Машински Факултет

T

Tetro

Гостин
на индрустриски дизајн (3год) има највеќе
па после индрустриско инженерство и менаџмент (4год) и
производна информатика (3год) така - така
И мехатроника има троа отпојќе.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Не е битно дали има женски или не, битно е што сакаш да учиш.
 

Morbid

грофица
Член од
6 јануари 2009
Мислења
109
Поени од реакции
12
Zdravo lugje i od mene...Napraviv accout na forumov zasho celo vreme citam i ne mi tekinja ja da si prasham toa sho me interesira...Vo vrska so Mashinski fakultet...Osven smerot Industrisko inzinjerstvo i menadzment dali ima nekoj pojak zenski smer...Slushnav deka na motorni vozila nemalo devojcinja?? :/ ....helpnete malce
Ако си тргнала според тоа кој е поженски смер иди на друг факултет :)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Дечки ај ако може некој да ми каже нешто појше за смерот индустриски дизајн? Oднапред благодарам :)
 

Afro Samurai

Nicotine Desperado
Член од
12 август 2009
Мислења
83
Поени од реакции
5
Zdravo lugje i od mene...Napraviv accout na forumov zasho celo vreme citam i ne mi tekinja ja da si prasham toa sho me interesira...Vo vrska so Mashinski fakultet...Osven smerot Industrisko inzinjerstvo i menadzment dali ima nekoj pojak zenski smer...Slushnav deka na motorni vozila nemalo devojcinja?? :/ ....helpnete malce
јас сега ќе бидам втора година на машински...оваа година најмногу девојчиња имаше на Енергетика и Екологија и Индустриско Инженерство и Менаџмент....
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Јас одам на индустриски дизајн... Колеги?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Искрено во смерот кој јас го завршувам во септември (Индустриски дизајн, ми остана уште Хидраулика од прва година :),јбг немам мерак да ја учам , не ме влече) е повеќе уметност отколку машинство, и од овие четири години јас што ги поминав мислам дека повеќе се учи машинството. Бидејки овој смер е релативно нов, треба уште да се вложува за да се постигне западњачки квалитет на студирање индустриски дизајн. Најпрво тие класични машински предмети треба да се отстранат, ке ги дознаете кои се кога ке почнете да ги слушате.
Би ве советувал додека учите да си симнувате и материјали од интернет, или ако сте во можност да си купите оригинали, и самите да си се надградувате.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Строги се критериумите за влез за индустриски дизајн? Средно дека со петки баш и не завршив. :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ако си со четворки не би требало да имаш проблем да влезеш во приватна квота, а ако си со тројки ке бидеш некаде меѓу последните примени или малку под границата, па ке те прашаат преку телефон од Машински дали прифаќаш да го студираш вториот по важност смер. При пополнување на документите за упис ке ви биде таму во едн точка дадено да пополните кој ви е примарен смер накој сакате да се запишете, кој секундарен и кој терцијален. Ако не се најдеш во листата на примени во примарниот ке те прашаат дали сакаш во секундарниот смер или пак ако и таму е пополнето а ти пак не можеш да бидеш убацен и во тој смер ке те прашаат за третиот. На еден смер сигурно ке се најде место. Ако имаш врски ке влезеш ама во пиватна квота, треба ептен јака врска да имаш за да те примат во државна.
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Јас имам 90 поени, имам ли шанса за во државна квота?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom