Машко-женски предрасуди

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Темава не ми е баш за во љ и с, па затоа нека биде тука ...
Да набројам општо некои од предрасудите во врска со машко-женските односи:

1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

........

Па сега, дали се сложувате со нив, дали ги оправдувате, дали имате да додадете уште некоја посекојдневна или па ќе ги негирате сите можни машко-женски предрасуди?
п.с. поздрав до стадото.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
WoW какви предрасуди какви бакрачи бе....тотален non-sense се стварно ме тераат овие предрасуди да се смеам. Јес да има такви луѓе ама мноооогу ми е жал за таквите лузери. Човекот се гледа од надвор, ама повеќе од внатре
 

Aylin Mujica

*Ţħë Şęxïĕşŧ Pėŗśõŋ Ąłįßę*
Член од
4 февруари 2007
Мислења
88
Поени од реакции
1
Дивајн напиша:


1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?

........

Со овие болдираните не се согласувам..така да од сите овие само со 2се согласувам...Еве уште едно:

8. Мора да имаат спротивен карактер,зашто врската со исти карактери тешко успева!!!

Дали се согласувате вие со ова?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Aylin Mujica напиша:
Со овие болдираните не се согласувам..така да од сите овие само со 2се согласувам...Еве уште едно:

8. Мора да имаат спротивен карактер,зашто врската со исти карактери тешко успева!!!

Дали се согласувате вие со ова?
Кога се согласуваш со двете неболдирани, исто како да се согласуваш со сите ...
А со ова ти што го напиша ... да, се сложувам донекаде ... спротивен карактер со исти желби за поважните работи во врската.
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
3
Јас не се согласувам со наведеното...дури и во обратен случај да е(мако-женско),ако двајца во една врска се сакаат,сложуваат сите горе наведени предрауди,па и тие од типот женското треба да е поубаво од машкото...треба да бидат занемарени.
Сепак сите сме исти во кревет:)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па не се согласувам за ниедно од нив дека мора.Е сеа дека некако не иде да плаќа женско во кафана или да се грижи за се во куќата е друга работа.Ама ако постои голема љубов меѓу двајцата мислам дека може се да се прескокне.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Дивне, ко да си помешала малце поими :) Не се тоа никакви предрасуди, туку шаблони што по некој пат се наметнале во општественото живеење.
5.Маж и домашни работи, никако...?
6.Жена шефица во фирма, никако...?
Овие две конкретно ми се крајно банални, застарени, затуцани, од времето на бабите наши, четрс-турско што би рекле:) Работи во стилот, жена не смее да работи, мора дома да седи, жена е само за у кујна, жена нема право на глас при донесувањето на семејни одлуки, мажот е семоќен, авторитет и глава на куќата... Мислам, факинг патријархално општество :)

Што се однесува до останатите... Мажот мора да биде повисок, затоа што ”одредено„ е дека треба да биде (физички) доминантен спрема жената, како и заштитнички настроен; постар- не знам, дали можеби поради ”верувањето„ дека жената побрзо созрева... Иако е глупаво правилово; таа мора да биде послаба- мислам, според која логика, побогу?! Пред да се вљубат ќе ја стави на вага да ја мери- ако е потешка од него, и пишува крст и иде даље?!; тој може да заработува за неа, но не и обратно- исто глупост, особено во денешно време кога и жените сами заработуваат за живот, најголем процент се вработени, и сосема неважно е кој кого ќе ”издржува„; таа плаќа пијачка во кафана, никако- зошто мора мажите секогаш да бидат тие кои частат?:) Мислам, сфаќам јас кавалерство и сВе, ама сепак... Глупост и ова.

Ова се некои глупави наметнати непишани правила- кои обично сите ги почитуваме.:)
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Во модерно време не се живее со предрасуди.... но тоа кога ке сме во 21-ви век.... сега сме сеуште во 17-ти.... така да има време.

Туку дали се сложувате со овие:
"Мажот да е маж, жената жена"
"Ако друг маж ме нервира, тој треба да реагира"
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Eko1 напиша:
Во модерно време не се живее со предрасуди.... но тоа кога ке сме во 21-ви век.... сега сме сеуште во 17-ти.... така да има време.

Туку дали се сложувате со овие:
"Мажот да е маж, жената жена"
"Ако друг маж ме нервира, тој треба да реагира"
Ти тоа го мислиш, па дали се сложуваме или се` општи предрасуди?
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Тоа е наша реалност..... дали тоа боли или не е сосем друг муабет.... фактот останува дека..... разлики секогаш ке има.... во нашето поднебје тука се повеќе потенцирани.... но сепак секаде ги има.... да беше нешто повзразно со демократија и рамноправност тогаш Америка ке имаше Претседателка оддамна :toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Eko1 напиша:
Тоа е наша реалност..... дали тоа боли или не е сосем друг муабет.... фактот останува дека..... разлики секогаш ке има.... во нашето поднебје тука се повеќе потенцирани.... но сепак секаде ги има.... да беше нешто повзразно со демократија и рамноправност тогаш Америка ке имаше Претседателка оддамна :toe:

Оу мај гад, се` кажа со муабетов ...
Значи не се сложувам и со твоите предрасуди ... во едно вакво денешно никакво време, не се знае кој е маж, а кој жена и кој што треба и мора да прави.
Друго, тоа за тоа ако друг маж ме нервира, тој треба да реагира ... тоа годи да, но не е потреба или морално нешто што мора да е само така.
А Америка? Штета што не живеам таму ... толку имаф.:helou:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Дивајн напиша:
Оу мај гад, се` кажа со муабетов ...
Значи не се сложувам и со твоите предрасуди ... во едно вакво денешно никакво време, не се знае кој е маж, а кој жена и кој што треба и мора да прави.
Да?..... Епа ај наброј ми 5 работи што ти можеш а јас не можам да ги направам.

Ако нема кажи.... ке се потрудам јас да најдам нешто :zlo:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Eko1 напиша:
Да?..... Епа ај наброј ми 5 работи што ти можеш а јас не можам да ги направам.

Ако нема кажи.... ке се потрудам јас да најдам нешто :zlo:
Колку ти не сфаќаш ... не реков некој може, а некој не. Секој се` може, на страна раѓање мочање од нозе ... тоа ми беше муабетот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Divine напиша:
1. Тој мора да биде повисок од неа.
2. Тој мора да биде постар од неа.
3. Таа мора да биде послаба од него.
4. Тој може да заработува и за неа, но не и обратно.
5. Маж и домашни работи, никако ...?
6. Жена шефица во фирма, никако ...?
7. Таа плаќа пијачка во кафана, никако ...?
Со болдираните се согласувам........ Се согласувам најмногу на свет со сите кои сум ги болдирал.
Најглупата предрасуда...
Мажите изневеруваат редовно а жените многу ретко... :tapp:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Дивајн напиша:
Колку ти не сфаќаш ... не реков некој може, а некој не. Секој се` може, на страна раѓање мочање од нозе ... тоа ми беше муабетот.
Нормално да.... и јас тоа мислев... настрана тие еднополни работи.... муабетот ми беше за унисекс работи..... значи во кои полот личноста не игра улога. (но да се задржиш на локално ниво.... ете не мора да е само Македонија, нека е цел Балкан)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom