Млади надежи на македонскиот ракомет?

Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ите како има, убедливо најдобро се работи таму, се гледа дека физички имаат работено доста.
Со оглед на то шо глеам Каковски и Џигерот имаат слаба минутажа (вториот не ни го видов со Охрид), мислам дека да го земат Марко Митев во екипава би се вклопил ко кец на десет, подобар клуб за негови години и личен напредок би бил КЛ7 него Бутел според мене, интересно дуо би било со Ѓоргиев.

Во Ѓоргоски вистина има таленнт и предиспозиции, уште е многу мал и ситен физички, но со добра работа, и втеретана да клајт маса можи да израсни во страшен играч.
Не може сите таленти да бидат во еден тим, според мене релативно паметно избра Митев, може постепено да ја преземе палката во Бутел, само Печенковски е пред него а да не се лажеме не е тој којзнае каков играч...
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Денеска дечиштава од Кл7 искинаја против Тинекс Пролет и тепаа 2 разлика (32-30), на крај лудница беше утакмицата, Ѓоргиев, Симоновски, Ѓоргоски искинаја, исто и голманот имаше јака партија, кај Ѓоргоски се гледа ГОЛЕМ напредок, а мислам дека има само 18 години, си газит момчето, Симоновски пикериште, како се борит против доста посилни и постари играчи, алал да му е.. Солидни беа исто така Буторац, Димоски, Гајиќ, Илиевски.. доста зрел ракомет играат за нивни години, кондициски спремни тата-мата, на секој примен гол форсираат брз центар, типичен скандинавски ракомет, едно големо БРАВО.

Тој шо сакат да ја гледат еве ви линк, сат и пол меч за уживанција https://www.youtube.com/watch?v=s6qchI7KAu0&ab_channel=RFMHANDBALL
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Денеска дечиштава од Кл7 искинаја против Тинекс Пролет и тепаа 2 разлика (32-30), на крај лудница беше утакмицата, Ѓоргиев, Симоновски, Ѓоргоски искинаја, исто и голманот имаше јака партија, кај Ѓоргоски се гледа ГОЛЕМ напредок, а мислам дека има само 18 години, си газит момчето, Симоновски пикериште, како се борит против доста посилни и постари играчи, алал да му е.. Солидни беа исто така Буторац, Димоски, Гајиќ, Илиевски.. доста зрел ракомет играат за нивни години, кондициски спремни тата-мата, на секој примен гол форсираат брз центар, типичен скандинавски ракомет, едно големо БРАВО.

Тој шо сакат да ја гледат еве ви линк, сат и пол меч за уживанција https://www.youtube.com/watch?v=s6qchI7KAu0&ab_channel=RFMHANDBALL
Ја гледав и јас, доста добар меч од страна на КЛ7. Сега за сега Симоноски и Ѓорѓиев двојат најмногу, но сезоната е долга. Баш би сакал да се пласираат во плеј-оф па да видиме како овие играчи од КЛ7 ќе изгледаат во сериозна конкуренција против Вардар, Металург и Еурофарм Пелистер.

PS. Кристијан Симонски е права мала машина. Дечкото игра напред назад по 50 минути на утакмица и гајле нема. Се гледа дека има многу борба, инает и жар во него, покрај очигледниот талент. Ако продолжи да вложува во себе мислам дека ќе стигне далеку. Многу ме потсеќа на Хоржен од Цеље.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ја гледав и јас, доста добар меч од страна на КЛ7. Сега за сега Симоноски и Ѓорѓиев двојат најмногу, но сезоната е долга. Баш би сакал да се пласираат во плеј-оф па да видиме како овие играчи од КЛ7 ќе изгледаат во сериозна конкуренција против Вардар, Металург и Еурофарм Пелистер.

PS. Кристијан Симонски е права мала машина. Дечкото игра напред назад по 50 минути на утакмица и гајле нема. Се гледа дека има многу борба, инает и жар во него, покрај очигледниот талент. Ако продолжи да вложува во себе мислам дека ќе стигне далеку. Многу ме потсеќа на Хоржен од Цеље.
Si gazit, jas najmn sum iznenaden od Gjorgoski, fizicki mnogu naprednat, ako ne se lazam ima samo 18 god, na 20 cudovishte kje e :):zver:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
@shweps @Chronysync @Xsago Пробав да најдам инфо околу квалификации за кадети 2002 генерација, никаде ништо не ископав, па да ве прашам дали некој знае кога е следниот собир на 2002 генерација, турнир или било шо некој квалификации за европско/светско?
Би било убаво да се види како би играле заедно во една ваква форма играчи како Ѓоргоски, Митев, Стојковиќ, Димовски, Илиевски, Тодески..има и други како Чакалич кој игра во новоформираниот клуб РК Скопје но не го имам гледано многу оваа сезона, Савревски десниот бек и него не го имам гледано, така да не знам дали напреднал, мислам дека е во Работнички ако не се лажам.
Кај голем дел од играчиве има голем напредок, така да би било интересно да се видат заедно дечкиве после година дена, последниот собир на тој турнирот во Грција имаа и добри а и катастрофални аматерски моменти, да се надеваме дека овие вториве ги елинимирале досега.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Симоновски аууу човече, страшна партија, свака част 10ка против Радовиш, играчиште, уште сега би му дал повик во сениорска репрезентација :eek: :eek: :cuc::cuc: Ѓоргоски исто така си гази, влезови, асистенци, шут од далечина, скок,БРАВО.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Симоновски аууу човече, страшна партија, свака част 10ка против Радовиш, играчиште, уште сега би му дал повик во сениорска репрезентација :eek: :eek: :cuc::cuc: Ѓоргоски исто така си гази, влезови, асистенци, шут од далечина, скок,БРАВО.
Одлични беа! Покрај Кики и Ѓорговски, би го спомнал и Петковски кој е мошне стабилен сезонава, како и Мартин Димовски кај кого се забележува голем напредок за релативно краток период.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Прв пат ги следев во македонска лига сега со Радовиш. Симоновски колку е висок? Феноменално следење на игра и прецизен шут, мислам дека скоро сите голови што успеав да ги видам од него си се изборуваше за позиција да е сам на линија и да поентира али делуваше на 5-6 сантиметри понизок од дефанзивците на Радовиш и во дуел игра со нив беше осетно инфериорен. Ми делуваше дека во сериозен сениорски ракомет дефанзивци не би му ни дозволиле да прими топка на линија, камоли да поентира. Ок е тоа што дава многу голови во наша лига ама тоа не ми е некое мерило, Илиев со никаков физикус, без скок-шут, со удари во трк се растури од голови давање во домашно првенство, други работи би требале да покажат кој му е потенцијалот, а пак ќе кажам одличен впечаток ми остави во следење на играта и прецизност ама со тие физички предиспозиции не знам дали би се снашол на друго ниво. Ѓоргоски има подобар шут од Талески уште сега, мислам дека се слична висина, поподвижен е во играта, му фали малку сила и на него ама тоа лесно може да го среди понатаму. Може да дојде до сениорска репрезентација за многу брзо време.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Прв пат ги следев во македонска лига сега со Радовиш. Симоновски колку е висок? Феноменално следење на игра и прецизен шут, мислам дека скоро сите голови што успеав да ги видам од него си се изборуваше за позиција да е сам на линија и да поентира али делуваше на 5-6 сантиметри понизок од дефанзивците на Радовиш и во дуел игра со нив беше осетно инфериорен. Ми делуваше дека во сериозен сениорски ракомет дефанзивци не би му ни дозволиле да прими топка на линија, камоли да поентира. Ок е тоа што дава многу голови во наша лига ама тоа не ми е некое мерило, Илиев со никаков физикус, без скок-шут, со удари во трк се растури од голови давање во домашно првенство, други работи би требале да покажат кој му е потенцијалот, а пак ќе кажам одличен впечаток ми остави во следење на играта и прецизност ама со тие физички предиспозиции не знам дали би се снашол на друго ниво. Ѓоргоски има подобар шут од Талески уште сега, мислам дека се слична висина, поподвижен е во играта, му фали малку сила и на него ама тоа лесно може да го среди понатаму. Може да дојде до сениорска репрезентација за многу брзо време.
Симоноски е 190cm висок. Се согласувам дека суперлига не е некое којзнае какво мерило, затоа и се надевам дека ќе успеат некако да се пласираат во плеј-оф, да ги видиме против Вардар, Металург и Еурофарм Пелистер. Во секој случај суперлигата е некакво ниво кое што мора да го поминат пред да прејдат на некакви посериозни предизвици. Млади деца се, прв пат играат во суперлигашка конкуренција. Само еден играч на КЛ7 е роден 1998-ма, сите други се 2000-та и нагоре.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Прв пат ги следев во македонска лига сега со Радовиш. Симоновски колку е висок? Феноменално следење на игра и прецизен шут, мислам дека скоро сите голови што успеав да ги видам од него си се изборуваше за позиција да е сам на линија и да поентира али делуваше на 5-6 сантиметри понизок од дефанзивците на Радовиш и во дуел игра со нив беше осетно инфериорен. Ми делуваше дека во сериозен сениорски ракомет дефанзивци не би му ни дозволиле да прими топка на линија, камоли да поентира. Ок е тоа што дава многу голови во наша лига ама тоа не ми е некое мерило, Илиев со никаков физикус, без скок-шут, со удари во трк се растури од голови давање во домашно првенство, други работи би требале да покажат кој му е потенцијалот, а пак ќе кажам одличен впечаток ми остави во следење на играта и прецизност ама со тие физички предиспозиции не знам дали би се снашол на друго ниво. Ѓоргоски има подобар шут од Талески уште сега, мислам дека се слична висина, поподвижен е во играта, му фали малку сила и на него ама тоа лесно може да го среди понатаму. Може да дојде до сениорска репрезентација за многу брзо време.
Симоновски е 190 сантиметри висок, делува во одредени моменти физички инфериорно да, ама играа со 10 години постари противнички играчи, КЛ7 све се тинејџери, Симоновски крајот на Мај наполни 20 год, си газит, позиционирање, борба, завршница, игра во два правци исто добро, допрва уште ќе напредува физички, Ѓоргоски (195 сантиметри) од последниот собир кога ги гледав на турнирот во Грција, од тогаш е ДОСТА напреднат, посебно физички, шут, брзина, техника, влез а јуниво наполни 18 години, Тинекс Пролет едвај тепаа на домашен терен, и тоа Диви во второ се повампири одбрани 3-4 пенали и ДОСТА зицери на утакмица со многу малце голови, плус исто беа појачани со Пејович, додека КЛ7 беа без повредениот Ѓоргиев (за кого немам информации колку време ќе е надвор од терен, се надевам има лесна повреда), вреди да се спомни забележителен напредок и кај голманот Петковски, десниот бек Димовски, Буторац, Илиевски (овај во јули 17 наполни) и пикерот Крстевски кој исто игра и во одбрана, сепак пак ќе речам 90% од екипава се тинејџери, до лани губеа од екипи во прва лига, напредок има дефинитивно и сеуште ќе растат како што изминува сезонава.

Друг интересен факт е шо Буторац е 2001та година а не 2000та и тоа роден 20ти Декември, ако Савревски има право на настап во кадети генерација 2002 (а е роден 2001), тогаш и Буторац треба да добие повик во кадети посебно во ваква форма.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ѓоргиев скршил рака ако добро разбрав.
Ко да го слушнав коментаторот и јас така, ама не беше многу јасен, јебига штета за него.. излеа на тренинг се повредил, пошто со Астраион до крај играше.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Интересно е на 24ракомет во инфо за националност кај Стефан Додиќ стои дека има Македонска националност, додека пример кај Младенович има и Македонска и Српска националност, случајност или ? :rolleyes: Да се надеваме дека ќе се остварат шпекулациите и ќе прифати да игра за нас.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665
Интересно е на 24ракомет во инфо за националност кај Стефан Додиќ стои дека има Македонска националност, додека пример кај Младенович има и Македонска и Српска националност, случајност или ? :rolleyes: Да се надеваме дека ќе се остварат шпекулациите и ќе прифати да игра за нас.
Gledam i na Wikipedia(ne e bas relevanten pokazatel) go pisuva makedonec, kako kec na desetka bi dosol vo ovoj moment koga ocajno fali sreden bek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom