Морал

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.749
Поени од реакции
9.558
Ипси, остави ги неморалните нека гледаат голи жени!!
Триесетина страни се препукувате и убедувате беспотребно...факт е дека морал веќе нема нигде, отиде низ брдо, затоа и се чудам што ти текна ваква тема...зарем не ќе беше подобро да говоревме како да се подобри моралот кај луѓето!?
Деца се колат по автобуси, се краде, општи хаос владее а Вие се навредувате овде на форумот дали моралот бил апсолутен или не!?

Мене само ме занима ако знаеш зошто НЕМОРАЛОТ го избутка моралот, зошто неморалните имаат повисок рејтинг од моралните...ете гледаш во училиштата каде што се тепаат учениците, секогаш мирните и културни деца служат за подсмев и малтретирање а оние тепачите се мангупи, фраери, посакуваните за да се биде во нивно друштво.
Дали злото го победи доброто и ни нема веќе спас!?

:facepalm:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси, остави ги неморалните нека гледаат голи жени!!
Триесетина страни се препукувате и убедувате беспотребно...факт е дека морал веќе нема нигде, отиде низ брдо, затоа и се чудам што ти текна ваква тема...зарем не ќе беше подобро да говоревме како да се подобри моралот кај луѓето!?
Деца се колат по автобуси, се краде, општи хаос владее а Вие се навредувате овде на форумот дали моралот бил апсолутен или не!?

Мене само ме занима ако знаеш зошто НЕМОРАЛОТ го избутка моралот, зошто неморалните имаат повисок рејтинг од моралните...ете гледаш во училиштата каде што се тепаат учениците, секогаш мирните и културни деца служат за подсмев и малтретирање а оние тепачите се мангупи, фраери, посакуваните за да се биде во нивно друштво.
Дали злото го победи доброто и ни нема веќе спас!?

:facepalm:
Моралот е релативна и субјективна работа. Тоа што за тебе е неморал, за некого е морал и обратно. Можеш да подобриш нешто што се базира на објективност, не и субјективни нешта.

Тоа што деца се убивале по автобуси нема врска со темава, причината за тоа лежи на други места - дисфункционални семејства, социјални проблеми, трауми и слично. Многу често родителите на истите тие деца имаат морални стандарди како и тебе, одат во црква, мразат хомосексуалност, се противат на проституција а сепак се несреќни и децата им се деликвенти. Додека растев, лично познавав десетина вакви случаи.

Ако погледнеш во историјата, ќе видиш дека најголемите злосторства ги правеле луѓе чии морални стандарди се идентични на мнозинството обични луѓе. Нема да најдеш Телемити што сечат глава на ,,неверник", ниту како спалуваат жив еретик, ниту справи и машини за мачење нема да најдеш правени и користени од Телемити.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.649
Поени од реакции
11.678
Пак се повикуваш на богови... :)
Па нели прочита дека ти кажав убаво како не е паметно света книга да ја влечкаш по форуми и да ја користиш за ефтини расправии по форуми?
Сакаш да се расправа човек со тебе за боговите... и нивните морални особини...
Батали, тоа се тешки теми... ние луѓето не можеме да ги оправиме дека една голотија им е неморалност не пак нешто друго (види ги муслиманите не знаеш дали под тие алишта оди човек или робот)! Богот се лутел на голотијаа на жената!

Вакви морални богови кои строго неморалот го гледаат накај жената - се проблем за човештвото. Бидејќи неспособни мажи се повикуваат на свети книги и велат дека жена не може да биде ништо блиску како мажот во однос на божественото. Само мажот смее до олтарот, жена - јок!

Бидејќи неморални, заради неа паднал човекот и слични сказни на евреите за да жената... не е она што е мажот. :)
Да, тоа важи за жените кои се христијанки. Не и за другите. Добро е што е мал бројот на таквите...
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ali najbitno prostitucija da legalizirame :)

Eve pocna pak umot da mi odi....

Z vo krug :)
Не е најбитно, но е битно доколку сакаме свет во кој реално а не само декларативно се залагаме за слобода. Без право да живееме на наш начин, без осуда и напад од општеството и околината, нема слобода.
Нормално, се додека со тоа не се прави штета, не се повредува никој, не се принудува против негова волја и не се измамува никој.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Моралот е релативна и субјективна работа. Тоа што за тебе е неморал, за некого е морал и обратно. Можеш да подобриш нешто што се базира на објективност, не и субјективни нешта.

Ипси,

посочи ни како „изгледа„ објективниот морал...Ама без субјекти у него!...:icon_lol:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.749
Поени од реакции
9.558
Секој со грам достоинство досега во земја ќе пропаднеше, тебе мува не те лази......
И јас незнам што е субјективен а што објективен, но ете кажи ми ти проституцијата по тебе во кој морал ќе ја ставиш!?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секој со грам достоинство досега во земја ќе пропаднеше, тебе мува не те лази......
Не те прашав што мислиш за мене лично (совршено ми е се‘ едно...), туку те прашав за „објективниот„ морал...Оној, без субјекти ш‘о е.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.649
Поени од реакции
11.678
Aktivizmot i borbata ne sopiraat... samo denes e na pauza... utre edna nova hipoteticka situacija... nekoja za hepta se mislam da go testiram kolku gnasotija moz da izdrzi :)
Можам многу. :) Но со која цел би размислувал ти за гнасни ствари? Тебе те пали тоа? Те нервира? Ти распламтува духот? Тоа е лошо...
Ти ги читам размислите и навистина не знам мене некогаш да ми дошле на ум вакви ствари...
„Што ако... “ може да предизвика лавина од реакции за кои би зажалил, рекации кои ќе бидат плод на умот кој што фантазија и страв проектирал дека се вистина ... а тоа е многу лошо!

Подобро е да размислува човек за позитивни ствари, за тоа што може да смени според неговото разбирање на стварите, да биде подобро во неговиот универзум до каде што му е проширен (заедно со универзумите на оние кои го допираат неговото свесно разбирање на истиот).

А не ти со твоите примери... најмалку треба да се загрижува дали ќерка ти во иднина или жена ти сега, ќе носат минич до под газ... ако ти им ја знаеш нивната суштина какви се, што ти менува тебе колку се разголени и што е тука неморално? Дали ме разбираш?

Твоите измислени сказни само ја даваат сликата на твојата внатрешна состојба: страв, параноја, христијанска поткованост како си ти таткото, мажот кој заштитува, а жените се неспособни, кревки... те разбирам: ти си немал никакво искуство со друг вид на жени! Така си растен. Затоа и имаш слични морални идеи и за голотијата, и за проституцијата и за пиење и за се што опфаќа моралот денес...

Неспособните ќе бараат постојано работите преку кои губат контрола да бидат скриени, да не се зборува за нив, да исчезнат!
За да они, бидат светци! ;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И јас незнам што е субјективен а што објективен, но ете кажи ми ти проституцијата по тебе во кој морал ќе ја ставиш!?
Во субјективен, нормално. Не повредува никого, не прави мстеријална штета, не принудува никого на ништо против негова волја и не е измама. Ете ти четири објективни критериуми дали нешто може да биде легално или не. Моралот нема начин да се провери вака, бидејќи не е последица на објективни причини, туку е субјективен, релативен, минлив и менлив.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Aktivizmot i borbata ne sopiraat... samo denes e na pauza... utre edna nova hipoteticka situacija... nekoja za hepta se mislam da go testiram kolku gnasotija moz da izdrzi :)
Е не оставај за утре, немам толку трпение...Дај сега, веднаш и овде!...:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не те прашав што мислиш за мене лично (совршено ми е се‘ едно...), туку те прашав за „објективниот„ морал...Оној, без субјекти ш‘о е.
Во субјективен, нормално. Не повредува никого, не прави мстеријална штета, не принудува никого на ништо против негова волја и не е измама. Ете ти четири објективни критериуми дали нешто може да биде легално или не. Моралот нема начин да се провери вака, бидејќи не е последица на објективни причини, туку е субјективен, релативен, минлив и менлив.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Можам многу. :) Но со која цел би размислувал ти за гнасни ствари? Тебе те пали тоа? Те нервира? Ти распламтува духот? Тоа е лошо...
Ти ги читам размислите и навистина не знам мене некогаш да ми дошле на ум вакви ствари...
„Што ако... “ може да предизвика лавина од реакции за кои би зажалил, рекации кои ќе бидат плод на умот кој што фантазија и страв проектирал дека се вистина ... а тоа е многу лошо!

Подобро е да размислува човек за позитивни ствари, за тоа што може да смени според неговото разбирање на стварите, да биде подобро во неговиот универзум до каде што му е проширен (заедно со универзумите на оние кои го допираат неговото свесно разбирање на истиот).

А не ти со твоите примери... најмалку треба да се загрижува дали ќерка ти во иднина или жена ти сега, ќе носат минич до под газ... ако ти им ја знаеш нивната суштина какви се, што ти менува тебе колку се разголени и што е тука неморално? Дали ме разбираш?

Твоите измислени сказни само ја даваат сликата на твојата внатрешна состојба: страв, параноја, христијанска поткованост како си ти таткото, мажот кој заштитува, а жените се неспособни, кревки... те разбирам: ти си немал никакво искуство со друг вид на жени! Така си растен. Затоа и имаш слични морални идеи и за голотијата, и за проституцијата и за пиење и за се што опфаќа моралот денес...

Неспособните ќе бараат постојано работите преку кои губат контрола да бидат скриени, да не се зборува за нив, да исчезнат!
За да они, бидат светци! ;)
Pretpostavuvash hepta... da ne vidish samo kolku sme nestereotipni.... a zena mi e jovanka orleanka.... :)

Anarhisti antiliberalkapitalisti :)

Ama imame razlicen skroz pogled na svet tuka e problemot....
Автоматски споено мислење:

Е не оставај за утре, немам толку трпение...Дај сега, веднаш и овде!...:)
Zal mi e za hepta denes... nema da moze da zaspie :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.649
Поени од реакции
11.678
Pretpostavuvash hepta... da ne vidish samo kolku sme nestereotipni.... a zena mi e jovanka orleanka.... :)

Anarhisti antiliberalkapitalisti :)

Ama imame razlicen skroz pogled na svet tuka e problemot....
Кај најде баш Орлеанка, по христијански пример здравје (да од католичка страна) ама пак... :D
Да кажеше Артемида, Баст итн итн подобра слика ќе предизвикаше тоа кај мене...

Па не гледам проблем луѓе да имаат различни видувања на стварите (секако никако не може да имате исти)!
Малку натпревар и расправа за работите (расправа во смисла философска расправа, не да се тепате по дома) е симбол за здрава врска :)

Муабетот е што јас знам зошто ти поставуваш вакви измислени сказни и тоа е глупо. И сите тие сказни сакаш да покажуваат дека се плод на мојата животна философија! А тоа е подло... а јас не сакам подли луѓе.
Не може мене да ми накалемиш вина заради мојата животна философија ако кај тебе во семејството тргне нешто погрешно (во смисла не е така како што ти си мислел дека ќе биде) со тоа што некој седнал и почнал да чита и да се интересира за истата философија која јас ја читам и практикувам :)
Затоа и се плашиш немој книги да им даваме на луѓето (не мора да им даваме, се е достапно на нет денес, не и давај на ќерка ти да учи англиски држи ја во мрак и ќе немаш проблеми со книги)!
Глупости. Не биди роб.

Различни луѓе, различно толкуваат и дејствуваат кога доаѓаат во допир со исти идеи! Затоа и велам дека моралот е менлива и за секој различна величина. :)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@Ipsissimus

Ај ваќе...

Се собрала група од субјекти и искристализирала што е тоа „објективен„ морал, кој не постои.

Ами како!

Након тоа, истата група субјекти, врз основа на тој ептен ама ептен објективен морал, запишала збирка од „објективни„ морални начела, попут некаков кодеkс на понашање.

И сега, што ќе прават субјектите со тие начела? Ќе ги врамат и закачат на ѕид?

Не...

Туку, ќе ги наметнат (подметнат!) како морално-етички начела, но тоа наметнување нема да (ти) биде битно! Битно е дека начелата се објективни!

Да заклучиме; субектите носат објективни морални начела и на сите им ги наметнуваат како обврска!

Не е битно тоа што религиите наметнuваат морални начела! Не! Тие се субјективни, ама овие (обективниве) се објективни!

Нема ни трага ни глас од насилие! Јок!...Све „пуца„ од објективност!
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Кај најде баш Орлеанка, по христијански пример здравје (да од католичка страна) ама пак... :D
Да кажеше Артемида, Баст итн итн подобра слика ќе предизвикаше тоа кај мене...

Па не гледам проблем луѓе да имаат различни видувања на стварите (секако никако не може да имате исти)!
Малку натпревар и расправа за работите (расправа во смисла философска расправа, не да се тепате по дома) е симбол за здрава врска :)

Муабетот е што јас знам зошто ти поставуваш вакви измислени сказни и тоа е глупо. И сите тие сказни сакаш да покажуваат дека се плод на мојата животна философија! А тоа е подло... а јас не сакам подли луѓе.
Не може мене да ми накалемиш вина заради мојата животна философија ако кај тебе во семејството тргне нешто погрешно (во смисла не е така како што ти си мислел дека ќе биде) со тоа што некој седнал и почнал да чита и да се интересира за истата философија која јас ја читам и практикувам :)
Затоа и се плашиш немој книги да им даваме на луѓето (не мора да им даваме, се е достапно на нет денес, не и давај на ќерка ти да учи англиски држи ја во мрак и ќе немаш проблеми со книги)!
Глупости. Не биди роб.

Различни луѓе, различно толкуваат и дејствуваат кога доаѓаат во допир со исти идеи! Затоа и велам дека моралот е менлива и за секој различна величина. :)
Hepta a bash ne mi se vojuva vecerva... ama ushte si voznemiren... te molam uspokoj se otspij....

Eve zena mi e Artemida :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom