Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 215 50,7%
  • Не

    Гласови: 209 49,3%

  • Вкупно гласачи
    424

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Ок нема проблем, следен пат кога ќе имаш медицински проблем, оди во црква не во болница. Чим науката е херес за тебе.
Автоматски споено мислење:

Гледам си го тинкате со Пророков и со Лајка, ако глејтеси на јутуб видеа од неписмени, и ќе си останите затуцани. Кога не знаете што е референца, само ќе ве исмевам. А поголем мајмун од тебе, тешко.
Ти си генетски испрдок од космосот и треба да се гордееш со тоа остави не нас неупатените :pos:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
Ти си генетски испрдок од космосот и треба да се гордееш со тоа остави не нас неупатените :pos:
Ахам да, пак верувај си во 2ро оделенци на јутуб, затуцан еден.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Ахам да, пак верувај си во 2ро оделенци на јутуб, затуцан еден.
Ти си затуцан пошто не знаеш како настанал испрдокот... После испрдокот некој ја усрал целата наука со недокажани појави и сега е гомна и лајна од неповрзани глупости каде до ден денес т.н научна фела не може да дефинираат како е настанат испрдокот што се случил пред 3-14 милијарди години еееј некој го пресметал и тоа :pos:
Колку треба да си глуп да веруваш во случајна експлозија во т.н "биг-бенг" теорија а да не веруваш дека светот е создаден од интелигентна сила или по нашки Бог? Колку е веројатноста некаква експлозија да создаде нешто а не да разруши? Каде во природата некаква експлозија нешто ќе создаде?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
Ти си затуцан пошто не знаеш како настанал испрдокот... После испрдокот некој ја усрал целата наука со недокажани појави и сега е гомна и лајна од неповрзани глупости каде до ден денес т.н научна фела не може да дефинираат како е настанат испрдокот што се случил пред 3-14 милијарди години еееј некој го пресметал и тоа :pos:
Колку треба да си глуп да веруваш во случајна експлозија во т.н "биг-бенг" теорија а да не веруваш дека светот е создаден од интелигентна сила или по нашки Бог? Колку е веројатноста некаква експлозија да создаде нешто а не да разруши? Каде во природата некаква експлозија нешто ќе создаде?
Знаеш што е разликата помеѓу теорија и факт? Гледам дека немаш ментален капацитет затоа, види побарај некое прваче нека ти го објасни на јутуб.

Како второ, гледам не си писмен, пошто воопшто не спомнав Биг Бенг, јас реков слетувањето на Месечината е факт. Имаше некој мајмунски сон кај што ти се сони дека спомнав Биг Бенг?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
Каде е медицината во Библијата, chapter and verse? Каде се спомнува X-Ray, MRI, операција. Колку што знам не се спомнува операција никаде во Библијата? Си се направил операција?
На поставено прашање одговараш со прашања?...

Ај да ти помогнам...

Медицината не е атеистичка измислица (на твоја жалост...), оти истата постои откако постојат луѓе на Земјава.

Медицината служи само за една работа-да ги „крпи„ слабостите кои ги наследуваме од Адама па до денешниов ден, а тоа се: склоноста кон повреди и склоноста кон болести. За смртта, медицината нема лек, ама има Црквата.

Техничките уреди кои си ги набројал, не се никаков медицински „напредок„, затоа што медицината се‘ уште е најефикасна таму каде се работи за наједноставни медицински зафати-вадење заб и зараснување скршена коска. Се‘ друго е лажење самиот себе.

Еве, ако тебе ти притреба сложен хируршки зафат (јас таков не сум имал до сега...), што ќе сториш? Ќе ја фалиш медицината или ќе плачеш наоколу, барајќи донации со кои ќе платиш сложен хируришки зафтат кој чини 20 000 Евра, а тие пари ги немаш?...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Имаше некој мајмунски сон кај што ти се сони дека спомнав Биг Бенг?
Па тоа се е поврзано... Како е настаната според тебе месечината? Од "биг-бенг" или е Божја креација?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
На поставено прашање одговараш со прашања?...

Ај да ти помогнам...

Медицината не е атеистичка измислица (на твоја жалост...), оти истата постои откако постојат луѓе на Земјава.

Медицината служи само за една работа-да ги „крпи„ слабостите кои ги наследуваме од Адама па до денешниов ден, а тоа се: склоноста кон повреди и склоноста кон болести. За смртта, медицината нема лек, ама има Црквата.

Техничките уреди кои си ги набројал, не се никакод медицински „напредок„, затоа што медицината се‘ уште е најефикасна таму каде се работи за наједноставни медицински зафати-вадење заб и зараснување скршена коска. Се‘ друго е лажење самиот себе.

Еве, ако тебе ти притреба сложен хируршки зафат (јас таков не сум имал до сега...), што
ќе сториш? Ќе ја фалиш медицината или ќе плачеш наоколу, барјаќи донации со кои ќе платиш сложен хируришки зафтат кој чини 20 000 Евра, а тие пари ги немаш?...
Како прво, не сум атеист. Ако имам различно гледање од тебе за Религија не го прави мојот став грешен. Медицината постои за да се лекуваат луѓето. Јас те прашав каде е тоа во Библијата тоа напишано, да ми објасниш повеќе, не смеам такво прашање да прашам изгледа, сега виткаш кичма кога не знаеш да одговориш.

Тоа со барањето донации е последица на совршениот комунизам што си го имавме последните 50 години. Корупцијата е виновна за тие цени и плачењето што е наоколу. Колку доктори и инженери заминаа заради таа корупција, за тоа ќе си ги прашаш тие што ги гласаш, не мене.

Ја фалам медицината да, ај постави му го истово прашање на луѓе што имаат родители што се единствено живи заради тие научни достигања. Стентови на срце, операција на рак, пресадување органи и слични многу комплицирани медицински работи. Дали тие ќе го делат твоето затуцано мислење со вадење заби и зарастување на скршени коски.

Ако мене ми притреба хируршки зафат, си имам приватно медицинско осигурување што ќе си ја заврши работата. Не чекам од друг.

Матеј 25:29 гласи:
"Зашто секому што има ќе му се даде и ќе има изобилие, а од оној што нема ќе му се земе и она што го има."
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Прочитај ја Библијата младиќу таму нигде не се спомнува некаква експлозија,ниту диносауруси или мајмуни. Таму детално е опишано како е создаден светот. Не може во исто време да веруваш во НАСА а да не веруваш во "биг-бенг" пошто Хелиоцентризмот и "биг-бенг" се поврзани. Не може во исто време да бидеш и верник и атеист...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.476
Прочитај ја Библијата младиќу таму нигде не се спомнува некаква експлозија,ниту диносауруси или мајмуни. Таму детално е опишано како е создаден светот. Не може во исто време да веруваш во НАСА а да не веруваш во "биг-бенг" пошто Хелиоцентризмот и "биг-бенг" се поврзани. Не може во исто време да бидеш и верник и атеист...
Какфа зурлетина си тииииии.
А од куде ти тој дека сфе од Библију е тачно,а од други сфети књиге ништо не е тачно?

YuZe брат,нашја си сс кога да садиш краставице.Слабо ги пратиш дискусие сс овија двоица задњи 2-3 године.
Дечки су феномени кои ретко се раѓаф(што е добра работа).
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Ме разбираш @YuZe ?
Screenshot_2024-07-02-00-10-59-11_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:

Какфа зурлетина си тииииии.
А од куде ти тој дека сфе од Библију е тачно,а од други сфети књиге ништо не е тачно?

YuZe брат,нашја си сс кога да садиш краставице.Слабо ги пратиш дискусие сс овија двоица задњи 2-3 године.
Дечки су феномени кои ретко се раѓаф(што е добра работа).
Куде те најде па тебе ? Ај иди легињај јутре си на работу...
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
Прочитај ја Библијата младиќу таму нигде не се спомнува некаква експлозија,ниту диносауруси или мајмуни. Таму детално е опишано како е создаден светот. Не може во исто време да веруваш во НАСА а да не веруваш во "биг-бенг" пошто Хелиоцентризмот и "биг-бенг" се поврзани. Не може во исто време да бидеш и верник и атеист...
Јас верувам дека Бог ја креира цела вселена и ја посеа со живот. Не ни е само оваа планета дадена за населување, туку цел универзум.
Автоматски споено мислење:

Пак со слики од првачиња. Оф леле глуперда.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.736
Поени од реакции
9.301
Јас верувам дека Бог ја креира цела вселена и ја посеа со живот. Не ни е само оваа планета дадена за населување, туку цел универзум.
Автоматски споено мислење:

Пак со слики од првачиња. Оф леле глуперда.
А во исто време веруваш и во НАСА нели? :pos:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.012
YuZe брат,нашја си сс кога да садиш краставице.Слабо ги пратиш дискусие сс овија двоица задњи 2-3 године.
Дечки су феномени кои ретко се раѓаф(што е добра работа).
Знам, ама еве да пробам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom