Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 215 50,7%
  • Не

    Гласови: 209 49,3%

  • Вкупно гласачи
    424

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
...дали може да размислиме со сопствени глави без да постираме туѓи мислење?

...еве погледни го видеото од парва, Месечината еднаш ротира околу Земјата без да ротира околу своја оска, па затоа од исто место од Земјата сме гледале ист дел од Месечина, ама Земјата како што гледам не ротира е статична, за да после Месечината побајаги врти околу своја оска и околу Земјата како сателит.

... и сега јас треба да се убедам да различна маса Земја и помалата Месечина, двете да кружат околу сопствена оска, а Месечината дополнително околу Земјата да се гледа ист релјеф на Месечина не е изводливо, дали се сложуваш?

...твоите поставени примери на ,,синхрона ротација'' не ни открива дали тие што се гледаат со иста страна ротираат околу сопствена оска и дополнително кружат како сателит околу планетата или само статично врти како сателит околу планетата?
Го погледнав видеото на Парва, и тоа одлично го објаснува цел феномен. Се гледа Greenland од перспективата, така да како и да се заврти планета Земја ја гледа Месечината во истото лице. Тоа е затоа што еден ден на Месечината е 27-28 дена исто со ротацијата на Месечината околу Земја. Незнам што заглави во тоа дека планетата Земја не се врти на видеото. Поентата е да се види како се движи Месечината, не Земја. Како и да се заврти Земја истиот е феномен, и на Greenland и во Argentina истиот рељеф се гледа на Месечината. Русите направија снимки во 1959та со Луна 3 на далечниот дел од Месечината.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
Како прво, не сум атеист. Ако имам различно гледање од тебе за Религија не го прави мојот став грешен. Медицината постои за да се лекуваат луѓето. Јас те прашав каде е тоа во Библијата тоа напишано, да ми објасниш повеќе, не смеам такво прашање да прашам изгледа, сега виткаш кичма кога не знаеш да одговориш.
Нема(м) потреба од виткање кичма.

Повели:

„...и големи маки беше претрпела од мнозина лекари, потрошила се‘ што имала и никаква полза не видела, а и‘ стана дури уште полошо...„.
Марко, 5.26.

„...Ве поздравува Лука, возљубениот лекар, и Димас...„.
Колосјаните 4.14.
Автоматски споено мислење:

Тоа со барањето донации е последица на совршениот комунизам што си го имавме последните 50 години. Корупцијата е виновна за тие цени и плачењето што е наоколу. Колку доктори и инженери заминаа заради таа корупција, за тоа ќе си ги прашаш тие што ги гласаш, не мене.
Само потврдуваш дека медицината одамна ја напуштила Хипократовата заклетва...
Автоматски споено мислење:

Ја фалам медицината да, ај постави му го истово прашање на луѓе што имаат родители што се единствено живи заради тие научни достигања. Стентови на срце, операција на рак, пресадување органи и слични многу комплицирани медицински работи. Дали тие ќе го делат твоето затуцано мислење со вадење заби и зарастување на скршени коски.
Само го потврдуваш она кое веќе го напишав-медицината е најефикасна таму дека е наједноставна (во лекувањето).
Автоматски споено мислење:

Ако мене ми притреба хируршки зафат, си имам приватно медицинско осигурување што ќе си ја заврши работата. Не чекам од друг.
Одлично! Значи, за и со пари се‘ е можно, а етиката, која ја „онадуе„...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
...кога ќе видам ваква фотка,темно небо без ѕвезди веднаш се присетувам на еден документарец кој се мачеше да објасни зошто ,,кога човек е на Месечина" не ги гледа ѕвездите ниту излегува на снимка, за разлика кога е на Земја и погледнува нагоре, доста неубедливи барем за мене.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
...кога ќе видам ваква фотка,темно небо без ѕвезди веднаш се присетувам на еден документарец кој се мачеше да објасни зошто ,,кога човек е на Месечина" не ги гледа ѕвездите ниту излегува на снимка, за разлика кога е на Земја и погледнува нагоре, доста неубедливи барем за мене.
Мене ме интересира кога @YuZe ќе види ваква фотка:
Screenshot_2024-07-02-09-56-47-13_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
...што му доаѓа прво на памет? :pos:
Автоматски споено мислење:

YuZer name кај си чоек? :pos:
Screenshot_2024-07-02-10-02-02-78_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

Поентата е да се види како се движи Месечината, не Земја.
Па ти си имал поента море чоек... :pos:
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
Месечината е направена од сирење, не се секирајте.

Нема(м) потреба од виткање кичма.

Повели:

„...и големи маки беше претрпела од мнозина лекари, потрошила се‘ што имала и никаква полза не видела, а и‘ стана дури уште полошо...„.
Марко, 5.26.

„...Ве поздравува Лука, возљубениот лекар, и Димас...„.
Колосјаните 4.14.
Ич не виткаш, само колути правиш, ако.
Само потврдуваш дека медицината одамна ја напуштила Хипократовата заклетва...
Ако не си писмен и не знаеш како работи Демократија, си ги изгласа тие што ја напуштија Хипократовата. Не падна од небо тоа. Тоа гревче на твоја душа ќе си седи.
Само го потврдуваш она кое веќе го напишав-медицината е најефикасна таму дека е наједноставна (во лекувањето).
Се надевам дека нема да ти треба поголем медицински зафат, оти мозочето ми ти е испрано како пролетен јорган.

...кога ќе видам ваква фотка,темно небо без ѕвезди веднаш се присетувам на еден документарец кој се мачеше да објасни зошто ,,кога човек е на Месечина" не ги гледа ѕвездите ниту излегува на снимка, за разлика кога е на Земја и погледнува нагоре, доста неубедливи барем за мене.
Незнам зошто пробувале да ти објаснат. Треба да имаш капацитет за да сватиш. Холограм е да.

Спасе, пред нос да тие нема да го сватиш, не пробувам повеќе со тебе, чим не знаеш да видиш нешто што не е напишано од прво одделенци. Седи си затуцан.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Месечината е направена од сирење, не се секирајте.

Ич не виткаш, само колути правиш, ако.
Ако не си писмен и не знаеш како работи Демократија, си ги изгласа тие што ја напуштија Хипократовата. Не падна од небо тоа. Тоа гревче на твоја душа ќе си седи.
Се надевам дека нема да ти треба поголем медицински зафат, оти мозочето ми ти е испрано како пролетен јорган.

Незнам зошто пробувале да ти објаснат. Треба да имаш капацитет за да сватиш. Холограм е да.

Спасе, пред нос да тие нема да го сватиш, не пробувам повеќе со тебе, чим не знаеш да видиш нешто што не е напишано од прво одделенци. Седи си затуцан.
...види го, зашто не коментираш како човек, дебатираме тука, биди посериозен немој да вреѓаш, зарем тебе ти се нормални овие „научни“ објаснувања, за мене не се, еве јас за све се сложувам со новата технологија и наука, ама има многу дупки во размислувањето конкретно за денешнава Месечина што не ми ги процесуира мозокот и да го чекира дека држи вода,

...ајде пробај со свои зборови да објасниш зошто астронаутите кои биле на Месечина не гледале ѕвезди, а околниот универзум во темница, а ниту Земјата не ја гладаат, ама важно селфие и движењето нивно на месечинското тло е направено, тебе ти врви ова ситуација?

...Што врска има „треба да имаш капацитет“ за да сватиш, ами ако си запознат со логиката не ти треба капацитет, не учиме тука законите на физика и математика и формулите на ротирање, па ете нема капацитет да ги запамтиме, проста логика не прифаќа вакво објаснување, мозокот трокира вели...нешто не е во ред, те заебава некој! :toe:

П.С.
Дали си запознат со концертот на АББА во најнова холограм техника?

 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
@bijons


Прашање до тебе Лолобриџида.
Ако е холограм,кој ни га креира сфе тој,кој сака за ич ништо да ни гу прикаже погрешну перцепцију за небо?
Наса официјални постои од пеес осму.Месечина на наше небо постои скоро исто сс нас.Ако сакаш и ке ти објасну како е настанала Месечина.А месечине на други планете постоиф ли?
Значи у Кокино пред 3900 године,људи су знале сфе за Месечину,циклуси,миклуси,еклипсе,почетци на сезоне,а ск ти и Зурла и Пророк најде сте се ултра паметни и скептични за Месечину.

Зшто не сте скептични за религију,докази за бога,зшто имате двојни аршини.
Наука е емпириска,колко и да мислите дека некој гу креира и ни пере мозак.
А религија? Она е бајковита,не емпириска,недокажана и па цфрсто вртуете у њума.Зшто?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.721
Поени од реакции
23.820
Тоа објаснува дека ниту земјата а ниту месечината се вртат. Месечината кружи над рамна земја без да го промени лицето. Месечината не е физичко тело туку светлина која се создава сама од себе. Затоа што кога ќе се спореди дневна со ноќна месечина релјефот е скоро ист и дури низ месечината може да се види другата страна односно месечината е проѕирна.
Сигурно и на темната страна на месечината има нацистичка база во форма на свастика каде што е избеган Хитлер со Ева Браун и со најблиските соработници.
За некоја година кај и да е пак ќе направат инвазија врз Европа. И така цела Европа е напунета со црнчиша и арапишта ќе треба да ја зачистат.
 
  • Хаха
Reactions: wot

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
...види го, зашто не коментираш како човек, дебатираме тука, биди посериозен немој да вреѓаш, зарем тебе ти се нормални овие „научни“ објаснувања, за мене не се, еве јас за све се сложувам со новата технологија и наука, ама има многу дупки во размислувањето конкретно за денешнава Месечина што не ми ги процесуира мозокот и да го чекира дека држи вода,

...ајде пробај со свои зборови да објасниш зошто астронаутите кои биле на Месечина не гледале ѕвезди, а околниот универзум во темница, а ниту Земјата не ја гладаат, ама важно селфие и движењето нивно на месечинското тло е направено, тебе ти врви ова ситуација?

...Што врска има „треба да имаш капацитет“ за да сватиш, ами ако си запознат со логиката не ти треба капацитет, не учиме тука законите на физика и математика и формулите на ротирање, па ете нема капацитет да ги запамтиме, проста логика не прифаќа вакво објаснување, мозокот трокира вели...нешто не е во ред, те заебава некој! :toe:

П.С.
Дали си запознат со концертот на АББА во најнова холограм техника?

Страстно се изразив, можеби требаше со повеќе усул. Не е работата за да се научни или не, може да се сватат ако се проба на чиста логика. Истите прашања што ги имаат сите ги имам и јас, али ако нешто има логика, обично е вистина, плус сум ги видел во музеј на НАСА (макета на ротацијата или нешто така, одамна беше). За ротирањето на месечината, на видеото убаво е илустрирано како ќе биде ако не се врти Месечината на своја оска (првата анимација) , ако се врти со иста брзина како Земја (24 саати ротација околу својата орбита и втората анимација) и 3тата анимација ја има со синхронизација како што реално е. Месечината орбитира околу Земја 27-28 дена, исто и толку време и треба да се заврти околу својата оска. Знам дека значи чудно ама погледни го забавено видеото на Парва и анализирај го, ќе видиш дека има логика.

Не е работата што може астронаутите да видат, туку што може да се зачува на медиум со камера. Не ги гледаме ние сликите преку очите на астронаутите, туку преку камерата што ја носеле. Видеото второ од Парва го објаснува ова подобро од јас што можам да го објаснам.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
Месечината е направена од сирење, не се секирајте.

Ич не виткаш, само колути правиш, ако.
Ако не си писмен и не знаеш како работи Демократија, си ги изгласа тие што ја напуштија Хипократовата. Не падна од небо тоа. Тоа гревче на твоја душа ќе си седи.
Се надевам дека нема да ти треба поголем медицински зафат, оти мозочето ми ти е испрано како пролетен јорган.

Незнам зошто пробувале да ти објаснат. Треба да имаш капацитет за да сватиш. Холограм е да.
Младиќу,

ај оди порасни, прочитај некој буквар па дој на муабет...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Месечината орбитира околу Земја 27-28 дена, исто и толку време и треба да се заврти околу својата оска.
...кој тоа ,,го виде" и точно го пресмета, за да јас уназад толку години го гледам истиот релјеф на Месечината од Земјата?
Не е работата што може астронаутите да видат, туку што може да се зачува на медиум со камера. Не ги гледаме ние сликите преку очите на астронаутите, туку преку камерата што ја носеле.
...и ти веруваш во камера што ја носеле? еве јас да бев астронаут цело време камерата ќе ја насочев кон Земјата да го доловам моето одалечување од неа, а не да снимам карпесто тло што не ми дава ништо доказно дека е месечинското тло.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
За ротирањето на месечината, на видеото убаво е илустрирано како ќе биде ако не се врти
Само на видеото се врти чисто за информација и да си немаш друга мисла. Кога сакаш и колку сакаш навечер зјапај во месечината или сликај и ќе гледаш една те иста шара. А тоа дека шарата можеш да ја видиш и со голо око е доказ дека месечината не е оддалечена 300 000 км.од земјата и тоа да си знаеш.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
...кој тоа ,,го виде" и точно го пресмета, за да јас уназад толку години го гледам истиот релјеф на Месечината од Земјата?
Кеплер, математичар и астрономер од 17 век.

...и ти веруваш во камера што ја носеле? еве јас да бев астронаут цело време камерата ќе ја насочев кон Земјата да го доловам моето одалечување од неа, а не да снимам карпесто тло што не ми дава ништо доказно дека е месечинското тло.
Муабето е налик на no true Scotsman fallacy. Ако се фокусираа на ѕвездите со објективот, тогаш ќе викаше оти не ја снимиле површината.
Автоматски споено мислење:

Само на видеото се врти чисто за информација и да си немаш друга мисла. Кога сакаш и колку сакаш навечер зјапај во месечината или сликај и ќе гледаш една те иста шара. А тоа дека шарата можеш да ја видиш и со голо око е доказ дека месечината не е оддалечена 300 000 км.од земјата и тоа да си знаеш.
Дечки Галилео ова знаел дека не е така, од 1609та. Али ти си религиозен зелот, како тие што го гонеле, па не ми е ни чудно дека уште истото мислење го имаш како тие во 17ти век.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom