Матура

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
450
а дали ќе имаме можност да го видиме тестот пак ама оценет, да ги видиме грешките??
или само ќе ги објават резултатите и молим лепо
1500, чинам беше, ако сакаш да си го видиш, тоа е, ако не си задоволен од резултатот и сакаш да ти го ре-прегледаат.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
898
Поени од реакции
276
ИНСПИРАЦИЈА ЗА БОЛЕН ДОЈЧИН :nesvest: ЕБАТИ МАТУРАТА
П.С ЗА ТОА СО БИОГРАФИЈАТА ЈА ГО СТАИВ КАКО CV ДЕЛ ПО ДЕЛ НАС ТАКА НИ КАЖАА ПА СЕА КЕ ВИДИМЕ
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.711
Поени од реакции
56.201
Сигурен сум дека двата начина на пишување на биографијата ќе ги прифатат, пошто има близок однос од 50-50 на пишувано биографија - CV.

Него прашањево за Болен Дојчин, од каде добил инспирација Б. Конески да го напише, немаше шанса да го знаеш ако не си го набубал од книга. Сигурно сакале да го стават тоа за Сердарот, демек Прличев и инспирацијата од македонската жена...

Како и да е, освен недоразбирањетво што се деси со биографијата, прашањата беа гола вода, особено граматика освен 2-3 кои беа зезнати :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
75
Поени од реакции
58
Не биди луд, кој ќе ти даде да си носиш формули. <.<
Ја пишав дека Ева е родена во Миладиновци -.-

--- надополнето ---Абе па и ти па формули.Барај прирачникот да ти го дадат.
На веб страната
Код:
http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/2612_MATEMATIKA-drzavna%20matura-osnovno%20nivo2009-2010.pdf
поточно на 13тата страна од пдф документот меѓу другото го пишува и ова :
Код:
За време на испитот потребно е ученикот да има геометриски прибор, а по проценка на Државната матурска предметна комисија по математика, за целиот тест или за дел од тестот [B]може[/B] да бидат понудени и [B]формули.[/B]
Е сега ова не ми е јасно па затоа си прашав дали некој знае:vozbud: а не да ме прашате дали сум луд :tapp:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.545
Се мисли дека формули можат да бидат дадени, не е сигурно, тоа е нивна одлука, значи не можеш да си носиш ти формули, туку некои можеби би биле дадени на самиот тест.
А и не гледам причина зошто да не ги дадат затоа што на американскиот SAT се дадени СИТЕ формули.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.711
Оти во математика основно нема тригонометрија, комбинаторика... тоа значи дека во геометрија нема да имаме ништо што ќе меша тангес, котангес и слично, а во веројатност нема да треба да пресметуваме комбинации, варијации и слично? Друго, потсечена пирамида и потсечен конус, коси фигури нема да има. Дали не треба да се учи и калота, топкин отсечок, засечок, појас и слично? ... Не верувам дека ќе ни дадат некоја задача за топка воопшто, ама да си прашам...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
75
Поени од реакции
58
Абе ќе видиме што и како ќе ни дадат само нешто во границите на основно :) не како лани 52 задачи и сликај се.
П.С Ова бар да дадат за плоштина и волумен формули.Гледам и во тестовите во Србија ги има дадено формулите.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Оти во математика основно нема тригонометрија, комбинаторика... тоа значи дека во геометрија нема да имаме ништо што ќе меша тангес, котангес и слично, а во веројатност нема да треба да пресметуваме комбинации, варијации и слично? Друго, потсечена пирамида и потсечен конус, коси фигури нема да има. Дали не треба да се учи и калота, топкин отсечок, засечок, појас и слично? ... Не верувам дека ќе ни дадат некоја задача за топка воопшто, ама да си прашам...
Па и ја мислам дека нема да има од болдираново, никаде во предходните тестови не го сретнав.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
450
Оти во математика основно нема тригонометрија, комбинаторика... тоа значи дека во геометрија нема да имаме ништо што ќе меша тангес, котангес и слично, а во веројатност нема да треба да пресметуваме комбинации, варијации и слично? Друго, потсечена пирамида и потсечен конус, коси фигури нема да има. Дали не треба да се учи и калота, топкин отсечок, засечок, појас и слично? ... Не верувам дека ќе ни дадат некоја задача за топка воопшто, ама да си прашам...
Мислам дека нема да има вакви задачи затоа што не смее да се носи дигитрон на испитот.
Нема да има тригонометрија воопшто, така да задачите што содржат нешто што не сме учеле, макар и да е кај плоштина на правилен n-аголник, можеш воопшто да не го забележуваш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
75
Поени од реакции
58
Ни ја не гу учам тие зошто не ги сретнав ни јас.Инаку еве навистина добро објаснување за дел од задачите што биле од претходни години.
Код:
http://www.emathforall.com/wiki/Mat4/Matura
Ме фатија око ептен добро објаснување има.Типката не е Македонка ама респект до неа за трудот кој го вложува.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Aj ako znae nekoj za matematika sto ke ima potocno, ako i nekoj go ima testot, neka se solidalizira so site sto polagame, najmnogu za matematika mi e strav, iako veke ucam matematika 4 godini sredno i toa sum PMA smer, koj sto ima mn poveke matematika, sepak nez daj kazetenesto sto kako......
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Абе помина македонски , туку англиски иако е боза некој да не има нешто информации зошто есеј носи 25 бода :nesvest: :) ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
Абе помина македонски , туку англиски иако е боза некој да не има нешто информации зошто есеј носи 25 бода :nesvest: :) ?
Имаш посебна тема за англиски во подфорумов, остави ја оваа за нас напатениве души математика што ќе полагаме :Р
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
да :D иако полагам англиски и тапа ми е математика не е баш лесно сите што ќе полагаат со среќа сите да положите со добри оцени.
И да пишете како сте поминале
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.754
Поени од реакции
264
Резултатите на 12 и 13 јули, сеа кажаа на вести
 

Kajgana Shop

На врв Bottom