НБА Сезона 2017-2018

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Kaко бе не играше со таков интензитет кога сам ги одведе до финалето. Oк, ај да кажеме дека тоа што имаше 34 поени по меч статистички не значи ништо, мада не знам во кој универзум тоа не е придонес за цел тим. Ама што правиме со тоа што беше трет по бројот на скокови и втор по бројот на асистенциите. И те молам потенцирај еден (со бројка 1) играч, кој е најзаслужен по тебе и е подобар од ЛеБрон во ланскиот тим на Кливленд?
Добро очигледно живееш во некој свој универзум каде што мислиш дека сме 2012 година и Леброн уште е ѕвер..не гледај само статистика туку game-play-ot..Леброн ми е еден од омилените играчи и секогаш редовно го пратев кај и да игра ама овие две сезони веќе очигледно му паѓа газот и не е истиот играч..просечни играчи успеваат да се справат со него и поените претежно ги билда со шутој од дистанца и чат пат некоја тројка бидејќи има слобода да шутира...не дај боже да дојди да игра против Ленард во плеј офот..ќе го стопи буквално
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Добро очигледно живееш во некој свој универзум каде што мислиш дека сме 2012 година и Леброн уште е ѕвер..не гледај само статистика туку game-play-ot..Леброн ми е еден од омилените играчи и секогаш редовно го пратев кај и да игра ама овие две сезони веќе очигледно му паѓа газот и не е истиот играч..просечни играчи успеваат да се справат со него и поените претежно ги билда со шутој од дистанца и чат пат некоја тројка бидејќи има слобода да шутира...не дај боже да дојди да игра против Ленард во плеј офот..ќе го стопи буквално
Ке видиме...времето ке покаже. :)
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Сега следува Мело кам ту Лејкерс бро
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Какво дркање има за Кемба,Леброн и АД, а каков само хејт имаше за КД во ГСВ.
Тоа се тие двојни аршини на форумов, во сите теми.
2017-18 Ајзеа Томас беше торко и неписмен, пошто нели само 20тина утакмици изигра ПОСЛЕ ПОВРЕДАТА и не беше во форма, али затоа кај ГСВ имаше ''екипа со 5 ол стари бла бла ''. Таму Казнс после 1 година пауза не е торко и неписмен, туку е ол стар, ѕвер и што ли не.

И немој да ми преувеличувате дека играл финале со слаби играчи или не знам што, оти видовме дека тоа не е некое епско достигнување. Еве го Ленард играше финале во првата негова сезона на истокот со ДУПЛО посилна конкуренција од таа на Леброн во 2017-18. И сеа ќе се исфрли некој дека Торонто се страшен ростер и без Леонард. Истите тие Торонто што ги исмевавте и важеа за најлузерски плеј оф тим.

Ама затоа кралот на западот лаабаво до 9то по ред финале. Порано беше "Леброн секоја година финале а Коби не може плеј оф да фати, разлика во класи'',па ја видовме годинава класава.
Не сакам да ме сфатите погрешно, Леброн е најдобар играч моментално по сите статистки, али преку кур од двојниве аршини и преувеличувања.

Нема да освојат. Ќе им дува промаја во рекетот, тикварите ќе бидат криви повторно. Во право е Џонион што пишал дека не е истиот Леброн, али кој да сфати. И по стилот на игра се познава. Максимално се потпира на шутот, за разлика од порано. Во дефанзива е јак, али во споредба со порано и таму е западнат.
Д.А Расел имал јака статистик али не е битно, не му ја важиме пошто игра со тиквари и мора да солира. Ама затоа кралот што исто така играл со тиквари играл најдобра сезона во каариера. Кај него се важи и се пуваме на форумов со тоа.

Во врска со АД
Дури и цела сезона да ја изигра АД ќе ги попари некој во плеј оф. Тоа што е склон на повреди тоа е бонус.
GSW bea shampioni bez Durant, i toj togas tamu. Znaci picka prva klasa e Durant. Isto kako Cousins picka extra prva klasa.

Dodeka Lebron igrase so mockovcite Kuzma,Ball,MCgee, umreniot Rondo, itn ...

Sea koga ke go zemat uste Kemba, koeficirntot 2-2.50 ke e za da osvojat. Logicno, Davis ke igra uste pojako, vo Orleans skurceno mu bese da igra so tie ligushi.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
GSW bea shampioni bez Durant, i toj togas tamu. Znaci picka prva klasa e Durant. Isto kako Cousins picka extra prva klasa.

Dodeka Lebron igrase so mockovcite Kuzma,Ball,MCgee, umreniot Rondo, itn ...

Sea koga ke go zemat uste Kemba, koeficirntot 2-2.50 ke e za da osvojat. Logicno, Davis ke igra uste pojako, vo Orleans skurceno mu bese da igra so tie ligushi.
И Дурант има играно со мочковци. Немора да ја гледаш само сезоната која што најмногу ти одговара.
Можам сеа јас да ти реплицирам ''Дурант беше мажиште и се бореше со ОКЦ во ултра силниот запад, додека Леброн си го ладеше во боранија источната конференција''
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
И Дурант има играно со мочковци. Немора да ја гледаш само сезоната која што најмногу ти одговара.
Можам сеа јас да ти реплицирам ''Дурант беше мажиште и се бореше со ОКЦ во ултра силниот запад, додека Леброн си го ладеше во боранија источната конференција''
Lebron sam go kreira shampionskiot tim, ne mu treba mnogu, dosta mu e Davis i uste eden dobar plej.

Durant odi vo tim koj e vekje sampion so eden kup zvezdi perfektni shuteri i defanzivci.

Lebron im nosi titula na Klivlend i gi napusta so stil.

Durant kako najgolem predavnik bega od Oklahoma i odi vo ekipa koja vo toj moment e i bez nego najaka...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Какво дркање има за Кемба,Леброн и АД, а каков само хејт имаше за КД во ГСВ.
Тоа се тие двојни аршини на форумов, во сите теми.
2017-18 Ајзеа Томас беше торко и неписмен, пошто нели само 20тина утакмици изигра ПОСЛЕ ПОВРЕДАТА и не беше во форма, али затоа кај ГСВ имаше ''екипа со 5 ол стари бла бла ''. Таму Казнс после 1 година пауза не е торко и неписмен, туку е ол стар, ѕвер и што ли не.

И немој да ми преувеличувате дека играл финале со слаби играчи или не знам што, оти видовме дека тоа не е некое епско достигнување. Еве го Ленард играше финале во првата негова сезона на истокот со ДУПЛО посилна конкуренција од таа на Леброн во 2017-18. И сеа ќе се исфрли некој дека Торонто се страшен ростер и без Леонард. Истите тие Торонто што ги исмевавте и важеа за најлузерски плеј оф тим.

Ама затоа кралот на западот лаабаво до 9то по ред финале. Порано беше "Леброн секоја година финале а Коби не може плеј оф да фати, разлика во класи'',па ја видовме годинава класава.
Не сакам да ме сфатите погрешно, Леброн е најдобар играч моментално по сите статистки, али преку кур од двојниве аршини и преувеличувања.

Нема да освојат. Ќе им дува промаја во рекетот, тикварите ќе бидат криви повторно. Во право е Џонион што пишал дека не е истиот Леброн, али кој да сфати. И по стилот на игра се познава. Максимално се потпира на шутот, за разлика од порано. Во дефанзива е јак, али во споредба со порано и таму е западнат.
Д.А Расел имал јака статистик али не е битно, не му ја важиме пошто игра со тиквари и мора да солира. Ама затоа кралот што исто така играл со тиквари играл најдобра сезона во каариера. Кај него се важи и се пуваме на форумов со тоа.

Во врска со АД
Дури и цела сезона да ја изигра АД ќе ги попари некој во плеј оф. Тоа што е склон на повреди тоа е бонус.
Bez navreda ama eden ton gluposti imas napisano, nekoi nepovrzani raboti, fakti i slicno.

Najjako od se e deka Lebron vo odbrana gazel, a vo posledno vreme e tezok kriminal na toa pole. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985
Дали стварно се ложите на Лејкерси како главни фаворити од сега?

Глава ствам дека нема први во западот да се (регуларен дел или плејоф сеедно)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Bez navreda ama eden ton gluposti imas napisano, nekoi nepovrzani raboti, fakti i slicno.

Najjako od se e deka Lebron vo odbrana gazel, a vo posledno vreme e tezok kriminal na toa pole. :D
Не пишав дека гази туку дека е јак али е драстично послаб од порано.
И што се глупостиве, да не не се дуваат сите за 8 финалина по ред и сл работи?
Да не не беше истокот криминален минативе 5-10 години?[DOUBLEPOST=1560729816][/DOUBLEPOST]
Lebron sam go kreira shampionskiot tim, ne mu treba mnogu, dosta mu e Davis i uste eden dobar plej.

Durant odi vo tim koj e vekje sampion so eden kup zvezdi perfektni shuteri i defanzivci.

Lebron im nosi titula na Klivlend i gi napusta so stil.

Durant kako najgolem predavnik bega od Oklahoma i odi vo ekipa koja vo toj moment e i bez nego najaka...
Потегот од Дурант е пичкарски. Никаде не го одрекувам тоа.
Али потегот на Леброн да прави компанија со Вејд, Бош и Реј Ален не е пичкарски, нели?
Не што не ви беше пичкарски туку и се силевте како нешто респектабилно да е.
Па пред 2-3 години кога имаше шпекулации дека Казнс може да појде во Кавс, се подмочаа коњо фановиве на форумов.

Види ја првата реченица што си ја пишал. Не му требало многу, само Дејвис и уште еден плеј. Скромно. И на Дурант не му требаше многу. И него му требаа само Томсон и еден добар плеј.
И какви шампионски тимови направил Леброн? Како 5+ прстени да има земено со Кавс ми се понашате. Зеде 2 со супер тимот на Мајами и една со Кавс која што беше стварно подвиг и за респект.
 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Не пишав дека гази туку дека е јак али е драстично послаб од порано.
И што се глупостиве, да не не се дуваат сите за 8 финалина по ред и сл работи?
Да не не беше истокот криминален минативе 5-10 години?[DOUBLEPOST=1560729816][/DOUBLEPOST]
Потегот од Дурант е пичкарски. Никаде не го одрекувам тоа.
Али потегот на Леброн да прави компанија со Вејд, Бош и Реј Ален не е пичкарски, нели?
Не што не ви беше пичкарски туку и се силевте како нешто респектабилно да е.
Па пред 2-3 години кога имаше шпекулации дека Казнс може да појде во Кавс, се подмочаа коњо фановиве на форумов.

Види ја првата реченица што си ја пишал. Не му требало многу, само Дејвис и уште еден плеј. Скромно. И на Дурант не му требаше многу. И него му требаа само Томсон и еден добар плеј.
И какви шампионски тимови направил Леброн? Како 5+ прстени да има земено со Кавс ми се понашате. Зеде 2 со супер тимот на Мајами и една со Кавс која што беше стварно подвиг и за респект.
Durant stigna posleden vo GSW, tie vekje bea najaki i bez nego.

Samo Thompson i Kari .......
A Green majstorot i Igoudala koj so godini nanazad e all Star defender niv ne gi racuname ?...[DOUBLEPOST=1560733393][/DOUBLEPOST]Lebron pocnuva od 0, ovaj na gotovo zamina da sobira prsteni. Tuka e razlikata.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Durant stigna posleden vo GSW, tie vekje bea najaki i bez nego.

Samo Thompson i Kari .......
A Green majstorot i Igoudala koj so godini nanazad e all Star defender niv ne gi racuname ?...[DOUBLEPOST=1560733393][/DOUBLEPOST]Lebron pocnuva od 0, ovaj na gotovo zamina da sobira prsteni. Tuka e razlikata.
Почнува од 0, секако. Не баш од 0 како што почнал Кари на пример. Коњот си собира играчи и си игра со кој ќе му прдне.
Нека дојде не Дејвис ако сака и Ирвинг/Кемба некој, џабе ќе им биде.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985



Иначе за тие што не знаат

Серџио (Серхио?) Скариоло е асистент на Ник Нрс


Скариоло го знаете од Евро кошарката нели, човекот има освоено и шпанска и италијанска лига. Освен тоа ги однесе Шпанците до три титули во ЕП (а и едно сребро на Олимпијада има како и една бронза на ЛОИ и една бронза на ЕП)

Се уште е нели тренер и на Шпанската репрезентација, и титулата како асистент во НБА му е втор најголем успех во кариерата после победата над Македонија на ЕП во 2011 :P

Исто и Ник Нрс има освоено титула во Европа и тоа во Британија...јбг тоа не е толку јако ама ете :D

Одличен тим стои "зад кулисите' се изначитав за сите луѓе што се дел од сево ова деновиве, и стварно секоја чест.

Ете, Поп го има Месина, ние го имаме Скариоло :D
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Рендл би добил 9м со овој договор и најверојатно ќе opt out.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Не пишав дека гази туку дека е јак али е драстично послаб од порано.
И што се глупостиве, да не не се дуваат сите за 8 финалина по ред и сл работи?
Да не не беше истокот криминален минативе 5-10 години?
Ne bese, bar ne site godini. Tocno e deka zapadot bese pojak, ama zaboravas izgleda deka Lebron krv mocase protiv Indiana so PG i igrase g7. Isto i so Boston, 3 2 vrtea i spasuvaa ziva glava.

Druga stvar, aj vo Majami stvori na eden nacin super tim, ama vo Klivlend i ne bas. On i Kajri, uz Love, e sea Love e super igrac ama ne e on ko ovie od GSW trioto, recimo do tolku. Plus ostatokot od timot bese prosecen, ama se toa okolu Lebron funkcionirase odlicno. Uvek kaj sto igral Bron nekoi igraci sto se ispod radar doagaat do izraz (Chalmers, Mo Williams, Varejao i da ne nabrojuvam dalje).
Da ne zaboravime deka svrtea 3 1 protiv GSW i donesoa titula vo gradot posle 1000 godini.

I druga stvar, vo GSW samo Durant e dojden na gotovo, drugoto sami go imaat stvoreno, ne znam zosto tolku hejt prema niv. Videte Green koj pik bil, Klay, Kari, kako se stvori timot, ne e samo kolku da se hejta. Ok i Igudala e donesen ama Igudala otkako e vo GSW funkcionira kako sporeden igrac, ne kako superstar.

Na kraj kraeva taka funkcioniraat americkite sportovi, ne znam sto tolku se vozbuduvate.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.554
Поени од реакции
13.885
Нема поглупо од расправата, пичка бил зошто играл со јаки играчи :pos:Веројатно пратите фудбал повеќето, значи Реал се пички што купуваат ѕвезди или Барселона или било кој тим. Ова е ТИМСКИ спорт, логично е да купуваш јаки играчи ако сакаш да си добар, тоа очекуваат луѓето, нема од МЗТ да носат играчи :tapp:
Индивидуално тенис, Ф1 , МотоГП итн. ако сакате.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom