Машински Факултет

Член од
20 декември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Има некој што студира инжинерство на животна средина ? Што предмети има пошто неможев да најдам на сајтот на машински...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Може некој да ми прати инженерска математика 1 pdf од Н.Тунески што слушаа смерот индустриски дизајн 1 семестар годинава?
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Dechki vaka kako studenti na mashnski fakultet, da ve prasham... se dvoumam mng pomegju mashinski ( industrisko inzinjerstvo i menadment) i ekonomski ( nadvoresna ekonomija )... mng teska odluka mi e...
mashinski go gledam kako mnogu pouspeshen fakultet i poprosperiteten..a ekonomski mi e kasa popara.. ali sepak predmetite na ovoj smer od mashinski so samoto ime malce od malce me zaplasuvaat.. ako moze najiskren sovet da dobijam.. fala vi mnogu :DD
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
Кој факултет според вас би бил подобар за да се најде добро платена работа во Македонија-Економски или машински.
И дали јас со средно економско можам да го завршам машински со стекнато знаење со оглед на тоа што немам врска од физика бидејќи во економските школа нема таков предмет.
Мене повеќе ме влече машински и поинтересно ми е,исто така и еномски но еномисти има дупло повеќе од потребното.
Очекувам искрени совети.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Кој факултет според вас би бил подобар за да се најде добро платена работа во Македонија-Економски или машински.
И дали јас со средно економско можам да го завршам машински со стекнато знаење со оглед на тоа што немам врска од физика бидејќи во економските школа нема таков предмет.
Мене повеќе ме влече машински и поинтересно ми е,исто така и еномски но еномисти има дупло повеќе од потребното.
Очекувам искрени совети.
Masinski sekako ako ne najdes tuka rabota ke najdes vo stranstvo. Ekonomisti ko so kaza sam ima so lopata da rines...
A dali ke mozes da go zavrsis sekako deka ke mozes malce povekje ke se potrudis i ke bide
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Dechki vaka kako studenti na mashnski fakultet, da ve prasham... se dvoumam mng pomegju mashinski ( industrisko inzinjerstvo i menadment) i ekonomski ( nadvoresna ekonomija )... mng teska odluka mi e...
mashinski go gledam kako mnogu pouspeshen fakultet i poprosperiteten..a ekonomski mi e kasa popara.. ali sepak predmetite na ovoj smer od mashinski so samoto ime malce od malce me zaplasuvaat.. ako moze najiskren sovet da dobijam.. fala vi mnogu :DD
оваа одлука сепак мораш сам/а да ја донесеш
бидејќи двоумење економски/машински е голема разлика , ќе си размислиш сам/а ќе процениш
со едниот факултет си економст, со другиот инженер
е сега еден плус што можам да го видам е дека на ИИМ на машински ќе бидеш инженер а + ќе имаш големи познавања од менаџментот
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
Masinski sekako ako ne najdes tuka rabota ke najdes vo stranstvo. Ekonomisti ko so kaza sam ima so lopata da rines...
A dali ke mozes da go zavrsis sekako deka ke mozes malce povekje ke se potrudis i ke bide
И јас мислам така,ама предметите што се поврзани со физика ке ми прават голем проблем.
Од тоа ми е највеќе страв.
 
Член од
14 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
За да не бидам покуса, и јас си направив профил за да си прашам.
Видов неколку што се на Енергетика и екологија, па имам неколку прашања, зошто и јас сакам таму да се запишам.
1. Дали има многу запишани (на последното табло видов 24 дипломирани, што значи дека има конкуренција). Иако имам 91 бод на матура, сепак да си прашам :)
2. Како е со полагањата? Имам слушнато дека ако паднеш колоквиум, за брзо време презакажуваат нов. Точно е ова или ми имаат лошо кажано? Друго, материјалот. Дали за колоквиум даваат за полагање нешто што ни професорот не може да го најде во книгата, а за испит даваат поопшти работи?
3. Со кои смерови сме во група?
4. Како е дружењето и социјалниот живот?
5. Дали по дипломирање/магистрирање лесно и брзо се наоѓа работа, или се е до среќата и снаодливоста, да не речам врските.
Толку за сега, ако ме интересира нешто друго, ќе си допрашам :)
Поздрав идни колеги :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.150
Поени од реакции
8.976
За да не бидам покуса, и јас си направив профил за да си прашам.
Видов неколку што се на Енергетика и екологија, па имам неколку прашања, зошто и јас сакам таму да се запишам.
1. Дали има многу запишани (на последното табло видов 24 дипломирани, што значи дека има конкуренција). Иако имам 91 бод на матура, сепак да си прашам :)
2. Како е со полагањата? Имам слушнато дека ако паднеш колоквиум, за брзо време презакажуваат нов. Точно е ова или ми имаат лошо кажано? Друго, материјалот. Дали за колоквиум даваат за полагање нешто што ни професорот не може да го најде во книгата, а за испит даваат поопшти работи?
3. Со кои смерови сме во група?
4. Како е дружењето и социјалниот живот?
5. Дали по дипломирање/магистрирање лесно и брзо се наоѓа работа, или се е до среќата и снаодливоста, да не речам врските.
Толку за сега, ако ме интересира нешто друго, ќе си допрашам :)
Поздрав идни колеги :)
1. so 91 poen 100000000000000000000% vlevas vo drzavna
2.ima popravni kolokviumi po nekoi predmeti,po nekoi nema zavisi od profesorot.mozda 1-2 profesori davaat nesto so go nema vo knigite,ama stom pred tebe polozuvale drugi,ne bi trebalo da bide problem :) inaku opsto so kolokviumi relativno lesno se minuva.
3. So termicko TI i avtomatika i fluidno inzenerstvo AFI. mozda prv semestar so nekoi drugi posto site ucat isto,ama od vtor si so TI i AFI posto site se energetski smerovi.
4. solidno :)
5.ne sum kompetenten da odgovoram SEUSTE :D
--- надополнето: Aug 14, 2011 12:56 AM ---
И јас мислам така,ама предметите што се поврзани со физика ке ми прават голем проблем.
Од тоа ми е највеќе страв.
na IIM do vtora godina imas predmeti povrzani so mehanika t.e. fizika.so tolkav mal broj na predmeti realno ne mozes da rabotis kako inzener,ama od IIM poveke se bara kreativni vestini - organiziranje na proizvodstvo,marketing,menadzment,ama vo sekoj slucaj mora da imas osnovni poznavanja od mehanika. spored mene 100 pati podobra opcija od ekonomski e vo sekoj pogled :)
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
1. so 91 poen 100000000000000000000% vlevas vo drzavna
2.ima popravni kolokviumi po nekoi predmeti,po nekoi nema zavisi od profesorot.mozda 1-2 profesori davaat nesto so go nema vo knigite,ama stom pred tebe polozuvale drugi,ne bi trebalo da bide problem :) inaku opsto so kolokviumi relativno lesno se minuva.
3. So termicko TI i avtomatika i fluidno inzenerstvo AFI. mozda prv semestar so nekoi drugi posto site ucat isto,ama od vtor si so TI i AFI posto site se energetski smerovi.
4. solidno :)
5.ne sum kompetenten da odgovoram SEUSTE :D
--- надополнето: Aug 14, 2011 12:56 AM ---

na IIM do vtora godina imas predmeti povrzani so mehanika t.e. fizika.so tolkav mal broj na predmeti realno ne mozes da rabotis kako inzener,ama od IIM poveke se bara kreativni vestini - organiziranje na proizvodstvo,marketing,menadzment,ama vo sekoj slucaj mora da imas osnovni poznavanja od mehanika. spored mene 100 pati podobra opcija od ekonomski e vo sekoj pogled :)
Ова што го кажуваш баш и не ми се допаѓа.Јас сакам да работам како инжинер,тој смер што ми го кажа и не е каков што сакам.Ги разгледав смеровите и највеќе ме привлече ПИ(производно инжинерство).
Ако знаеш кој предмети ги има таму,кажи.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Утре поднасам документи на Инжинерство на животна средина и ресурси. Дали само 10те најдобри студенти у 4та година идат у Фиренца? Секако идам таму, а пред да почнам можда би ми требале некои совети, како што, професори, предмети итн..

Фала унапред. :)
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Ako moze nekoj da mi kaze podetalno koja e razlikata pomegu part-time i full-time postdiplomski studii na masinski fakultet, po moznost nekoj sto e zapisan na postdiplomski...pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom