Млада нула култура

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
183
Поени од реакции
769
Иако еден дел од првиот пост е чиста вистина, сепак би рекол дека зборувате од носталгична перспектива, а не од објективна.

Алтернативци, алтернативна култура, скинери, панкери, рокери, металци, хипстери и ден денес има.

Сепак, мнозинството на млади луѓе не се алтернативци, како што одувек и било.

Во врска со парковите, јас би рекол дека и ден денес младината виси по паркови, но главниот проблем со парковите е тоа што секој викенд и секоја вечер младината мора да биде малтретирана и претресувана од полиција без било каква причина што резултира во тоа да младите се движат на места каде што нема да бидат малтретирани (кафиќи, собиранки по дома, итн).

Во градов каде што живеам, пред неколку години имаше еден парк во кој добар дел од младината седеше, некои седеа по клупи, некои седеа на баскет теренот, некои на оградите, некои љокаа алкохол, други пушеа гане, некои правеа само моабет, обавезно некој свиреше музика што ја правеше атмосферата магична, но сето тоа се промени од кога почна полиција деноноќно да доаѓа и да ги тресе сите до гаќи. Морам да кажам дека иако во паркот седеа млади луѓе од различни профили, никогаш не се случуваше да има тепачка, тензија или било каков проблем. Моментално паркот е со години празен.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
12.334
Иако еден дел од првиот пост е чиста вистина, сепак би рекол дека зборувате од носталгична перспектива, а не од објективна.

Алтернативци, алтернативна култура, скинери, панкери, рокери, металци, хипстери и ден денес има.

Сепак, мнозинството на млади луѓе не се алтернативци, како што одувек и било.

Во врска со парковите, јас би рекол дека и ден денес младината виси по паркови, но главниот проблем со парковите е тоа што секој викенд и секоја вечер младината мора да биде малтретирана и претресувана од полиција без било каква причина што резултира во тоа да младите се движат на места каде што нема да бидат малтретирани (кафиќи, собиранки по дома, итн).

Во градов каде што живеам, пред неколку години имаше еден парк во кој добар дел од младината седеше, некои седеа по клупи, некои седеа на баскет теренот, некои на оградите, некои љокаа алкохол, други пушеа гане, некои правеа само моабет, обавезно некој свиреше музика што ја правеше атмосферата магична, но сето тоа се промени од кога почна полиција деноноќно да доаѓа и да ги тресе сите до гаќи. Морам да кажам дека иако во паркот седеа млади луѓе од различни профили, никогаш не се случуваше да има тепачка, тензија или било каков проблем. Моментално паркот е со години празен.
Се се промени (ова зборувам за Скопје) кога пред скоро 20 години еден циган избоде до смрт македонец пред Тренд, после тоа се воведе и работно време на клубовите/кафичите. Малку покасно дпмне воведе забрана за пушење во затворени простории додека единствена задача на полицијата беше да пишува казни и така умре ноќниот живот во Скопје. Порано беше незамисливо пред 3 - 4 враќање дома и имаше избор - дали кремско, дали трансоина, дали кафана, дали на свирка некаде, дали се пие по клупи. Се чувствуваше раздвиженост во градот која јас сега можеби не ја гледам или сум остарел и не се движам на местата каде дечурланата се движат (ако ја тргнеме короната на страна се разбира). Иако ко што гледам бар во мое опкружување висењето по клупи и паркинзи е доста актуелно и сега пошто и немаат друг избор. :)
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
8.658
Можеби сте остареле :D Муабетот со ноќниот живот у скопје го слушав од постари кога почињав да излагам, и го слушам и сега од луѓе од моја генерација. Тоа е период од животот што си проаѓа и луѓето од носталгија не се објективни. Сеуште се седи надвор, се пие по клупи, паркови и училишта. За дискотеки објективно можам да кажам, задњи 2-3 години беа боље од претходните 10, иако тогаш со ич пари сум си проаѓал поубаво.
Можда во 90ти било интересно, според мене држи вода тоа што го кажаа погоре, сите биле сиромави па и искачање без скршен денар било поприфатливо. Зборам стрикно за клубови, за алтернативни места и сега имаш провод без пари.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.850
Поени од реакции
22.674
Ноќниот живот почна да умира кога Влатко Ѓорчев почна да воведува конзервативни полу- мерки што ги слушал од сватовите кога им ја косел тревата по Штатите, па почнаа да се бранат цигари и да се ограничува алкохол и да се крати работното време на локалите
До тогаш, ноќниот живот беше коректен во Скопје и имаше за секој профил и категорија место и катче.

И одеднаш улетува СДС со цигарите, алкохолот и кокаинот и за неполни две години ноќниот живот иде во скроз друга крајност. Од гробиштата на Влатко Ѓорчев се претвара во Медељин на Шеваљ и Оки.
Можеме да и заблагорадиме на пандемијава што удри и акна мала кочница, иначе како беше тргнато, со пења од уста ќе наоѓаа луѓе пред дискотеки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
8.658
Мислам дека е океј трејд ноќен живот за труење со цигари :D
Тоа со работните саати е глупо, ама се бунат самите жители. Сакаат да живеат у центар, а да го имаат мирот и тишината на селото од кај што дошле.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
12.334
Можеби сте остареле :D Муабетот со ноќниот живот у скопје го слушав од постари кога почињав да излагам, и го слушам и сега од луѓе од моја генерација. Тоа е период од животот што си проаѓа и луѓето од носталгија не се објективни. Сеуште се седи надвор, се пие по клупи, паркови и училишта. За дискотеки објективно можам да кажам, задњи 2-3 години беа боље од претходните 10, иако тогаш со ич пари сум си проаѓал поубаво.
Можда во 90ти било интересно, според мене држи вода тоа што го кажаа погоре, сите биле сиромави па и искачање без скршен денар било поприфатливо. Зборам стрикно за клубови, за алтернативни места и сега имаш провод без пари.
Можеби си во право, но сепак ко да ми фали нешто. 2003 та - 2004 та тој период некаде во МНТ или ЛаФабрик или ватевер секоја недела имаше журки. Почнувајќи од Четврток до Недела беше фул, ама фул фул да треба да ги делат на џуниор и сениор забави, тоа се цирка 400 - 500 луѓе во една просторија. Можеби и сега е така не викам не, само нит имам слушнато дека некој промовира некој диџеј или сл., може све на шабанарија се ориентирало... Што не значи дека е подобро, убавината на ноќниот живот во Скопје беше тоа што имаше избор, односно за секој по нешто. Пошто сега нит диџеи гледам, нит па гледам дека странски или наши бендови имаат настапи. Освен ако за музика не се подразбира турбофолк рап, во Македонија не сум сигурен дека некој се занимава со музика серизоно, у смисол настапи и слично, и зборам за периодот пред да почне короната? Рок Фест, Таксират исто ко да ми фалат, не сум сигурен дали се одржуваат?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.776
Поени од реакции
11.501
Можеби си во право, но сепак ко да ми фали нешто. 2003 та - 2004 та тој период некаде во МНТ или ЛаФабрик или ватевер секоја недела имаше журки. Почнувајќи од Четврток до Недела беше фул, ама фул фул да треба да ги делат на џуниор и сениор забави, тоа се цирка 400 - 500 луѓе во една просторија. Можеби и сега е така не викам не, само нит имам слушнато дека некој промовира некој диџеј или сл., може све на шабанарија се ориентирало... Што не значи дека е подобро, убавината на ноќниот живот во Скопје беше тоа што имаше избор, односно за секој по нешто. Пошто сега нит диџеи гледам, нит па гледам дека странски или наши бендови имаат настапи. Освен ако за музика не се подразбира турбофолк рап, во Македонија не сум сигурен дека некој се занимава со музика серизоно, у смисол настапи и слично, и зборам за периодот пред да почне короната? Рок Фест, Таксират исто ко да ми фалат, не сум сигурен дали се одржуваат?
Добро бе, не ти е глупо да пишував вакви мислења и да се однесуваш нешто као демек си Скопјанец, Македонец, а на други теми да пцуе по истото ова што зборуваш тука. Ова само во Македонија го има и никаде повеќе, не за џабе кажаш што кажал Гоце Делчев за народот овде, вакви особини само македонче може да ги има, плус па тоа што никој не те ни спречува да го правиш ова на јавен форум.

Знам дека не е ни приближно со темава ама не можам да гледам и трпам вакви работи, нека ме банираат и за стално ако сакаат, срамота е ова што се случува на форумот.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.451
Кое Скопје, во Кичево, значи малку поголемо село, во 2000-та на сред плоштад дојде Електрични Оргазам, и предгрупа им беше никој друг туку Стринг Форсис, убедливо една од нај-јаките свирки што ги имам видено...и сега некој нека труби дека било носталгија, ова она...ми се плаче до каде пропаднавме.


Во Кичево денес освен митинзи пред избори, ништо друго не се организира на плоштад.

Зборов ми е, имаше за секој по нешто, не беше толку вештачка младината, се знаеше кој што е и каков е... не дека денес не се знае, ама јбг мора да се тера приказната за моќ, пари и успех во се на социјалните мрежи, лол, 30 % од нив да беа вистински толку паметни и успешни, данбетер од Јапонија ќе бевме досега.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
8.658
Па ова ако не е носталгија не знам што е, концерт на електрични оргазам и стринг форсес, јака муда. Ти може си прошол топ ама објективно не е ништо посебно. Зборев за Скопје конкретно, не знам како е во помалите градови. Пола град ти е шиптаризиран, другата пола е иселена. Можда таму е проблемот, а не во инстаграм генерацијата?
Автоматски споено мислење:

Можеби си во право, но сепак ко да ми фали нешто. 2003 та - 2004 та тој период некаде во МНТ или ЛаФабрик или ватевер секоја недела имаше журки. Почнувајќи од Четврток до Недела беше фул, ама фул фул да треба да ги делат на џуниор и сениор забави, тоа се цирка 400 - 500 луѓе во една просторија. Можеби и сега е така не викам не, само нит имам слушнато дека некој промовира некој диџеј или сл., може све на шабанарија се ориентирало... Што не значи дека е подобро, убавината на ноќниот живот во Скопје беше тоа што имаше избор, односно за секој по нешто. Пошто сега нит диџеи гледам, нит па гледам дека странски или наши бендови имаат настапи. Освен ако за музика не се подразбира турбофолк рап, во Македонија не сум сигурен дека некој се занимава со музика серизоно, у смисол настапи и слично, и зборам за периодот пред да почне короната? Рок Фест, Таксират исто ко да ми фалат, не сум сигурен дали се одржуваат?
Задњи години, пред ковид, најраширен жанр беше техно по дискотекиве. Има и наши дј, се носат и звучни имиња од странство.
Си постои таксират, за рок фест не сум сигурен. Реално рок не е популарно сега. Младиве слушаат трап, овој турбофолк рап што го викаш, електронска музика, и турбфолк офкорс. И такви артисти искачаат.
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.369
Поени од реакции
7.108
Покрај ова со собиранките, да додадам и дека не толку одамна, ми се чини некаде до 2010 година отприлика, имаше многу дечки што пробуваа да направат нешто авторско, нешто свое, макар и да немаа премногу талент. И тоа го правеа повеќе од ќеф, не толку за заработка. Јас конкретно повеќе ја пратев метал сцената од тоа време. Само во релативно помал град имаше барем по 3-4 бенда кои покрај што свиреа кавери правеа и своја музика, снимаа демо снимки и настапуваа по паркови. Знам дека доста дечки се пробаа и на рап сцената, и таму се правеа интересни аматерски обиди. Можам па да замислам како било во Скопје тоа време.

Сега скоро ништо не се дешава на тој план. Еве во последните години од мојот град ми текнува само на еден дечко кој направи неколку интересни рап песни и ги промовираше по интернет. Пак ќе речам, сега има поголем простор за промоција а има се помала заинтересираност...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.934
Поени од реакции
12.185
Покрај ова со собиранките, да додадам и дека не толку одамна, ми се чини некаде до 2010 година отприлика, имаше многу дечки што пробуваа да направат нешто авторско, нешто свое, макар и да немаа премногу талент. И тоа го правеа повеќе од ќеф, не толку за заработка. Јас конкретно повеќе ја пратев метал сцената од тоа време. Само во релативно помал град имаше барем по 3-4 бенда кои покрај што свиреа кавери правеа и своја музика, снимаа демо снимки и настапуваа по паркови. Знам дека доста дечки се пробаа и на рап сцената, и таму се правеа интересни аматерски обиди. Можам па да замислам како било во Скопје тоа време.

Сега скоро ништо не се дешава на тој план. Еве во последните години од мојот град ми текнува само на еден дечко кој направи неколку интересни рап песни и ги промовираше по интернет. Пак ќе речам, сега има поголем простор за промоција а има се помала заинтересираност...
Ана О не беа од Кочани?
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.044
Поени од реакции
17.780
Ne moze da ima kultura koga pola kosovo go sobra, pola makedonija, i glumi nekakva gnasna zagadena amalgamacija na siot dzgan.

Isto taka, klaberskata generacija umre, mladite generacii se skoro kompletno prefrleni na socijalni mrezi.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.787
Поени од реакции
9.816
Одете пред Бисер навечер и видете дали не се собираат по клупи. Кога поминувам од таму се осеќам како на екскурзија да сум.
Баш е вратено тоа дремење на клупи со пандемијава, не дека претходно не се седеше ама не како во еков на пандемијава.

Повеќе е изумрено клубското движење. Пред да почне пандемијава во Скопје местата за излагање се броеа на прст и претежно се места каде што се пушта трап. Каде и да отидеш мора да го слушаш тој јебан трап, многу глупа музика е тоа шала на страна.
Српското повеќе го префрлија во кафичи како Дежа Ву, Мош и такви места.
Рок можеше да најдеш само во барови кои работат до 12саат и послем Салун и Маракана.
Рап веќе нигде не можеш да најдеш или па ја не слушам тоа па не сум барал. Едино летната Хавана што пушта летоска во понеделник.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
12.334
Одете пред Бисер навечер и видете дали не се собираат по клупи. Кога поминувам од таму се осеќам како на екскурзија да сум.
Баш е вратено тоа дремење на клупи со пандемијава, не дека претходно не се седеше ама не како во еков на пандемијава.

Повеќе е изумрено клубското движење. Пред да почне пандемијава во Скопје местата за излагање се броеа на прст и претежно се места каде што се пушта трап. Каде и да отидеш мора да го слушаш тој јебан трап, многу глупа музика е тоа шала на страна.
Српското повеќе го префрлија во кафичи како Дежа Ву, Мош и такви места.
Рок можеше да најдеш само во барови кои работат до 12саат и послем Салун и Маракана.
Рап веќе нигде не можеш да најдеш или па ја не слушам тоа па не сум барал. Едино летната Хавана што пушта летоска во понеделник.
Пред Јане Сандански/паркот на езерата повеќе се собираат и секоја вечер џандари ги замараат. Пред Бисер се собираат ради Силбо... Да ти ебам искачањето кога настанот на вечерта е кога ќе си земеш вртена пита со месо. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom