Машко-женски предрасуди

Ч

Чек Он Ит

Гостин

Секогаш имало, има и ќе има исклучоци ... Јас не се сложувам со никои од предрасудиве ... Не ни ми е јасно оти воопшто ги имааа :toe:
Не ми текнуваат сега други, ама за овие ова мислам :

1. Тој мора да биде повисок од неа.

Нема врска колку ќе биде висока таа/тој.

2. Тој мора да биде постар од неа.

Нема врска ... Не гледам оти да не :smir:

3. Таа мора да биде послаба од него.

Нема врска има жени многу подебели од мажите па пак се сакаат .

4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.

Не оти да зависам од машкото ? Нека заработува тој и за мене, ама сакам и јас сама нешто да си одвојам.

5. Маж и домашни работи, ни
како ...?

Има мажи што преубаво готват, а пак какви мажи домаќини има што мијат садови тоа чудо едно ... Значи оти да не :helou:

6. Жена шефица во фирма, никако ...?

Има многу успешни деловни жени, оти уставри да не биде жена директорка ?! Мажи па ако и се допаднете на шефицата може унапредување да ви даде еее :baeh: Не мора секогаш женските да бидат деградирани.

7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

Оти да не плати жена пијачка ?! Малце е глупо да жената плаќа ама оти да не, не ја гледам причината :toe:
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Леле значи на оваа тема се имам расправано сто пати :). Жените бараат исти права со мажите да работат каде што сакаат а ги избираат само убавите работни места.Зошто да речеме никоја не бара да работи во рудник, да работи во канализација и одвод, да крева утовар и растовар на железничка, да работат во копот на РЕК Битола туку сите сакаат да се шефици во фирми, пратенички во парламентот, службенички...Зошто едноставно не разберат дека не сме исти, дека сме создадени различни, па тоа е тоа што го прави светот да биде толку убав.Жените се понежни и се подобри во некои работи , а мажите погруби и подобри во други работи.Заедно се надополнуваме.Ако бевме исти немаше да си требаме едни на други :) . А за предрасудите:

1. Тој мора да биде повисок од неа.

Според мене нема врска, ако ним им одговара така така ќе биди.

2. Тој мора да биде постар од неа.

За ова имам поделени мислења.

3. Таа мора да биде послаба од него.

За ова прв пат слушам .

4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.

Ова е така затоа што ако таа заработува повеќе од него не низ нос туку низ гз ќе му ги извади тие пари :) (секако има исклучоци).

5. Маж и домашни работи, ни
како ...?

Мене како машко не ми пречи дома да измијам садови, да направам салата или да исчистам(обично кога сам ќе извалкам) :)

6. Жена шефица во фирма, никако ...?

Ако е навистина добра во работата и е успешна, негледам никаков проблем да биде шефица.

7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

На балканките можи им е чудно тие да плаќаат, но на запад тоа си е сосема нормална работа.Дури можи и да ти се налути ако и ја плаќаш пијачката.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
tatatatira напиша:
Леле значи на оваа тема се имам расправано сто пати :). Жените бараат исти права со мажите да работат каде што сакаат а ги избираат само убавите работни места.Зошто да речеме никоја не бара да работи во рудник, да работи во канализација и одвод, да крева утовар и растовар на железничка, да работат во копот на РЕК Битола туку сите сакаат да се шефици во фирми, пратенички во парламентот, службенички...Зошто едноставно не разберат дека не сме исти, дека сме создадени различни, па тоа е тоа што го прави светот да биде толку убав.Жените се понежни и се подобри во некои работи , а мажите погруби и подобри во други работи.Заедно се надополнуваме.Ако бевме исти немаше да си требаме едни на други :) .
Не бе, еве јас ја прифаќам таа „предрасуда„ :)...едноставно, не ме бива бе дете. Тоа се работни места кои бараат голема физичка кондиција, маса мускули итн...јас ги немам со мојата конституција и килажа :helou:
Што знам, веројатно и немам некоја друга предрасуда во врска со професијата :raz:

Од другите наведени, ме нервираат маЖите кои реагираат како бик на црвено, штом келнерот ќе донесе сметка...еееее јбг и моите 100 или ХХХХХХХ денари имаат иста вредност:toe:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.914
Поени од реакции
575
Дивајн напиша:


1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

.......


Kolku i da ne se slozuvam so ova, pak imam(e) predrasudi. Mene konkretno mi e smesno (govoram sega iskreno) koga ke vidam povisoko zensko od masko. Tie kolku sakaat neka se ljubat ama mene mi e glupavo i ne bi bil so povisoka od mene (a kako sto sum 196 sm, ne znam dali ima takva). Deka toj mora da bide postar od nea-ne mora, taa da bide poslaba-ne mora, taa da zarabotuva za nego-nikako, taa e ponezen pol a toj kako znae neka se snajde, ne moze da ceka na nea :D Maz i domasni raboti-apsolutno moze, jas taka pomagam doma, aj sea mazot da se odmara a zenata sve. Ne mora bukvalno da smuka, da pere, da brise prozorci ama moze da pomaga vo smisla da odi na pazar :D Zena sefica vo firma-moze a taa da plaka pijacka vo kafana-moze no vo retki slucai. Tuka treba da e iskombinirano, nekogas taa da casti nekogas toj, nekogas po pola i taka :d
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
Tie kolku sakaat neka se ljubat ama mene mi e glupavo i ne bi bil so povisoka od mene (a kako sto sum 196 sm, ne znam dali ima takva).
Зошто глупаво? Што ако се засакаат двајца на некои помали години, па во меѓувреме девојката извиши малку повеќе ... ќе баталат се` поради висината? Или па забележиш некоја многу убава девојка, седнуваш на маса кај неа, цела вечер поминувате супер и кога ќе стане, а е повисока од тебе, ќе и кажеш пу пу не важи тоа до сега?

taa da zarabotuva za nego-nikako, taa e ponezen pol a toj kako znae neka se snajde, ne moze da ceka na nea

Зошто? Што ако во иднина, твојата жена има супер работа, а тебе ти тргнува на лошо ... ќе ја оставиш затоа што не смее никако таа да заработува и за тебе?

a taa da plaka pijacka vo kafana-moze no vo retki slucai.
А кои се тие ретки случаи? Кога би и дозволил ти на твојата девојка да те почасти пијачка или вечера? Нели би ти било полесно кога не би се замарал со овие работи и секое излегување да плаќа кој како ќе стигне? Или сепак подобро е со рецки?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
Незнам зошто тоа толку ги погодува машките,па треба да бидете горди што вашата девојка или жена е успешна и добро заработува.Јас би се гордеела да е мојот поуспешен од мене и не гледам причина зошто него би му сметало да заработувам повеќе,сигурно нема да му се слоши.Тоа што прочитав дека ќе му ги извадела низ нос парите се појавува и кога мажот заработува повеќе,па во случај на расправии редовно ја потсетува кој дал пари за гардероба,шминки или улошки(во најлош случај,ако е целосно зависна од него).Значи тоа си зависи од карактер и е индивидуално.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
Има мажи кои редовно помагаат во домашните работи,дали ќе измие садови,направи ручек,помине со правосмукалка или избрише прашина,и ништо не им е уште се нормални и здрави.Така да мене лично ми смета ако се е оставено на мене,и многу сакам да ми се меша во домашните работи,барем во половината од нив.
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
Да не испадне дека жените во овие работи се подобри,но во најмала рака се еднакви.Кај и да е ќе почнат да стануваат и претседателки на држави.:smir:
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?
Тука сум за кој има во моментот плаќа,без пишување рецки,што е мое и твое е:smir:
 

sredicka

Аddams
Член од
7 февруари 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Заработувам,возам,плаќам по кафани,шетам у панталони и ич не ми пречи тоа...а на кого му пречи,нека не ме дружи!Незнам како некој сеуште може да робува на такви глупости...:pishtoldz
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.234
Поени од реакции
20
глупости на квадрат,али глупости на кои сите им придаваат големо значење...
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Предрасудите се исто толку опасна работа колку и љубомората.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
12
Поени од реакции
2
1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

Sea...
za prvoto toj povisok od nea- ako se sakaat i ubavo im e neka si ja teraat i ic da ne gi boli koj e povisok

za drugoto-ova predrasuda proizleguva, spored mene od :ako e postar togas e poiskusen(demen po jak e u seksot)..so ako slucajno se pogodi mladicot da e devica ili pak nema nekoe iskustvo vo seksot e sepak e postar od nea...curata ke ide so nego so nadez deka mladicot kako postar i poiskusen od nea ke i pruzi neverojatno seks zadovolstvo a koga ke sfati deka e taka ..so ke pravi ..ke mu raskine..

tretoto-poslaba od nego ...ima maski koi se koski i koza ...50 kila so se alista....taka da ne se soglasuvam so ova

4to-sekoja sovremena i normalna zena ne veruvam deka bi sakala da sedi do krajot na svojot zivot doma i da ne raboti nisto osven tie kuknite raboti i da gleda deca..taka i za ova negativen odgovor

5to-ke se nadovrzam na 4to..ako zenata ima uspesna rabota i raboti skoro po cel den, ako mazot ne zacistuva po doma ili pak da zgotvi jadenje, ne bi sakal da im odam na gosti(probav ednas da ne ja cistam sobata skoro dve nedeli...haos....ne se povtori drug pat)

6to- so ima loso vo toa sef da ti bide zensko..plus toa ako e zgodna:)))

7to-poveke sum za obostrano plakanje

 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
DarkAvenger напиша:
1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

Ова све паѓа во вода барем кај мене , нема ништо што можи маж а што неможам јас да го направам , освем да мочам стоечки , а едина работа што можи жена а маж не можи е да раѓа и дој детенце ... е сега кил ме ама така е ...Немам предрасуди пошто мислам дека го ограничват животот ...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.307
ragazza напиша:
Ова све паѓа во вода барем кај мене , нема ништо што можи маж а што неможам јас да го направам , освем да мочам стоечки , а едина работа што можи жена а маж не можи е да раѓа и дој детенце ... е сега кил ме ама така е ...Немам предрасуди пошто мислам дека го ограничват животот ...
Има всушност најмалку уште една работа која жените не можат а мажите можат. Да паркираат мерцедес на паркингчињата кај градски зид. Impossible... :toe::raz: :duel: :se_ molam :zid:
 

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
652
Поени од реакции
110
ragazza напиша:
а едина работа што можи жена а маж не можи е да раѓа и дој детенце ...
А едина работа што неможе жена е на направи детенце. :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
YuZe напиша:
А едина работа што неможе жена е на направи детенце. :)
Тоа е веќе мајка природа, па банално е таквите разлики да се дискутираат.
Виктор ... може жена и тоа, не удирај со глава во ѕид за нешто што не ти држи место.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.307
Дивајн напиша:
Тоа е веќе мајка природа, па банално е таквите разлики да се дискутираат.
Виктор ... може жена и тоа, не удирај со глава во ѕид за нешто што не ти држи место.
Кога ќе го видам тоа... ќе верувам и во Господ... :pos:
Секако тоа беше зафрканција... не сум од тој тип на мажи кој мисли дека законот на природата му наложува тој да е подобар од жената само затоа што е маж. Секако дека речиси се што можеме ние можете и вие, и обратно... ама шегите ќе останат за секогаш, како оние за мажите дека тешко се снаоѓаат во кујна, а сепак факт е дека најддобрите светски кувари се мажи.. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom