Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Dzver напиша:
pa toa se nivnite osnovopoloznici zasto da ne se diskutira za toa?

islamskata religija poslednive 40 godini se izvitoperuva od strana na primitivci koi bi gi narekol umobolni.kako be se snimaat na televizija so kuranot u edna raka a so sabja u druga raka i potoa mu ja sece glavata na nekoj covek... od takvite debili kako mudjahedinite i al kaeda se crni celata slika za muslimanstvoto
Не викам дека не треба за нив да се дискутира, само викам да не се мешаат Исус и Мухамед и Библијата и Коранот со денешниве религии.
Иако се основани на нив, тие се изменети со вековите, или пак книгите се различно интерпретирани за да служат на тогашните/сегашните намени.

Тоа само сакав да кажам, да се двои денешна религија од тоа што го пишува у книгите. Не е баш исто.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Misirkov напиша:
"Onie [pagani] na Alah svoite kjerki mu gi pripishuvaat - neka e blagosloven Toj! - a za sebe go pripishuvaat ona sto tie kje go posakaat" (Quran, 16:57)

So eden zbor: "Alah" ne e ime za Boga; Alah e ime na bogot na Arapite-pagani koj Muhamed go prevzemal za da gi pridobie kako svoi militantni arievski sledbenici - i go potisnal Hristijanstvoto i mazdaizmot na Istok.
во контекст:

16:51 И Алах рече: “ Не имајте два бога“...
16:52 Нему му припаѓа се што е на небото и на земјата...
16:53 И кој и благослов и добро да го имате, од Алах е. А пак, кога ќе ве допре несреќа, Нему му плачете за помош
16:54 А пак, кога Тој ќе ја тргне несреќата од вас, види! Некои од вас се здружуваат со други во почит кон нивниот бог,
16:55 и така го забораваат она што Тој им го подарил! Се насладувате, но ќе дознаете
16:56 и тие припишуваат дел од она што Ние им го дадовме на она што не го знаат (лажни божества). Пред Алах, сигурно ќе бидете прашани за тоа што сте го исфабрикувале
16:57 И тие му ги припишуваат своите ќерки на Алах? - нека е благословен Тој, - а за себе си дават што ќе посакаат
16:58 и кога ќе слушне дека му се родила ќерка, лицето му потемнува, полно со мака
16:59 се крие од луѓето поради злото што го снашло. Да ја чува обесчестен, или да ја закопа во земјата? Сигурно, зла е нивната одлука.

---------------------

Појаснение: во времето кога живеел Мухамед, арабискиот полуостров бил сурово место - не една нација, туку племиња во постојана борба едни со други, секое племе со свој пагански идол. Силата и машкоста биле на голема цена; како нормално нешто било ако некому му се роди женско дете едноставно да го фрли или живо да го закопа во песокот. Мухамед најстрого го забранил овој обичај.
 
P

Princ

Гостин
Dosega procitav 4 strani od topikov i samo edno prasanje imam:
Zosto tolku gi "karate" Dzihadot, Al Kaeda i "teroristicki organizacii" od toj tip?
Toa sto Dzordz Bush go napravi so irak ne e terorizam? ili ne smeeme da go oslovime kako takvo bidejki on e "the big brother" pa ne sakame so nego da imame problemi a ovie drugive zatoashto se shaka narod mozeme da gi oslovuvame kako sto sakame? Plus, zhivotot e borba na prezivuvanje. Lovi ili bidi lovan.

i zhenata vo islamot voopshto ne e potceneta. vo kuranot za prv pat i se zapishani nejzinoto pravo na izbor, pravo na zbor i odluka, pravo na poseduvanje.. vo toa vreme nevernicite gi kolele nivnite zhenski cheda bidejki tie bile prokletstvo, ja zgolemuvaat siromashtijata na semejstvoto, ednostavno nemash nikakov kjar od niv. islamot pobaral od negovite vernici vo smetka na ZHENSKIOT zhivot da se koli zhivotno (e sega ako mi se pojavi nekoj koj kje kazhe deka i toa e grev, kje se besam).

Dani^^^ напиша:
Од кај ги знаеш ти муслиманите какви се?Од кај ја знаеш нивната религија?Од еден муслиман што ти кажал или од тоа што го гледаш во Македонија?
Ал каеда на пример?од кај знаеш за нивните идеи и колку тие се поткрепени со религиозни побуди?
Ти ни јас ни никој тука нема појма за муслиманите затоа прифаќам само она што е донесено како доказ,напишано од некој што го познава исламот и коранот детално.
Муслиманите т.е фанатиците за исламот(значи за тие муслимани зборуваме) се такви какви што се опишани тука.Бидејќи и самата кажа дека не го познаваш исламот како можеш да кажеш дека се или не се такви?
<b>И што-не е вистина дека жените мораат да носат шамии според ИСЛАМОТ(значи според религијата а не според тоа како навистина еЖ)?Или за џихадот?Може ти и другите да негирате ама тоа е вистина и факт...</b>

А за обичниот муслиман-како тој живее,кои традиции ги почитува,како размислува во поглед на религијата јас лично незнам и затоа и побарав објаснување баш од таков муслиман кој што не е фанатик за својата религија како што и јас не сум фанатик за мојата религија(у смисла никогаш да не лажам,да немам секс пред брак,да не пијам алкохол друг освен вино и таканатаму)..зборувам за религиозен човек во граници на нормала
Vistina e. Zhenata vo Islamot mora da nosi mantil, shamija itn. Edna zhena e stvorena za eden mazh. Shto ima cel grad da i gi vidi cickite ili g'zot na mojata zhena? si ima i on edna doma, nema shto mojata da ja gleda.
Ne zaboravaj deka vo islamot ovozemniot zhivot e samo priprema za vechniot, onoj ubaviot. Tuka davame sve od nas za da pravime dobri dela, si kratime od lichnoto zadovolstvo....
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
No zoshto taa priprema za toj drugiot, ubaviot zhivot e nasilna i po cena na smrt?

Prvo vo Koranot se naveduva deka vo verata nema prisila:

"Vo verata ne e dozvoleno so sila nekogo da go nagonish - vistinskiot pat jasno se razlikuva od zabludata! Onoj koj ne veruva vo Shejtanot (djavolot), a veruva vo Alah – se drzi za najcvrstata vrska koja nema da se prekine. A Alah se slusha i se znae." (Quran 2.256)

Se toa bi bilo OK dokolku nekoi obratni koncepti ne se vo osnovata na islamot, t.e. deka gornit stih ne e samo fasada, zosto drugite upati vklucuvaat prisila; odobruvanje za pljacka; grabanje na plen (kako motiv); robovlasnistvo; i mnogu drugo. Na primer:

"Koga kje projdat svetite meseci, ubivajte gi mnogubozcite kade i da gi najdete, zarobuvajte gi, opsednuvajte gi na sekoj priod docekuvajte gi! Pa ako se pokajat i se pomolat i milostiv pridones dadat, ostavete gi na mir zosto Alah navistina prostuva i miloozliv e." (Quran 9.5)

Znaci Alah go odobruva ubivanjeto na mnogubozci dokolku ne stanat muslimani i ne obavuvaat religiozni dolznosti (kako molitvi i davanje milostinja). Ako go storat poslednovo, togas im se prostuva i nema da bidat progoneti.

Ova ako ne e primer za prisila, ne znam sto e i takov nema, kolku sto znam, vo niedna druga religija!

Slicno, sekoj sto kje stane musliman treba da bide ubien ako saka da ja napusti taa vera:

"Pratenikot reche: 'Ako eden musliman ja napushti svojata vera, ubijte go'." (Buhari, V4B52N260)

Mene me interesira zosto ima vakvi konceptualni kontradiktornosti vo Koranot? Od ona sto go imam procitano, odgovorot e deka Muhamed so godini i postepeno go objavuval Koranot (se smeta celi 23 godini). Koga bil slab, daval objavi za mir i nenasilstvo. Koga osnaznuval voeno, daval objavi so koi se odobruva versko nasilstvo i prisila. Istorijata na Islamot e negovo shirenje so vojuvanje, pljackanje, ubivanje i porobuvanje. Muhamed gi pobeduval svoite sopernici bidejkji gi nadmashil vo surovosta.

Za razlika od ova, Hristijanstvoto ne se shirelo so sila. Naprotiv Hristijanite stradale i bile progonuvani zaradi svojata vera. No osnovata na nivnata vera bilo nenasilstvoto i pravoto na sloboden izbor. Mislam deka tuka e glavnata razlika.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Мисирков,
Пак ја губиш или пак ја немаш поентата со себе.
Еве, читам веќе долго време. Што треба да сфатам сега јас од ова читање? Зошто, нели, човек чита за да разбере нешто.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Misirkov напиша:
Istorijata na Islamot e negovo shirenje so vojuvanje, pljackanje, ubivanje i porobuvanje. Muhamed gi pobeduval svoite sopernici bidejkji gi nadmashil vo surovosta.

Za razlika od ova, Hristijanstvoto ne se shirelo so sila. Naprotiv Hristijanite stradale i bile progonuvani zaradi svojata vera. No osnovata na nivnata vera bilo nenasilstvoto i pravoto na sloboden izbor. Mislam deka tuka e glavnata razlika.
Да не го повторувам она што е порано речено: Џорџ Буш е новороден христијанин, но без око да му трепне испраќа стотици илјади во смрт. Дали тоа значи дека христијанството е насилничка и воинствена религија?

Ширење на исламот со војување, пљачкање и поробување е претставата што ја имаме ние од турските освојувања - тоа не е она што го проповедал Мухамед.

Misirkov напиша:
"Koga kje projdat svetite meseci, ubivajte gi mnogubozcite kade i da gi najdete, zarobuvajte gi, opsednuvajte gi na sekoj priod docekuvajte gi! Pa ako se pokajat i se pomolat i milostiv pridones dadat, ostavete gi na mir zosto Alah navistina prostuva i miloozliv e." (Quran 9.5)

Znaci Alah go odobruva ubivanjeto na mnogubozci dokolku ne stanat muslimani
Цитатот не треба да се толкува надвор од контекст. Зборовите на Мухамед тука се однесуваат на кланот Quraysh - племе што владеело со неговата родна Мека. Од нив избегал за да не го убијат, но не бил безбеден и во прогонство - непријателството си останало борба на живот и смрт се до 625, кога приврзаниците на Мухамед конечно победуваат и Мухамед триумфално се враќа во Мека.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
Vistina e. Zhenata vo Islamot mora da nosi mantil, shamija itn. Edna zhena e stvorena za eden mazh. Shto ima cel grad da i gi vidi cickite ili g'zot na mojata zhena? si ima i on edna doma, nema shto mojata da ja gleda.
Ne zaboravaj deka vo islamot ovozemniot zhivot e samo priprema za vechniot, onoj ubaviot. Tuka davame sve od nas za da pravime dobri dela, si kratime od lichnoto zadovolstvo....
А кој е мажот да кажува дали жената ќе ја гледа или не некој?Тоа е тотална дискриминација на жената и кратење на основните човекови права меѓу кои и правото на избор.

Сеуште се водите по тоа(црвеното)?Кажи ми само една работа- си испил некогаш некој алкохолен пијалок?Си имал секс?Ако одговориш позитивно на било кое прашање а не си у брак(за второ) онда ти пропаѓа у вода спремањето за другиот свет и наредувањето на жената што да праи..


Ете ти разлика во христијанството и муслиманството- жената во христијанството има право на избор...
 
P

Princ

Гостин
Не е мажот тој што кажува дали жената ќе му ја гледа некој и како ќе биде облечена, туку тоа е желба и наредба на семоќниот, креаторот на све живо и диво (ја знаеш приказната понатаму). Прави разлика овде. Куранот не сум го напишал јас или дедо ми.

И да, сеуште се водиме по тоа (твоето црвено). Никогаш не сум пиел алкохол и не сум имал секс (сеуште не сум женет и не смеам).
Gweat, добар муслиман сум :)
Поздрав.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
Не е мажот тој што кажува дали жената ќе му ја гледа некој и како ќе биде облечена, туку тоа е желба и наредба на семоќниот, креаторот на све живо и диво (ја знаеш приказната понатаму). Прави разлика овде. Куранот не сум го напишал јас или дедо ми.

И да, сеуште се водиме по тоа (твоето црвено). Никогаш не сум пиел алкохол и не сум имал секс (сеуште не сум женет и не смеам).
Gweat, добар муслиман сум :)
Поздрав.
A aКо жената одбие да се покрие од глава до пети?Што ако на пример сака да си го живее својот живот онака како што таа ќе одлучи?Што ако има свој карактер и свој избор?Што тогаш?Што би направил мажот?
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
A sto e ova sega so sirijcite sto ja zapalile danskata ambasada? I sto vikale vo Damask "alah e golem", "Nema drug bog osven Alah"....
 
P

Princ

Гостин
Може, заш да не. Ама тогаш може да биде било што, освен муслиманка :)
Тоа ти е ко фудбал на пример, со однапред одредени правила на игра. Што ако фудбалерите излезат на терен облечени во хулахопки и онаков фустан за балет? Тоа ти е балет, а не фудбал..

VMRO напиша:
A sto e ova sega so sirijcite sto ja zapalile danskata ambasada? I sto vikale vo Damask "alah e golem", "Nema drug bog osven Alah"....
Па така е. Алах е најголем. Нема друг бог освен Алах. (Иако воопшто не ми е јасно што бара овој коментар на оваа тема).
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Komentarot si e bas na temata....ti vikas deka treba da pravis dobrini tuka za vo drugiot zivot da zivees ubavo, taka? Palenje na ambasadi i lumpuvanje po ulicite e del od koranot? Ke reces ne, ama so toa sto go pravat vo Sirija se otslikuva vsushnost kakvo e muslimanstvoto t.e. kako vie go razbirate
 
P

Princ

Гостин
VMRO напиша:
Komentarot si e bas na temata....ti vikas deka treba da pravis dobrini tuka za vo drugiot zivot da zivees ubavo, taka? Palenje na ambasadi i lumpuvanje po ulicite e del od koranot? Ke reces ne, ama so toa sto go pravat vo Sirija se otslikuva vsushnost kakvo e muslimanstvoto t.e. kako vie go razbirate
Провоцирање у тип цртање на Мухамед не прифаќам и го сметам за оправдано овој однос. Дури и јас сум револтиран и барам начин за искажување на мојата лутина. ММЕ, кој прв почна?

* Повеќе не одговарам на ништо кое во сржта нема нешто заедничко со темава. За оваа работа има друг топик.

Поздрав.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Pa i na nas Isus ni go nacrtaa kako igra karti na Tajnata vecera pa ne izlegovme po ulici da krsime i da palime.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Луѓе у кој век живеете? 17? Ма дајте ве молам!!! Старомодно е да се делат луѓето според религиозни критериуми ало!!

Нејсе - има повеќе сличности отколку разлики : и во двете религии има будали коишто не сфатиле дека верата е таа што спасува а не религијата и три-четириесетте свеќи запалени пред света петка или пак бројот на дневни молитви со газот свртен во спротивна насока на Мека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom