Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Да не има некој случајно на форумов да продава Marshall Gv-2 (Guv'nor ) педаља за дисторзија?
 
S

StormRage

Гостин
Абе има во продавници звучник со две 8-ци басови за 26 000 ден. така да се со квалитетот :) Верувај барав достојна замена за овие,нема таа јачина ни за приближно овие пари :)
прам муабет за JVC
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Некој да не има информации каде може да се најде гаража/простор за свирење , неможев да најдам по огласиве.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Продавам електрична гитара со фендер каиш , купена 120 евра , користена е помалку од месец дена , цена 4000 денари .. повеќе информации околу гитарата во пп..
Еве и слика од гитарата..
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Некој да не има информации каде може да се најде гаража/простор за свирење , неможев да најдам по огласиве.
И ја барам ама сеа со ова паркингов што се плаќа ретко кој издава гаража.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
И ја барам ама сеа со ова паркингов што се плаќа ретко кој издава гаража.
Веќе подолг период бараме простор за свирење , невозможно е да се најде скоро.
Порано на секој ќош но сега како што велиш , ради паркинг никој не издава.
 
Член од
1 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
prodavam mxr jim dunlop phase-90 ili menuvam za electro harmonix big muff
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Ако сакаш стрикно стратокастер.....ја те советувам ова http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fender-Deluxe-Roadhouse-Strat-MN-BK-Black/art-GIT0012158-000 каде каде е подобро од Highway One и плус поевтино е.....е сеа ако си запнал за Американски Стратокастер стандард почекај собери си уше 250 -300 евра за 1000 е ќе најдеш некој добар сигурно....инаку за 750 евра имаш многу избор освен стратокастерот нели :D...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Ако сакаш стрикно стратокастер.....ја те советувам ова http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fender-Deluxe-Roadhouse-Strat-MN-BK-Black/art-GIT0012158-000 каде каде е подобро од Highway One и плус поевтино е.....е сеа ако си запнал за Американски Стратокастер стандард почекај собери си уше 250 -300 евра за 1000 е ќе најдеш некој добар сигурно....инаку за 750 евра имаш многу избор освен стратокастерот нели :D...
Се согласувам со Steve Ray, тој страт ти е многу бољи , колку се јас разбирам во стратови . Али сепак се зависи од вкусот на купувачот :))
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Иначе се продаваат два хамбакери за Les Paul или слични гитари. Хамбакерите се извадени од Epiphone Les Paul Plus Top, и се со хромирана обвивка. Alnico 2 магнети се и не се со 4-кондукторски кабел (нема делење сингл, дуал, push -pull). Bridge хамбакерот има многу добар тон за дисторзија и сола. ДОста е избалансиран и моќен , вади одлични хармоники , додека пак Neck хамбакерот е малце по - тап и темен, за џез или слично (нормално со volume на пола ). Не се баш најбистри магнети и нај-профи , нормално пошто се од средна класа, али сепак се многу подобри од поголем број магнети од таа класа (Jackson, B.c.Rich, Washburn и слично, )според мое искуство.

Ги продавам и двата за 50 евра или менувам за еден Seymour Duncan (sh-2 jazz , sh-4 JB, sh-1 59, sh-5 ) нормално со моја доплата :)

ако има некој заинтересиран, ПП.

слика :

xX9b.jpg
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Ако сакаш стрикно стратокастер.....ја те советувам ова http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fender-Deluxe-Roadhouse-Strat-MN-BK-Black/art-GIT0012158-000 каде каде е подобро од Highway One и плус поевтино е.....е сеа ако си запнал за Американски Стратокастер стандард почекај собери си уше 250 -300 евра за 1000 е ќе најдеш некој добар сигурно....инаку за 750 евра имаш многу избор освен стратокастерот нели :D...
Работава е што сакам Амерички фендер да не ми испадне после чкарт гитара или нешто слично :D
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Работава е што сакам Амерички фендер да не ми испадне после чкарт гитара или нешто слично :D
И Мексички и Амерички фендери не се чкарт , ама не дека нема разлика :) . Најдоброто ќе ти биде да си пробаш што ти лежи , ако сакаш амерички разгледај си ги само америчките и види кој како ти се допаѓа - од врат на рака како ти лежи па се до тон. Читање рецензии , совети и преслушување на тон на видео едноставно не е како што е кога во живо ќе пробаш.
А решен си за стриктно стратокастер или отворени ти се опциите за телекастер и сл. ?
Ако ти се отворени опциите пробај ги и телекастерите - бар лично многу повеќе ми се допаѓаше тонот и како лежеа на рака иако морам да признам ; не ме плени изгледот.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
И Мексички и Амерички фендери не се чкарт , ама не дека нема разлика :) . Најдоброто ќе ти биде да си пробаш што ти лежи , ако сакаш амерички разгледај си ги само америчките и види кој како ти се допаѓа - од врат на рака како ти лежи па се до тон. Читање рецензии , совети и преслушување на тон на видео едноставно не е како што е кога во живо ќе пробаш.
А решен си за стриктно стратокастер или отворени ти се опциите за телекастер и сл. ?
Ако ти се отворени опциите пробај ги и телекастерите - бар лично многу повеќе ми се допаѓаше тонот и како лежеа на рака иако морам да признам ; не ме плени изгледот.
Да ти кажем искрено ја долго време се мислев за Ibanez Xiphos xpt700(многу сакам такви форми) и Амерички Страт. Е сега Ибанезот ме ограничува на метал само, погоден е за шрединг ама тонот е многу оштар односно многу високи фрекфенции ваѓа. Од друга страна Стратот е поуниверзална гитара и баш би ми се погодила за неокласичен шред (Малмстин), рок и хард рок со многу појќе варијации на тонот а и комотна е за свирење. Сум свирел едно време на Телекастер ама некако не ми прае ќејф вратот. Ми преостанува да идем у Мими Музика да разгледам што како па ќе се одлучим. Ова ми беше само онака прашање што мислите за таа гитара погоре зошто според цената, според мислењата на интернет, и видеата на јутуб ми се виде како добра гитара : )
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да ти кажем искрено ја долго време се мислев за Ibanez Xiphos xpt700(многу сакам такви форми) и Амерички Страт. Е сега Ибанезот ме ограничува на метал само, погоден е за шрединг ама тонот е многу оштар односно многу високи фрекфенции ваѓа. Од друга страна Стратот е поуниверзална гитара и баш би ми се погодила за неокласичен шред (Малмстин), рок и хард рок со многу појќе варијации на тонот а и комотна е за свирење. Сум свирел едно време на Телекастер ама некако не ми прае ќејф вратот. Ми преостанува да идем у Мими Музика да разгледам што како па ќе се одлучим. Ова ми беше само онака прашање што мислите за таа гитара погоре зошто според цената, според мислењата на интернет, и видеата на јутуб ми се виде како добра гитара : )
Лично за најваријабилна ја земам Лес Полот , некако ми е најпогодна за свирење од блуз до метал . Фаќа некоја средна фрекфенција а и добро „соработува“ со магнети и можеш да извадиш каков тон сакаш . Фендерките иако морам да признаам најдобро лежат на рака - некако сингл коилот ме ограничува за свирње на потврди ствари. Од друга страна па каков клин/фјужн шред се мава на Фендер - таков друга гитара неможе да извади. Ибанез , имаат одлични форми телата и се дури премногу привлечни (од Xiphos до JS има облик за сечие око) ама како што напомена - не се многу разновидни. Наменети се за свирење на еден стил најчесто.
Dean исто така можеш да ги разгледаш , кај нив па од модел до модел зависи - имаат тела што мислам дека би ти се свиѓале а можат да извадат и одличен класичен рок тон .
SG серија гитари исто така би ти препорачал да ги пробаш - макар да ретко на кој му лежи тоа на рака , имаат одличен рок/хардрок звук каков што бараш . Со лампаш појачало и SG чуда се прават во однос на тонот.

Разгледај ти во Мими за стратокастери , иди до Гитар Хаус исто така разгледај што имаат можеш да направиш и муабет со дечките од продавницата ќе ти дадат одлични совети - сите се свирачи :) .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom