Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 215 50,7%
  • Не

    Гласови: 209 49,3%

  • Вкупно гласачи
    424

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
Ме разбираш @YuZe ?
Прегледај го приврзокот 422176
Автоматски споено мислење:


Куде те најде па тебе ? Ај иди легињај јутре си на работу...
Не сам Зуки,слободан сам јутре.
А и овакој сам си слободан у мај мајнд.Не треа да посту,не треа да се крсту кд ке пројду куде цркфу,не треа да глеам глупи амерички брејнваш видеа,не треа да палу сфеќу за овој,за оној,да си викам среќан празник.
Живот е празник,празнуј га,живи га,ништо не се знае,ништо не е докажано.И што мора ск ја да се воду според некоју си књигу напишану од исперени мозоци или халуцинатори.Не бе Зуки,ке си живу ја како сакам,сс мои разумни правила и принципи.

Ја и ти и у андерворлд ке се давимо за исти прашања.Одвај чекам да те виду негде куде луташ и да ти кажу.... "Кажа ли ти,видиш дека не постои господ и земња не е рамна".
:icon_mrgr:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Ме исмеваш дека верувам во бог? Во НАСА не треба да верувам, сум бил во Хјустон, постои.
Смешен си дека во исто време веруваш во Бог ама и во НАСА. Тие две нешта не идат заедно. Затоа ти пратив ова да го преслушаш:
Автоматски споено мислење:

Не сам Зуки,слободан сам јутре.
А и овакој сам си слободан у мај мајнд.Не треа да посту,не треа да се крсту кд ке пројду куде вркфу,не треа да глеам глупи амерички брејнваш видеа,не треа да палу сфеќу за овој,за оној,да си викам среќан празник.
Живот е празник,празнуј га,живи га,ништо не се знае,ништо не е докажано.И што мора ск ја да се воду според некоју си књигу напишану од исперени мозоци или халуцинатори.Не бе Зуки,ке си живу ја како сакам,сс мои разумни правила и принципи.

Ја и ти и у андерворлд ке се давимо за исти прашања.Одвај чекам да те виду негде куде луташ и да ти кажу.... "Кажа ли ти,видиш дека не постои господ и земња не е рамна".
:icon_mrgr:
Важи бе ја ти и @Ska Maniac ќе се видимо у Куманово на пиво ако се договоримо.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
Смешен си дека во исто време веруваш во Бог ама и во НАСА. Тие две нешта не идат заедно. Затоа ти пратив ова да го преслушаш:
Автоматски споено мислење:


Важи бе ја ти и @Ska Maniac ќе се видимо у Куманово на пиво ако се договоримо.
Зуки,не у Куманово,не у Скопје,ако сакаш и у Пехчево ке се видимо,ке испиемо по две три и ке си кажемо што си иамо.
Ја ти викам,иако не сам според ваш кодекс,немора да значи дека сам лош и ке се тепам.Не,него ке се тепамо сс дебате.

Изрази жељу,ја и Ска смо спремни.
Накрај пијани и гушнати,ке дожвимо астралну проекцију,ке се демантирамо сфи троица хаха.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Ја ти викам,ако не сам според ваш кодекс,немора да значи дека сам лош и ке се тепам.Не,него ке се тепамо сс дебате.
Не ни помисли на такво нешто. Тепачке су само за на форум ја ве покани за на пиво а не да исправљамо криве дрине :pos:
Автоматски споено мислење:

ако сакаш и у Пехчево ке се видимо
Куде га најде да га ебу? :pos:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
Па не га најде,не ни постои,не е докажано,исто како господа хаха.Бш затој,Пехчево постои само у астралну проекцију,проектитано е од нас,мисловно,у три де,за да биде поинтересно.

Жими сфе дај да организирамо,страрно тамо да се видимо.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Еј луѓе оваа тема за слетување на месечината ми е сомнителна ја лично не верувам дека е можно да се слета затоа што месечината не е ни физичко тело за да може да се слета. Преку ден може низ неа да се види небото што значи не е физички објект туку светлина која сама од себе се создава.
Автоматски споено мислење:

Жими сфе дај да организирамо,страрно тамо да се видимо.
Здравје накај Октомври сега сум у странство на печалКа.
Screenshot_2024-07-02-00-41-01-40_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
Автоматски споено мислење:

Ме исмеваш дека верувам во бог? Во НАСА не треба да верувам, сум бил во Хјустон, постои.
Двете работи не одат заедно си ги помешал лончињата... Не те исмевам ако веруваш во Бог ама не може во исто време да и веруваш и на НАСА. Пошто НАСА ти е Хелиоцентризам и Атеизам. Дали ме разбираш сега?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
FullMoon2010.jpg

...не многу често Месечината ја фотографирам со максимално зголемување т.е зумирање.
...ама ми е досадна затоа што буквално секогаш ама баш секогаш релјефот на Месечината ми е ист, се разликува само по тоа дали е цела (полна) или полумесечина,

200w (1).gif

...ако се зема фактите дека ние на Земјата кружиме и околу своја оска и околу Сонцето, а Месечината како сателит околу Земјата кружи, е како се стрефнува ист релјеф да се гледа?

770bc1a83cbe579c1407b8d34bb587f6.gif

...споредувам сите фотографии со цела полна Месечина направени во разни повеќе одалечени локации, различно време, различно годишно доба, сите се исти Месечина со ист релјеф, како тоа се објаснува често се прашувам? :toe:

CSO.gif
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
...не многу често Месечината ја фотографирам со максимално зголемување т.е зумирање.
...ама ми е досадна затоа што буквално секогаш ама баш секогаш релјефот на Месечината ми е ист, се разликува само по тоа дали е цела (полна) или полумесечина,

...ако се зема фактите дека ние на Земјата кружиме и околу своја оска и околу Сонцето, а Месечината како сателит околу Земјата кружи, е како се стрефнува ист релјеф да се гледа?

...споредувам сите фотографии со цела полна Месечина направени во разни повеќе одалечени локации, различно време, различно годишно доба, сите се исти Месечина со ист релјеф, како тоа се објаснува често се прашувам? :toe:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
споредувам сите фотографии со цела полна Месечина направени во разни повеќе одалечени локации, различно време, различно годишно доба, сите се исти Месечина со ист релјеф, како тоа се објаснува често се прашувам?
Тоа објаснува дека ниту земјата а ниту месечината се вртат. Месечината кружи над рамна земја без да го промени лицето. Месечината не е физичко тело туку светлина која се создава сама од себе. Затоа што кога ќе се спореди дневна со ноќна месечина релјефот е скоро ист и дури низ месечината може да се види другата страна односно месечината е проѕирна.
Screenshot_2024-07-02-02-24-08-27_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg Screenshot_2024-07-02-02-23-29-08_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg Screenshot_2024-07-02-02-22-59-68_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
Одговор како ѓупците од на тепсија на Баиро.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
...не постои таква синхронизација Земјата околу своја оска и Месечината околу Земјата , а на твојот приказ Земјата е централно статична, а се врти само Месечината околу неа не држи!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
А тој што го правел смешниов приказ не го земал во предвид "вртењето на земјата" :pos:
...а бе збунета сум по толку години наука, а што не штима некои работи не штимаат рака на срце, ќе испадне Месечината холограм, а овие слетале :facepalm:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
...не постои таква синхронизација Земјата околу своја оска и Месечината околу Земјата , а на твојот приказ Земјата е централно статична, а се врти само Месечината околу неа не држи!
Еве ти 3 примери од сателити во Сончевиот систем што ротираат на исти принцип.

  • Ио (Јупитер):
    • Синхрона ротација: Ио е највнатрешниот од Галилеевите сателити на Јупитер и има синхрона ротација, што значи дека истата страна на Ио секогаш е свртена кон Јупитер.
    • Карактеристики: Ио е најактивниот вулкански објект во Сончевиот систем, со повеќе од 400 активни вулкани.
  • Европа (Јупитер):
    • Синхрона ротација: Европа, исто така, има синхрона ротација со Јупитер, што значи дека истата страна на Европа секогаш е свртена кон Јупитер.
    • Карактеристики: Европа е позната по својот леден покрив и постоењето на подземен океан под него, што го прави интересен за истражување на можниот живот.
  • Титан (Сатурн):
    • Синхрона ротација: Титан, најголемиот сателит на Сатурн, исто така има синхрона ротација, што значи дека истата страна на Титан секогаш е свртена кон Сатурн.
    • Карактеристики: Титан има густа атмосфера и езера од течен метан и етан на својата површина, што го прави единствениот сателит во Сончевиот систем со значителна атмосфера и стабилни течности на површината.
Автоматски споено мислење:

...а бе збунета сум по толку години наука, а што не штима некои работи не штимаат рака на срце, ќе испадне Месечината холограм, а овие слетале :facepalm:
Не не, од сирење е направена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Еве ти 3 примери од сателити во Сончевиот систем што ротираат на исти принцип.

  • Ио (Јупитер):
    • Синхрона ротација: Ио е највнатрешниот од Галилеевите сателити на Јупитер и има синхрона ротација, што значи дека истата страна на Ио секогаш е свртена кон Јупитер.
    • Карактеристики: Ио е најактивниот вулкански објект во Сончевиот систем, со повеќе од 400 активни вулкани.
  • Европа (Јупитер):
    • Синхрона ротација: Европа, исто така, има синхрона ротација со Јупитер, што значи дека истата страна на Европа секогаш е свртена кон Јупитер.
    • Карактеристики: Европа е позната по својот леден покрив и постоењето на подземен океан под него, што го прави интересен за истражување на можниот живот.
  • Титан (Сатурн):
    • Синхрона ротација: Титан, најголемиот сателит на Сатурн, исто така има синхрона ротација, што значи дека истата страна на Титан секогаш е свртена кон Сатурн.
    • Карактеристики: Титан има густа атмосфера и езера од течен метан и етан на својата површина, што го прави единствениот сателит во Сончевиот систем со значителна атмосфера и стабилни течности на површината.
Автоматски споено мислење:

Не не, од сирење е направена.
...дали може да размислиме со сопствени глави без да постираме туѓи мислење?

...еве погледни го видеото од парва, Месечината еднаш ротира околу Земјата без да ротира околу своја оска, па затоа од исто место од Земјата сме гледале ист дел од Месечина, ама Земјата како што гледам не ротира е статична, за да после Месечината побајаги врти околу своја оска и околу Земјата како сателит.

... и сега јас треба да се убедам да различна маса Земја и помалата Месечина, двете да кружат околу сопствена оска, а Месечината дополнително околу Земјата да се гледа ист релјеф на Месечина не е изводливо, дали се сложуваш?

...твоите поставени примери на ,,синхрона ротација'' не ни открива дали тие што се гледаат со иста страна ротираат околу сопствена оска и дополнително кружат како сателит околу планетата или само статично врти како сателит околу планетата?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom