Млада нула култура

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.721
Поени од реакции
1.107
Немаме некоја младинска култура, кога и да го видам Скопје, главен град, празни улици, полни кафичи, ме разочарува.
И тие евенти се супер, но дали може некој евент да произлезе од младите за младите без да чекаме големиот чичко да ни направи да ни е забавно?
Карпош ноќе 23 часот, пред полицискиов час, полно групи млади луѓе имаше.
Окулу Електро, по тоа паркчињата меѓу зградите, окулу Универзална, Силбо...
По 5, 7, 15, 23 луѓе, групи...
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.025
Поени од реакции
2.410
Култура не е само алтернативната сцена, туку ги сочинува сите социјални елементи. И седење у кафичи е дел од културата. Има култура, дури и повеќе подкултури, само со COVID-19 сѐ се умртве. Пред COVID-19 имаше дури и мал бум.

За алтернативци имаше доста места, некои се затворија, ама се појавија нови. Такви беа Апсинт Бар кој се затвори, ама се отвори Апсинт Галери. Менада затвори, ама се отвори Котур. Ла Кања, МКЦ, Шортбас, Паблик Рум, Бруклински за џезери и многу други места правеа дешавки. Скопски Филмски Фестивал, Филозофски Филмски Фестивал, Земјотрес, настани на Школка, Под земја полесно се дише - се неколку примери за настани на алтернативната сцена. 103 организираше милион ствари, во радио и надвор од радио. Парк, Плочник, Соборна, Форум, СФ, итн., вриеа (и вријат). Има и алтернатива кафани, ко Куќа и Барик (со џез музика, Дејвид Боуви и Стинг! :D ). Имаше и доста изложби/проекции. Врвот на афтерскиот постмодернизам беше 50-60 - на една маса седат Давид, Ѓорѓи 103 и Иван; на друга маса имаш некои сумњиви фаци од Кисела Јабука со транџа проститутка, на трета маса мафијаши од Германија - у 3 саат сабајле. Кога сме кај афтери, Балет, Браво (ова и за рокенрол фаци си беше стандард) итн. А кога сме кај рокенрол, Биртија Паб, Браво, Олд Скул, Лед Цепелин, Круг, Ван Гог, Гарсон итн.

Дебар Маало си го има и алтернативниот и шабанскиот вајб. За фенси фаци Каза, Кино Карпош итн. Боеми и алтернативци на Боемската, со све Наџак, Лајка, Барик и др. Чаршија имаше секакви места, од латино дешавки у Алур, до Ракија Бар и Пивница фазон.

Техно сцената почна да зима замав. Од кич техно клубови ко 12-12 и Станица 26, до -1, Шортбас и Епицентар - викаа артисти ко Мис Китин и Деди Џи. Транс сцената почна да пркнува - Форестделик правеа журки у Грув Кафе, Козјак, Охрид итн. И у Капан Ан имаше транс. Баслаб правеа ДнБ журки.

Трап не слушам, ама глеам дека имаше доста трап настани. За нормална раја си имаше Маракана, Хавана, кеј... Имаше и настани за поширока публика ко Земјотрес, Таксират, Пиво Ленд, Виноскоп...

Поентата е дека имаше култура, само треба да знаеш каде да излагаш. Ако вака само си шеташ и глеаш како младите само седат у кафич - ќе ти изглеа дека нема култура.
 
Член од
9 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Читав пост на @Црноризец Храбар објавен во 2015та.
Речиси скоро сите го опишуваме истото сценарио, а релевантно е денес колку што било тогаш.

На тоа што сакам да дојдам е...
Немаме некоја младинска култура, кога и да го видам Скопје, главен град, празни улици, полни кафичи, ме разочарува.
Дали јас не сум запознаен, но не би рекол, се уште сум млад но еве, не гледам млади.
Не гледам некое движење, не гледам некоја креација, некоја глазба. (како што го слушам стариот во минатото со панк/рок сцени и колку само кул живот воделе)

Градот, не ми изгледа поразличен од некоја си сива далеку-источна рускоговорителна вукојебина. (зборам за јавните места)
И ова не го кажувам сега, ради вирусов, вирусот не е темата тука, ова го гледам уште предтоа.
Единствените излагања се(биле и се надевам барем тие пак да бидат) МКЦ, кафич, во клуб, или наједноставното што сите млади го правиме социјалка надвор в парк.
И тие евенти се супер, но дали може некој евент да произлезе од младите за младите без да чекаме големиот чичко да ни направи да ни е забавно?

Дали може да се развие некоја култура меѓу младината?
Како можеме да го направиме
Читав пост на @Црноризец Храбар објавен во 2015та.
Речиси скоро сите го опишуваме истото сценарио, а релевантно е денес колку што било тогаш.

На тоа што сакам да дојдам е...
Немаме некоја младинска култура, кога и да го видам Скопје, главен град, празни улици, полни кафичи, ме разочарува.
Дали јас не сум запознаен, но не би рекол, се уште сум млад но еве, не гледам млади.
Не гледам некое движење, не гледам некоја креација, некоја глазба. (како што го слушам стариот во минатото со панк/рок сцени и колку само кул живот воделе)

Градот, не ми изгледа поразличен од некоја си сива далеку-источна рускоговорителна вукојебина. (зборам за јавните места)
И ова не го кажувам сега, ради вирусов, вирусот не е темата тука, ова го гледам уште предтоа.
Единствените излагања се(биле и се надевам барем тие пак да бидат) МКЦ, кафич, во клуб, или наједноставното што сите млади го правиме социјалка надвор в парк.
И тие евенти се супер, но дали може некој евент да произлезе од младите за младите без да чекаме големиот чичко да ни направи да ни е забавно?

Дали може да се развие некоја култура меѓу младината?
Како можеме да го направиме тоа?
За жал М нема од денешнава младина. Скроз го имаат изгубено чувството што значи да си млад и да уживаш у секој момент од тој период. Не знаат дека низ тој дел од животот се поминува само еднаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom