
  Потегот од Дурант е пичкарски. Никаде не го одрекувам тоа.
  Али потегот на Леброн да прави компанија со Вејд, Бош и Реј Ален не е пичкарски, нели?
  Не што не ви беше пичкарски туку и се силевте како нешто респектабилно да е.
  Па пред 2-3 години кога имаше шпекулации дека Казнс може да појде во Кавс, се подмочаа коњо фановиве на форумов.

  Види ја првата реченица што си ја пишал. Не му требало многу, само Дејвис и уште еден плеј. Скромно. И на Дурант не му требаше многу. И него му требаа само Томсон и еден добар плеј.
  И какви шампионски тимови направил Леброн? Како 5+ прстени да има земено со Кавс ми се понашате. Зеде 2 со супер тимот на Мајами и една со Кавс која што беше стварно подвиг и за респект.
   
  Последно уредено: 17 јуни 2019
  На GreenRoot и Krstev им се допаѓа ова.
 10. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.403
  Допаѓања:
  983
  Durant stigna posleden vo GSW, tie vekje bea najaki i bez nego.

  Samo Thompson i Kari .......
  A Green majstorot i Igoudala koj so godini nanazad e all Star defender niv ne gi racuname ?...
  --- Споено дупло мислење, 17 јуни 2019 ---
  Lebron pocnuva od 0, ovaj na gotovo zamina da sobira prsteni. Tuka e razlikata.
   
  MacedoniaTimeless, Sasa Ilic, Adidya..Fanox on Faja :D и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.369
  Допаѓања:
  4.516
  Почнува од 0, секако. Не баш од 0 како што почнал Кари на пример. Коњот си собира играчи и си игра со кој ќе му прдне.
  Нека дојде не Дејвис ако сака и Ирвинг/Кемба некој, џабе ќе им биде.
   
 12. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  35.216
  Допаѓања:
  68.898
  [​IMG]


  Иначе за тие што не знаат

  Серџио (Серхио?) Скариоло е асистент на Ник Нрс
  [​IMG]

  Скариоло го знаете од Евро кошарката нели, човекот има освоено и шпанска и италијанска лига. Освен тоа ги однесе Шпанците до три титули во ЕП (а и едно сребро на Олимпијада има како и една бронза на ЛОИ и една бронза на ЕП)

  Се уште е нели тренер и на Шпанската репрезентација, и титулата како асистент во НБА му е втор најголем успех во кариерата после победата над Македонија на ЕП во 2011 :P

  Исто и Ник Нрс има освоено титула во Европа и тоа во Британија...јбг тоа не е толку јако ама ете :D

  Одличен тим стои "зад кулисите' се изначитав за сите луѓе што се дел од сево ова деновиве, и стварно секоја чест.

  Ете, Поп го има Месина, ние го имаме Скариоло :D
   
  На Васил МКД, ElNinho, MacedoniaTimeless и уште 6 други им се допаѓа ова.
 13. marinetti

  marinetti

  Член од:
  1 септември 2014
  Мислења:
  4.369
  Допаѓања:
  6.543
  Рендл би добил 9м со овој договор и најверојатно ќе opt out.
   
 14. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.371
  Допаѓања:
  61.551
  Ne bese, bar ne site godini. Tocno e deka zapadot bese pojak, ama zaboravas izgleda deka Lebron krv mocase protiv Indiana so PG i igrase g7. Isto i so Boston, 3 2 vrtea i spasuvaa ziva glava.

  Druga stvar, aj vo Majami stvori na eden nacin super tim, ama vo Klivlend i ne bas. On i Kajri, uz Love, e sea Love e super igrac ama ne e on ko ovie od GSW trioto, recimo do tolku. Plus ostatokot od timot bese prosecen, ama se toa okolu Lebron funkcionirase odlicno. Uvek kaj sto igral Bron nekoi igraci sto se ispod radar doagaat do izraz (Chalmers, Mo Williams, Varejao i da ne nabrojuvam dalje).
  Da ne zaboravime deka svrtea 3 1 protiv GSW i donesoa titula vo gradot posle 1000 godini.

  I druga stvar, vo GSW samo Durant e dojden na gotovo, drugoto sami go imaat stvoreno, ne znam zosto tolku hejt prema niv. Videte Green koj pik bil, Klay, Kari, kako se stvori timot, ne e samo kolku da se hejta. Ok i Igudala e donesen ama Igudala otkako e vo GSW funkcionira kako sporeden igrac, ne kako superstar.

  Na kraj kraeva taka funkcioniraat americkite sportovi, ne znam sto tolku se vozbuduvate.
   
  На Васил МКД, Sasa Ilic и Aleksandar91 им се допаѓа ова.
 15. The Shadow Walker

  The Shadow Walker

  Член од:
  16 ноември 2013
  Мислења:
  3.818
  Допаѓања:
  5.237
  Нема поглупо од расправата, пичка бил зошто играл со јаки играчи :pos:Веројатно пратите фудбал повеќето, значи Реал се пички што купуваат ѕвезди или Барселона или било кој тим. Ова е ТИМСКИ спорт, логично е да купуваш јаки играчи ако сакаш да си добар, тоа очекуваат луѓето, нема од МЗТ да носат играчи :tapp:
  Индивидуално тенис, Ф1 , МотоГП итн. ако сакате.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: