Матура

Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
не ја знае и не замарајте веќе 10 пати прашувате по ред кој може да ја знае?

не се замарајте што ви е точно како сте одговориле касно е веќе како било воа ноа :)
poleka be decko, nikoj ne ti se obrati konkretno tebe samo prasuvam na forumov mozebi nekoj i ja znae
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Значи сабајлево немав толку трема од колку сеа кај што ве читам со прашањата и одговорите...оставете тоа помина :) .
Иначе сабајлево комедии ...лево до мене што седеше момичката кога извади од тоа чоколадата фамилијарна , едно смеење што ми дојде ...али фина беше тестаторката (или како и да ја наречам) и не остави и да се смееме и муабет да правиме(со другарчето од другата страна си свртевме за нба финалето) и да си препишувааме. Е тоа што јас одев на часови и од тоа ебано одење на часови по македонски падна само Чичко Горио е друга приказна...Се надевав ќе има прашања за глаголи и во кое време и невреме е али немаше ....И од сите лектири од 1ва до 4та само Големата Вода не ја имав прочитано и таа падна ...Ебати Лемот и дрвената мајка ...Исак да не го пцујам пошо е модерататор :D. just kidding.

И браво за тие што ги нашле прашањата ,и ич да не се секирате ,помирете се дека за нив и на факултет ќе поминат лесно со протекции и кога ќе бараат работа повторно со протекции ...и чак и за парцела на гробишта со протекции ќе најдат во ВИП ложа ...затоа не се замарајте со работи што неможат да се изменат во нашево заостанато општество.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Има некои други литератури каде можат да се најдат повеке , или само од книгата од 4та ке учиш ?
Не учам од книги, ќе прочитам нешто од тие вежбите што ни ги даваа на консултациите, а и ќе решам нешто на интернет, има интересни вежби.
Пиши на гугл "linking words exercises" и "modal verbs exercises". Може и други работи да вежбаш.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Матуранти протестирајте. Јас да бев на ваше место ќе се бунев. Како смее така прашањата да излезат?

Од резултатите ви зависи запишувањето на факултет. Колку проценти ви носат бодовите од матурата? Мислам дека најавуваа 50% од матурата, 50 од оценките, ама не сум сигурен.
Немате појма колку ви менуваат во вкупните бодови.

Немојте да оставите да заврши вака, побогу од ова ви зависи целиот живот.
Оф: Ти сериозен си?? Дете почина, па народов не можеш да го натераш да излезе на протест, па ќе излезат за матурава...

Он: Со среќа нека ви е на сите! Сите да положите со оцени какви што сакате и да ве примат сите во државна квота на посакуваните факултети.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Матуранти протестирајте. Јас да бев на ваше место ќе се бунев. Како смее така прашањата да излезат?

Од резултатите ви зависи запишувањето на факултет. Колку проценти ви носат бодовите од матурата? Мислам дека најавуваа 50% од матурата, 50 од оценките, ама не сум сигурен.
Немате појма колку ви менуваат во вкупните бодови.

Немојте да оставите да заврши вака, побогу од ова ви зависи целиот живот.
60 со 40 е. За тоа протестирање, добро објаснува Картер над мене.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
1. За секој вид задача е дозволена максимум толеранција од 10 збора (под и над дозволената граница).
2. Доколку кандидатот напишал повеќе од бараниот број збора, согласно видот на задачата, како и над дозволената
максимум толеранција од десет зборови, текстот се оценува до дозволената горна граница на толеранција.
3. Доколку кандидатот напишал до 50% помалку зборови од бараниот број, согласно видот на задачата, текстот се
оценува со 0 бодови за содржина, и со по едно ниво подолу по сите критериуми.

Може да знам од кај ти се овие информации и колку се точни, затоа што и јас ја имам поминато горната граница т.е. имам 527 збора.. Фала!
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
а пример ако имаме повеќе од наведените збора пример јас имам 560 нема да ми го земат за валиден :S?
нема да ти го ни прегледаат...
--- надополнето: Jun 15, 2011 8:15 AM ---
Некој да не знае англиски што ќе има? по мои некои извори дознав дека НЕОФИЦИЈАЛНО ќе бидат:

есеј:

1.learning languages in this area of globalization
2. role of the internet for the students
3. environment and the way i explore it
4. I and the environment

5.My last summer holiday , а од анофишал писмата - a get better message.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
нема да ти го ни прегледаат...
--- надополнето: Jun 15, 2011 8:15 AM ---
Некој да не знае англиски што ќе има? по мои некои извори дознав дека НЕОФИЦИЈАЛНО ќе бидат:

есеј:

1.learning languages in this area of globalization
2. role of the internet for the students
3. environment and the way i explore it
4. I and the environment
5.My last summer holiday , а од анофишал писмата - a get better message.
од кај ти е информацијава жити се o_O
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
Колку е сигурно дека можат овие теми да се паднат ?
 
С

сашенко

Гостин
Колку Македонски што беше сигурно па се падна :) Вие пишете нешто на ова и ако не барем ке повежбате.А ако се падне одлично..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.501
Поени од реакции
28.862
да не знае некој колку збора ќе треба за англискиот есеј?
и да не знае некој на интерните математика какви задачи ќе има?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom