Матура

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.711
Одговоров ко некоја хит серија да најавуваш на А1 или како Англиско на Сител кога најавуваа :)
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Ама тие само најавуваат а ова вистина ќе биди :)
--- надополнето: Jun 23, 2011 2:29 PM ---
Ништо ништо повелете и друг пат ;)
Инаку мислам дека за максиум 2 недели ќе објават
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
10
Дали има некој што полага англиски интерно и знае од прилика што ќе се бара на тестот?
Мојата проф. по англиски ништо не не известила ниту ни дала прашања, а утре полагам. xD
Помош.. :X3:

~
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Дали има некој што полага англиски интерно и знае од прилика што ќе се бара на тестот?
Мојата проф. по англиски ништо не не известила ниту ни дала прашања, а утре полагам. xD
Помош.. :X3:

~
На нас ни кажаа дека ќе изгледа слично на екстернот.
Ќе имало неколку текстови и прашања од нив од типот тру/фолс, заокружи го точниот одговор етц.
И да напишеме едно писменце и есејче.. Зборови малку помалку од екстерното.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
10
Фалаа! :D

А тоа писмото некое формално ќе биде или до пријател? Мене ми рекоа и некои граматички вежби ќе имало итн.. :)

~
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Фалаа! :D

А тоа писмото некое формално ќе биде или до пријател? Мене ми рекоа и некои граматички вежби ќе имало итн.. :)

~
Тоа зависи од кое школо си. Нели професорите си ги прават сами тестовите. Ама од прилика тоа е.
Нам ни немаат кажано ништо конкретно какво ќе биде писмото. Требало да си ги знаеме сите форми :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Јас , англиски интерно, имав 3 текста ... за амишите, караоке и еден за личности со различни професии. И се беше со заокружување и со тру фолс , за 15 минути се решава. 1 есеј narrating a story (снемало гориво во авионот на сред атлантик -.- ) и второто application for job беше.
Се на се за 1 сат максимум се прај.
 
I

Intex

Гостин
Дали има некој што полага англиски интерно и знае од прилика што ќе се бара на тестот?
Мојата проф. по англиски ништо не не известила ниту ни дала прашања, а утре полагам. xD
Помош.. :X3:

~
Исто како тестовите од екстерен, само шо есејот кај нас беше 100-120 зборови.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
153
Поени од реакции
141
За тие што сакаат да знаат што треба да се учи на интерните, доколку се немате консултирано со вашиот професор по предметот кој што го полагате, посетете ја странава и проферете ја испитната програма: http://www.matura.gov.mk/ ( државна матура/ испитна програма / општообразовни предмети). Интерните во секое школо се различни, но програмата е иста секаде.

Дали се препишува или не, зависи од прфесорот кој те чува. Кај мене и кај двата предмети не чуваа доста строги професори и не оставаа никаков простор за препишување, додека во училната до мојата било малку опуштено во тој поглед. Сепак нема потреба од препишување ако си одел на дополнителни или ако имаш некој пријател што присуствувал, земи ги материјалот / програмата / прашањата и спреми се поради тоа што и онака нема премногу за учење. Двата предмети ги спремав по 2 дена.
 
I

Intex

Гостин
Дали страна комисија ги прегледува тестовите од интерните предмети; или професорот по предметот пали и гаси? :D
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
62
Поени од реакции
14
Angliski od eksternata matura okolu neformalnoto pismo dali prasanjata sto ke gi postavime morase da bidat povrzani so zabavata...ili mozese nesto okolu idninata jas prasav dali ke prodolzi so obrazovanieto ili ke bara rabota...ke se priznae li?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Да ти се плукнам во филозофијата грда..Имаше прашања никој жив и див шо не ги знаеше:( А шо е најтрагично ме избрка професорката од полагање зш му кажвев на едно момиче(n)
Се надевам социологија ќе сметам..:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom