Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Mozebi ke postavam glupo prasanje no moze da mi kazite razlika pomegju pojacalo i procesor?
 
Г

Господ

Гостин
Mozebi ke postavam glupo prasanje no moze da mi kazite razlika pomegju pojacalo i procesor?
Само по себе појачалото се што прави е го засилува сигналот од гитарата доволно гласно за да се чуе истиот на звучник.Исто така,тие го модифицираат самиот тон на инструментот така што влијаат на фреквенциите на сигналите.

Процесорот е задолжен за додавање на ефекти на звукот.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Чек мора и да лупа на бубњеви и да знае да пее! ?

--- надополнето ---

ААко на некој му треба вокал нека ми пише и нека глеа од скопје да е ! :)

паа мене ми треба вокал за рок група.. некако да исконтактираме..? зз
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Само по себе појачалото се што прави е го засилува сигналот од гитарата доволно гласно за да се чуе истиот на звучник.Исто така,тие го модифицираат самиот тон на инструментот така што влијаат на фреквенциите на сигналите.

Процесорот е задолжен за додавање на ефекти на звукот.
Toчно , само што болдираното немора да значи.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Дајте некоја добра побуда за акустична гитара до кај 6000 денари. Ако гледал некој по продавниците да пише зашто на интернет каталози што имаат ставено од пред 3 години им се. Може и на старо ако продава некој да се спогодиме....
 
Г

Господ

Гостин
Дајте некоја добра побуда за акустична гитара до кај 6000 денари. Ако гледал некој по продавниците да пише зашто на интернет каталози што имаат ставено од пред 3 години им се. Може и на старо ако продава некој да се спогодиме....
Мислам дека за тие пари од прилика има солидни Јамаха акустични во До-Ре-Ми кај Хард Рок во Скопје.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Дајте некоја добра побуда за акустична гитара до кај 6000 денари. Ако гледал некој по продавниците да пише зашто на интернет каталози што имаат ставено од пред 3 години им се. Може и на старо ако продава некој да се спогодиме....
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/230750?searchID=1110329&Idx=14

Дозволи си уште 100 евра и купи го ова. :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Дали има некаде Фендер Страт у Скопје да пробам како звучи и одприлика колку е цената?
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Дали има некаде Фендер Страт у Скопје да пробам како звучи и одприлика колку е цената?
Имаше у Цики порано.
има и во Мими некои Стратови , али незнам дали се Фендер или Сквајер.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Дали има некаде Фендер Страт у Скопје да пробам како звучи и одприлика колку е цената?

Страт само у Мими(стариот Беверли на први спрат)....они се сеа застапници за Фендер во државава......има лиги да ти потечат од секакви Фендери...Tele, Strat, Mustang, Jaguar Мексички, Амерички,Јапонски има многу избор

Конкретно за Fender Stratocaster имаш Standard made in Mexico - 500 евра, имаш Roadhouse deluxe Strat(јас имам таков)made in Mexico 600 евра(разликата помеѓу стандард Мексико и делукс е у магнети и кобилица тој од 500 има стандард керамички магнети, а овој од 600евра има Texas Special) имаш Highway One Strat made in USA 800 евра(Мексичките се подобри цената ја дига само зашо е USA), после имаш American Standard Stratocaster цена од 50.000 до 65.000 зависи шо магнети и зависи од која година е reissue...и најскупиот шо го имаат Stevie Ray Vaughan signature strat 1600 евра...цениве се исти ко шо се на Music Store у Германија т.е како цела Европа
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Купувам, сталка за мирофон, околе 1000рка да е, да личи на нешто и тежина да има..
Фала однапред.:smir:
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Купувам, сталка за мирофон, околе 1000рка да е, да личи на нешто и тежина да има..
Фала однапред.:smir:
Смешко си проверил? Мислам дека имаа два типа може некој ќе ти фати око, поточно микрофон :)
 
Г

Господ

Гостин
Да не знае некој тип што прави repaint на електрични гитари?
Али да е профи нејќам да ми ја заебе гитарата.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Да не знае некој тип што прави repaint на електрични гитари?
Али да е профи нејќам да ми ја заебе гитарата.
http://www.radulovic.vestel.com.mk/about.php

Овој Кумановецот треба да е профи....познавам луѓе што свират негови изработени гитари и басови....па мислам и за префарбување може да заврши работа:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom