Медицински и стоматолошки факултет

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Добро де докторе, озбилно си ја сфатив јас работата, само прашав дали можеби има нешто што може така само чисто информативно да се прочита, или да не се обрне гооооолемо внимание, за да не си губам време, и онака малку го имам, а не е само анатомија, се учат и други предмети, нели, а анатомијата е навистина обилна.....:vozbud:
Ако сега имаш малку време верувај во иднина нема да го имаш воопшто, медицината е комплексна наука сака целосно посветување, медицина може да заврши само човек кој навистина е вљубен во медицината, медицината треба да биде твојата визија твојата мисија твоја цел, да се сака со срцето и душата и да биде застапена најмалку во 90% од твоите мисли, треба да копнееш да го осознаеш секое делче од човековото тело треба особено да ја сакаш анатомијата таа е срцето на науката и не треба да се задоволуваш само од она што го имаш во книгата, треба да сурфаш да бараш по библиотеки и проучуваш литература која е надвор од програмата но не е ништо по небитна од она што е предвидено во програмата, секое поимче или делче кое го знеш повеќе те прави чекор пред другите патот на изучување на медицината е ите како трнлив по него се чекори бос, да не се лажеме многу макотрпно е, но ако се има волја и желба се се може, САМО ОНИЕ КОИ СЕ ПРОНАОЃААТ ВО ОВА ШТО ГО НАПИШАВ КЕ УСПЕАТ ДА ИСТРААТ ДО КРАЈ И ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ОДЛИЧНИ ЛЕКАРИ сите други за кратко ке ја променат професијата СРЕЌНО!
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Printf напиша:
Вкупно страници за прв колоквиум се околу 140
Значи ова кога го кажав згрешив, прв колоквиум е Остеологија и Синдезмологија на Рака.

Остеологија е 40 страни, синдезмологија е 20 страни.

Миологија, ангиологија и неврологија на рака (останатите 80 страни од книгата) се за на завршен испит.

Околу 50-60 страни се сега за прв колоквиум.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
хехе па така некако :) Општо кажано анатомија па и не било толку црно, незнам за мене си зборам ако седнеш и загрееш столчето се учи и тоа многу лесно:) само си бара разбирање...многу разбирање...
До сега до тибиа имам научено, денес и неа па ќе видиме утре што ќе предаваат, дали ќе биде со се зглобови нога или без :)
Останатите предмети (сега за сега морфологија и психологија) па и не бараат толку голем ангажман, сепак 50-70 % ако не и повеќе познат ни е материјалот(бар мене )
Ај се гледаме утре:helou:

--- надополнето ---

Ако сега имаш малку време верувај во иднина нема да го имаш воопшто, медицината е комплексна наука сака целосно посветување, медицина може да заврши само човек кој навистина е вљубен во медицината, медицината треба да биде твојата визија твојата мисија твоја цел, да се сака со срцето и душата и да биде застапена најмалку во 90% од твоите мисли, треба да копнееш да го осознаеш секое делче од човековото тело треба особено да ја сакаш анатомијата таа е срцето на науката и не треба да се задоволуваш само од она што го имаш во книгата, треба да сурфаш да бараш по библиотеки и проучуваш литература која е надвор од програмата но не е ништо по небитна од она што е предвидено во програмата, секое поимче или делче кое го знеш повеќе те прави чекор пред другите патот на изучување на медицината е ите како трнлив по него се чекори бос, да не се лажеме многу макотрпно е, но ако се има волја и желба се се може, САМО ОНИЕ КОИ СЕ ПРОНАОЃААТ ВО ОВА ШТО ГО НАПИШАВ КЕ УСПЕАТ ДА ИСТРААТ ДО КРАЈ И ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ОДЛИЧНИ ЛЕКАРИ сите други за кратко ке ја променат професијата СРЕЌНО!
Верувај премногу се најдов...искрено малку самобендисано али верувам во себе..се сметам како издржлива личност и знам дека нема да потклекнам...за др. сегменти во животот моментално не ми се приоритет-прво изгради се како личност(веќе сме делумно-ова е завршетокот) после има време за се-нормално потребна ти е подршка од околина :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Има некој нешо семинарска по Медицинска етика????
 
P

Patience

Гостин
Ако сега имаш малку време верувај во иднина нема да го имаш воопшто, медицината е комплексна наука сака целосно посветување, медицина може да заврши само човек кој навистина е вљубен во медицината, медицината треба да биде твојата визија твојата мисија твоја цел, да се сака со срцето и душата и да биде застапена најмалку во 90% од твоите мисли, треба да копнееш да го осознаеш секое делче од човековото тело треба особено да ја сакаш анатомијата таа е срцето на науката и не треба да се задоволуваш само од она што го имаш во книгата, треба да сурфаш да бараш по библиотеки и проучуваш литература која е надвор од програмата но не е ништо по небитна од она што е предвидено во програмата, секое поимче или делче кое го знеш повеќе те прави чекор пред другите патот на изучување на медицината е ите како трнлив по него се чекори бос, да не се лажеме многу макотрпно е, но ако се има волја и желба се се може, САМО ОНИЕ КОИ СЕ ПРОНАОЃААТ ВО ОВА ШТО ГО НАПИШАВ КЕ УСПЕАТ ДА ИСТРААТ ДО КРАЈ И ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ОДЛИЧНИ ЛЕКАРИ сите други за кратко ке ја променат професијата СРЕЌНО!
Разбирам и потполно се сложувам. Професијата вклучува работа со луѓе, кои имаат чувства и емоции, на кои треба целосно да им се посветиш и да ги разбереш, човечкиот живот е непроценлив, ако еднаш згрешиш нема враќање назад. Да се биде доктор не значи само да се работи 8 саати дневно и толку. Доктор си СЕКОГАШ И СЕКАДЕ.
Само муабетот ми беше посебно за анатомија, се трудам да сфатам, ама мене многу тешко ми оди, многу работи ми се мешаат и не можам добро да ги разберам што не е случај со другите предмети.....:toe: затоа побарав и совет од постарите...
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Учи со разбирање, можеби сеуште ги немаш совладано добро поимите па тој проблем произлегува од таму...се ќе дојде во свое време ;)
Јас завршив со рака-кога ќе ги вежбаш многу ќе ти се пообјасни да кажам, полесно ќе биде-впрочем и не е толку комплицирана...СЕ ЌЕ БИДЕ ДОБРО :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Има тука некои што се стоматологија прва година? :)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Разбирам и потполно се сложувам. Професијата вклучува работа со луѓе, кои имаат чувства и емоции, на кои треба целосно да им се посветиш и да ги разбереш, човечкиот живот е непроценлив, ако еднаш згрешиш нема враќање назад. Да се биде доктор не значи само да се работи 8 саати дневно и толку. Доктор си СЕКОГАШ И СЕКАДЕ.
Само муабетот ми беше посебно за анатомија, се трудам да сфатам, ама мене многу тешко ми оди, многу работи ми се мешаат и не можам добро да ги разберам што не е случај со другите предмети.....:toe: затоа побарав и совет од постарите...
Важно е да не се разочараш, сите имале потешкотии со анатомијата кои подоцна ги надминале само со верба во себе цврст мотив, ќе биде подобро, не учи конфузно и под притисок на големината на книгата и бројот на сложени поими, учи полека макар две странички цела вечер или неколку поими ама да ги запомниш, само полека и опуштено зошто ако во текот на учењето мислиш уште што ти останало и колку е тоа многу само ќе ти го блокира мозокот, учи опуштено и полека и материјалот брзо ке исчезне, ти го давам советот од лично искуство, функционира верувај, ако треба помош обратете се слободно ПОЗЗ
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Колеги незнам за вас али јас лично неможам да ги издржам повеќе предавањата анатомија...Не дека нешто ми е тешко и ме мрзи туку оваа професоркава -Ники ко да си предава за себе, цело време свртена со грб кон нас..тивно хаотично се изразува и тоа нејзино..како да кажам освежување на гласот ми иде на живци:nerv: што би се рекло ми игра по ганглии :) Седам во трет ред и се трудам да ја слушнам, али и да сакаш неможеш да ја пратиш...
али немаме избор :( ќе ја слушаме и ќе трпиме :(Јулија враќаааај сееее!!!!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
1. Освен биологија, кој друг предмет да го земам за матура (ако решам да се запишувам тука), само да не е хемија
(најслабите оценки ми се баш од хемија до сега на свидетелствата.

2. Би можел ли да поминам барем у приватна квота со просек отприлика 4 од сите години?


Неколку почетни прашања до оние што знаат стварно да ми одговорат :)
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Освен биологија, кој друг предмет да го земам за матура, само да не е хемија.
Ако си од гимназија мора хемија + биологија.

Би можел ли да поминам барем у приватна квота со просек отприлика 4 од сите години?
Со таков просек од успех имаш околу 48 поени од можни 60, и ти остануваат матурите кои носат 40 бода максимални.

Гледај годинава скроз одличен да поминеш за да имаш над 48 бода, и да направиш добри матури со околу 35 бодови, зошто за да имаш вкупни 40 од матура треба две 5ки да се извадат со 100 перцентила.

Годинава со продолжување на квотите, ако не се лажам со 88 бода беше последниот примен.

Со малцинските квоти можеш и со помалце поени да влезеш, ама не очајувај ако не успееш да направиш над 88 бода, директно аплицирај си во Штип и после можеш да си се префрлиш.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Мој совет е да се стегнеш годинава и да поминеш одличен, имаш шанси за упис ако се фатиш сериозно за матурата и извадиш навистина добар просек по можност и сите 5 да ти бидат :) за предмети биологија и некој друг што сакаш али ако си од гимназија ќе мораш хемија. Инаку да оваа година со проширувањето на квотата влегоа со 88 поени , и догодина ке има проширување и можеш да направиш дупликат документи да аплицираш во скопје и во штип за секој случај :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Зашто имаше квоти за Нова гимназијата? глупости влегле со 72 %
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
И да прашам, важат ли диплома за завршен 8 годишен курс по англиски јазик? Мислам дали ти носи повеќе поени тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom