Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Алвега, пишав дека избришав постови кај што треба да пишам и не провоцирај кавга и не вреѓај ...
Додека не пишуваш нешто поврзано со темава ќе те бришам.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Абе ови реботи шо ги слушаме читаме за христијанството денес нема веза не е тоа нашата Религија ова е Преправено се од страна на "Големите верници" Црквата ги има поставено своите закони како шо им одговара а ние Овците станавме верници на црквата а не на Правилното христијанство Одамна ни го имаат исперено мозокот и ни ја имаат свртено религијата за 360
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
CopyOfDeath напиша:
Абе ови реботи шо ги слушаме читаме за христијанството денес нема веза не е тоа нашата Религија ова е Преправено се од страна на "Големите верници" Црквата ги има поставено своите закони како шо им одговара а ние Овците станавме верници на црквата а не на Правилното христијанство Одамна ни го имаат исперено мозокот и ни ја имаат свртено религијата за 360
Не разбирам во што е лажгата? Библијата е фалсификат тоа тврдиш?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
SLaCk напиша:
не те разбирам од една страна викаш дека не знаеш и не навлегуваш во тоа кои се тие организации кои ги набројав а од друга страна ми викаш верувај не убиле никого само затоа што не е муслиман? Од кај знаеш кога не си знаел кои се тие организации? А што е со нивните повици за џихад?
ај те молам цитирај ме каде реков дека не знам кои се тие организации. ако ми покажеш каде го имам тоа речено може да продолжиме да дискутираме
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Верата како прво е приватна и деликатна ствар.
Проблемот со верите во денешно и минато време лежело во што друго ако не во неверството. Само човек кој што не верува може да окривува туѓа вера за сите зла што му се дешаваат. Прав верник е оној кој што ја чита и коментира неговата книга онака како што тој знае.
Господ е еден, и тоа сите го знаеме. Некој прифатил, некој не го прифатил. Она за што бог суди и ќе досуди се злоделата на човекот, без разлика од кое ниво и какви се. Злоделото нема боја, нема вера, нема ништо. Злоделото е злодело, и тука и секаде околу земјината топка.
Ептен друга ствар е кога човек сака сам да се створи Бог. Тоа е ментален случај веќе, иако се повеќе ги има у последно време.
Сличностите на христијанството и исламот то ест муслиманството се бројни но исто така се и многу различни. Различностите се продлабочувале и ќе се продлабочуваат со текот на времето и со зголемувањето на свеста на човекот.
У дамнешно време, човек гледал и верувал, а во сегашно време, човекот не гледа, но сепак се труди да верува. Во што и зошто, никој од нас не сме способни да му судиме.
Куранот, Библијата, Талмудот и Инџилот се книги. Зошто, како и дали, не знам а и не ме интересира до толку.
Сум читал делови од Библијата на Бразилски јазик и Англиски, и тоа останува мое плус знаење. Куранот сум го читал на Арапски и Албански.
Другите две книги, помалку сум ги читал.
Сум бил во џамија, синагога и црква (методистичка, католичка и протестантска и неколку православни во Македонија)
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
aLveGa напиша:
Upsss snema nekolku pastovi sto se sluci :((
Baska so bidna so prevodot Manga hehehe :) svastarija :)
Ajde do kaj si ti kazav pri krajot ili sedna da go citas od novo cel :)
Baska samo za tvojata replika sedam uste da neizleze deka begam od ona sto go kazav a radi istata kasnam na trening :) se nadevam deka ke si toleranten i ke ubrzas MANGA hehehe
Муслиманите веруваат дека Исус бил кренат во Рајот и дека тој повторно ке слезе на земјата да им стави крај на сите војни и ке донесе мир во светот.
Исус ќе слезе во времето кога Муслиманите ке се спремаат за војна против ДАЈЈАЛ (Антикристот). Тој ке застане пред него и ке го убие со еден здив а исто така ке умрат и сите тие што го следат него.

1. Хадхар Иса ке слезе и остане на земјата
2. Негово слегување ке биде во последната ера на Уммат.
3. Тој ќе биде праведен.
4. Ќе ги води своите следбеници во Салаат (молитва)
5. Ќе остане на земјата 40 години. Оваа ке биде најдобрата ера на Умматот.
6. Алах ке ги брани сите негови придружници
7. Тие што ке му се придружан на Алах ке бидат најсаканите.
8. Во текот на овој период сите други религии освен Исламот ке исчезнат
и нема да постојат повеќе неверници
9. Сиромаштијата ке исчезне, сите ке се богати
10. Само мир и спокојство ке има на земјата
11. Сите срце ке се без омраза, љубомора, завист
12. Никој нема да се разболи или умре
13. Отровните животни ке немаат отров во нив
14. Животните нема да повредат ниеден човек ниту животно
- Во суштина животот ке биде прекрасен во тие 40 години.

На кратко само ти одговорив пошто страшно ме изнервира со твоите глупи коментари..... мислев дека си барем малку поинтелегентен во озбилна дискусија.
Такада не ке остане 40 дена туку 40 години...... не ке оди од врата до врата да ги коли сите што нема да се Муслимани и тнт...

еве ти линк читај поопширно:
http://www.islam.tc/prophecies/jesus.html
(на англиски е, ваљда ке се снајдеш)

ПС: Толку од мене на темава, мислев неможе да се изнервирам но се додека има вакви како Алвега изгледа тоа е невозможно.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Отселување 18:11
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Сега знам дека БОГ е над сите богови:и во работите во кој тие толку се гордееа, ТОЈ беше над нив
[/FONT]
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Ме мрзи да реплицирам на Дани и на свите тука..

Само знајте дека вие глеате од субјективната страна.. исто ко шо Еко глеа субјективно на Исламот..

Инаку, Слаче..

АЛВЕГА Е ВЛАВ ОИ ТО ПОГОЛЕМ ОД МЕНЕ. КАКО ЌЕ СЕ ПОБРАТИМИШ СО ВЛАВ АКО НЕ ПО РЕЛИГИЈА ;)))))
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас и христијанството и исламот ги гледам како религии кои величаат еден севишен Бог, основната разлика е во тоа што едните го викаат Алах а другите Господ и двете религии на два поради многу причини различни начини го величаат истиот.
Инаку никогаш не сум читал ништо ни од библијата нит од коранот, а лично не сум нешто многу религиозен, бидејќи нема доказ дека постои или не еден севишен бог, ама сепак убаво е чувството и на моменти е доста разумно да се верува во господ, доста за сега да забегавам од темава
 
K

Kiko

Гостин
Eko1 напиша:
Муслиманите веруваат дека Исус бил кренат во Рајот и дека тој повторно ке слезе на земјата да им стави крај на сите војни и ке донесе мир во светот.
Исус ќе слезе во времето кога Муслиманите ке се спремаат за војна против ДАЈЈАЛ (Антикристот). Тој ке застане пред него и ке го убие со еден здив а исто така ке умрат и сите тие што го следат него.


.
imam nesto koran citano i svativ deka muslimanstvoto ne e toa sto poveketo luge(muslimani vo mk) go kazuvaat.. site kazuvaat razlicno nikoj ne praktikuva ispraven islam. no ona sto procitav svatov deka koranot i biblijata imaat mnogu slicnosti. Mislam deka islamot e nastanat kako kontra na t.n hristijanstvo koe pak go ocrnilo bog so naukata za trojstvo. mozebi naporite bile iskreni ni islamot denes ne e nisto podobar od tn hristijanstvoto.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Kiko напиша:
Исламот не е настанат како контра на христијанството. Повеќе може да се нарече излез од идолопоклонството и суеверието, монотеизам како основа за една нова цивилизација.

btw, што е за тебе автентично, а што таканаречено христијанство?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Ajde more. Samiot Alah e pagansko bozhestvo. Koj drug mu se molel tuku Arapite - pagani?! Samiot Muhamed ne negira deka paganite znaele za Alah (osven shto go otfrla tvrdenjeto deka toj mozel da ima tri kjerki):

"Onie [pagani] na Alah svoite kjerki mu gi pripishuvaat - neka e blagosloven Toj! - a za sebe go pripishuvaat ona sto tie kje go posakaat" (Quran, 16:57)

Pa po kogo e narechen tatkoto na Muhamed -- Avdula -- sto vo prevod znachi "Alahov rob"???

Nema nikakvi dokazi od duhovnite i istoriskite spisi (nadvor od toa sto Muhamed go tvrdi vo Koranot) deka Bozjite pretenici obozhavale nekakov Alah! A deka Muhamed e na linija na uchenjeto na drevnite Bozji proroci e obicna laga i izmishljotina za naivni i neupateni. Mnoguspomnuvaniot od muslimanite "Ibrahim" ne deluval megju Arapite, niti ja izgradil Kaba, niti go velichal Alah kako Bog, tuku gordo i pokorno stoel pred Bozjoto ime - Jehova. Muhamed ne stoi ni na linija na uchenjeto na Isus, a kamoli li Mojsej i Abraham.

So eden zbor: "Alah" ne e ime za Boga; Alah e ime na bogot na Arapite-pagani koj Muhamed go prevzemal za da gi pridobie kako svoi militantni arievski sledbenici - i go potisnal Hristijanstvoto i mazdaizmot na Istok.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
NikolaP напиша:
Слеки овде е тема МУСЛИМАНСТВО vs РИСЈАНСТВО. не Исус против Мухамед. Религиите а не човеците...
pa toa se nivnite osnovopoloznici zasto da ne se diskutira za toa?

islamskata religija poslednive 40 godini se izvitoperuva od strana na primitivci koi bi gi narekol umobolni.kako be se snimaat na televizija so kuranot u edna raka a so sabja u druga raka i potoa mu ja sece glavata na nekoj covek... od takvite debili kako mudjahedinite i al kaeda se crni celata slika za muslimanstvoto
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Офчар напиша:
Ме мрзи да реплицирам на Дани и на свите тука..

Само знајте дека вие глеате од субјективната страна.. исто ко шо Еко глеа субјективно на Исламот..

Инаку, Слаче..

АЛВЕГА Е ВЛАВ ОИ ТО ПОГОЛЕМ ОД МЕНЕ. КАКО ЌЕ СЕ ПОБРАТИМИШ СО ВЛАВ АКО НЕ ПО РЕЛИГИЈА ;)))))
Доста гледаш кој која националност е хехе. Знам дека е Влав, и реков мене не ми пречи кој која националност доколку ја сака Македонија како јас што ја сакам и е спремен да се интегрира во општеството.
 
K

Kiko

Гостин
Павел Липранди напиша:
Исламот не е настанат како контра на христијанството. Повеќе може да се нарече излез од идолопоклонството и суеверието, монотеизам како основа за една нова цивилизација.

btw, што е за тебе автентично, а што таканаречено христијанство?
Па јасно онаа религиозна организација која натесно се држи за библијата и не отстапува од неа е вистинската религија. Мора да биде само една. Глупаво е да се каже дека има вакви или онакви христијански религии(секти) и сите се вистинските. Бог е еден и мора да има само една вистинска релгија.

па колку р организации денес тврдат дека се христијански...?
многу и повеќето ако не и сите отстапуваат од библијата(најголемиот број на војни понале во тн христијански свет 1 светска војна 2 светска војна поцнаа во католицка европа)

Велам дека библијата е мерило за тоа колку една р организацијае христијанска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom