Млади надежи на македонскиот ракомет?

Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Добро бе друже, сакаш да кажеш цели 9 години уназад дур ја пратиш СЕХА не го запримети потенцијалот на Кристопанс, кој да бидеме реални од секогаш го имал и од година во година беше се подобар. За коси се фаќавме коа тој Кристопанс ќе гостуваше во Кале со Татран и у комбинација со Рабек и она старото крилце со бркчето -Антал не прцаа. Муабетот е дека кај Кристо потенцијалот од секогаш беше видлив, збориме за потенцијал кој те рефлектира во главен ракометар на еден Татран кој беше сосема солиден клуб. Таков потенцијал очигледно не гледаат моментално во нашите ракометари ( освен во некои) меѓутоа они не знаеа да си ја дозираат кариерата искачувајќи се скалило по скалило, него одма потпишаа за Рајн Некар, Магдебург итн. Зошто Кукуловски или Карапалевски или некој од другиве наши таленти не е забележан од тим еве како Татран и некој од тој калибар за почеток да билдаат форма и кариера тамо? Затоа што не препознаваат квалитет. Да го имаат одма ќе бидат ангажирани. Као што Кристо бил доведен од некој факинг латвиски тим -Латголс.
Муабетот не ми е ДИРЕКТНА споредба на Карапалевски со Криштопанс во контекст на квалитет и потенцијал, само го споредив ради то шо Криштопанс(27,28год) тек втора сезона во Вардар го достигна врвот на својот потенцијал, прва сезона беше трупец и сите памтиме какво пцуење имаше по него таа сезона, да, газеше во Татран Прешов во сеха лига, али тактички беше трупец и тоа излезе на површина ко дојде во Вардар.
Нормално дека и двајцата се далеку од предиспозициите кој ги има Криштопанс, ама дека има потенцијал да стигнат ниво на еден Миркуловски или Фитиљ има, али и за тоа тек допрва ќе треба да работаат и вложват во себе.
Автоматски споено мислење:

Еден куп тренери се сменија во Вардар, никој не им дава шанса на нашите.
Да не го форсираа Ончев(кој искрено немаше никаков потенцијал за нешто појке од просечен суперлига играч) во сениори и да му се дадеше шанса на Кукуловски кога имаше 18 год во сениори,можда ке набиеше доволно искуство, за ако ништо друго да не му се тресат нозете за време на утакмици како последната против Монтпелјер.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Муабетот не ми е ДИРЕКТНА споредба на Карапалевски со Криштопанс во контекст на квалитет и потенцијал, само го споредив ради то шо Криштопанс(27,28год) тек втора сезона во Вардар го достигна врвот на својот потенцијал, прва сезона беше трупец и сите памтиме какво пцуење имаше по него таа сезона, да, газеше во Татран Прешов во сеха лига, али тактички беше трупец и тоа излезе на површина ко дојде во Вардар.
Нормално дека и двајцата се далеку од предиспозициите кој ги има Криштопанс, ама дека има потенцијал да стигнат ниво на еден Миркуловски или Фитиљ има, али и за тоа тек допрва ќе треба да работаат и вложват во себе.
Муабетот е дека потенцијалот на Криштопанс и Карапалевски на 20 годишна возраст е различен. И разликата е таа дека Кристопанс веќе беше добар ракометар и во Татран, а во Вардар стана најдобар десен бек на свет. Тачно е дека првата сезона во Вардар имаше просечен перформанс ( посебно според нашите очекувања кои веќе тогаш беа дигнати на многу повисоко ниво) и беше плукан ( ја бев еден од плукачите:)) ама тоа беше баш заради многу поголемите очекувања кои ги имавме за него, што на крајот се покажа као правилно. Еден ракометар ако не го носи потенцијалот и класата во себе не може да експлодира за една година и да стане најдобар десен бек у свет. Мислам дека тоа најмногу се должеше на транферот од Татран во Вардар, односно му требаше време да се адаптира на новата средина, на новиот стил на игра, да стекне малце искуство на големи мечеви, и кога се склопија коцките видовме кој е момакот. Иначе ова за потенцијалов, ок може и има нешто потенцијал, ама работава е колкав е тој потенцијал. Праиме муабет за нешто повќе. Кај оној малиот Костески крилото може да кажам дека има потенцијал, со настапите во репрезентација покажа дека итекако двои. Би сакал да верувам дека можат да бидат приближно до Миркуловски, за Кузмановски не сакам да праам муабет. Што напраил до сеа за да биде некој као него? Ќе видиме, некако нашиве "таленти" се моделираат во просечен суперлигашки ракометар, и ќе биде доста тешко во иднина. Како тргало на гол ќе бидеме најдобри во иднина.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Монтпелјер! Врв. :pos:
Неписмен сум брат јас сум селско дете, не сум имал шанса да се образовам ко тебе, извини..:(
Автоматски споено мислење:

Мислам дека тоа најмногу се должеше на транферот од Татран во Вардар,
Беше и во Мешков Брест 2 сезони пред да дојт во Вардар, и таму тапкаше во место, со Раул катастрофа играше, али под Парондо израсна во најдобриот десен бек во свет.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Неписмен сум брат јас сум селско дете, не сум имал шанса да се образовам ко тебе, извини..:(
Автоматски споено мислење:


Беше и во Мешков Брест 2 сезони пред да дојт во Вардар, и таму тапкаше во место, со Раул катастрофа играше, али под Парондо израсна во најдобриот десен бек во свет.
Da da moja greška od Meškov vo Vardar. Vo Meškov vekje beše skalilo pogore za razlika od Tatran.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
1590664614520.png 1590664627782.png 1590664638844.png Јесте фудбалер да, али еве што значи посветеност на еден спортист, која трансформација во 1 година човече.. се е до дисциплина, посветеност и колку сакаш да работаш на себе, нека учат инстаграм генерацииве.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477

Го ставам овде затоа што некои од овие играчи сме ги дискутирале во темава. Еве, ќе добијат шанса да се пробаат во суперлигашка конкуренција, а можеби и некое коло во Европа.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533

Го ставам овде затоа што некои од овие играчи сме ги дискутирале во темава. Еве, ќе добијат шанса да се пробаат во суперлигашка конкуренција, а можеби и некое коло во Европа.
Интересни трансфери. Добар потег на Бутел, се надевам дека и реално ќе им дадат можност да играат. Тоа е најважно инаку ќе се сведе само на добар пи-ар.

Пред се ова важи за Митев и Стојчевиќ.

П.С. Што се случува со Аеродром? Ова некако личи на егзодус...
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Интересни трансфери. Добар потег на Бутел, се надевам дека и реално ќе им дадат можност да играат. Тоа е најважно инаку ќе се сведе само на добар пи-ар.

Пред се ова важи за Митев и Стојчевиќ.

П.С. Што се случува со Аеродром? Ова некако личи на егзодус...
Донесоа 3-4 млади играчи од РК Алушовски, баш ме интересират како ќе се снајт Марко Митев во суперлига, се надеам дека брзо ќе напредува + има само 17 години.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Интересни трансфери. Добар потег на Бутел, се надевам дека и реално ќе им дадат можност да играат. Тоа е најважно инаку ќе се сведе само на добар пи-ар.

Пред се ова важи за Митев и Стојчевиќ.

П.С. Што се случува со Аеродром? Ова некако личи на егзодус...
Добро стои Аеродром, една од поактивните екипи се моментално на трансфер пазарот. Продолжија договори на неколку играчи, потпишаа професионални договори со неколку нивни помлади играчи и плус донесоа уште неколку нови играчи од Металург 2, Алушовски, Вардар Јуниор и др.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
88
Поени од реакции
16
Интересни трансфери. Добар потег на Бутел, се надевам дека и реално ќе им дадат можност да играат. Тоа е најважно инаку ќе се сведе само на добар пи-ар.

Пред се ова важи за Митев и Стојчевиќ.

П.С. Што се случува со Аеродром? Ова некако личи на егзодус...
Ако не се лажам тренерот на бутел им беше тренер и во репрезентација
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Ѓоргиев од Кл7, играчот од кој што немав големи очекувања ме демантира за моја среќа, многу напреднат свака му част, најнапреднат играч од КЛ7 според то шо го видов во дуелот против Охрид.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Ѓоргиев од Кл7, играчот од кој што немав големи очекувања ме демантира за моја среќа, многу напреднат свака му част, најнапреднат играч од КЛ7 според то шо го видов во дуелот против Охрид.
Јас се спремав да напишам пост баш на темава околу неговата игра против Охрид во петокот ама ти беше побрз од мене. :)

Страшно добра партија изигра. И јас имав ниски очекувања од него, ниту пак помислував дека може да одигра како организатор. За репрезентација не ни имаше играно како среден бек, 90% од минутажата му беше во одбрана, а во оние моменти кога играше во офанзивата играше како лев бек. Додаде неколку интересни топки, шутеви под фаул, две добри полу-контри... од се по нешто. Се надевам дека ќе продолжи да вложува во себе и дека ќе успее до крајов на сезонава да пружи уште повеќе добри партии.

Има потенцијал во екипава на Доне, сезоната е долга така што се надевам дека ќе видиме вакви работи барем уште од 2-3 играчи. Василевски, Ѓорговски, Буторац, Стојковиќ... има и уште некој интересен играч.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Јас се спремав да напишам пост баш на темава околу неговата игра против Охрид во петокот ама ти беше побрз од мене. :)

Страшно добра партија изигра. И јас имав ниски очекувања од него, ниту пак помислував дека може да одигра како организатор. За репрезентација не ни имаше играно како среден бек, 90% од минутажата му беше во одбрана, а во оние моменти кога играше во офанзивата играше како лев бек. Додаде неколку интересни топки, шутеви под фаул, две добри полу-контри... од се по нешто. Се надевам дека ќе продолжи да вложува во себе и дека ќе успее до крајов на сезонава да пружи уште повеќе добри партии.

Има потенцијал во екипава на Доне, сезоната е долга така што се надевам дека ќе видиме вакви работи барем уште од 2-3 играчи. Василевски, Ѓорговски, Буторац, Стојковиќ... има и уште некој интересен играч.
Ите како има, убедливо најдобро се работи таму, се гледа дека физички имаат работено доста.
Со оглед на то шо глеам Каковски и Џигерот имаат слаба минутажа (вториот не ни го видов со Охрид), мислам дека да го земат Марко Митев во екипава би се вклопил ко кец на десет, подобар клуб за негови години и личен напредок би бил КЛ7 него Бутел според мене, интересно дуо би било со Ѓоргиев.

Во Ѓоргоски вистина има таленнт и предиспозиции, уште е многу мал и ситен физички, но со добра работа, и втеретана да клајт маса можи да израсни во страшен играч.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom