Морал

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Моите критериуми дали некој треба да добие почит или не не зависат од учења, зависат од мене, моите погледи на светот, моите интереси, предиспозиции, вкусови и слично. Ако сметам дека некој заслужил да ја има мојата почит, ќе ја има, во спротивно не.
Хмммм, со оглед на твојава немерлива гордост, од која зависи појавата на почитта, верувам дека и изгревот на Сонцето наредниов ден ќе зависи токму од тебе...:icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Miki vidish roditelot vo koj jas vidov zlo e golem pravoslaven hristijanin... i manipulirashe so religioznost i prikaski za ljubov.... no toa ne znaci deka site se takvi

Zlo ima vo site redovi... skrieno...

Ima vo sekoja religija vo sekoja prikaska....

I zatoa se plashele starite... i seushte se plashime... ne znaesh od kaj kje izleze...

Treba da se izleze od EJDZ OF INOSENS i da se ima hrabrost da se prifati deka zlo postoi....

Mahskiot princip... ne pol tuku princip... ja nosi hrabrosta...
ZoranC,

миљон пати имам напишано дека палењето свеќи „за здравје„ не е никаков показател за нечија вера, па нека е и православната.

Затоа сам Бог не‘ предупреди па Он вели: „...По делата ќе ги препознаете...„.

Така, батали ја статистиката која вели дека 1,28 милиони Македонци биле православни...
Автоматски споено мислење:

Дали Зоран треба да има почит кон родителот што му нанел зло?
Прашај го Зоран...Не мене.
Автоматски споено мислење:

Дали ти имаш почит кон твоите родители, помнам во еден разговор дека јасно кажа како си се откажал од нив затоа што биле комунисти и неверници. Дали ти си доследен на заповедта да имаш почит кон родителот по секоја цена? Дали Зоран треба да има почит кон неговиот родител?
Моето откажување не е затоа што се комунисти, а никогаш не ни биле (ова е твоја измислица), туку се луѓе кои не веруваат, а почитта кон родителот иако е Божја Заповед, зависна е од двонасочноста во релациите меѓу родителот и неговите деца.

Во мојата вероисповест, сите луѓе меѓусебно како и луѓето во однос на Бог и Бог во однос на луѓето, се (треба да се) наоѓаат во двонасочност.

Еднонасочноста во односите не е „предвидена„ во човеквата природа а тоа го знаеја дури и елинските пагански мудреци.
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Pocit prema Zloto ne, no imam istrazeno i sklopeno odgovor za sebe zoshto i kako se pojavuva....
za da go razberam od povekje aspekti i sprecam da se pojavi...
a i razbiranjeto nosi kon kreativnost... da smislish novi mozebi orudija za borba protiv zloto....

Navecer uz pivo... bez strav...istrazuvanje i kontemplacija dodek zenskite spijat.... zashtitnikot e buden... :)
Автоматски споено мислење:

Моите критериуми дали некој треба да добие почит или не не зависат од учења, зависат од мене, моите погледи на светот, моите интереси, предиспозиции, вкусови и слично. Ако сметам дека некој заслужил да ја има мојата почит, ќе ја има, во спротивно не.
Автоматски споено мислење:


Дали Зоран треба да има почит кон родителот што му нанел зло? Дали ти имаш почит кон твоите родители, помнам во еден разговор дека јасно кажа како си се откажал од нив затоа што биле комунисти и неверници. Дали ти си доследен на заповедта да имаш почит кон родителот по секоја цена? Дали Зоран треба да има почит кон неговиот родител?
Vidi ipsa kako ja reshiv jas ovaa zagatka za sebe.... shto e roditel?

Nekoj koj shto si go saka deteto povekje od sebe....se grizi za nego bidejkji go saka povekje od sebe...

A koga kje ja vidish sebicnosta na roditelot pottiknata od zloto vo nego, koga on si e pobiten sebesi od negovoto dete pottiknat od ZLOTO... toa vekje ne e roditel.... i togash odish i mu E_ _ _ M_ _ _ _... na zloto....

A mnogu takvi roditeli si gi manipuliraat decata bash na baza na ljubovta na deteto prema mama i tato...

Ja cicaat taa ljubov ipsi... ZLO...

SEBICNOSTA E ZLOTO....

Mnogu ednostavno....

Jas si go pocituvam roditelot... toj shto mi dal ljubov....
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Моето откажување не е затоа што се комунисти, а никогаш не ни биле (ова е твоја измислица), туку се луѓе кои не веруваат, а почитта кон родителот иако е Божја Заповед, зависна е од двонасочноста во релациите меѓу родителот и неговите деца.

Во мојата вероисповест, сите луѓе меѓусебно како и луѓето во однос на Бог и Бог во однос на луѓето, се (треба да се) наоѓаат во двонасочност.

Еднонасочноста во односите не е „предвидена„ во човеквата природа а тоа го знаеја дури и елинските пагански мудреци.
Што со заповедта во библијата? Таму имаш заповед да ги почитуваш родителите, ти тоа не си го направил. Еднонасочност Мики, еднонасочност!
Или можеби моралот сепак не е апсолутен и се менува со текот на времето?
Автоматски споено мислење:

Vidi ipsa kako ja reshiv jas ovaa zagatka za sebe.... shto e roditel?

Nekoj koj shto si go saka deteto povekje od sebe....se grizi za nego bidejkji go saka povekje od sebe...

A koga kje ja vidish sebicnosta na roditelot pottiknata od zloto vo nego, koga on si e pobiten sebesi od negovoto dete pottiknat od ZLOTO... toa vekje ne e roditel.... i togash odish i mu E_ _ _ M_ _ _ _... na zloto....

A mnogu takvi roditeli si gi manipuliraat decata bash na baza na ljubovta na deteto prema mama i tato...

Ja cicaat taa ljubov ipsi... ZLO...

SEBICNOSTA E ZLOTO....

Mnogu ednostavno....

Jas si go pocituvam roditelot... toj shto mi dal ljubov....
Се слагам дека себичноста не остава простор за почит, токму затоа цело време ти укажувам дека почитта се заслужува, не се наметнува со заповеди, не се добива на послужавник.
Тоа важи за сите и за се, без разлика дали е човек, идеологија, религија, семејство, пријател..... Ако заслужи почит, ќе ја има, ако не, нема.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Што со заповедта во библијата? Таму имаш заповед да ги почитуваш родителите, ти тоа не си го направил. Еднонасочност Мики, еднонасочност!
Или можеби моралот сепак не е апсолутен и се менува со текот на времето?
Автоматски споено мислење:


Се слагам дека себичноста не остава простор за почит, токму затоа цело време ти укажувам дека почитта се заслужува, не се наметнува со заповеди, не се добива на послужавник.
Тоа важи за сите и за се, без разлика дали е човек, идеологија, религија, семејство, пријател..... Ако заслужи почит, ќе ја има, ако не, нема.
Kje vi se umesham kje mi prostish...

Kako jas gledam...

Ne sekoj roditel zasluzuva pocit... imate majki i tatkovci koi si gi napushtaat decata... mozebi grizata za toa dete kje ja prezeme surogat familija... mozebi rodnini... roditel e toj shto se grizi za tebe ...

Lugjeto koi posvoile i iskreno se grizele i se grizat... toa se pravi roditeli...

Figurata koja kje te iscuva dodeka da sozreesh...

Taa figura... licnost zasluzuva pocit...

Toa e prav roditel... a ne po krv...

Ako taka gi gledame rabotite kje si zashtedime mnooogu bolka....

No nekjat sebicnite taka da gi vidime... i ne manipuliraat so krvta voda ne biva.... te programiraat... majndkontrol....

Veruvajte mi... vidovte deka znam kako se pravi toa :)

Miki mozebi si napravil ista dedukcija ko ja samo si ima svoja terminologija....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што со заповедта во библијата? Таму имаш заповед да ги почитуваш родителите, ти тоа не си го направил. Еднонасочност Мики, еднонасочност!
Или можеби моралот сепак не е апсолутен и се менува со текот на времето?
Ипси,

легендо...

Досадно ми е да ти посочувам дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „О„ (со букви; „нула„, за да нема недоразбирање), а на моменти (што значи-редовно) преоѓа во „-„ и звучи малоумно...

Да, моралот не е апсолутен (пак твоја погрешна почетна „теза„, аман више...:facepalm:), а апсолутен е само Бог, над Кого нема „виша сила„ и од таа позиција на Господар на(д) се‘ што е створно, Бог диктира „правила на игра„, кои се исти и за ангелите и за луѓето, па кој сака, нека ги почитува, а кој нејќе-негов проблем!

Бог не притиска на слободната волја, така да секој сам, слободноволно, нека одбере од Бога ни понуденото.
Автоматски споено мислење:

Kje vi se umesham kje mi prostish...

Kako jas gledam...

Ne sekoj roditel zasluzuva pocit... imate majki i tatkovci koi si gi napushtaat decata... mozebi grizata za toa dete kje ja prezeme surogat familija... mozebi rodnini... roditel e toj shto se grizi za tebe ...

Lugjeto koi posvoile i iskreno se grizele i se grizat... toa se pravi roditeli...

Figurata koja kje te iscuva dodeka da sozreesh...

Taa figura... licnost zasluzuva pocit...

Toa e prav roditel... a ne po krv...

Ako taka gi gledame rabotite kje si zashtedime mnooogu bolka....

No nekjat sebicnite taka da gi vidime... i ne manipuliraat so krvta voda ne biva.... te programiraat... majndkontrol....

Veruvajte mi... vidovte deka znam kako se pravi toa :)

Miki mozebi si napravil ista dedukcija ko ja samo si ima svoja terminologija....
Не е во прашање дедукција, туку во прашање се однапред поставени правила, кои ги регулираат релациите:
- меѓу Бог и луѓето,
- меѓу луѓето и Бог,
- меѓу луѓето, меѓусебно.

На пример, Бог заповеда да ги почитуваме родителие, но истиот тој Бог не вели дека треба и да ги сакаме! Тоа Христос јасни ни го вели и советува дека прво треба да го љубиме/сакаме Бога а сите други па и родителите, доаѓаат после Бог. Бога го љубиме така што ги почитуваме/држиме Неговите Заповеди и воопшто земено, Неговата волја, а преку тоа почитување, создаваме личен начин на битисување кој не‘ прави Боголики а не демонолики.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Бог не притиска на слободната волја, така да секој сам, слободноволно, нека одбере од Бога ни понуденото.
Ајде, почнавме да се повикуваме на боговите... бидејќи штом веруваш, знаеш, значи постои итн итн ...
Не лажи. Или ако погрешно разбираш оправдано за да си ја „зачуваш верата“ пак не е добро...

Не, никако вашите црковни учења не го притискаат човекот да влета во еден калап. Во исламот и христијанството боговите никој не притискаат, си имаш ти слободна волја: или ќе веруваш дека сум само јас и никој друг, нормално и сите пророци на куп или ќе страдаш ама после смртта! Имаш слободна волја да бираш! :)
Како беше она, втора смрт, 7ма труба итн итн...

Лоша ви е философијата со „слободна волја“ кога од друга страна имаш пеколи и глупости за да се заплаши духот на слободата. Но бидејќи ви беше дадено многу време, секој стих можете да го оправдате со бладања на крајот на човека му здосадува да ве слуша и автоматски мавта со главата само за да станете и си одите за да си продолжи тој по својот пат.

Нормално тука накалемувате што ќе каже „дедо овој дедо оној“ што се закотвил на некоја планина и ни објаснува нам во светот, како да живееме и „што е праведно за Исус Христос, а што не“, како да ние го сметаме тоа верување, кое постои за другите само да ги осудува и покажува со прст, за валидно!

Мислам... сакаш да ни „посведочиш тука“ дека само твојот бог постои? Дека реално постои? Бидејќи така пишува во еврејскиот закон? Тоа сакаш да ми кажеш?
Ќе се налутат евреите а и муслиманите... а тоа не е етички ниту морално да го кастрираш туѓото верување за да си го оправдаш своето и да „спасиш душа“ :)

Ма ајде :)

Да влетам јас со изјавата дека „Не постои бог освен човекот“? Колку неморал има тука, леле леле, ете ги боговите и на Олипм и на Синај кај беснеат со громови и спремаат пеколи за човештвото кое оди кон својот крај! Предвиден од нив нормално...

Не е добро да се повикуваш на свети книги за да некој му накалемиш дека е неморален или дека поддржува неморал, посебно ако не го разбираш другиот!
Свети книги се за друга ствар, не за твоите кафански расправии по форуми!


П.С. Немој да ми влеташ со муабетот дека црквата твоја има историја... ќе има, нормално, кога поеќе се заморува со земска политика(апсолутен неморал кога треба да се оправда постоењето на нешто толку гротесно и догматско) отколку со нешто друго, бидејќи се закачи со земските ствари, поврзувајќи се со световната власт и се упропасти! И тие зборуваат за морал... верниците најгласни за морал!

Ти расправаш за морал! Се дрзнуваш без морал и етика да ги осудуваш сите преку твојата религија и твоето верување во богови?
Ти нормален си?
Гледајте си свеќата како си догорува не туку кревајте врева... далеку е светот од end of days :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хепта,

„Ворд„ велиТ дека твојов монолог имаТ 462 зборови по квантитет, а ја‘ вела‘ и никаква содржина по квалитет...
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ипси,

легендо...

Досадно ми е да ти посочувам дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „О„ (со букви; „нула„, за да нема недоразбирање), а на моменти (што значи-редовно) преоѓа во „-„ и звучи малоумно...

Да, моралот не е апсолутен (пак твоја погрешна почетна „теза„, аман више...:facepalm:), а апсолутен е само Бог, над Кого нема „виша сила„ и од таа позиција на Господар на(д) се‘ што е створно, Бог диктира „правила на игра„, кои се исти и за ангелите и за луѓето, па кој сака, нека ги почитува, а кој нејќе-негов проблем!

Бог не притиска на слободната волја, така да секој сам, слободноволно, нека одбере од Бога ни понуденото.
Автоматски споено мислење:



Не е во прашање дедукција, туку во прашање се однапред поставени правила, кои ги регулираат релациите:
- меѓу Бог и луѓето,
- меѓу луѓето и Бог,
- меѓу луѓето, меѓусебно.

На пример, Бог заповеда да ги почитуваме родителие, но истиот тој Бог не вели дека треба и да ги сакаме! Тоа Христос јасни ни го вели и советува дека прво треба да го љубиме/сакаме Бога а сите други па и родителите, доаѓаат после Бог. Бога го љубиме така што ги почитуваме/држиме Неговите Заповеди и воопшто земено, Неговата волја, а преку тоа почитување, создаваме личен начин на битисување кој не‘ прави Боголики а не демонолики.
Mozebi e terminologija vo prashanje... se ova miki jas na primer vaka go citam... od moj aspekt da receme...

Za mene bog e prirodata.... dozvoli mi ne se ljuti odma....

Priroda univerzum.... ima nekoja svoja inteligencija od koja nie sme del....

Naukada vekje poleka doagja do toa soznanie...

Suptilna energija so vibracija... se vibrira na odredena frekfrencija - Tesla...

Matematika ima dosta vo univerzumot... fibernachi....

Kvantna fizika... energija spojuva dve cestici na ogromna dalecina.....

Samo seushte nemame instrumemnti toa ds go merime registrirame....

Cuvstvoto e vibracija na energija...

Loshi cuvstva losha vibracija koja nosi do bolest na teloto... dobri cuvstva do ozdravuvanje... plasibo efekt....

Odamna covek go sogledal toa pa ovie principi gi narekol zakon..... terminologija...

I hermetikata definirala principi... zakoni...

I sega... bozjite zapovedi se kako da ne si vo loshata energija....

A pekolot i rajot se sostojbite ovde...

Dante aligeri bozestvena komedija... krugovite na pekolot.... sekoj krug svoj pekol e... kradecot so kradec.... psihologija.... ako lazesh kje mislish deka site lazat okolu tebe... sebe se proektirash....

Ako si vo ljuboff... blisss ... raj e toa... a zemjata e rajot... rajskata gradina...

I... da ne prodolzuvam miki kje me ubie :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Барем си ја ископирал репликата до тебе! :D Си и посветил 2 мин... одлично!

Порано се што не ти одговара кога некој ќе ти реплицира за тебе е „ништо“, како да ти си мерило за било што - секако ова што пишуваме тука е наменето и други да го анализираат, да разберат дека не може туку така некој верник да се повикува на богови и верување и да крева прст кон сите дека се неморални биддејќи не се дел од неговата црква, религија, верување или што и да е...

Што, зачувуваш „докази“? Или во иднина анализираш што како па предаваш на „духовниот татко“ да ти објасни како да се справиш меѓу луѓето кои не сакаат и не можат да бидат христијани?
Дека и тие имаат морал иако ти не го разбираш бидејќи си заглавен во „муабет со боговите“? Во мисија „борба за веру“ како оние, од Србија :)

Сонце :)

П.С. Тебе кога не ти чини тоа што ти се зборува, намерно ги броеш празните места (затоа се ти е ништо), а не сакаш да разбереш што некој ти збори.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да, моралот не е апсолутен (пак твоја погрешна почетна „теза„, аман више...:facepalm:), а апсолутен е само Бог, над Кого нема „виша сила„ и од таа позиција на Господар на(д) се‘ што е створно, Бог диктира „правила на игра„, кои се исти и за ангелите и за луѓето, па кој сака, нека ги почитува, а кој нејќе-негов проблем!
Мики легендо, сам себе убијал:
Нема пофаличен став од неверничкиот став дека моралот не е апсолутен. Сега, не ти преостанува ништо друго, туку да почеш да ја препреповторуваш „тезата„ дека „слободната волја не е факт„.
:pos: :pos: :pos: Тебе ни соговорник не ти треба, сам со себе можеш да си се расправаш :pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики легендо, сам себе убијал:

Една „удбашка„ и од мене:


А сега, посочи ми во кој пост имам напишано дека моралот е апсолутен...
(Зголемен фонт, за поубо‘ да се чита...)

Ќе можеш, така?...
Автоматски споено мислење:

Хи-хииии...

Не можеш, а?...:pos:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А сега, посочи ми во кој пост имам напишано дека моралот е апсолутен...
(Зголемен фонт, за поубо‘ да се чита...)

Ќе можеш, така?...
Ич не е мазохизам ова твоево... :pos:
Доволно е голем?
Нема пофаличен став од неверничкиот став дека моралот не е апсолутен. Сега, не ти преостанува ништо друго, туку да почеш да ја препреповторуваш „тезата„ дека „слободната волја не е факт„.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ич не е мазохизам ова твоево... :pos:
Доволно е голем?
За тебе требит поголем:

„...А сега, посочи ми во кој пост имам напишано дека моралот е апсолутен...„.

Да ти помогнам, оти напросто морам, како и многу пати до сега...

Во мојот пост очигледно е дека пишувам за НЕВЕРНИЧКИ СТАВ а не за ВЕРНИЧКИ...

Хи-хиииии...
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
I taka... denes go odnesov visokot nakaj zenskiot princip ... vi dadov ljubov ... nemashe Z vo krug :)

... utre kje prajme muabet za prostitucija pa kje go vratam pak nakaj mashkiot princip... hermetika :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој поточно ќе дојде? Мики што тврди дека моралот не е апсолутен или Мики што тврди дека моралот е апсолутен?
Најмалку двајца сте досега.

Велат, повторувањето било мајка на учењето па затоа види (!!!) што пишува овде:


а након то‘, види и овде:


Јој разлике!...
Автоматски споено мислење:

Iskremo i jas sakam da dojdam :)
Е срам да ти е!...:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom