Медицински и стоматолошки факултет

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
леле еј уште у четврток почнуваме со предавања до 14 h :pop:
 
P

Patience

Гостин
Дечки, поточно постари колеги со повеќе искуство ако може да ни кажете како оди работава со ова вежбиве по анатомија за нас од прва година, а и општо по другиве предмети?
Мислам, колку професорите прашуваат на тие тие вежби, на што да обрнеме внимание, да знам да си се спремам...
А и ова за анатомија, почнавме со предавање, остеологија, припои, ова она, гледам озбилно си ја сфатиле работата сите, почнав да учам, ама ме интересира ДАЛИ ИМА НЕШТО НЕПОТРЕБНО ШТО МОЖЕ И ДА СЕ ПРЕСКОКНЕ ОД АНАТОМИЈАТА ? Најважно што да учиме? Или се, а? :)

И уште нешто, од каде може да си набавам атлас? Netter може? Некој совет? :smir:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дечки, поточно постари колеги со повеќе искуство ако може да ни кажете како оди работава со ова вежбиве по анатомија за нас од прва година, а и општо по другиве предмети?
Мислам, колку професорите прашуваат на тие тие вежби, на што да обрнеме внимание, да знам да си се спремам...
А и ова за анатомија, почнавме со предавање, остеологија, припои, ова она, гледам озбилно си ја сфатиле работата сите, почнав да учам, ама ме интересира ДАЛИ ИМА НЕШТО НЕПОТРЕБНО ШТО МОЖЕ И ДА СЕ ПРЕСКОКНЕ ОД АНАТОМИЈАТА ? Најважно што да учиме? Или се, а? :)

И уште нешто, од каде може да си набавам атлас? Netter може? Некој совет? :smir:
Oпшта или стоматологија?
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Навистина ај кажете ни ... на што да обврнеме повеќе внимание?На вежби што се прави како се прави :) пуста радозналост :) Patience која група си?
А за атласот ни рекоа на вежби ќе дошол некој човек и ќе ги предложел атласите, па набавката преку него да идела :)... стаднард...
 
P

Patience

Гостин
Мене најмногу ме плаши анатомија, велат ретко кој ја положувал :( На вежби дали постојано испрашуваат? На кои други предмети да обрнеме најмногу внимание?
Како изгубен Германец сум :(

Давајте совети :)

Јуник група Б сум :smir:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
иначе Pokvarenaaaaaaaa која група си?
Ме немаше на список во четврток, нели само до Б 2 беше истакнато, а во петокот не отидов да видам, така да по некоја си моја логика Б треба да сум.. Ти ?

Иначе исто така една колешка што лани заврши прва, ми рече дека во Србија истиот ( или сличен ) атлас бил 50 % поефтин :)
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Како е бе колеги, почнавте ли да бубате? :)

Ја си почнав, заебана бајаги анатомијава.

ДАЛИ ИМА НЕШТО НЕПОТРЕБНО ШТО МОЖЕ И ДА СЕ ПРЕСКОКНЕ ОД АНАТОМИЈАТА?
Ја ко што видов, тешко дека нешто се рипа, изгледа све треба да се учи. Вкупно страници за прв колоквиум се околу 140, од остеологија 40 (тие за рака што се) и 100 страни од Анатомија на Рака, општиот дел се повторува истото, плус воведот не е за бубање, повеќе е за информативно читање за да се снајдеш со терминологијата.

Мене најмногу ме плаши анатомија, велат ретко кој ја положувал.
И мене најмногу ме плаши. :)
Не се многу страни за прв колоквиум, ама пак материјата е сувопарна и бара здраво бубање.

И уште нешто, од каде може да си набавам атлас? Netter може?
Симни си од торенти има, трета верзија по можност. Иако ќе морам да си купам цврста копија, заебано ми е пред компјутер да учам.

Иначе први импресии, тој психологија што предаваше беше харизматичен и интересно ја предаваше материјата, додека на анатомија се обидов 20 минути да ја пратам што збори, но неможев се исклучив, многу досадна беше. А и амфитеатрите се скапани и неудобни. :)
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Ме немаше на список во четврток, нели само до Б 2 беше истакнато, а во петокот не отидов да видам, така да по некоја си моја логика Б треба да сум.. Ти ?

Иначе исто така една колешка што лани заврши прва, ми рече дека во Србија истиот ( или сличен ) атлас бил 50 % поефтин :)
Б 2 сум ја :)
п.с аман бе одма почнавте да учите леле ја уште корица не сум чепнал хехехе:nesum:
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Леле сите Б група смеее :) Јас сум Б-3, почнав да учам инаку :) т.е готово веќе при крај сум и со анатомија и со психологија :)

Импресии феноменални, што да ви расправам, седи пред компјутер барај слики и бубај :D
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
ДАЛИ ИМА НЕШТО НЕПОТРЕБНО ШТО МОЖЕ И ДА СЕ ПРЕСКОКНЕ ОД АНАТОМИЈАТА ?
:pos2: кеде бе ќе се прескокнува посебно анатомија, тоа може само во средно, ке дојде некој ке каже докторе ме боли ногата, ти уф ја прескокнав таа лекција :pos2: анатомијата е пресудна за секој што сака да стане добар доктор!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom