Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Дај олабајте малце колку сте вие материјалисти. Па не е се до парите. Парите никогаш не биле проблем за нас пошо ги немаме.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Јапонците се најзадолжена нација во светот спред ЦИА, џабе ги бараш тука да дојдат.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2186rank.html
Јапан неможе да банкротира исто како што и сад неможе на документарец глеав ова не да измислувам нешто чим најдам пп имаш
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.931
Поени од реакции
15.945
Оние шо зимаат плата од вакви кредити мора даго бранат секој потег на тие што им даваат плата. Не е битно дали се во право или не ако Грујо рече така е и за нив е така. Стандард шема, СДСМ крив , оцрни го најгласниот во противниците и објавуваш по медиумите дека си во право и активирај ги куропушачите како овој инглориус бастард и другарите. Битно секогаш се во право и се непогрешни.

Најбрзорастечката економија и една од најнезадолжените економии ако не земе кредит неможе да ги плати паразитите шо ги гласат и пензионерите.
LONG LIVE ФИРОМ!!!
ако не земат пензионерите и буџетарите плата, нема никој да земе...со што ќе купува народот ?? Сорос дава пари само на шака луѓе и тие си ги трошат во Грција
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
LONG LIVE ФИРОМ!!!
Да не речи некој незнаев.
Јас се уште си сум културен и нема јавно да речам ама тоа не значи дека и не го мислам тоа или пак го сменив мислењето
@Peja989 нешто да доискоментираш ова она. Секако си го имаме муабетот:)
И ако некој речи дека ова е надвор од темата или е офтопик тогаш не разликува кур од колено што според правилникот не е навреда.
Ете така.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да не речи некој незнаев.
Јас се уште си сум културен и нема јавно да речам ама тоа не значи дека и не го мислам тоа или пак го сменив мислењето
@Peja989 нешто да доискоментираш ова она. Секако си го имаме муабетот:)
И ако некој речи дека ова е надвор од темата или е офтопик тогаш не разликува кур од колено што според правилникот не е навреда.
Ете така.
Како што ти имаш право да ми ебеш сфе женско по список зошто во одредени моменти (зборам за себе) државата ја ословувам како фиром (некогаш како референца, некогаш како име, без значење, лабаво, фиром), наместо Македонија, така имам право да го правам и јас истото (предходно споменатото).
Ќе кажам за себе дека тоа е мој начин да си ги испразнам фрустрациите кои ми се собираат од околината во која што живеам и секојдневните случки кои ми се „инспирација“ за да го употребам погрдниот назив.

Пример: Живеам во зграда со два влеза и 34 стана, 17 по влез. ФИРОМЈАНИНОТ од стан број 3, зелената површина пред зграда (и околу истата) си ја има оградено, узурпирано и во истиот самопрогласен посед чува кокошки, три кучиња, биљбиљи и има посадено праз и домати. Затоа ќе кажам дека е фиромјанин а не македонец.

П.С. И јас на мајка му да му го набијам, со се јајца, на секој што не знае да направи разлика :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Како што ти имаш право да ми ебеш сфе женско по список зошто во одредени моменти (зборам за себе) државата ја ословувам како фиром (некогаш како референца, некогаш како име, без значење, лабаво, фиром), наместо Македонија, така имам право да го правам и јас истото (предходно споменатото).
Ќе кажам за себе дека тоа е мој начин да си ги испразнам фрустрациите кои ми се собираат од околината во која што живеам и секојдневните случки кои ми се „инспирација“ за да го употребам погрдниот назив.

Пример: Живеам во зграда со два влеза и 34 стана, 17 по влез. ФИРОМЈАНИНОТ од стан број 3, зелената површина пред зграда (и околу истата) си ја има оградено, узурпирано и во истиот самопрогласен посед чува кокошки, три кучиња, биљбиљи и има посадено праз и домати. Затоа ќе кажам дека е фиромјанин а не македонец.

П.С. И јас на мајка му да му го набијам, со се јајца, на секој што не знае да направи разлика :)
А оти фино лепо не го наречиш сељак на пример. Прво не се вреѓаш самиот себе освен секако ако не си чувствуваш и ти како сељак ( не мислам на селанец пошто има голема разлика помеѓу едното и другото исто како што има разлика помеѓу кур и колено) и друго не ги навредуваш сите останати граѓани . Мислам голем си и сам можеш да ја видиш разликата.
П.с незнам што се запали толку, онака те гибав. Секако постот за друг беше наменет.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А оти фино лепо не го наречиш сељак на пример. Прво не се вреѓаш самиот себе освен секако ако не си чувствуваш и ти како сељак ( не мислам на селанец пошто има голема разлика помеѓу едното и другото исто како што има разлика помеѓу кур и колено) и друго не ги навредуваш сите останати граѓани . Мислам голем си и сам можеш да ја видиш разликата.
П.с незнам што се запали толку, онака те гибав. Секако постот за друг беше наменет.
Ме праша, не те изигнорирав и ти одговорив, немаше никаква навреда во мојот пост, нити запаленост :)
Нема потреба од понатамошни офтопици, односно непочитување правила, односно фиромизирање :D
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Тие срања ве изретардираа до степен да ако ставовите на опозицијата се оценат како шизофренични, би било комплимент. :D
ахаха да да мене ме изретардирале. Фрлени милиони и милиони евра во ветар, да не почнеме тука да дискутираме за значењето на спомениците, на бароците, фонтаните и партиските згради со дивоградби, ама ќе зимаме кредит за да го вратиме предходниот. Од ваш џеб да не ги плаќате бе психопати едни па се ви е рамно!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.549
Поени од реакции
5.796
Ниеден пензиски фонд во ниедна држава што се грижи за долгорочна стабилност на пензискиот систем не се базира на задолжување, туку на приходи од придонеси и инвестирања на фондовите.

Ниедна држава долгорочно не води социјална политика и исплата на плати на државната администрација заснована на перманентно зголемување на јавниот долг.

Држави кои основните потреби континуирано ги финансираат од кредити, колабираат.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Дај олабајте малце колку сте вие материјалисти. Па не е се до парите. Парите никогаш не биле проблем за нас пошо ги немаме.

Моментот ми е посабајле на утринска емисија јавувач вика да се идржи еден месец два да не се земат плати и пензии да се управи државата. Вика чеб и сол за јадење. А не знаат луѓево дека солтта е од Босна и печеницата за леб е од Србија, ако неа девизи нема ни леб ни сол, корења и трева ќе се јади :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1448957940][/DOUBLEPOST]
Јапан неможе да банкротира исто како што и сад неможе на документарец глеав ова не да измислувам нешто чим најдам пп имаш

Ооооо како има да рикнат двете Зимбабаве нема рамно да им биде.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.931
Поени од реакции
15.945
Ниеден пензиски фонд во ниедна држава што се грижи за долгорочна стабилност на пензискиот систем не се базира на задолжување, туку на приходи од придонеси и инвестирања на фондовите.

Ниедна држава долгорочно не води социјална политика и исплата на плати на државната администрација заснована на перманентно зголемување на јавниот долг.

Држави кои основните потреби континуирано ги финансираат од кредити, колабираат.
Ова е теорија на Економија, ама од 60-тите... ПИОМ е поткопан уште во СФРЈ со печатење на јудинари во Топчидер. Анте Марковиќ се обиде да направи нешто, но имаше голем отпор. Па печатењето на динари беше причина и за СРЈ, Цена Гора не ги признаваше. Кај нас имавме дополнителна евазија на фондот кога железарци влегоа во собеание и потоа по кратка постапка голем број од нив се пензионирани иако немаа платенп придонеси. Ова е сторено и за други фирми во кој државата влезе. Исто така на времето ПИОМ купуваше акции во многу фирми кој се трансформираа во АД друштва, а тие акции изгубија вредност.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Исто така на времето ПИОМ купуваше акции во многу фирми кој се трансформираа во АД друштва, а тие акции изгубија вредност.
Напротив, ПИОМ доби акции во фирмите кои после ги продаваше, а во некои фирми сеуште ги продава. Значи ПИОМ има дополнителни приходи и пак кубури со пари.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Напротив, ПИОМ доби акции во фирмите кои после ги продаваше, а во некои фирми сеуште ги продава. Значи ПИОМ има дополнителни приходи и пак кубури со пари.
ПИОМ од придонеси и друго собира околу половина, останатото го дава државата т.е. буџетот, за да биде полн мора пензиите да се намалат за половина, ама кој ќе ги намали...:toe:
Патем оваа состојба не е од сега туку од кога е создадена државата е вака, никогаш не бил во плус, можеби само кога продал нешто поголемо ама тоа е еднократно.


Друга работа е што ќе се штампат денари, па ќе има пари од следната година.:zloo:
Станува збор за апоените од 200 и 2000 денари, имено секој апоен ќе биде во 10 милиони примероци
200 х 10 = 2 милијарди
2000 х 10 = 20 милијарди
или во евра над 350 милиони:shok2::ojeaa:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Друга работа е што ќе се штампат денари, па ќе има пари од следната година.:zloo:
Станува збор за апоените од 200 и 2000 денари, имено секој апоен ќе биде во 10 милиони примероци
200 х 10 = 2 милијарди
2000 х 10 = 20 милијарди
или во евра над 350 милиони:shok2::ojeaa:
Супер. Ќе се наполниме со пари.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Супер. Ќе се наполниме со пари.
Нема да бидат печатени, затоа што не се исплати. eлектронски на картичка ќе бидат...


Види сега знаел попо како ќе оди работата, ако цел век в планина живееел по манастири, некоја виша сила му давала информации:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom